logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Dieta Dy-javore, per tu dukur sa me e bukur dhe e shendeteshme.
Autor Arnold - 28 luglio 2011 21:13
  

Dieta dy javore nga instituti gjerman i ushqimit

Neqoftese kjo diete do te ndiqet ne menyre rigoroze per 14 dite, ju do te humbisni 9 kg. Kjo diete ndikon ne metabolizmin tuaj dhe si pasoje ju nuk do ta merrni perseri peshen e humbur-

per tre vitet e ardhshme. Nqs ne diete jane disa ushqime qe nuk I hani, ju kerkojme ndjese, por duhet ti hani sepse nuk lejohet ti shmangesh asnje produkti te meposhtem. Ju mund te pini sa te doni kafe te zeze pa sheqer, uje. Mbani mend se `sallata jeshile` nenkupton edhe perimet qe klasifikohen jeshile.

DITA E PARE:

MENGJESI: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumesht.
DREKA: Dy veze te ziera dhe spinaq pa kripe.
DARKA: Nje biftek I madh zgare, ose 3 te vegjel, sallate jeshile dhe cdo lloj fruti.

DITA E DYTE:

MENGJESI: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumesht dhe nje fete te holle buke te thekur.
DREKA: Nje biftek mesatar zgare, sallate dhe cdo lloj fruti.
DARKA: Mish te bardhe (pule) ne sasi te kufizuar.

DITA E TRETE:

MENGJESI: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumesht dhe nje fete te holle buke te thekur.
DREKA: Dy veze te ziera, sallate dhe domate te freskta
DARKA: Mis-

h I bardh dhe sallate.

DITA E KATERT:

MENGJESI: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumesht dhe nje fete te holle buke te thekur.
DREKA: Nje veze e ziere, karrota, djath I njome.
DARKA: Fruta te freskta dhe kos natyral

DITA E PESTE:

MENGJESI: Karrota te grira me limon dhe kafe e zeze.
DREKA: Peshk me avull dhe domate te freskta
DARKA: Njee biftek I madh zgare dhe sallate jeshile

DITA E GJASHTE:

MENGJESI: Kafe e zeze pa sheqer, ose qumesht dhe nje fete te holle buke te thekur.
DREKA: Gjysem pule te pjekur ne zgare
DARKA: Dy veze te ziera dhe karrota te grira

DITA E SHTATE:

MENGJESI: Caj me limon pa sheqer, ose qumesht
DREKA: Nje biftek zgare dhe fruta te freskta
DARKA: Cfare te doni

Dita e 8 deri e 14-te ,fillon duke perseritur perseri 7 ditet e para te dietes, e pas ketyre dy javeve mund te filloni te hani normalisht por sigurisht duke u permbajtur dhe ushqyer me zarzavate e fruta.


/Beauty.al

Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 121736, stampe 74 ©


Meemira.com