logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Farmacia e natyres
Autor Arsen - 30 dicembre 2011 18:21
  

Sherbela qeteson barkun, qepa kunder kolles, menta per pagjumesi, lakra radhiqe per pastrim dhe qarkullim te mire te gjakut, menta per pagjumesi, kamomili ruan peshen normale…
Kunder gazrave te zorreve
Mjaft persona vuajne nga gazrat e -

zorreve, sidomos pas drekes, gjate oreve te pasdites. Keta persona shfaqin enjtje dhe fryrje te barkut. Ekzistojne mjaft bime te cilat ndihmojne ne lehtesimin dhe qetesimin e kesaj gjendjeje. Njera prej tyre eshte edhe sherbela.
1) Ziejme 10 gr. sherbele ne nje ēajnik me 2 gota uje dhe pime njeren gote ne dreke dhe nje ne darke, pas ngrenies.
2) Ne 2 gota uje te nxehte hedhim 5 gr. borzilok dhe e leme per 10 min. E leme te ftohet dhe pime njeren gote ne dreke dhe nje ne darke, pas ngrenies.
3) Te njejtin efekt kurues kane edhe gjethet e hithres. Ziejme disa gjethe dhe kercej hithre ne 2 filxhane ēaji uje dhe e konsumojme lengun pasi te jete ftohur, pas drekes dhe pas darkes.
Qepa, mbrojtes kunder kolles
Vetite e saj kuruese jane mjaft te njohura prej te gjitheve, por konkretisht me poshte po ju paraqesim receten e nje shurupi mjaft efektiv kunder kolles.
Presim 6 epe dhe i vendosim ne nje ene, se bashku me gjysme filxhani mjalte. I leme te ziej-

ne ne zjarr te ngadalte per rreth 2 ore dhe ne vazhdim i kullojme. Kete shurup natyral e perdorim shpesh dhe te vaket.
Menta per pagjumesi
Perdorim te gjere kane edhe gjethet e mentes, te cilat preferohet te evitohen prej personave nervoze, sidomos pas darkes, sepse menta ka aftesine te shpejtoje punen e sistemit nervor duke shkaktuar pagjumesi. Zieni 8 gr. gjethe mente ne 2 gota uje dhe pime nga nje gote pas drekes dhe darkes.
Per pastrim dhe qarkullim te mire te gjakut
1. Nje nga bimet me efekte pastruese te gjakut eshte lakra e eger ose e quajtur ndryshe laker radhiqe. Kjo laker ka lule te vogla te verdha. Perveē konsumimit te lakres, mund te pini edhe lengun e saj, te shoqeruar me pak limon nese deshironi.
Per rezultate akoma me te mira, mos i zieni lakrat, por hidhni 15 gr. prej tyre ne 2 gota me uje te nxehte, lerini per 10 min dhe pastaj i pini. Ekzistojne edhe radhiqe me lule blu. Mund t’i mblidhni, t’i thani dhe t’i ruani per t’u perdorur gjate dimrit. Doza e perdorimit per 15 gr. radhiqe te thata eshte 2 gota uji te medha.
2. Lengu i kokelakres se zier eshte gjithashtu mjaft i mire dhe efektiv. Zieni lakren dhe pini 2-3 gota ne dite, te shoqeruar me pak leng limoni.
Per te ruajtur peshe normale
Pothuajse shumica prej nesh e njeh faktin qe kamomili ndihmon ne ruajtjen e peshes normale. Konsumoni 1 filxhan ēaji kamomil te ngrohte menjehere pas vakteve. Hedhim 4 gr. kamomil ne 2 filxhane ēaji me uje te nxehte, e leme per 10 min, e kullojme dhe e pime. Ia vlen te theksojme se kamomili nuk duhet zier, sepse gjate zierjes shkaterrohen vajrat eterike qe permban.
Ndoshta ju duket e pakte sasia e rekomanduar me lart, por duhet te keni parasysh se kamomili duhet perdorur me rregull. Perdorimi i tij i shpeshte dhe ne sasi te medha, mund te sjelle rezultate krejt te kunderta nga ato qe deshirojme, si p.sh. acarime nervore, zverdhje te lekures dhe dhimbje koke.

Burimi : TiranaChat

Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 82681, stampe 24 ©


Meemira.com