logo meemira.com
njoftime pune

     

 Vetem FORUM OWNER mund te hapi tema te reja
2 Page 1  2  Total:12 post
ricco HOME FORUMS Tema te ndryshme Poezit nga dhe per riccon!
Poezit nga dhe per riccon! - 13 12 2010 - 12:16
  riccoProfili per: ricco    

Foto Albumi ricco   

Miqte e ricco  

Forumi juaj ricco   

NISUNI

Te gjithe ne gjume kane rene,
ndersa une dhe ti
ecim rrugeve te erreta
e bota rreth nesh nuk ben ze.
Sikur i pelqen kjo heshtje.
Atje me larg nesh,
perseri nje bote,
nje stuhi,
nje ere me shi te ngrire.
Ata njerze te lige,
hapin dhembet dhe qeshen,
edhe me mua edhe me ty.
Ecim te dy bashke
ndersa dy hije
pas po na percjellin.
Ndal..!-thirri ne ze.
Shikoni!
Per nje cast u treten,
edhe hija edhe zeri.
ecim,ecim
perseri ecim...
gjere ne mengjese ecem qe te dy.
Perseri ai ze:
Nisuni...!
Nisuni drejt atij hotizonti te ndritur
Drejt dashurise qe nuk do te shterret,
drejt besimit te Zotit,
nisuni dhe jetoni
dhe mu ketu
do ta gjeni
LUMTURINE.

Kete poezi e kam shkruar gjate kohes kur isha ne fakultet.
Kuptohet e kam pas edhe si pyetje ne provim perpilimin e nje poezie.
  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
loli1 ka thene me pare:
ME TREMBI VETETIMA


Ngarkova mbi kurriz nje thes me psheretima.
dhe nisa udhetimin ne brigjet e vetmise.
Kalova shkretetir... gelltita vetetima,
e vetme kisha mbetur si peng e dashurise.
U ndesha neper vite me dhimbjen e mallkuar,
pa ditur se ku shkoja... ne pritje te qetesise.
Megjithse plag mora, jo shpirtin kurre s'ma munden.
mes endrrash te perhumbur... ju luta lumturise.
Stuhia me ka shtyre... nuk dija ta ndaloja,
me eren kam vrapuar... shetita gjithesine,
rrufet i hasa rruges... me trembi vetetima,
nje skllave e pabindur ne pritje te qetesise.
Ngarkova permbi supe ca vargje qe renkonin,
nuk munda qe ti thurja kurre lavde tradhetise,
zhgenjyer... por me shpresa dhe zemer pa shuar,
kam pritur ti shikoja pak driten " madheshtise".


loli1-7436|Data:12 12 2010 -21:53|post:32532|


 
     13 12 2010 (12:16)
  loli1

loli1


Register: 12 10 2010
From:
Points: 56
ME TREMBI VETETIMA


Ngarkova mbi kurriz nje thes me psheretima.
dhe nisa udhetimin ne brigjet e vetmise.
Kalova shkretetir... gelltita vetetima,
e vetme kisha mbetur si peng e dashurise.
U ndesha neper vite me dhimbjen e mallkuar,
pa ditur se ku shkoja... ne pritje te qetesise.
Megjithse plag mora, jo shpirtin kurre s'ma munden.
mes endrrash te perhumbur... ju luta lumturise.
Stuhia me ka shtyre... nuk dija ta ndaloja,
me eren kam vrapuar... shetita gjithesine,
rrufet i hasa rruges... me trembi vetetima,
nje skllave e pabindur ne pritje te qetesise.
Ngarkova permbi supe ca vargje qe renkonin,
nuk munda qe ti thurja kurre lavde tradhetise,
zhgenjyer... por me shpresa dhe zemer pa shuar,
kam pritur ti shikoja pak driten " madheshtise".

 
     12 12 2010 (21:53)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
loli1 ka thene me pare:
ricco ka thene me pare:
Edeh nje perpilim akrostik nga nje mike ime e mire.


R-ilind dhe vdes mrenda meje
I-she Ti,pa e ditur se ishe jeta ime.
C-a fjale,buzeqeshje,nje dashuri plot jete.
C-a shikime magjepse te dashurise tende.
O-h ricco rilindes i dashurise sime te vertet.
ricco-15|Data:27 08 2010 -13:54|post:23377|s'me besohet ricco, dhe ti me mire se gjithe e di se je motivi im, frymezimi im, dhe gezohem qe poezit e mia te dedikuara ty, qe i ke ven ketu. vena jam kthyer dhe perhere do jem ketu
te dua miku im


loli1-7436|Data:12 10 2010 -15:03|post:27979|Mire se na vjen,na ardhsh me kembe te lehte.
Shpresoj se prezenca yte do jete begati per web-faqen.

