logo meemira.com

     

 
4 Page 1  2   3   4  Total:33 post
ricco HOME FORUMS Religjioni - Feja dhe besimi ne zot Psikologjia islame!
Psikologjia islame! - 23 05 2011 - 18:54
  riccoProfilo per: ricco    

Foto Albumi ricco   

Amici di ricco  

Forumi ricco   

Zemrimi dhe depresioni nga aspekti Islam


"Njeriu sht krijuar i dobt" thot Kurani.
Gjat momenteve t dobsis ne i nshtrohemi qllimeve t armikut ton, shejtanit, i cili na " sulmon nga para, prapa dhe anve...Kur Allahu i Madhrishm krijoi njeriun, Ai krijoi brenda tij shum emocione dhe dshira, q ne i quajm instikte njerzore. Kto prfshijn kualitete pozitive siq sht njohja dhe shprehja e t vrtets, dashuria, dhembshuria dhe dshirat e plota fiziologjike sikurse etja, uria dhe nevojat seksuale.
Ekzistojn edhe kualitete negative sikurse urrejtja dhe trbimi q prodhojn dhun dhe depresion. Melekt q ishin dshmitar t krijimit t Ademit a.s. ishin t vetdijshm pr kto kualitete negative dhe hulumtuan krijimin e ksaj qenie t re e cila sipas fjalve t tyre:
"A do ta vsh n te at q bn rregullime dhe q derdh gjaqet"
(El Bekare, 30)

Mirpo Krijuesi i Gjithdijshm, ka mbjellur disa mekanizma mbrojts n luft kundr ktyre pasioneve negative.
"Njeriu sht krijuar i dobt" thot Kurani. Gjat momenteve t dobsis ne i nshtrohemi qllimeve t armikut ton, shejtanit, i cili na " sulmon nga para, prapa dhe anve" me qllim q t na disorientoj nga vetdija e pandrprer mbi prezencn e Allahut. Kshtu q, trbimi n vete nuk sht i natyrshm. Kjo sht shprehje e gabuar pr zemrimin i cili sjell deri te problemi.
Zemrimi (trbimi) destabilizon mendimet. Ai rregullon gjykimin normal, udhheq n depresion, menduri dhe veprim t gabuar. Gjat zemrimit njeriu mund t lndoj fizikisht dhe verbalisht personin e dashur, lndon personin tjetr sikurse kafsha, ose gjat fazs s depresionit mund t lndoj vetn ose t bj vetvrasje.
Kur zemrimi orientohet ndaj grupit t njerzve, ai mund t shprehet me terrorizm, qoft kur drejtohet kundr nj grupi njerzish, feve dhe popujve tjer.
Plotsimi natyral i dshirave normale, qoft n kuptim t ushqimit ose mardhnies seksuale, sht parakusht pr prevenimin e zemrimit. Ekzistojn shum kemikate dhe hormone q ndikojn n disponimin dhe sjelljn ton.
sht e njohur q hipoglicemia (niveli i ult i sheqerit n gjak) ose tajitja tejmase e hormoneve t gjndrrs mbrojtse ndikon n disponimin ton dhe shkakton zemrimin. Hormonet duhet mbajtur n barazpesh e cila lehtson harmonin ton shpirtrore.
Pejgamberi yn, Muhammedi, s.a.v.s. u drgua pr mbar njerzimin pr t na msuar sjelljn e bukur morale dhe vazhdimisht ka folur pr kontrollimin e zemrimit. Nj sahab e pyeti Pejgamberin ,s.a.v.s.: "M jep nj kshill t shkurtr pr moralin n baz t cilit mund t shpresoj mirsi n kt dhe n botn tjetr?" Pejgamberi, s.a.v.s. iu prgjigj: "Mos u zemro."
Pejgamberi,s.a.v.s. njher i pyeti shokt e tij: "Knd e mendoni njeri t fort?" Ndrsa ata u prgjigjn: "Ai i cili mund ta mposht dikend n luft." Pejgamberi s.a.v.s. u prgjigj: " Nuk sht kshtu. I fort sht ai i cili mund t kontrollohet n momentin e hidhrimit."
Duhet br dallimin n mes zemrimit si prgjigje natyrale n padrejtsi dhe trathti dhe zemrimin joproduktiv si hakmarrje personale.
Me nj rast halifi Aliu r.a. duke luftuar u ballafaqua me kryeparin e idhujtarve, e mposhti dhe deshi ta vras, kur ai n at moment e pshtyri n fytyr. Aliu r.a. menjher u ngrit dhe u largua duke mos e vrar at. Njeriu vrapoi pas tij duke e pyetur: "Pate rastin t m vrassh, prse nuk e bre?" Aliu, r.a. trsisht i qet u prgjigj: "Nuk kam urrejtje personale ndaj teje, kundr jush luftoj pr shkak t mosbesimit tuaj ndaj Allahut. Sikur t t mbysja pasi m pshtyre n fytyr, ather lufta do t'ishte hakmarrja ime personale, e un n kt nuk dshiroj t marr pjes.Pas ksaj kryepari idhujtar menjher pranoi islamin.
far ndodh fiziologjikisht kur zemrohemi?
Rritet frekuenca e zemrs dhe tensioni i gjakut si pasoj e veprimit direkt t adrenalins n gjak. Rritet fuqia yn fizike, ndrsa zvoglohet fuqia shpirtrore. Mendja jon dhe fuqia e gjykimit mnjanohen, dhe gjrat t cilat n gjendjen normale mund t'i arsyetonim bhen t papranueshme. Organet e trupit ton, t cilat zakonisht jan nn kontrollin ton dalin jasht kontrollit.
Pra, gjuha jon, duart, kmbt dalin prej kontrolls. Personi i cili nuk kontrollon dhe orienton zemrimin mund t ndrtoj hidhrimin brenda vets, i cili mund t lndoj fizikisht. Prve depresionit dhe ndjenjs s shpirtngushtsis gjat fazs s jo paraqitjes s zemrimit, ritmi i shpejtuar i zemrs dhe tensioni i lart i gjakut mund t dmtojn zemrn, bile duke shkaktuar n fund edhe sulm n zemr. Prve dhuns gjat fazs s zemrimit (sepse mendja nuk punon drejt) njeriu mund t bie vendim t gabuar n punn e tij ose n marrdhnjet personale dhe kshtu mund t ndikoj n ardhmrin e tij.

ILAQI I ZEMRIMIT

Ilai i par preventiv sht nga ndieshmria n provokime. Kjo duhet t jet e domosdoshme q njerzit t preokupohen me di tjetr me qllim t orientimit personal. Prve prkujtimit ndaj Allahut ose ibadetit, ekzistojn edhe mnyra tjera q mund t ndihmojn. Pejgamberi, s.a.v.s. e ka kshillue nj njeri q t pin uj kur hidhrohet me bashkshortn dhe ta mbaj n goj pa e prbi. Pas disa muajsh t ksaj kshille bashkshorti vie te Pejgamberi,s.a.v.s. duke e lajmruar se kshilla e tij ka pasur sukses.
Meq besojm se zemrimi sht shprehje e kontrollimit t shejtanit, nuk duhet lejuar q ai t merr kontrollin. Allahu i Madhrishm n Kuranin fisnik urdhron e thot:

" E nse ty t ngacmon ndonj ngacmim prej djallit, ti krko mbrojtje prej Allahut se vrtet Ai sht dgjuesi i dijshmi."
(Fussilet,36)
Pejgamberi s.a.v.s. ka kshilluar q kur jemi t zemruar t ulemi ose t shtrihemi, sepse nuk sht leht me e godit dikend kur jemi n kt pozit. Por, ilai m i mir sht me mendue pr hidhrimin dhe dnimin e Allahut. A thua hidhrimi i Allahut sht m i vogl se i yni? Dhe far ndodh kur Ai shpreh hidhrimin e tij? Ne, njerzit q krkojm falje nga Allahu s pari duhet falur njerzit. Kur falim dikend, vendoset paqja dhe qetsia n zemrat tona.
Atributi i par i Allahut me t cilin ne myslimant prkujtohemi, sht q Ai sht Mshiruesi, Mshirbrsi. Allahu i Madhrishm thot: "Mshira Ime sht m e madhe se hidhrimi Im", ndrsa Pejgamberit,s.a.v.s. n hadithi kudsi ka thn: O bijt e Ademit, kur hidhrohemi, m prkujtoni Mua. Pra, prkujtimi tek Allahu sht ibadet i cili na ndihmon t kthehemi n rrug t drejt. Nj prej emrave t Zotit sht edhe Ja Halim, n kuptimin I But. Gjithashtu duhet t lutemi Allahut me pas nn kontroll situatn q ka shkaktuar hidhrimin. Duhet kuptuar gjithashtu q kjo jet, edhe pse sht e dashur, sht kalimtare, dhe nuk duhet harruar vdekjn dhe nuk duhet lejuar ta shkatrrojm botn e prhershme pr shkak t ksaj bote t prkohshme.
Larja me uj t ftoht ose dushi i ftoht gjithashtu sht i dobishm dhe i efektshm.
Me rndsi sht me i orientuar energjit n bashkveprim me di tjetr. Por, sjellje kulmore dhe shembull i edukats islame sht t veprohet kundr asaj q pret provokuesi. Nse provokuesi pret q ta kritikoni ose t'ia ktheni me nnmim verbal, ather duhet prgjigjur se e doni at, duke ia prmendur cilsit e tija t mira. Nse pret q ta sulmoni fizikisht, ather duhet prqafuar dhe me e fal.

