logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Vitaminat Per Tu Zgjatur
Autor Giusi - 17 giugno 2012 23:28
  

GJenetika luan rol te veante ne percaktimin final te gjatesise suaj. Vitamina dhe mineralet ndihmojne rritjen dhe pamjaftueshmeria e disa vitaminave mund te shkaktoj vonese ne zgjatje dhe ndikoj ne gjatesine perfundimtare. Qe ti ndihmosh femijes sua-

j te zgjatet ata duhet te konsumojne sasi te mjaftueshme te kalciumit, vitamines D dhe zinkut.

Kalciumi

Kalciumi eshte minerali ma me bollek ne trupin tone. Kalciumi nevojitet per tkurrjen e muskujve, sekrecionin (lirimin) e hormoneve dhe enzimave dhe transmisionin e impulsave nervor. 99% e kalciumit ne trup gjendet ne eshtra. Eshtrat vazhdimisht absorbojne dhe depozitojne kalcium per tu forcuar dhe ndertuar asht te ri. Femijet kane nevoje per sasi adekuate te kalciumit gjate zhvillimit te tyre ne menyre qe te zgjaten. Foshnjat kane nevoje per 210 deri 270 mg kalcium ne dite, kurse tinejxheret kane nevoje per 1300 mg kalcium ne dite.

Ushqimet e pasura me kalcium jane produktet e qumeshtit, peshku salmon me eshtra, sardelet me eshtra, leng i fortifikuar i portokallit, spinaqi, lakra dhe qumeshti sojes.

Vitamina D

Vitamina D eshte nje vitamine qe gjendet ne vetem disa fruta. Por trupi yne ka aftesi te bej vitamine-

n D kur i ekspozohemi diellit. Vitamina D eshte e nevojshme sepse ndihmon ne absorbimin e kalciumit nga stomaku dhe ne mineralizimin e eshtrave. Vitamina D ndihmon femijet qe te zgjaten. Nje studim i 2009 i publikuar ne The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism ka hetuar marredheniet mes statusit te Vitamines D dhe gjatesise perfundimtare tek vajzat nga mosha 16 deri ne 22. Studimi ka treguar se vajzat me nivele te zvogeluara te Vitamines D gjithashtu kishin edhe gjatesi me te vogel. Ushqimet e pasura me vitamine D jane peshku salmon, kerpudhat, skumbri (mackerel), qumeshti fortifikuar dhe leng portokalli i fortifikuar.

Zink

Zinku eshte nje mineral esencial prezent ne disa ushqime. Zinku luan rol ne sintezen e ADNs, sintezen e proteines dhe ndarjen e qelizave. Gjithashtu nevojitet per te ndihmuar rritjen normale gjate shtatzenise, femijerise dhe adoleshences. Sasia e pamjaftueshme e zinkut mund te ndikoj ne mos rritjen e mjaftueshme. Ushqimet e pasura me zink jane goca e detit, kofshet e pules, drithrat e fortifikuara, jogurti, bajamet dhe shqemet.(sherohu.com)

Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 57098, stampe 14 ©


Meemira.com