logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Rezultatet e zgjedhjeve vendore ne Shqiperi 2011 Live
Autor Roni - 09 maggio 2011 11:25
  

Tirane, kryeson Edi Rama
Deri ne oren 10:53, nga 22 kuti votimi te numeruara ne Bashkine e Tiranes, tregojne kryesues Edi Ramen me 6382 vota, nderkohe qe kandidati Lulzim Basha rezulton te kete marre 5439 vota.


Erseke, -

fiton kandidati i Aleances per te Ardhmen
Ne qytetin e Ersekes ka perfunduar procesi i numerimit te votive. Fitues rezulton kandidati i Aleances per te Ardhmen, Ali Laho me 1546 vota kundrejt candidates se mbeshtetur nga Aleanca per Qytetarin, Zhaneta Prifti, me 1232 vota.

Kore, kryeson Niko Peleshi
Ne Bashkine e Kores, deri ne oren 11:00 jane numeruar 9 kuti votimi, nga te cilat rezulton ne krye kandidati i Aleances per te Ardhmen, Niko Peleshi, me 2237 vota kundrejt Andrea Manos se Aleances per Qytetarin me 1871 vota.

Pogradec, nuk ka nisur procesi i numerimit
(ora11) Ne qytetin e Pogradecit nuk ka filluar ende procesi i numerimit. Nderkohe numerimi ka perfunudar vetem ne komunen Miras, ku rezulton fitues kandidati i Aleances per Qytetarin me nje diference prej 520 votash.

Bashkia e Kukesit, kryeson kandidati i Aleances per Qytetarin
Ne Bashkine e Kukesit, deri ne oren 11:00 jane numeruar 6 kuti votimi, nga-

te cilat rezulton ne krye kandidati i Aleances per Qytetarin, Hasan Halilaj me 1884 vota kundrejt Alfred Cengut te Aleances per Qytetarin, me 1258 vota.


Numerimi i votave per qarkun e Lezhes
Bashkia Lezhe
2909 vota Viktor Tusha AQ
2872 vota Gjok Jaku AA
Bashkia Rreshen
shte shpallur fitues kandidati i koalicionit AA, Ndue Kolaj me 870 vota me shume se Gjon Deda i AQ.
Bashkia Kurbin
Ka vetem 30 min qe ka nisur numerimi


Numerimi i votave per qarkun Kukes
Bashkia Bajram Curri
Ka perfunduar numerimi votave per kete bashki ku eshte shpallur fitues kandidati i koalicionit "Aleanca per Qytetarin". Avni Gjeka 795 AA ndersa Agron Demus 1400 AQ


Numerimi i votave per qarkun Shkoder
Bashkine e Pukes
Shpallet fitues me nje diference prej 80 votash kandidati i Aleances per Qytetarin, Beqir Arifaj.

Numerimi i votave per qarkun Durres
Ne kete qark akoma nuk eshte hapur kutia e pare. Numerimi i votave vazhdon te jete i bllokuar. Dega e PD-se Durres ka reaguar duke thene se shkak per kete bllokim eshte PS e cila nuk ka dorezuar listen e komisionereve per numerimin e votave.Numerimi i votave per qarkun Gjirokaster
Bashkia Gjirokaster
Ne bashkine Gjirokaster, pas numerimit te 9 kutive te para, kryeson kandidati i koalicionit Aleanca per te Ardhmen, Flamur Bime, me 460 vota diference nga kandidati i Aleances per Qytetarin", Genci Sinojmeri. Procesi i numerimit deri tani vijon normalisht.
Bashkia Permet
Kur mbeten edhe dy kuti per te numeruar, ne Permet kryeson kandidati i Aleances per te Ardhmen, Gilbert Jae me 1407 vota kundrejt 1260 votave te kandidatit te Aleances per Qytetarin, Kujtim Hoxha


Numerimi i votave per qarkun Vlore
Bashkia Sarande
Kryeson kandidati i AQ, Stefan ipa, me 800 vota plus. Ne nje kohe qe mbeten edhe disa kuti votimi per tu numeruar, diferenca ne vota eshte e tille qe nuk le hapesire per permbysje te rezultatit.


Nnumerimi i votave per qarkun e Elbasanit
Bashkia Elbasan
Ne Bashkine e Elbasanit, kandidati i Aleances per te Ardhmen, Qazim Sejdini, kryeson me nje diference prej 1004 votash ndaj kandidatit te Aleances per Qytetarin, Durim Hushi.
Bashkia Gramshi
Gramshi, ne dy kutite e para kryeson kandidati socialist Dritan Bici perkundrejt te PD-se Kastriot Zere. Kutia e pare 216 - 114 dhe kutia e dyte 162 - 133
****************

Rezultatet e para
Kore, numerohen dy kutite e para ne Devoll
Kane mberritur te gjitha kutite, por procesi i numerimit ka nisur ne oren 2:33. Ne KZAZ e Devollit jane numeruar dy kuti. Kutia e pare ka 86 vota per PS-ne dhe 64 PD, kutia e dyte 164 me 185 per PD-ne. Ora 2:30 policia nderhyn per nxjerrjen e te gjithe vezhguesve pasi jane pa autorizim. Te gjithe vezhguesit nxirren me force. Ne oren 2:35 u shenua nje incident mes keshilltarit te Bodes dhe nenkryetarit te bashkise se Korcces. Elvi Fundo qelloi me pellembe pas debatit nenkryetarin Sotiraq Pilo.


Vlore
Ne 00:00 u mbyll kutia e fundit, e zones se spitalit. Numerimi nisi ne oren 01:38 te mengjesit. U hapen gjashte kutite e para. Pati nje incident Ilir Metajt te PS-se dhe Shkelqim Selamit te LSI-se. Shkak u cilesua pengimi nga Selami i procesit te numerimit

Kukes, PD perpara
Ne komunen Golaj te Hasit procesi i numerimit u mbyll rreth ores 00:30. PD-ja rezultoi te ishte rreth 200 vota para.

Gjirokaster
Ne oren 12:05 numeruesit nisen trajnimin. Numerimi pritet te nise rreth ores 2:00. Ne Tepelene numerimi nisi ne oren 1:00, Permeti pritet

Kuove, kryeson kandidati socialist
Ne oren 2:13 dolen rezultatet per dy kutite ne Kuove ku kandidati socialist Bardhyl Gjyzeli kryesonte me 387 vota perkundrejt 333 votave te kandidatit te PD-se, Kapllani.

Berat, numerohen tre kutite e para
Ne Berat numerimi nisi ne oren 1:30, ndersa ne 1:35 nisi numerimi ne rrethin e Skraparit. Tre kuti te hapura ne Berat, kandidati Aleanca per Qytetarin ka marre 431 vota kundrejt kandidatit 328 vota, Fadil Nasufi.

Durres
Nuk ka filluar numerimi deri ne oren 02:00. Ne KZAZ-ne nr.9 eshte bllokuar numerimi per shkak se mungon transmetimi online.

Shkoder
Deri ne oren 1:41 nuk kishte nisur procesi i numerimit.

Fier
Numerimi ka nisur rreth ores 1:20. Pas kutise se pare, Baftjar Zeqo kryesonte me vetem 10 vota kundrejt kandidatit te "Aleances per Qytetarin" Ilir Bele.

Lushnje
Flitet per nje perparesi te lehte te kandidatit Fatos Tushe perkundrejt kandidatit Albert Sanxhaku ne kutite e para te numeruara./shekulli

Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 36866, stampe 11 ©


Meemira.com