SHPIRTNGUSHTSIA ( DEPRESIONI )

Shpirtngushtsia sht gjendje e mendimeve piklluese dhe ndjenjs s jo mirqenjs. Kjo mund t jet shkas i hidhrimit ndaj vetvets ose tjetrit, mos paraqitjs s zemrimit, mos suksesit ose frustracionit. Shpirtngushtsia sht smundje vdekjeprurse e cila mund t shkaktoj dm akut trupit ose dm n baz kronike si dhe mund t shkatrroj pa kthim t mardhniet ndrnjerzore. Gjat gjendjs s shirtngushtsis, njerzit mund t ken edhe mendime vetvrasse. Shpirtngushtsia ndrtohet ngadal, ndrsa zemrimi sht manifestim akut, e cila nga brenda bren shpirtin dhe trupin njerzor.
Nga ndonjher shpirtngushtsia ose depresioni sht pasoj e rregullimit t baraspeshs kimike, sikurse te trbimi, qoft kur bhet fjal pr gjendjn psikotrope me zvoglimin e amineve t trurit, epinefrins, norepinefrins dhe dopamins ose disbalansi hormonal sikur hipertireoza dhe smundja e Adisonit. Prandaj t gjitha rasteve t depresionit duhet gjetur shkaku organik.
Mnyra e lufts kundr depresionit sht fenomeni i kontrollit mendor. Duhet kuptuar se ne nuk jemi n gjendje me e kontrollu fatin ton. Lshimet e caktuara dhe sprovat na dhurojn mundsin pr t msuar leksione t caktuara.
Ilai pr depresion sht shpresa. Allahu i Madhrishm shpresn e prkrah duke thn:
"O robrit e Mi, t cilt e keni ngarkuar me shum gabime vetn tuaj, mos e humbni shpresn ndaj mshirs s Allahut"
(Ez Zumer,53)
Krahas me kt, pa marr parasysh shkalln e pashpress, depresionin ose frustracionin, nuk duhet humbur shpresn sepse gjithmon drita sht n fund t tunelit. Shpresa m e madhe sht mshira e Allahut.
Ne,myslimant, besojm q vuajtjet tona dhe fatkeqsit jan sprova nga Allahu i cili ka thn:
"Po ju menduat se do t hyni n xhennet, pa u provuar edhe ju me shembullin e atyre q ishin para jush"
(El Bekare,214)
"Ne do t'ju sprovojm me ndonj frik, me uri, me ndonj humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frutet, po ti jepju myzhde durimtarve."
(El Bekare,155)
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  gigo

gigo


Register: 29 01 2010
From: Italy
Points: 307
ricco Rispondo a::
femra ne Islam
Falnderimi i qoft All-llahut, pershendetjet qofshin per Muhamedin a.s familjen e tij dhe pasuesit deri n ditn e gjykimit. I lartesuar qofte Allahu qe na beri pasues te mesimeve te Kuranit, porosive te Muhamedit dhe pejgambereve tjere para tij, nga Ademi e deri tek vula e pejgamberise Muhamedi a.s, i konfirmuar me mesazhin e pergjithshem dhe kolektiv.

Kurani eshte Libri i kumtuar per ne per tna treguar rrugen e miresise per te gjithe njerezit, per te rregulluar jeten private dhe publike te individit dhe shoqerise njerezore ne teresi. Ne theks te veqante Kurani ne permbajtjen e tij solli dispozita per shoqerine, rolin e gruas dhe rregullat rreth saj. Familja ze nje vend te rendesishem ne Librin e Allahut xh.sh. Ne mesimet islame eshtjet civile si fejesa, martesa jane te qartesuara ne shume ajete, por edhe kaptina te shumta flasin per kete fushe.

Gruaja ne te kaluaren ishte ne kerkim te pozites se saj, nderi i saj ishte i neperkembur, dinjiteti i saj ishte i shtypur. Pra ne te gjitha fushat ajo ishte ne pamundesi per te vendosur per te drejtat e saja. Me ardhjen e Kuranit asaj i kthehet vlera si njeri. Kurani ne shume ajete dhe sure parashtron dispozitat rreth saj, pikerisht kaptina me e madhe e Kuranit i kushtohet rregullave rreth saj ne raport me mashkullin dhe ne kete menyre rregullohen dispozitat edhe ne raportin bashkeshortor ne theks te veante..

Prandaj, para se te flasim rreth ketyre rregullave dhe dispozitave Kuranore ( ne veanti ne suren el-bekareh) do te bejme nje veshtrim te pergjithshem mbi qendrimin islam ndaj femres.

Karakteristike e pare e raportit kuranor ndaj femres eshte barazia e gjinive. Kurani na meson qe femra dhe mashkulli jane krijesa te Allahut dhe se ne asnje menyre femra nuk eshte e nje rangu me te ulet se mashkulli. Ne kontekst te kesaj, Kurani vuri dispozita per te dy gjinite e qe kane te bejne me shtje te drejtave dhe barazive te tyre ne shoqeri.

Allahu ka garantuar do anetari te shoqerise te drejtat dhe barazine mes tyre, duke kerkuar qe detyrat dhe obligimet e vura nga Ai te jene te zbatueshme pa dallim. Secili nga ne ka detyra ndaj tjetrit si njerez, femer apo mashkull. Islami i dha vlere dhe konsiderate femres e cila ka rol kyq dhe eshte pjese e barabarte e shoqerise-si krijese. Islami i konsideron si mashkullin ashtu edhe femren si krijesa madheshtore te Zotit, ajo shihet si pjesetare shembullore ne shoqeri.

Zoti fuqiplote i krijoi njerezit prej nje baze, nje origjine, prej dheu siq e permend edhe ajeti: O ju njerez! Kinie friken Zotin tuaj qe ju ka krijue prej nje veteje ( njeriu) dhe nga ajo krijoi palen ( shoqen) e saj e prej atyre dyve u shtuan burra shume e gra En Nisa 1

Gruaja ne islam eshte pjese integrale e shoqerise sikurse burri, ne kete referohet edhe ajeti Kuranor: O ju njerez, vertet Ne ju krijuam juve prej nje mashkulli dhe nje femre, ju beme popuj e fise qe te njiheni ndermjet vete, e ska dyshim se tek Allahu me i ndershmi nder ju eshte ai qe me teper eshte ruajtur El huxhurate 13

Kurani na lajmeron se femra ne kohen e injorances arabe ishte e perbuzur, ne veqanti lindja e vajzes shkaktonte mllef dhe fshihej prej njerezve per shkak te lindjes se saj.

Mbi pikepamjen islame rreth statusit te femres eshte folur shpesh dhe kjo sot nuk eshte diqka e re sipas islamit, per faktin se shume ajete, dhe sure i japin rendesi asaj, por edhe tituj te shumte ne jurispudencen islame ne kapituj te ndryshem flasin per femren dhe statusin e saj.

Islami beri emancipimin e femres e cila ne kohet e kaluara iu nenshtrua padrejtesise dhe mohimit te se drejtes se saj per jete te lire publike dhe shoqerore. Asaj i ndalohej prekja e librave te shenjta si dhe i mohohej e drejta per te marre pjese me burrat ne aktivitetet shoqerore:

Kush ben ndonje nga punet e mira, qofte, mashkull ose femer duke qene besimtar, te tillet hyjne ne xhenet dhe nuk u behet fare padrejtesi En nisa 124

Por edhe ne shume ajete tjera Kurani i jep poziten dhe pergjegjesine e femres, ajo konsiderohet ne islam me pergjegjesi te ndara nga mashkulli, si ne aspektin e besimit , moralit dhe veprimtarise se saj ne shoqeri. Roli i saj ne shoqeri eshte i madh dhe se ajo paraqet pjesen e shoqerise muslimane. Imazhi i saj ne islam eshte imazh i bukurise, drejtesise dhe dinjitetit, ne familje ajo sjell strehimin paqesor, siq e potencon Kurani Famelarte: Dhe nga faktet (e madherise se) e Tij eshte qe per te miren tuaj, Ai krijoi nga vete lloji juaj palen (grate), ashtu qe te gjeni prehje tek ato dhe ne mes jush krijoi dashuri e meshire. Err rum 21

Ne nje prononcim te tij ne lidhje me femren dhe statusin e saj ne islam, Dr. Buti deklaron: Islami i konsideron si mashkullin ashtu edhe femren krijese e ndershme e Zotit, mbi parimin e njerezise dhe i vetmi dallim qe e verejme mes tyre eshte veprimtaria e tyre apo shkalla e devotshmerise, bazuar ne kete ky mund te jete ndryshimi mes tyre

Dispozitat islame ne raport me femren

E drejta financiare
Eshte e njohur nga e kaluara e popujve se femra ne shoqerite e tyre nuk gezonte asnje te drejte, civile, sociale dhe shoqerore. Me ardhjen e islamit gjendja e saj rregullohet teresisht duke konfirmuar pavaresine dhe te drejtat e saja civile si dhe duke shpallur lirine e saj te plote financiare. Zoti thote: Burrave ju takon hise nga ajo qe fituan ata dhe grave gjithashtu ju takon hise nga ajo qe fituan ato En nisa 32

Ajeti tjeter verteton parimisht te drejtat ne trashegim per meshkuj dhe per femraMeshkujve ju takon pjese nga pasuria qe e lene prinderit e te afermit( pas vdekjes ), edhe femrave ju takon pjese nga ajo qe lene prinderit e te afermit en nisa 7. Asaj i lejohet te posedoj pasuri edhe pa pelqimin e bashkeshortit, ka te drjeten per te shitur e blere si dhe per te administruar me parate dhe pronen e saj.

E ne rast te abuzimit te se drejtes se saj financiare, atehere e drejte e saj eshte qe me kembegulje te kthej dhe te vertetoj te drejten ne trashegimi . Islami paralajmeroj njerezit per injorancen e tyre ndaj femres te cilet abuzojne me te drejten e saj, ne rastin kur asaj i mohohet e drejta ne trashegimi pas vdekjes se prindit apo bashkeshortit apo vendimi per ti ndaluar asaj martesen ne menyre qe te perfitohet nga pasuria e saj. Asaj i lejohet te posedoj pasuri edhe pa pelqimin e bashkeshortit
Kurani vendosi per pavaresine financiare te mashkullit dhe femres duke i bere ata pergjegjes te pavarur ne shtjet financiare dhe permes kesaj anuloi keto zakone duke i dhene tere farefisit femeror hise dhe te drejten ne trashegimi.

Kurani thote: edhe femrave gjithashtu ju takon hise nga ajo qe fituan ato

Ne kete ajet Allahu konfirmon se pasuria e femres eshte e ndare prej pasurise se mashkullit dhe ne kete kontekst Dr. Muhamed ebu Faris njohes i mire i kesaj fushe thote: Eshte e drejte e femres per te poseduar pasuri te luajtshme dhe dhe te paluajtshme e per kete jane sjelle dispozita juridike nga Kurani dhe se shperdorimi i ketyre fondeve nga gjinia tjeter llogaritet kundervajtje dhe ndeshkim per abuzuesit e pasurise se femres e e cila ne do forme ka te drejten legjitime te mbroje dhe te marre te drejten e saj, gjithehere ne perputhje me normat islame.

E drejta per pune
Ne lidhje me te drejten e punes, islami konsideron se femra mbane pergjegjesine primare ne eshtjet dhe menaxhimin e puneve te shtepise , kujdesin per higjienen, per femijet dhe edukimin e tyre. Pra ajo eshte pergjegjese kryesore ne familjen e saj. Gjithashtu ajo mban edhe pergjegjesi ekonomike ne familje si dhe nuk ka pengese qe ajo te punoj edhe jashta shtepise gjithehere duke ruajtur dinjitetin dhe personalitetin e saj .

Edhe femra pra eshte me te drejta te plota siq e ceka me lart, por parimisht ajo duhet te perqendroj kujdesin e saj ndaj edukimit te brezave te cilet do te ishin ne sherbim te shoqerise dhe kjo ne nje menyre llogaritet pak me e lehte se sa puna e saj ne industri, bujqesi apo tregti edhe pse puna e tille eshte e lejuar per te apo pune tjera qe jane ne suaza te lejuares.

