logo meemira.com

     

 Vetem FORUM OWNER mund te hapi tema te reja
1 Page 1 Total:1 post
ricco HOME FORUMS Tema te ndryshme Sa shqiptare jetojne ne Maqedoni?
Sa shqiptare jetojne ne Maqedoni? - 06 10 2010 - 15:06
  riccoProfili per: ricco    

Foto Albumi ricco   

Miqte e ricco  

Forumi juaj ricco   

Sa shqiptar jetojn n Maqedoni?


Jo nj her, por ku ta dish pr t satn her sht br kjo pyetje pr numrin e popullsis shqiptare n Maqedoni. Kt e bn m trheqse t dhnat zyrtare pr numrin e popullats s Maqedonis.

N nj an akuzohen shqiptart se kan shtim t lart natyror dhe se sht m i larti n Maqedoni, kurse nga ana tjetr, numri i ksaj popullate nuk u rrit n proporcion me shtimin natyror. Ky paradoks ka detyruar nj numr jo t vogl t autorve t vendit dhe atyre t huaj, t merren me lvizjen e numrit t popullsis shqiptare n Maqedoni. Kur gjith ksaj tia shtojm edhe t dhnat zyrtare t pas Lufts s Dyt Botrore t zhvilluara gjat regjistrimeve t viteve: 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1994 dhe i ktij t fundit 2002, nuk paraqiten t dhna reale pr numrin e popullsis s Maqedonis, me theks t veant te shqiptart e ktij vendi. N t gjitha kta regjistrime, "moto'' e kan pasur se si ta zvoglojn numrin real t popullsis shqiptare, n mnyr q ta ulin n nivel ''pakice''. Kshtu, gjat regjistrimeve t zhvilluara n monizm, Maqedonia vonohej n drgimin e t dhnave prfundimtare t regjistrimeve n Entin Statistikor Federativ, duke i drguar me dy vite vones. I duhej koh q ta harmonizoj numrin e popullsis s entiteteve t ksaj Republike.

Enti Statistikor i Maqedonis i prmbahej me prpikri parimit se si ta hiperbolizoj numrin e maqedonasve dhe ta minimizoj numrin e popullsis q i takon entiteteve tjera. Si pasoje e nj hiperbolizimi dhe minimizimi t till, regjistrimi i vitit 1991 dshtoi-shqiptart e bojkotuan nj regjistrim t till. Ky regjistrim u prsrit n vitin 1994. Pr fat t keq, edhe ky regjistrim u tregua jo i realt dhe ndr m t manipuluarit. Kshtu, n vend q numri i popullsis t rritet, ai zvoglohej, gj q n demografi nuk mundet t ngjaj, me kusht q t mos t ket migrime-emigrime t jashtme, gj q nuk ka ndodhur gjat ktyre viteve, pr shkak se Evropa Perndimore ua mbylli dyert puntorve t jashtm. N at koh, gazetat e prditshme maqedonase, por edhe ato shqipe, shkruanin se Maqedonia n vitin 1991 do t ket 2.208.014 banor edhe at duke u bazuar n shtimin natyror prej 15.7 pr mij. Por ja q nuk doli ashtu. Maqedonia n regjistrimin e vitit 1994 do t ket 41.253 banor m pak se n regjistrimin e vitit 1981. Kjo edhe nj her vrtetoi se me numrin e popullsis s ktij vendi dukshm manipulohet.

Me rndsi sht t theksojm se n Maqedoni ka dy t dhna pr numrin e prgjithshm t popullsis: njra e dhn pr opinionin e vendit dhe e dhna tjetr sht pr at t jashtmin. Q t mos jet nj e dhn kuturu, ja po i theksoj disa raste m markante: n raportin e Stejt Departmentit pr t drejtat e njeriut n Maqedoni: N Maqedoni jetojn 2.2 milion banor (3.12.1993). Por pse ky numr u injorua? Pse nuk u tregua e vrteta? Edhe nj dshmi se numri i popullsis manipulohet paraqet fakti se televizioni britanik BBC n vitin 2001 do t theksoj se n Maqedoni jetojn 2.3 milion banor. (BBC-a, lajmet e ors 7 e 30 min. 07.06.2001).

Sa i prket lvizjes s numrit t popullsis shqiptart n Maqedoni, ajo ka pasur batica dhe zbaticat e veta. Numr i cili asnjher nuk sht rritur n baz t shtimit natyror, por gjithmon ka qen aq sa e ka caktuar enti statistikor Republikan. Me nj an theksohej shtimi lart natyror i ksaj popullate (periudha 1981-1991) dhe me pa t drejta akuzohej si nacionaliste, iridentiste separatiste, shoviniste dhe mori etiketime tjera t nxjerra nga arsenali m i flliqt i nacional-shovinistve maqedonas. Q t jet anomali m e madhe, kjo popullat asnjher nuk u arrit n baz t shtimit natyror, por rritej-shtohej aq sa e caktonte enti Statistikor, n mnyr q ta mbajn kt popull qytetar t rendit t dyt.

Prndryshe ja se si duket lvizja e numrit t popullsis shqiptare n Maqedoni pas LDB: kt do ta krahasojm me lvizjen e numrit t popullsis maqedonase dhe turke.


VITET 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Maq.
789648 (68.6%) 860699 (66.0%) 1000865 (71.2%) 1142375 (69.3%) 1279000 (67.0%) 1296964 (67.0%) 1297971 (64.2%)
Shqip.
197389 (17.1%) 162594 (12.4%) 183108 (13.0%) 279871 (17.0%) 377208 (19.8%) 441104 (22.8%) 509083 (25.2%)
Turq
95940 (8.3%) 203938 (9.4%) 131481 (6.6%) 108552 (4.0%) 76365 (4.0%) 78014 (4.4%) 77959 (3.9%)
Tab. Nr 1

T dhnat e ksaj tabele jan zyrtare t cilat nuk krkojn m realitet. T dhnat e strukturs kombtare q paraqiten nga BBC-ja tjetrfare nga ato zyrtare ja se si duken kta t dhna.

Nr. Prqindja
Maq 920.00 40.0
Shqip 880.00 38.3
Rom 220.00 9.6
Serb 160.00 7.0
Turq 60.00 2.6
T tjer 60.00 2.6
Tab nr. 2

Nj npunse n Entin Statistikor, prndryshe ligjruese n fakultetin juridik, do t theksoj se n vitin 2000 numri i popullsis shqiptare dhe asaj maqedonase kan qen t barabart. Rastsisht m ra n dor e prditshmja Fakti ku theksohej : N vitin 2025, shqiptart e Maqedonis barazohen me Maqedonasit (6 GUSHT 2007). Si q shihet, numri i popullsis shqiptare ka qen i barabart qysh n vitin 2000. Kt e dshmojn edhe t dhnat tjera q do ti theksoj m posht:

- Ne enciklopedin Wikipedia theksohet se n Maqedoni ka 750.000 shqipfols (Lajme 30 gusht 2007).
- Autori i ktyre rreshtave do t theksoj : Prndryshe, numri i ksaj popullate sht m se 33 pr qind (R.Veliu: shtrirja gjeografike dhe lvizja e numrit t popullsis Shqiptare n Maqedoni. Tetov, 2002 .f .40).
- Dit m par CIA (Central Intelegence Agenci) Theksoi se n bot ka 15 milion shqiptar, ku ndr t tjerat theksoi edhe shprndarjen e ksaj popullat n bot. Aty theksohet se n Maqedoni jetojn afr 1 milion Shqiptar. (Regjistrimi i radhes 2011,1 prill-diten e rrenave)
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)