 
     12 10 2010 (15:05)
  loli1

loli1


Register: 12 10 2010
From:
Points: 56
ricco ka thene me pare:
Edeh nje perpilim akrostik nga nje mike ime e mire.


R-ilind dhe vdes mrenda meje
I-she Ti,pa e ditur se ishe jeta ime.
C-a fjale,buzeqeshje,nje dashuri plot jete.
C-a shikime magjepse te dashurise tende.
O-h ricco rilindes i dashurise sime te vertet.
ricco-15|Data:27 08 2010 -13:54|post:23377|s'me besohet ricco, dhe ti me mire se gjithe e di se je motivi im, frymezimi im, dhe gezohem qe poezit e mia te dedikuara ty, qe i ke ven ketu. vena jam kthyer dhe perhere do jem ketu
te dua miku im

 
     12 10 2010 (15:03)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
FRIK

S`me kujtohet dashuria ime e pare.
E kam harruar.
S`me kujtohet dashuria ime e mire.
E kam harruar.
Nuk me kujtohet me e zjarrta.
Nuk me kujtohet me e dhimbshmja.
Nuk me kujtohet me tragjikja.
Nuk me kujtohet me e embla.
Ose ju genjej ju qe nuk me kujtohet.
Por nje e kujtoj, me siguri,
ndaj dhe kam kaq frike nga ajo,
dhe kaq shume dridhem,
kaq shume zbehem.
Kujtoj te fundit

 
     15 09 2010 (10:46)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Shpresoj Vena te jete mire dhe shendosh kudo qe te jete!
 
     15 09 2010 (10:25)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Nga Vena:

KERKOJ


Kerkoj pergjigje
nga pyetja e imponuar,
E ti hesht!
Me heshtje arsyetohesh.
Kerkoj sqarim
per lidhjen tone,
E ti hesht!
Me heshtje perdellehesh.
Per here e njejta pyetje,
cdo here e njejta pergjigje,
Heshtja me tregon prore
fjalet e njejta
"Akoma te dua ty"
 
     27 08 2010 (14:06)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Dedikuar riccos nga nje engjull:

CAKTIMI


Cdo gje me caktim eshte i dashur,
Ne vetem jetojme keshtu eshte caktuar.
Ndoshta caktimi na mbledh se bashku.
Kur ditet e jetes te na jane mbaruar.

Mos thuaj bashke jetuam,se duheshim fort,
Mos thuaj u deshem,se grindjen e harronim,
Por thuaj gjithmone:qe na bashkoi nje ZOT.
Ashtu ishte shkruar qe bashke te jetonim.


Mos thuaj asnjehere:ishim te veqant,
Mos thuaj qe zemra aq te bardha kishim.
Por thuaj ish caktuar nga ZOTI i larte.
Ai na krijoi kaq te mire sa ishim.


Nese do te vdesesh,pasi te kem vdekur.
Mos thuaj se vdiqe nga malli per mua
Thuaj: egziston ne bote ZOT i vetem.
Qe jete ka mbjelle,vdekje ka caktuar


Dhe nese bashke,perseri do takohemi,
Sepse as atje nuk dua te jem vetem.
Thuaj u takuam,keshtu deshi ZOTI.
E kurre mos thuaj se ne keshtu deshem..
 
     27 08 2010 (14:00)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Nga mikesha :


PER TY


Do ta thyej heshtjen me gurret e mallit,
Do ta shtrydhi zemren sa te dal gjak,
Do ja marr per ty shpirtin edhe djallit,
Edhe si e cmendur do rend neper flake,
E serish do them:PER TY bera pak .
 
     27 08 2010 (13:57)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Edeh nje perpilim akrostik nga nje mike ime e mire.


R-ilind dhe vdes mrenda meje
I-she Ti,pa e ditur se ishe jeta ime.
C-a fjale,buzeqeshje,nje dashuri plot jete.
C-a shikime magjepse te dashurise tende.
O-h ricco rilindes i dashurise sime te vertet.
 
     27 08 2010 (13:54)
Pages     Key     2 Page 1  2  Total:12 post