Argument tjeter i lejimit te punes dhe daljes se gruas per nevoja te veta eshte edhe ky ajet kuranor: Burrave ju takon hise nga ajo qe fituan ata dhe grave gjithashtu ju takon hise nga ajo qe fituan ato En nisa 32

E drejta per arsimim
Ne lidhje me te drejten per arsimim, kurani ka kerkuar nga njerezit qe te kerkojne diturine e qe shume ajete i referohen rendesise qe ka dija, shkenca dhe kerkimi i diturise ne vazhdimesi. Per kete kemi ajete te shumta por edhe hadithe qe obligojne kerkimin e diturise. Islami e beri obligim kerkimin e diturise per do musliman dhe muslimane dhe se ne shoqerine islame asnjehere nuk mund te kete ndalese per marrjen e diturise per asnjeren gjini.

Lexuesi i kuranit veren qarte percaktimin hyjnor per te drejten e arsimimit te femres sepse ajo konsiderohet gjysma e shoqerise e per kete fakt ajo nxitet per shkence, arsim si dhe kujdes te jashtezakonshem ndaj dijes.

Na eshte e njohur qe ajeti i pare apo kryetitulli kuranor eshte LEXO si dhe ajeti tjeter: Po Allahut ia kane friken nga roberit e Tij, vetem dijetaret Fatir 28

Imam Nesefiu ne komentimin e tij rreth ketij ajeti thote: Friken Allahut ia kane ata shkencetare te cilet njohin dhe madherojne Allahun me cilesite e Tij madheshtore, por edhe studimin e tyre mbi Librin e shenjte si dhe mesimet e te derguarit a.s. permes kesaj atyre u shtohet frika

Pejgamberi a.s. ne nje thenie te tij obligon te dy gjinite per dije: Kerkimi i diturise eshte obligim per do besimtare dhe besimtare Ibn Maxheh

Ndersa Dr. Nurud-din Itr ne lidhje me arsimimin e femres thote: Ketu kemi te bejme ne radhe te pare mbi detyrat qe ka femra per te njohur parimet elementare si eshtjet e besimit dhe konditave te fese por edhe ato qe kane te bejne me interesin e saj dhe obligimet e jetes qe ka ajo dhe se kryerja e obligimeve eshte detyre per te, e ne kete rast edhe kerkimi i diturise

Ne kohen e te derguarit, grate e pane te rruges nevojen e marrjes se njohurive, per kete arsye shkuan te i derguari dhe kerkuan qe edhe ato te jene pjese e keshillave dhe njohurive qe predikon i derguari a.s. Ebi Seid el Hudrijj rrefen: Femrat kerkuan nga i derguari qe edhe per to te kete kohe per ligjerime dhe keshilla. I derguari u premtoi atyre nje dite per tu ligjeruar dhekeshilluar
Kjo tregon per interesimin qe kishte femra per tu pajisur me dije qe ne ato kohe, ndersa sot bota moderne pavaresisht nga thirrjet per emancipimin e grave ngec ne kete drejtim.

Femra sipas islamit ze vend te rendesishem me nje mision shkencor ku ajo e ka te qarte vendimin dhe statusin e saj per tu pajisur me njohuri shkencore e qe per kete qarte flet Kurani dhe i Derguari Muhamed a.s, por edhe libra te shumte ne sferen e arsimimit te femres.

ricco-15|Data:23 05 2011 -09:00|post:37886|
femra ne jeten sociale ka nje rol te vogel per shkak te kapacitetit te saj minor. sa per ne rolin qe ka ne vendet islamike e dime shume mire cfare roli kane 7 gra me nje burre. jane te zonja te kujdesen per burrin e tyre dhe mos te krijojne konflikte ne familje. detyra e vetme tyre eshte shtatzania. dhe pastrim shtepie. te mbuluara me cercaf koke e kembe kurani keshtu i ruan nga syri i keq i meshkujve grabitqare.
 
     23 05 2011 (18:54)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
femra ne Islam
Falnderimi i qoft All-llahut, pershendetjet qofshin per Muhamedin a.s familjen e tij dhe pasuesit deri n ditn e gjykimit. I lartesuar qofte Allahu qe na beri pasues te mesimeve te Kuranit, porosive te Muhamedit dhe pejgambereve tjere para tij, nga Ademi e deri tek vula e pejgamberise Muhamedi a.s, i konfirmuar me mesazhin e pergjithshem dhe kolektiv.

Kurani eshte Libri i kumtuar per ne per tna treguar rrugen e miresise per te gjithe njerezit, per te rregulluar jeten private dhe publike te individit dhe shoqerise njerezore ne teresi. Ne theks te veqante Kurani ne permbajtjen e tij solli dispozita per shoqerine, rolin e gruas dhe rregullat rreth saj. Familja ze nje vend te rendesishem ne Librin e Allahut xh.sh. Ne mesimet islame eshtjet civile si fejesa, martesa jane te qartesuara ne shume ajete, por edhe kaptina te shumta flasin per kete fushe.

Gruaja ne te kaluaren ishte ne kerkim te pozites se saj, nderi i saj ishte i neperkembur, dinjiteti i saj ishte i shtypur. Pra ne te gjitha fushat ajo ishte ne pamundesi per te vendosur per te drejtat e saja. Me ardhjen e Kuranit asaj i kthehet vlera si njeri. Kurani ne shume ajete dhe sure parashtron dispozitat rreth saj, pikerisht kaptina me e madhe e Kuranit i kushtohet rregullave rreth saj ne raport me mashkullin dhe ne kete menyre rregullohen dispozitat edhe ne raportin bashkeshortor ne theks te veante..

Prandaj, para se te flasim rreth ketyre rregullave dhe dispozitave Kuranore ( ne veanti ne suren el-bekareh) do te bejme nje veshtrim te pergjithshem mbi qendrimin islam ndaj femres.

Karakteristike e pare e raportit kuranor ndaj femres eshte barazia e gjinive. Kurani na meson qe femra dhe mashkulli jane krijesa te Allahut dhe se ne asnje menyre femra nuk eshte e nje rangu me te ulet se mashkulli. Ne kontekst te kesaj, Kurani vuri dispozita per te dy gjinite e qe kane te bejne me shtje te drejtave dhe barazive te tyre ne shoqeri.

Allahu ka garantuar do anetari te shoqerise te drejtat dhe barazine mes tyre, duke kerkuar qe detyrat dhe obligimet e vura nga Ai te jene te zbatueshme pa dallim. Secili nga ne ka detyra ndaj tjetrit si njerez, femer apo mashkull. Islami i dha vlere dhe konsiderate femres e cila ka rol kyq dhe eshte pjese e barabarte e shoqerise-si krijese. Islami i konsideron si mashkullin ashtu edhe femren si krijesa madheshtore te Zotit, ajo shihet si pjesetare shembullore ne shoqeri.

Zoti fuqiplote i krijoi njerezit prej nje baze, nje origjine, prej dheu siq e permend edhe ajeti: O ju njerez! Kinie friken Zotin tuaj qe ju ka krijue prej nje veteje ( njeriu) dhe nga ajo krijoi palen ( shoqen) e saj e prej atyre dyve u shtuan burra shume e gra En Nisa 1

Gruaja ne islam eshte pjese integrale e shoqerise sikurse burri, ne kete referohet edhe ajeti Kuranor: O ju njerez, vertet Ne ju krijuam juve prej nje mashkulli dhe nje femre, ju beme popuj e fise qe te njiheni ndermjet vete, e ska dyshim se tek Allahu me i ndershmi nder ju eshte ai qe me teper eshte ruajtur El huxhurate 13

Kurani na lajmeron se femra ne kohen e injorances arabe ishte e perbuzur, ne veqanti lindja e vajzes shkaktonte mllef dhe fshihej prej njerezve per shkak te lindjes se saj.

Mbi pikepamjen islame rreth statusit te femres eshte folur shpesh dhe kjo sot nuk eshte diqka e re sipas islamit, per faktin se shume ajete, dhe sure i japin rendesi asaj, por edhe tituj te shumte ne jurispudencen islame ne kapituj te ndryshem flasin per femren dhe statusin e saj.

Islami beri emancipimin e femres e cila ne kohet e kaluara iu nenshtrua padrejtesise dhe mohimit te se drejtes se saj per jete te lire publike dhe shoqerore. Asaj i ndalohej prekja e librave te shenjta si dhe i mohohej e drejta per te marre pjese me burrat ne aktivitetet shoqerore:

Kush ben ndonje nga punet e mira, qofte, mashkull ose femer duke qene besimtar, te tillet hyjne ne xhenet dhe nuk u behet fare padrejtesi En nisa 124

Por edhe ne shume ajete tjera Kurani i jep poziten dhe pergjegjesine e femres, ajo konsiderohet ne islam me pergjegjesi te ndara nga mashkulli, si ne aspektin e besimit , moralit dhe veprimtarise se saj ne shoqeri. Roli i saj ne shoqeri eshte i madh dhe se ajo paraqet pjesen e shoqerise muslimane. Imazhi i saj ne islam eshte imazh i bukurise, drejtesise dhe dinjitetit, ne familje ajo sjell strehimin paqesor, siq e potencon Kurani Famelarte: Dhe nga faktet (e madherise se) e Tij eshte qe per te miren tuaj, Ai krijoi nga vete lloji juaj palen (grate), ashtu qe te gjeni prehje tek ato dhe ne mes jush krijoi dashuri e meshire. Err rum 21

Ne nje prononcim te tij ne lidhje me femren dhe statusin e saj ne islam, Dr. Buti deklaron: Islami i konsideron si mashkullin ashtu edhe femren krijese e ndershme e Zotit, mbi parimin e njerezise dhe i vetmi dallim qe e verejme mes tyre eshte veprimtaria e tyre apo shkalla e devotshmerise, bazuar ne kete ky mund te jete ndryshimi mes tyre

Dispozitat islame ne raport me femren

E drejta financiare
Eshte e njohur nga e kaluara e popujve se femra ne shoqerite e tyre nuk gezonte asnje te drejte, civile, sociale dhe shoqerore. Me ardhjen e islamit gjendja e saj rregullohet teresisht duke konfirmuar pavaresine dhe te drejtat e saja civile si dhe duke shpallur lirine e saj te plote financiare. Zoti thote: Burrave ju takon hise nga ajo qe fituan ata dhe grave gjithashtu ju takon hise nga ajo qe fituan ato En nisa 32

Ajeti tjeter verteton parimisht te drejtat ne trashegim per meshkuj dhe per femraMeshkujve ju takon pjese nga pasuria qe e lene prinderit e te afermit( pas vdekjes ), edhe femrave ju takon pjese nga ajo qe lene prinderit e te afermit en nisa 7. Asaj i lejohet te posedoj pasuri edhe pa pelqimin e bashkeshortit, ka te drjeten per te shitur e blere si dhe per te administruar me parate dhe pronen e saj.

E ne rast te abuzimit te se drejtes se saj financiare, atehere e drejte e saj eshte qe me kembegulje te kthej dhe te vertetoj te drejten ne trashegimi . Islami paralajmeroj njerezit per injorancen e tyre ndaj femres te cilet abuzojne me te drejten e saj, ne rastin kur asaj i mohohet e drejta ne trashegimi pas vdekjes se prindit apo bashkeshortit apo vendimi per ti ndaluar asaj martesen ne menyre qe te perfitohet nga pasuria e saj. Asaj i lejohet te posedoj pasuri edhe pa pelqimin e bashkeshortit
Kurani vendosi per pavaresine financiare te mashkullit dhe femres duke i bere ata pergjegjes te pavarur ne shtjet financiare dhe permes kesaj anuloi keto zakone duke i dhene tere farefisit femeror hise dhe te drejten ne trashegimi.

Kurani thote: edhe femrave gjithashtu ju takon hise nga ajo qe fituan ato

Ne kete ajet Allahu konfirmon se pasuria e femres eshte e ndare prej pasurise se mashkullit dhe ne kete kontekst Dr. Muhamed ebu Faris njohes i mire i kesaj fushe thote: Eshte e drejte e femres per te poseduar pasuri te luajtshme dhe dhe te paluajtshme e per kete jane sjelle dispozita juridike nga Kurani dhe se shperdorimi i ketyre fondeve nga gjinia tjeter llogaritet kundervajtje dhe ndeshkim per abuzuesit e pasurise se femres e e cila ne do forme ka te drejten legjitime te mbroje dhe te marre te drejten e saj, gjithehere ne perputhje me normat islame.

E drejta per pune
Ne lidhje me te drejten e punes, islami konsideron se femra mbane pergjegjesine primare ne eshtjet dhe menaxhimin e puneve te shtepise , kujdesin per higjienen, per femijet dhe edukimin e tyre. Pra ajo eshte pergjegjese kryesore ne familjen e saj. Gjithashtu ajo mban edhe pergjegjesi ekonomike ne familje si dhe nuk ka pengese qe ajo te punoj edhe jashta shtepise gjithehere duke ruajtur dinjitetin dhe personalitetin e saj .

Edhe femra pra eshte me te drejta te plota siq e ceka me lart, por parimisht ajo duhet te perqendroj kujdesin e saj ndaj edukimit te brezave te cilet do te ishin ne sherbim te shoqerise dhe kjo ne nje menyre llogaritet pak me e lehte se sa puna e saj ne industri, bujqesi apo tregti edhe pse puna e tille eshte e lejuar per te apo pune tjera qe jane ne suaza te lejuares.

Argument tjeter i lejimit te punes dhe daljes se gruas per nevoja te veta eshte edhe ky ajet kuranor: Burrave ju takon hise nga ajo qe fituan ata dhe grave gjithashtu ju takon hise nga ajo qe fituan ato En nisa 32

E drejta per arsimim
Ne lidhje me te drejten per arsimim, kurani ka kerkuar nga njerezit qe te kerkojne diturine e qe shume ajete i referohen rendesise qe ka dija, shkenca dhe kerkimi i diturise ne vazhdimesi. Per kete kemi ajete te shumta por edhe hadithe qe obligojne kerkimin e diturise. Islami e beri obligim kerkimin e diturise per do musliman dhe muslimane dhe se ne shoqerine islame asnjehere nuk mund te kete ndalese per marrjen e diturise per asnjeren gjini.

Lexuesi i kuranit veren qarte percaktimin hyjnor per te drejten e arsimimit te femres sepse ajo konsiderohet gjysma e shoqerise e per kete fakt ajo nxitet per shkence, arsim si dhe kujdes te jashtezakonshem ndaj dijes.

Na eshte e njohur qe ajeti i pare apo kryetitulli kuranor eshte LEXO si dhe ajeti tjeter: Po Allahut ia kane friken nga roberit e Tij, vetem dijetaret Fatir 28

Imam Nesefiu ne komentimin e tij rreth ketij ajeti thote: Friken Allahut ia kane ata shkencetare te cilet njohin dhe madherojne Allahun me cilesite e Tij madheshtore, por edhe studimin e tyre mbi Librin e shenjte si dhe mesimet e te derguarit a.s. permes kesaj atyre u shtohet frika

Pejgamberi a.s. ne nje thenie te tij obligon te dy gjinite per dije: Kerkimi i diturise eshte obligim per do besimtare dhe besimtare Ibn Maxheh

Ndersa Dr. Nurud-din Itr ne lidhje me arsimimin e femres thote: Ketu kemi te bejme ne radhe te pare mbi detyrat qe ka femra per te njohur parimet elementare si eshtjet e besimit dhe konditave te fese por edhe ato qe kane te bejne me interesin e saj dhe obligimet e jetes qe ka ajo dhe se kryerja e obligimeve eshte detyre per te, e ne kete rast edhe kerkimi i diturise

Ne kohen e te derguarit, grate e pane te rruges nevojen e marrjes se njohurive, per kete arsye shkuan te i derguari dhe kerkuan qe edhe ato te jene pjese e keshillave dhe njohurive qe predikon i derguari a.s. Ebi Seid el Hudrijj rrefen: Femrat kerkuan nga i derguari qe edhe per to te kete kohe per ligjerime dhe keshilla. I derguari u premtoi atyre nje dite per tu ligjeruar dhekeshilluar
Kjo tregon per interesimin qe kishte femra per tu pajisur me dije qe ne ato kohe, ndersa sot bota moderne pavaresisht nga thirrjet per emancipimin e grave ngec ne kete drejtim.

Femra sipas islamit ze vend te rendesishem me nje mision shkencor ku ajo e ka te qarte vendimin dhe statusin e saj per tu pajisur me njohuri shkencore e qe per kete qarte flet Kurani dhe i Derguari Muhamed a.s, por edhe libra te shumte ne sferen e arsimimit te femres.
 
     23 05 2011 (09:00)
  RomanXIII

RomanXIII


Register: 07 02 2010
From: Albania
Points: 8
Personalisht jam kundra idealeve/filozofive/psikologjive te te gjitha besimeve fetare.

Persa i perket kritikes se lire, Islami sot kritikohet me shum se te gjitha fete e tjera.

Sipas Kuranit, qe mbahet si libri i Zotit Allah [edhe pse esht shkruar nga dora e njeriut] thuhet.

Burri thote faleminderit Allah qe me krijove burre e jo grua.

Gruaja thote faleminderit Allah qe me krijove grua e jo kafshe.

Fryma Islamike nuk njeh barazi midis gjinive mashkull/femer.

Ne ditet qe jetojme kjo lloj psikologjie nuk shkon.
 
     21 05 2011 (11:45)
  User5121

User5121
mund te pyes diqka jam nje 20 vjeqare dhe jam shum nervoze shum e ndjeshme ne shpirt shum zemre te ngusht kam por kam besi m te all allahu
 
     21 05 2011 (11:06)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
Sipas cdo Feje duhet te jemi te kulluar dhe ehste mire kshu .Po dicka me habit pse Fetaret qofshin keta Islam apo te tjere s,jane vete te tille!!!! s,besoj ne ato qe thone librat besoj ne ZOTIN E MADH.
 
     18 03 2011 (11:34)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Filozofia e marteses ne Islam


Shejh Jusuf el Kardavi

Kam vrjetur kohve t fundit se sht nj trend q t rinjve, n mnyra t ndryshme u bhet thirrje pr tu shmangur nga t qenurit i martuar, duke i friksuar ata se far prgjegjsi do t mbajn n supet e tyre, e prve ksaj hedhin dyshim mbi vet institucionin e martess. A thua vall a ka ndonj mnyr ti hedhim posht kto t thna?

Falnderimi dhe lavdrimi i takon vetm All-llahut t Madhruar. Paqja, bekimet dhe begatit qofshin mbi t drguarin e fundit Muhammedin s.a.v.s., mbi familjen e tij, mbi shokt e tij dhe mbi gjith ata musliman t sinqert q shkojn pas rrugs s tij deri n Ditn e Gjykimit!

Martesa n Islam nnkupton t plotsuarit e nevojave t shumta si: qetsin shpirtrore, trupore si dhe bashkpunimin mes bashkshortve pr ta prmbushur urdhrin hyjnor. Islami si mnyr e t jetuarit i prfshin gjitha instiktet njerzore si at fizik, shpirtror, intelektual, emocional e kshtu me radh.

T prmbushurit e nevojave fizike si duhet (n mnyr t lighshme) sht nj nga synimet kryesore t martess, megjithat, nuk sht i vetmi (synim). Duke u bazuar n argumentin e qart kuranor, konkludojm se qetsia (shpirtrore) dhe paqja prmes nj bashkimi (martese) t suksesshm jan prej objektivave primare t martess: Nga faktet (e madhris s) e Tij sht q pr t mirn tuaj Ai krijoi nga vet lloji juaj paln (grat), ashtu q t gjeni prehje tek ato dhe n mes jush krijoi dashuri dhe mshir. N kt ka argumente pr njerzit q mendojn. (Kuran 30: 21).

N nj vend tjetr, All-llahu i Madhruar i referohet lidhjes mes meshkujve dhe femrave, pr t qen ortak n jetn e tyre n t arriturit e mirsis dhe n t prmbushurit e urdhrit hyjnor: Besimtart dhe besimtaret jan t dashur pr njri-tjetrin, urdhrojn pr t mir e ndalojn nga e keqja, e falin namazin dhe e japin zeqatin, e respektojn All-llahun dhe t drguarin e Tij. T tillt do ti mshiroj All-llahu. All-llahu sht Ngadhnjyes, i Urt. (Kuran 9: 71).

Islami, ashtu sikurse ka pr qllim edukimin e njerzve pr t qen t drejt, pr t qen gurthemel n strukturn shoqrore t kombit q i prkasin, ai gjithashtu prpiqet t formoj familje t shndosha, si faktor primar dhe esencial n ndrtimin e nj shoqrie t mirfillt. Nuk ka diskutim se martesa, e cila e bashkon nj mashkull me nj femr prmes nj ceremonie solemne, sht burimi (baza) q e rrit (e zgjeron) familjen, n radh t par dhe n radh t dyt edhe shoqrin. Nuk ka asnj mnyr tjetr q nj familje si duhet do t ekzistonte pa martes (kuror) mnyr kjo q sht vn nga Ligjvnsi.

Disa ide perverse kundrejt institucionit t martess:

Prgjat kohrave, njerzimi ka arritur t msoj ide q i kundrvihen ides pr tu martuar. N Persi (n Iranin e sotshm), para ardhjes s Islamit, u shfaq filozofia e Manit profetit nga Persia e cila deklaronte se bota glon n fatkeqsi. Kjo gj, thonin, duhet asgjsuar, e mnyra m e shpejt pr ta asgjsuar sht t ndaluarit e martess.

Nj ideologji tjetr u prhap nn flamurin e krishterizmit, e ajo ishte nj murgri ekstreme q e denoncon (shpartallon) jetn, e thirr n burgosje npr manastire dhe e shpall martesn si t ndaluar, sepse gruaja, besojn ata, sht shkaku i ngasjes (joshjes) dhe i personifikimit t djallit. T afruarit tek ajo, sipas tyre, vetvetiu sht mkat q e degjeneron shpirtin dhe njeriun e largon nga parajsa.

N kohn moderne, kjo ide ekziston tek pesimistt perndimor, t cilt e shpronsojn femrn, duke e prshkruar at si gjarpr me prekje t but, por me helm vdekjeprurs. M tej, ata pohojn se martesa ia ofron asaj mundsin e art pr t qen sunduese ndaj mashkullit dhe pr tia lshuar atij n dor tr prgjegjsit. Kshtuq, deklarojn ata, pse mashkulli, me vetdije t plot, ta zgjedh rrugn pr ti pasur ato zinxhir rreth qafs s tij, ndonse ai sht lindur i lir?

Fatkeqsisht, disa musliman t rinj t sotm kan rn pre e ktyre ideve t prishura dhe pr kt arsye po vendosin t shmangen nga martesa, e cila po i detyron t kryejn prgjegjsi t pafundme. Prve ksaj, ata dshirojn ta jetojn jetn e tyre si fmij duke mos pasur mbi supe asnj prgjegjsi. Nse mposhten nga epshi i tyre, etjen e tyre do ta shuaj prostitucioni, n vend q kto instikte t prmbushen n mnyr ligjore, do t thot me martes.

Objektivat e martess n Islam jan:

1) Duke u bazuar n ligjet dhe normat hyjnore, asgj nuk mund ta ekzekutoj detyrn e saj pa ndihmn e dikujt. All-llahu paracaktoi q gjithka t jet n nevoj t tjetrit nga lloji i njjt, kshtuq kompletimi sht reciprok. N fushn e elektricitetit, poli pozitiv duhet t bashkohet me at negativ pr t shkaktuar drit, nxehtsi, lvizje, varsisht prej funksionit t aparatit. Njlloj, protonet dhe elektronet duhet t jen n kontakt brenda atomit. Tek bimt, korrat e polenit mbajn gamete mashkullore pr ta fekonduar trupin e lules me qllim t prodhimit t m shum farave, bimve apo frutave. Kafsht me gjini mashkullore duhet t jen n kontakt me ato femrore pr tu shtuar Kurani Famlart e thekson kt ligj t prgjithshm n dy ajetet vijuese: Dhe Ne krijuam prej do sendi dy lloje (mashkull e femr) q ju t prkujtoni (madhshtin e Zotit). (Kuran 51: 49); I pastr nga t metat sht Ai q i krijoi t gjitha llojet (iftet) ka mban toka, nga vet ata dhe nga ka ata nuk din. (Kuran 36:36). Ky ligj, i vn nga All-llahu i Lartsuar, vlen gjithashtu edhe pr llojin njerzor dhe ai sht bashkimi i mashkullit dhe femrs n nj mnyr ashtu si u ka hije.

All-llahu i Lartsuar n zemrn e mashkullit e ka rrnjosur dashurin ndaj femrs dhe n zemrn e femrs e ka rrnjosur dashurin ndaj mashkullit. Secili prej tyre (edhe mashkulli edhe femra) sht i nxitur nga nj nevoj shum m urgjente sesa uria apo etja. Secili prej tyre ndjen nj zbraztir t qart n jetn e tij ose t saj, e cila (zbraztir) mund t plotsohet vetm me bashkimin e tyre, n pajtim me ligjet hyjnore, do t thot nprmjet martess. Vetm n at rast stabiliteti e z vendin e pasiguris dhe vetm n at rast qetsimi e z vendin e shqetsimit. Secili prej tyre gjen kthjelltsi, dashuri e mshir tek tjetri, t cilat i ndriojn jetrat e tyre dhe i zgjerojn shpirtrat e tyre. Ajeti vijues argumenton nj nga shenjat e Tij, faktikisht ligjin q Ai e bri n univerzin ton: Dhe nga faktet (e madhris s) e Tij sht q pr t mirn tuaj, Ai krijoi nga vet lloji juaj paln (grat), ashtu q t gjeni prehje tek ato dhe n mes jush krijoi dashuri dhe mshir. N kt ka argumente pr njerzit q mendojn. (Kuran 30: 21).

2) Reprodukimi sht rezultati natyral i martess. Ai shrben pr ta zgjatur ekzistencn e njeriut. Kshtu, kjo sht nj nga dhuratat q All-llahu i ka br pr neve. Argument pr kt e kemi ajetin kuramor ku i Madhrishmi thot: All-llahu krijoi pr ju bashkshorte nga vet lloji juaj, e prej bashkshorteve tuaja fmij e nipa dhe ju furnizoi me (ushqime) t mira. A besojn ata t pavrtetn, e t mirat e All-llahut i mohojn? (Kuran 16: 72).

Pikrisht sht kjo arsye, pr shkak t s cils Zekerijai a.s e pat lutur All-llahun: (Prkujto) Edhe Zekirijain kur e luti Zotin e vet: Zoti im, mos m l t vetmuar se Ti je m i miri trashgues (pas dokujt). (Kuran 21: 89); Un ua kam frikn pasardhsve t mi pas meje (kushrinjve, se do ta humbnin fen), ndrsa gruaja ime sht sterile, pra m fal nga ajo mirsia Jote nj pasardhs (nj fmij). T m trashgoj mua dhe ti trashgoj ata nga familja e Jakubit dhe bre at, o Zoti im, t kndshm (t vyeshm)! (Kuran 19: 5-6).

Ngjajshm, edhe Ibrahimi a.s. babai i profetve e luti All-llahun: Zoti im, m dhuro mua (nj fmij) prej t mirve! Ne e gzuam at me nj djal q do t jet i but (i sjellshm). (Kuran 37: 100-101). Kurani Famlart i prshkruan robrit e Mshiruesit duke thn: Edhe ata q thon: Zoti yn, na bn q t jemi t gzuar me (punn) e grave tona dhe pasardhsve tan, e neve na bn shembull pr t devotshmit! (Kuran 25: 74).

Pr shkak t reproduksionit, kombet shumohen dhe rriten, prve ksaj, ata (kombet) i shfrytzojn potencialet e tyre pr tu br ball armiqve q sulmojn. Pak persona do t dyshonin n faktin se sa e madhe do t ishte fuqia botrore nse mass njerzore i llogaritet potenciali i saj i trsishm. All-llahu i Lartsuar n Librin e Tij Famlart pr rastin e Shuajbit, paqja dhe mshira e Tij qoft mbi t, thot: Prkujtoni kur ishit pakic e Ai ju shumoi dhe shikoni se si qe fundi i rregulluesve! (Kuran 7: 86). Pr m tepr, Profeti s.a.v.s. na ka porositur: Martohuni (shtohuni), sepse un do t mburrem me ju (me numrin e juaj t madh) n Ditn e Gjykimit para popujve tjer dhe mos prfundoni n murgrin e krishterve! [Transmeton Bejhekiu].

Reproduksioni shrben pr ta ruajtur tr llojin njerzor n globin ton derisa jets ti vij fundi i vet. All-llahu i Lartsuar n Librin e Tij thot: O ju njerz! Kini frik Zotin tuaj q ju ka krijuar prej nj veteje (njeriu) dhe nga ajo krijoi paln (shoqn) e saj, e prej atyre dyve u shtuan burrra shum e gra. Dhe kini frik All-llahun q me emrin e Tij prbetoheni, ruajeni farefisin (akraballkun) , se All-llahu sht mbikqyrs mbi ju. (Kuran 4: 1); O ju njerz, vrtet Ne ju krijuam juve prej nj mashkulli dhe nj femre, ju bm popuj e fise q t njiheni ndrmjet vete, e ska dyshim se te All-llahu m i ndershmi ndr ju sht ai q m tepr sht ruajtur (nga t kqijat), e All-llahu sht shum i dijshm dhe hollsisht i njohur pr do gj. (Kuran 49: 13).

3) Martesa njeriut ia plotson besimin. E ruan at nga t shikuarit e grave t huaja, i ndihmon gjithashtu edhe n ruajtjen e nderit dhe normalisht, i ofron atij mundi ligjore pr ti knaqur dshirat e veta seksuale. Si rrjedhoj, prostitucioni m nuk konsiderohet si opcion! Pr kt arsye, Profeti sa.v.s. ka thn: Martesa e ruan njeriun nga t shikuarit e asaj q nuk duhet shikuar.; Nse All-llahu ia dhuron ndonjrit nj grua t mir, kjo i ndihmon atij ta ket gjysmn e fes s tij t mbrojtur, pr pjesn tjetr duhet ti frikohet All-llahut. [Transmetojn Taberani dhe Hakimi].

4) Martesa, jo vetm q sht mjet q besimtari ta mbroj fen e tij, por ajo, gjithashtu sht edhe kusht i domosdoshm pr lumturi jetsore, pr t ciln Islami i inkurajon ithtart e tij q ta shijojn at, kshtuq m asgj mos ti hutoj n arritjen e qllimit final, gjegjsisht pr ti ngritur shpirtrat e tyre n nj shkall t lart spirituale. Transmetohet se Profeti s.a.v.s. ka thn: E tr bota sht knaqsi, e knaqsia m e mir sht gruaja e mir.; Jan 4 gjra t cilat birit t Ademit i sjellin lumturi: gruaja e mir, shtpia e gjer, fqiu i mir dhe mjeti transportues i mir. [Transmetojn Hakimi dhe Bejhekiu].

5) Martesa sht mnyra e vetme e themelimit t familjes brthams s shoqris. Asnj shoqri e ndershme nuk do t ekzistonte pa u bazuar n familje. Ky sht, pra, nj institucion tek i cili z vend amsia, atsia si dhe lidhja motr vlla, e krahas ktyre edhe ndjenjat strehuese, altruizmi, mshira, kujdesi, bashkpunimi reciprok

6) sht nj e vrtet se martesa i ngrit edhe raportet shoqrore. Me an t saj, pra, zgjerohet miqsia mes prindrve t tyre (prindrit e burrit me gruan dhe anasjelltas) . I Madhrishmi paracaktoi q raportet martesore t jen aq t forta sa raportet familjare. Argument pr kt e kemi ajetin kuranor ku thuhet: Dhe Ai nga uji (fara) e krijoi njeriun, dhe e bri at t ket fis dhe t ket miqsi. Zoti yt ka mundsi t jashtzakonshme. (Kuran 25: 54).

7) Martesa e bn njeriun m t pjekur prmes prgjegjsive q ai duhet ti mbaj, si bashkshort dhe si prind, e ngjajshm e bn edhe gruan m t pjekur prmes prgjegjsive q ajo duhet ti mbaj si bashkshorte dhe si nn. Si tham edhe m lart, shum meshkuj shmangen nga martesa, sepse dshirojn t jetojn jet si fmij t rritur dhe t mos jen t detyruar t bjn gj prej gjje. Njerzit e ktill nuk jan t aft pr t jetuar, sepse nuk jan t aft pr t br asgj. Pra, martesa krkon angazhim t fort dhe ndarje t prgjegjsive mes burrit dhe gruas, prej dits s par kur ata bashkohen.

All-llahu i Lartsuar n Librin e Tij thot: Edhe atyre (grave) u takon e drejta sikurse edhe prgjegjsia n bashkshortsi, e burrave u takon nj prparsi ndaj tyre. All-llahu sht i Gjithfuqishm, i Urt. (Kuran 2: 228); Burrat jan prgjegjs pr grat, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa tjer dhe ngase ata kan shpenzuar nga pasuria e tyre. Prandaj, me at q All-llahu i bri t ruajtura, grat e mira jan respektuese e jan besnike ndaj t fshehts. (Kuran 4: 34).

Profeti s.a.v.s. thoshte: Secili prej jush sht kujdestar dhe prgjegjs pr ata q i keni nn mbikqyrje. Burri, sht prgjegjs pr pjestart e shtpis s tij; gruaja sht prgjegjse dhe kujdestare e pasuris s burrit t saj.; Ka mundsi q njeriu t bj mkat t madh nse nuk prkujdeset pr at q e ka nn mbikqyrje. [Transmetojn Ahmedi, ebu Davudi, Hakimi dhe Bejhekiu nga ibn Umeri]. Profeti, paqja dhe mshira e All-llahut qoft mbi t, gjithashtu thoshte: All-llahu do ta pyes do kujdestar pr ata q i ka pasur nn mbikqyrje, se a i ka mbrojtur (shptuar) ata nga zjarri po jo. [Transmetojn Nesaiu dhe ibn Hibani nga Enesi].

8) Duke qen i martuar, njeriu fokusohet n perfeksionimin e puns s tij, pasi sht i sigurt se e ka dik n shtpi q ia kryen punt e shtpis (ushqimin, pastrimin ) Pas ktij fakti njeriu mund t qetsohet dhe mund ta kryej punn apo angazhimet e tij ashtu si duhet. Ndrkaq, paramendoni, si do t ishte puna e ndonjrit q sht i preokupuar e i shqyer nga gajlet se a do t ket ushqim kur t kthehet nga puna ose a do t ket rrobe tjera pr t veshur, oseose ?

All-llahu i Lartsuar e di m s miri.
 
     17 03 2011 (10:04)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
PROBLEMET PSIKOLOGJIKE:REGRESI ETIKO-MORAL;SFIDAT E RINISE


Para se t bjm nj qasje rreth tems s caktuar, pik s pari do t kisha dashur q ta prcaktoj termin rini ose adoleshenc. N psikologjin e zhvillimit riniaadoleshenca trajtohen si fazat m vendimtare n prfitimin e qndrimeve, shprehive, sjelljeve ose trajtimit shoqror. Rini: do t thot periudh n t ciln individi prjeton ndryshimetm totale t jets s tij n do aspekt, duke filluar nga ndryshimet trupore-fizike deri te ndryshimet ose zhvillimet e tij sociale, emocionale, personale, seksuale dhe mendore.Nga kto ndryshime disa psikolog rinin e emrtojn edhe si lindje e prsritshme.
1Rinia sht periudh n t ciln i riu prjeton sfidat m t mdha si rezultat i ndjenjave seksuale. E gjith kjo vjen nga vet faza kohore e cila karakterizohet me ndjenjn prpavarsim, fitimin e nj personaliteti dhe nj egoje identike t tij. Ktu i riu duke formuar personalitetin e ktill do gj q i ofrohet nga jasht ose prindrit e tij,trajtohet si jo e dobishme pr t, si rezultat i ksaj sht mendimi kritik i tij i cili e arrin kulmin e vet n kt faz.Arsyet q nj i ri nuk i pranon t ofruarat nga jasht jan paraqitja e dukurive vijuese:t qent i lir, t qent kritik, znia e nj vendi domethns n shoqri, krijimi i nj identiteti t shndosh dhe veimi i tij nga t tjert. Njkohsisht me paraqitjen e nevojave t ktilla n periudhn rinore me munges t edukats fetare e morale paraqiten probleme psikologjike t atilla ku i riu fillon t mendoj kinse jeta nuk ka kurrfar domethnie, se jetesa e tij sht e palogjikshme; ndaj ktyre n munges t edukats dhe arsimimit t prshtatshm paraqiten edhe probleme psikologjike me karakter shoqror, duke e trajtuar veten t padobishm pr shoqrin ose si individ q nuk mund ta zr vendin e duhur n rrethin ku jeton.Automatikisht gjendjet psikike t ktilla tek i riu bhen shkas i streseve t ndryshme,ankthit, izolimit, konsumimit t mjeteve narkotike ose dhnies pas prostitucionit,alkoolizmit, bile edhe dukurive si sht vetvrasja etjKrejt kto jan rezultat i ideologjive t ndryshme t futura n programet arsimore. Njndr to sht DARVINIZMI me t cilin . Darvini u b profet i ateizmit e darvinizmi u shpall PAFEJA m e prhapur e shek. XIX dhe XX. Si duket Darvinime teorin e tij pr luftn pr jet na bindi se nuk jemi njerz, porse kafsh; me tvrtet ai pohonte si kafsh t prkryera, por prapseprap kafsh, por kafsht n qndrimin ndaj s mirs dhe s keqes, jan t privuara nga ligjet etiko-morale. Teoriae evolucionit n mnyr t duhur nuk mund t sqaroj as fazn e par t besimit fetar t njerzve si dhe as n fazn e qytetrimeve moderne nuk mund ta bj dot atp.sh. pse sot kur pozita socio-ekonomike e njerzve sht shum m e mir, gjendja psikologjike sht shum m e paknaqshme?! Pse numri i vetvrasjeve ose smundjeve psikike sht n rritje proporcionale me rritjen e nivelit t t ardhuravedhe arsimimit?! Ose pse ka humanizm m tepr n fillim se sa n fund t njerzimit?!Krejt kto duhet t jen fakte t cilat paraqesin nevojn e shembjes s ideologjive si ishin, ajo e Marksit, Nies, Frojdit etj. Marksi pohonte se fen e kan themeluar t fortit (t pasurit) q t sundojn me t dobtit, ose Nieja pohonte t kundrtn e saj.N ann tjetr revolucioni seksual i viteve 50-60, i cili kryesisht lidhet me teorin e psikanalizs, themeluesi i s cils sht Frojdi dhe pasuesit e tij (Jungu, Adleri), solli dukuri jashtzakonisht t rnda pr ligjet dhe normat morale. Lirit e ktilla totale met madhe kapluan perndimin, por deshm apo sdeshm demonizimi i kthetrave tktilla kaploi edhe nn qiellin ton. Shkakun e paraqitjeve t fenomeneve t ktilla nuk dim se kujt t`ia veshim, a thua progresi ekonomik i kalimit prej ekonomis agrare n at industriale ishte m meritori, ose at e bn migracionet fshat-qytet. A mos vall rezultati i gjendjes se ktill ishte harrimi i Zotit apo dshira pr nj liri totale e cila edhe u vrtetua si e gabuar n thelb.Cilido nga kta q t jet shkaku i ktij degjenerimi etiko-moral, prostitucioni arriti edhe n oborret dhe shtpit muslimane shqiptare, n at mnyr q shkatrroi institucionin familje, i solli t rejat muslimane shqiptare n tavolinat gjinekologjike,solli rinin buz nj gremine t smundjeve venerike dhe psikike. U rrzua perdja e turpit dhe respektit q ishte veoria m e dalluese e ksaj popullate fisnike dhe bujare.Me siguri q ksisoj ndyrsirash kjo popullat nuk i ka mirpritur, mirpo ktoflliqsira jan br realitet n shoqrin ton. Koha n t ciln jetojm sht e atillq bile edhe nj takim spontan i dy t rinjve mund t krijoj marrdhnie t tilla pr tcilat nesr individi q do t vuaj sht e reja e jo i riu?!
Arsyeja e vetme sht edukimi dhe kshillimi i dobt dhe i pamjaftueshm i breznive t reja.Se nesr kur t ndodh, personi q do t shkruaj letra pr kshillim do t jet ajo?! Ai pr arsye t nj amoraliteti t shkurtr nuk do t jet n gjendje t kuptoj hidhtin e abortit ose vetvrasjes. Ai nuk do t jet nga ata q do tu sjell prindrve fmijn paprind n shtpi, e as q do t vrapoj npr dyer t lloj-lloj organizatave pr ndihm!
4Ne me siguri q do t kishim dshiruar q e gjith kjo t jet shtje e vendeve larg nesh, gjithashtu do t kishim dashur q t gjitha kto smundje venerike e psikike si rezultat i marrdhnieve t ktilla amorale t jen vetm tem e enciklopedive shndetsore ose vetm breng e mjekve tan. Por ky sht nj realitet i pamohueshm me t cilin duhet ballafaquar dhe ngjallur inkurajimi yn n zgjidhjen eproblemeve t ktilla mes gjenerats s re.
Revolucioni seksual (epshor) n bllokun socialist ideologjikisht nxitej n popullat,ndrsa n perndim ai ishte rezultat i nj shoqrie t zhveshur nga vlerat morale, ku do qndrim sht hobi e do hobi qndrim, ose atje ku krkesat e homoseksualve dhe femrave lesbike trajtohen t njjta me krkesat e aktivistve fetar.Duhet t pohojm se Islami sht fe q pranon ndjenjn seksuale (epshore) t individite assesi nuk lyp prej tij ta zhduk kt ndjenj, ashtu si e bn priftrizmi, por edhenuk lejon at q bn ideologjit ateiste, liri totale pa kurrfar norme morale dhe etike,ku personi n fillim u jepet epsheve, e pastaj epshi bhet zot i tij, ashtu si e quan Kurani fisnik ku thot: A e ke par ti (Muhammed) at duke e ditur, epshin e vet e respekton si zot t vetin (El-Xhathije:23).
Mu pr kt Islami sht prcaktuar pr nj rrug t mesme: e pranon epshin dhe ndjenjn pr t, por n t njjtn koh ofron edhe mundsin e edukimit dhe kontrollimit t tij. Prej t riut sot nuk krkohet ta shkatrroj kt ndjenj, por islami dshiron q me vullnet dhe vetdije t prkryer ta kontrolloj kt ndjenj, ashtu si bri i riu, Jusufi a.s. shembulli i vetm i nj bukurie fizike dhe morale pr t gjith t rinjt dhe t rejat muslimane.
6 Kur`ani Famlart pr Jusufin a.s. flet kshtu:E ajo n shtpin e s cils ishte Jusufi i bri lajka atij dhe ia mbylli dyert e i tha:Eja! Ai (Jusufi) tha: All-llahu m ruajtt, ai zotria im, m nderoi me vendosje t mir (si mund ti bj hile n familje). S`ka dyshim se tradhtart nuk kan sukses.Ajo e msyni at qllimisht, e atij do ti shkonte mendja ndaj saj, sikur t mos i paraqitej argumenti nga Zoti i tij. Ashtu (e bm t vendosur) q ta largojm nga ai t keqen dhe t ndytn. Vrtet ai ishte nga robrit tan t zgjedhur. (Jusuf:23-24)
Nga mendimet e shumics s psikologve vijm n prfundimin se periudha e adoleshencs, ose rinis s mvonshme sht jashtzakonisht plot me prplasje t ndryshme t natyrs shpirtrore ose psikike. Nj ndr ato anomali psikike shtdepresioni rinor i cili si i till bhet shkas pr paraqitjen e nj shkatrrimi,pesimizmi dhe mossigurie emocionale; depresioni si i till sht shqetsim i gjendjes shpirtrore i cili shkakton ngadalsimin konstant n t menduarit dhe sjelljet.Depresioni n moshn rinore, ndonjher sht me interval kohor t shkurtr dhe i lidhur me disa gjendje t prcaktuara t jets s individit. N depresionet rinore me intervale t shkurtra kohore, i riu sht i zymt, mendon se nuk e kuptojn t tjert, porsido qoft ai vazhdon me jetn e prditshme. Ndrsa n depresionet e vrteta i riu veten e percepton si t pavlefshm, e fajson veten, ndjehet i pashpres, mendon vetvrasjen dhe paraqiten shenja te hidhrimit dhe inatit. Dhe nse kjo gjendje vazhdon m tepr se 15 dit e ndrkoh vjen deri te humbja e oreksit, kaplimi i pagjumsis, humbja e peshs faktikisht kuptohet se individi sht n depresion t vrtet.Sa i prket frustracionit, si nj ndr shqetsimet psikologjike, ai ndodh kur nj person pengohet n arritjen e nj qllimi. Frustracionin e shkaktojn vonesat, shqetsimet e prditshme, mungesa e burimeve pr arritjen e ndonj qllimi t caktuar, humbjet e ndryshme dhe dshtimet. Ankthi mund t prshkruhet si nj ndjenj e vagt e pakndshme frike, mrzie dhe shqetsimi pr t ardhmen. Prgjithsisht personi nuk ka ide t qart pr shkakun real t ankthit. Shpesh ai tenton ti shmang mendimet e tij pr frikn prderisa ato duket se e intensifikojn at. Ankthi sht shpesh nj reagim i prgjithshm emocional ndaj stresit. Ai sht nj frik e shkaktuar prej krkesave q i vihen para njeriut, kur ai nuk e di se ka jan aktualisht kto krkesa.Ndrsa si problem i fundit i rinis, por edhe m i rndsishmi, konsiderohet konsumimi. Konsumimi sht mbarimi i rezervave tona fizike dhe mendore. Ai ndodh kur sasia e energjis q del prej trupit ton sht m e madhe sesa sasia eenergjis q pranohet n trup. Simptomat e konsumimit jan:Rraskapitja: personi ndjehet i lodhur dhe i pamundur.Veimi: personi shpesh prdor veimin si nj mjet mbrojtsMrzia: personi fillon t vr n dyshim vlerat e aktiviteteve dhe miqsive; ai fillon tmrzitet me jetn.Padurimi: personi bhet prher e m i padurueshm dhe irritohet me njerzit e tjer.Omnipotenca: personi ndjen se asnj tjetr nuk mund ta bj kt q e bj un, sht e zakonshme n viktimat e konsumimit.Pavlefshmria: personi ndjen se njerzit e tjer nuk ia vlersojn punn dhe prpjekjet e tij t mdha.sht fakt se jetojm n nj koh n t ciln fillimi i konsumimit t alkoolit dhenarkotikve t ndryshm, vazhdimisht zvoglohet n mosh e n veanti alkooli troketme t madhe n dyert e shkollave t mesme. I pamohueshm sht fakti se konsumimii alkoolit dhe narkotikve sht ngusht i lidhur me ekseset moralo-epshore.Lidhshmria q sht n mes ktyre dy anomalive shoqrore vjen n mnyra tndryshme p.sh. kemi raste kur vajzat e reja prmes konsumimit t narkotikve dhealkoolit detyrohen n marrdhnie t palejueshme, gjegjsisht prostitucion. Gjithashtu ka edhe raste t kundrta ku pr t siguruar drogn vajza t reja detyrohen n prostitucion. Kto jan fakte t gjalla pr shmtin e konsumimeve t ndryshme.Prdorimi i herpashershm i ktyre narkotikve individin e on deri te krimet endryshme t cilat paraqiten si rezultat i po atij konsumimi; dhe q dalngadal njeriune bn t varur e m pas e prgatit drejt humners s vetvrasjes ose shkatrrimitshoqror. Sa u prket shkaqeve psikologjike t varshmris ndaj narkotikve dhe alkoolit, social-psikologt i paraqesin disa nga m t rndsishmit e tyre: Alkooli shpejt i mund edhe t fuqishmit edhe t pasurit dhe i kthen ata n bisha t trbuara, qme fytyrat e ndezura dhe me syt e krcyer jasht, hedhin mallkime dhe sharje prreth duke ofenduar armiq imagjinar. Gjja m e shmtuar n krijimin sht nj pijanec,nj qenie e pshtir, pamja e t cilit e bn secilin nga njerzit ta ndjej veten keq q iprket t njjts qenie t gjall.T varurit prej narkotikve t ndryshm, pik s pari jan individ me vetbesim tdobt, me personalitet t thyer t cilt gjithmon ikin nga realitetet e jets. Individ ttill gjithmon shkaqet e dshtimit n jetn e tyre i lypin jasht vetes dhe asnjhernuk ballafaqohen me realitetin vetjak. Si faktor i tret prmendet perceptimi i vetes sit pavlefshm; dhe se kjo bhet shkas i afrimit t ktij individi me personalitet t dobtdrejt alkoolit ose drogs. Ndr t tjert jan dhe personat t cilt nuk kan arritur knaqsi emocionale prindrore. Keqtrajtimi, injorimi i fmijs nga ana e prindrve ose mungesa e prjetimit t respektit dhe tolerancs mund t rezultoj n varshmrindaj drogs dhe alkoolit. Si faktor i pest prmendet prpjekja pr vetknaqsi ku individit i errsohet jeta dhe ndriimin e saj e gjen n drog ose alkool. Dhe si shkas i fundit prmendet rrethi i shokve me shprehi t ndyra.
8Dihet mir se ndikimet mes moshatarve dhe shokve jan t pakontestueshme. Dhe mu pr kt sht shum me rndsi pr individin se n far rrethi dhe vendi do ta formoj grupin shoqror t tij.sht e qart q Kur`ani luftn m t madhe e hap mu ndaj ktyre anomalive t ndyra q shkatrrojn shoqrin, ku thot:O ju q besuat, ska dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjets (pr fall)jan vepra t ndyta nga shejtani. Pra largohuni prej tyre q t jeni t shptuar.(El-Maide:90)Ktu shihet se luftn q u hap Kurani anomalive t ktilla sht luft e pamshirshmedhe me karakter human. Nga vet arsyeja se: derisa Kurani rreptsisht e ndalon dolloj konsumimi dehs, sot e tr bota vjell gjak prej tyre.Kur`ani parandalon do afrim q on n zina - sot e tr bota vuan prej prostitucionit,edhe at m e keqja sht se pa dallim gjinish.
Q t gjitha kto rekomandime duhet q ne t gjithve si popullat muslimane shqiptare t na nxit dhe inkurajoj n luftn pr parandalimin e ktyre anomalive t cilat, mos dhnt Allahu, mund t na shkatrrojn n trsi. Prpjekja ose hapat q duhen ndrmarr n kt aspekt duhet t jen t tipave: organizatash mbrojtse,kulturore, sportive q sadopak t ndikojn n shmangien e tyre n shoqrin ton.Njeriu me fuqin e egoizmit t vet bashkkohor nuk prish vetm rregullin n natyrpor shkatrron edhe ekuilibrin brenda karakterit t tij personal. Nse dikur njeriu i sht friksuar natyrs, sot natyra i friksohet njeriut. Nse deri dje njeriu u gzoheja rritjeve teknologjike, sot ai prparim po e shqetson. Nse njeriu dshiron t privohet nga shprehit e vjetra etiko-morale, SIDA (AIDS) i trheq vrejtjen se do ta paguaj shtrenjt thyerjen dhe mosrespektimin e normave etiko-morale.
 
     03 02 2011 (11:03)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
DIALOG ME CASTIN


T gjith astet e jets, ose jan mike t ngushta t njeriut dhe do t dshmojn n favor t tij, ose armike t pamshirshme q do t dshmojn kundr njeriut Ditn e Kijametit.

Nj dit, u ula ti krkoj falje Zotit pr gjith ato aste dhe koh nga jeta ime, t cilat i kam kaluar n gjra t padobishme. I penduar nga koht e humbura, ftova nj nga ato aste t kaluara kot.
Un:Dua t kthehesh srish tek un, me qllim q t t shfrytzoj pr vepra t mira!

asti:Koha nuk qndron neutrale kurr!

Un:O ast, t lutem t kthehesh me qllim q t prfitoj dika t mir ose t kompensoj ndonj t met.

asti:E si mund t kthehem, ndrkoh q jam i mbuluar nga kushedi sa faqe t mbushura me veprat e tua?!

Un:Bj t pamundurn dhe kthehu! Ah sa aste kam humbur kot nga jeta ime!

asti:Nse do t ishte n dorn time, do t isha kthyer. Ai t cilit po i thrret sht i vdekur. Flett e mbushura me veprat e tua jan palosur tashm dhe jan drguar tek i madhi Zot.

Un:A e ke t pamundur t kthehesh tek un, edhe pse po flet me mua?!

asti:T gjith astet e jets, ose jan mike t ngushta t njeriut dhe do t dshmojn n favor t tij, ose armike t pamshirshme q do t dshmojn kundr njeriut Ditn e Kijametit. N nj rast t till, armiqt e kan t pamundur t bashkohen.

Un:Ah i mjeri un pr gjith ato aste t uara dm gjat jets! T lutem kthehu me qllim q t veproj dika t mir dhe dobiprurse! Por asti heshti dhe nuk foli.

Un i thash srish:O ast, a nuk m dgjon?! Mu prgjigj t lutem!

asti:O gafil ndaj vetes dhe vrass i kohs tnde!! Si nuk e kupton se n prpjekje pr t kthyer nj ast t humbur m par, po humbet kushedi sa aste t tjer nga jeta jote?! A do t prpiqesh q ti kthesh dhe kto aste q po i humbet tani?! Ajo me t ciln t kshilloj t veprosh, sht vet thnia e Zotit t madhruar q thot:Veprat e mira i fshijn ato t kqiat..

Nxito o filan.. prpiqu, vepro vepra t mira, kije frik Zotin kudo q t ndodhesh, pasoje t keqen me t mir q ta fshij at dhe trajtoji njerzit me edukat dhe moral t lart!
 
     27 12 2010 (11:00)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Subject: Koha kalon n dobi ose dm tndin
Koha kalon n dobi ose dm tndin

A. Sallahudin Ejubi

Ngrihesh n mngjes dhe sendin e par q e bn, sht larja e syve. A mendon, se si do t jet kjo dit pr ty, a do t jet dit e fundit apo ende do t jetosh n shpresa se ende ka koh.

Kush t ka garantuar se ajo nuk sht dita yte e fundit. Do t thuash: askush, ather pyete veten, far plan-programi ke pr sot q t punosh pr Fen e Atij q t ka krijuar dhe jeton musliman, a do t garosh n vepra t mira apo ende do t jetosh n shpresat e t kots.

Nga krijesat, vetm ti e njeh vetn tnde, e din se a je n hipokrizi apo je n sinqeritet, a je n iman apo n kufr. Vetm ti e din se si sht puna yte sot me besimin tnd, prderisa nuk i shfaq ata publikisht. donjri e njeh veten e tij m s miri, flet me te m s miri, konsultohesh me te m s miri, andaj mos prit q dikush tjetr nga krijesat t vlerson pr pozitivitetin apo negativitetin tnd n rrugn e All-llahut.

N kt rrethin q jetojm, aq sa ka dm, ka edhe dobi, dmi sht se t kaplon harami kah nuk ta merr mendja, ndrsa dobia sht se ti e mer msimin m t mir nga xhahilijeti i tyre, mendon dhe thua: Falnderimi t takon Ty o All-llahu Im, q ma ke mundsuar t udhzohem. Por, para se t vendosesh pik n kt falnderim, vendos presje dhe thuaj: Por, un nuk dij ta vlersoj kt udhzim.

Eja me mua n kuizin e quajtur: Parashtrimi i pyetjeve n vetveten tnde:

far ke punuar sot pr All-llah?

Sa minuta ka qen ajo pun?

Sa persona i ke thirrur n rrugn e Tij?

Sa her ke drguar Falnderim, sa her ke krkuar falje?

Sa her ke drguar salavat mbi t Drguarin salallahu alejhi ue selem?

Si ka qen sjellja me familjen tnde? A ke qen shembull apo ke qen njeriu m i urrejtur tek ata?

Sa e prdor butsin n thirrje?

A ke br dua pr muslimant dhe muxhahidt q luftojn n rrugn e All-llahut?

Dhe pas shum pyetjeve t ktij lloji, i vendojm vijn horizontale dhe kalkulojm rezultate. ka t shohim! Katastrof! Frikohem se do t dalim n minus, sepse plusi q moti sht harruar n veprat tona.

E pastaj, ne krenohemi dhe themi: Ne jemi pasues t Pejgamberit salallahu alejhi ue selem!

Turp pr mua dhe pr ty!

Nse ato pyetje m lart ishin pr prkujtim n vepra t mira, ather eja me mua, t hyjm dhe t pyesim pr t kundrtn e ksaj:

Shum her na ik namazi i sabahut me xhemat.

Puna e par q e prkujtojm kur ngrihemi nga shtrati sht risku, nj gj q sht garantuar para se t krijohemi.

Pasi q t shohim problemin e riskut, hapim televizionin dhe gjja e par sht harami. Knaqemi duke e humbur kohn e pastaj arsyetohemi se nuk kemi koh.

Pr gibet mos t flasim, nuk mundemi ti ikim apo? Apo ndoshta nuk mund t durojm pa prmendur dik? far thua?

E pr harame tjera q ndoshta, kur i lexon kto fjal thua: T lutem ndalu, sepse kto jan ai dhjet prqindshi i dits n haram!

E pastaj pyesim dhe mundohemi problemet tona ti gjejm tek fqinjt tan. Ata nuk na duan, ata e kan fajin, ai na tha kshtu etj.

E pastaj prsri akuzojm: Problemi n ummet sht tek ata, dhe tek ata...dhe tek ata...t gjith i prmendim, por veten e harrojm!

E gjith bota na ka fajin, por t ndalesh dhe t thuash se sa ua ke fajin ti t gjith bots? A thua ndoshta ti je faktori kryesor pr poshtrim n ummet? A ke menduar? Apo ke harruar...normal, e dyta!

do dit n kt bot, shkon dhe nuk kthehet, a e ke dhn hakun e dits? Apo ke harruar, ndoshta pret q t vjen dita tjetr? A e din ka? Ky sht mashtrim i shejtanit, sekret q von e kam zbuluar...

Nuk dua t vazhdoj! Nuk mundem! Turprohem...me pyetje t shumta q prgjigjen mundohem ta gjej tjetr kund e jo tek vetja.
 
     27 12 2010 (10:52)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Arjan Cani dhe Zone e Lire V.Plus ...


Arjan Cani eshte nje njeri qe shet edhe nderin e tij per leke...
Mbreme ai pat ftuar dy motra muslimane me shami jo se ai eshte dashamires i Islamit por ai eshte nga ata qe paguhet per degradimin e shoqerise shqiptare dhe shthurjen morale te popullit,nen rrogozin e emancipimit dhe modernizimit.Ai shpesh here nese e keni pare pyetjet dhe te ftuarit e tije jane njerez me influence publike qofshin gazetare,politikane kengetare mjeke,analista, shkrimtare etj.Ku ai mundohet ti zhvleftesoje keta figura duke i ironizuar dhe vene ne loje qe te veje ne dukje se ja shikoni keta jane te pa Afte ju i admironi.Ndersa ata qe jane njerez me pak te njohur dhe qe ai don ti fuse ne rangje te larta i ben pyetje dhe u jep hapsire qe ata te duken ne syte e publikut si njerez triumfues dhe inteligjenta te afte ee aktiv.
Arjan cani dhe pijet e tije qe u ofron njerezve me akstrakte dhe shije te ndryshme jane pije qe pergatiten nga nje magjistare me emrin (x) ku ajo sipas personit apo kerkese per te ben magjine per shthurje,per cmendje per humbje memorje,per paftesi seksuale etj.Ai mundohet te fuse fjalor te turpshem ne bisedat dhe intervistat e tije,sepse ai dhe profesorat e tije e dijne mire se kur te humbet turpi humbet dhe dinjiteti,dhe logjika dhe bie ne graden e kafshes shtepijake ku pret para televizorit qe Arajan cani dhe portokallija te jape kafshaten dhe dozen e humorit degjenerues te javes...shpresojme qe mos te behet edhe 2 XL keshtu megjithese nga emri dhe me sa po shikojme kete vite drejte asaj po shkon edhe ky emisjon argetues koha do ta tregoje kemi te drejte apo jo.
Kush eshte pas arjan canit dhe nga i merr udhezimet dhe temat Arjan Cani kete do ta merrni vesh pak me poshte,e jo vetem arjan cani por edhe Emisjoni humoristik Portokalli tek top kanali...
Keto materjale vijne nga selia qendrore e Fondacjonit te Xhorxh Sorros,nje fondacjon cifut cijonist i cili mundohet te mbjedhe dashuri per Izraelin. Ky fondacjon ka futur studentet e tije qe ka finacuar vete dhe i ka shkolluar neper shkollat e tije dhe per 13 vjet ka cuar 6000 mije studenta shqiptare jashte shtetit ne izrael ,shba,itali,greqi,france,etj....
dhe ka arrit te infiltroje shume nga keta njerez ne dy partite kryesore shqiptare, PD Dhe PS. ja disa Emra konkret ne te dy kampet ku dominohet nga kampi socjalist me kryetare te zgjedhurin per udheheqjen e masoneve dhe cijonisteve shqiptare Edvin Kristaq Rama,Megi Ajtyresa(hebreje)Elisa Spiropali,Saimir Tahiri,Erjon Veliaj pas Ardhesi i Edi Rames, Gerti Bogdani,etj....Dhe nje dite sa vete do te ulen ne parlament 150 vete 155 veta 200 veta sa keto vende jane pergatitur per njerezit e tyre ja kjo eshte kapja e shtetit...Keshtu sulmojne edhe ata studenta qe kane mbaruar ne vendet islamike fakultetet dhe masterat duke perdorur po Muslomanet dhe shpesh here ish medresistin Selim Efendi Muca...qe ka Qene sekretare partie ne kohen e Partise se punes.Kjo eshte nje strategji qe mos te krijohen hapsira per muslimanet ne shqiperi neper digastere dhe poste vakant te ndryshem ne shtetin shqiptare.Tani Arjan Cani dhe i ftuari i tije mbreme qe keq interpretonte kushtetuten Shqiptare.Dhe cirrej si nje qen i xhindosur se vajzat e mbuluara nuk kane vend neper shkolla dhe direkt pas kesaj thonte shteti eshte laik,e shikoni apo jo nuk e kane hallin tek shkolla por duan te ngrejne rene dhe hijen e dyshimit per shkollen qe mos te arrijne tek vendet e punesimit ne administraten publike...Duan te na neperkembin dhe te na quajne te prapambetur dhe te pafte keshtu duke futur kete ide ne popull dhe shpeshhere edhe tek te afermit tane dhe madje prinderit tane, del konkluzjoni se nje i pafte dhe i prapambetur duhet te lere vendin nje te perparuari dhe nje te afti qe jane ata ne thonjeza,qe nuk kan nder familje nuk kan nder dhe krenari per vendin dhe origjinen e tyre.Por as Arjan Cani me intervistat dhe emisjonin e tije imoral as Portokallia me fjalorin e saj banal,as Fondacjoni i Xhorxh Sorros me nxenesit dhe njerezit e tije qe shfrujne dhe jane skandal Fene e Allahut dhe Rinine Tone Kurre Skan per ta Ndal.Ne vendit tone Per Zot i kemi dal.

 
     27 12 2010 (10:48)
Pages     Key     4 Page 1  2   3   4  Total:33 post