logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

15 semundjet qe kuron mjalti dhe kanella, nga ato te zemres, tek artriti reumatik deri tek mostretja
Autor Giusi - 08 luglio 2012 13:32
  

shte konstatuar se perzierja e mjaltit me kanelle sheron shume semundje. Ne po renditim listen vijuese te semundjeve qe mund te sherohen me mjalte dhe kanelle sipas hulumtimit te disa shkencetareve te perendimit.
Semundjet e zemres
Per-

gatitet nje qull nga mjalti dhe pluhuri i kanelles, lyeje buken me te, ne vend te xhelatines dhe marmelates dhe haje rregullisht per mengjes. Ajo zvogelon kolesterolin ne arterie dhe e shpeton pacientit nga sulmi ne zemer. Po ashtu atyre qe tashme e kane perjetuar atakun kardiak, nese ata e marrin kete ila per do dite, atyre ua parandalon sulmin tjeter ne zemer. Perdorimi i rregullt i ilait te permendur me lart normalizon frymemarrjen dhe forcon te rrahurat e zemres. Ne Amerike dhe Kanada, shtepi te ndryshme te shendetit kane trajtuar me sukses pacientet dhe kane konstatuar se pasi arteriet e vjetra dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen, mjalti dhe kanella i rigjallerojne arteriet dhe venat e tilla.

Artriti reumatik
Pacientet qe vuajne nga semundja e artritit mund ta marrin kete ila per do dite, ne mengjes dhe mbremje, nje gote uji te nxehte me dy luge mjalte dhe nje luge aji me pluhur kanelle. Nese ata e marrin kete rregullisht madje edhe -

artriti kronik mund te sherohet. Ne studimet e fundit te kryera ne Universitetin e Kopenhages, eshte konstatuar se kur mjeket kane trajtuar pacientet e tyre me kete lloj ilai te perzier (nje luge mjalte dhe gjysme luge pluhur kanelle) para mengjesi, ata kishin vene re se brenda nje jave nga 200 njerez 73 pacienteve krejtesisht ju kishin pushuar dhembjet dhe brenda nje muaji, shumica e pacienteve qe nuk kane mundur me ecin me pare ose te levizin perreth per shkak artritit kane filluar te ecin pa ndier me dhimbje.

Infektime
Merrni dy luge gjelle me pluhur kanelle dhe nje luge aji mjalte dhe vendosi ne nje uje te vluar, ose te vaket dhe pije ate. Ajo perzierje (ila) i shkaterron mikrobet ne fshikezen e urines.

Dhimbjet e dhembit
Pergatisni nje paste nga nje luge aji pluhur kanelle dhe pese luge aji mjalte dhe vendosi ne dhembin qe te dhemb. Kjo procedure mund te aplikohet tri here ne dite deri sa te ndalet dhimbja e dhembit.

Kolesteroli
Dy luge aji mjalte dhe tri luge aji pluhur te kanelles, te perzier ne 450 grame ne uje aji, i jepet pacientit qe vuan nga niveli i larte i kolesterolit, eshte verejtur se ia zvogelon nivelin e kolesterolit ne gjak 10 % brenda 2 oreve. Si u permend te pacientet qe vuajne nga semundja e artritit, nese perdoret tri here ne dite, sherohet cilido lloj kolesteroli.

Ftohjet
Ata njerez qe vuajne nga ftohjet e zakonshme apo te medha duhet ta marrin nje luge te vaket me mjalte me 1/4 e luges pluhur kanelle ne dite ne kohezgjatje prej 3 ditesh. Ky procesmarrja e ilait ne kete menyre do te sheroje shumicen e ftohjeve kronike dhe do ti pastroje sinuset.

Dhimbjet e barkut
Mjalti kur te merret me pluhur kanelle, sheron dhimbjet e stomakut dhe gjithashtu e pastron stomakun nga ulcerat qe nga rrenjet.

Sistemi imun
Perdorimi i perditshem i mjaltit me pluhur kanelle forcon sistemin imun dhe e mbron organizmin nga bakteret dhe sulmet virale. Shkencetaret kane zbuluar se mjalti permban vitamina te ndryshme dhe hekur ne sasi te medha. Perdorimi i vazhdueshem i mjaltit i forcon rruazat e gjakut per ti luftuar bakteret dhe semundjet virale.

Mostretja
Pluhuri i kanelles i sperkatur ne dy luge aji me mjalte, qe merret para ushqimi, liron thartire dhe i tret ushqimet me te renda.

Plakja e ngadalshme
aji i perbere nga mjalti dhe pluhuri i kanelles, kur te merren me rregull mund te ndikoje ne mos mplakje. Merrni 4 luge mjalte, 1 luge pluhur kanelle dhe 3 gota uji vloji ato per aj. Pije 1/4 e gotes, 3-4 here ne dite. Atehere si rezultat i saj lekuren do ta kesh te fresket te bute dhe jo te rrudhet-te mplakur.

Purrat
Pasta e perbere nga tri luge aji me mjalte dhe nje luge aji me pluhur kanelle. Perdore kete paste ne purra para se te biesh ne gjume dhe laji ato diten e neserme ne mengjes me uje te ngrohte. Nese e perdor per do dite per dy jave rresht, ti largon purrat qe nga rrenjet e tyre.

Infektime te lekures
Perdorimi i mjaltit dhe pluhurit te kanelles ne mase te barabarte ne pjese te infektuara sheron ekzemen-dermatitisin, qeretin dhe te gjitha llojet e infeksioneve.

Humbja e peshes
Perdorimi i perditshem ne mengjes gjysme ore para mengjesit, ne stomakun e zbrazet dhe ne mbremje para fjetjes, pini mjalte dhe pluhur kanelle te vluar ne nje gote uji. Nese kete e perdor rregullisht, kjo ta zvogelon peshen madje edhe personave me te shendoshur. Gjithashtu pirja e kesaj perzierje rregullisht nuk lejon te akumulohet dhjame-yndyre, madje edhe nese ai person merr kalori te medha.

Kanceri
Ne studimet e fundit te bera ne Japoni dhe Australi eshte zbuluar se kanceri ne stad te larte te zhvillimit te tij ne stomak dhe eshtra eshte sheruar me sukses. Pacientet qe vuajne nga keto kancere te tilla duhet te marrin per do dite (mengjes, dreke dhe ne mbremje) tre luge aji mjalte dhe nje luge aji pluhur kanelle ne kohezgjatje prej 30 ditesh.

Lodhja
Ne studimet e fundit te bera eshte konstatuar se perberja e sheqerit ne mjalte eshte me shume ndihmese se demtuese e fuqise se trupit. Qytetaret e moshuar, te cilet marrin mjalte dhe pluhur kanelle ne mase te njejte jane me vigjilent dhe fleksibel. Dr. Milton, i cili e ka bere kete studim, thote se gjysme luge e ajit me mjalte qe merret ne nje gote uji dhe ajo sperkatet me pluhur kanelle, kur te merret per dite pas fshirjes dhe rreth ores 3 pas dite, kur vitaliteti i trupit fillon te bjere, ai ila e rrit vitalitetin ne trup brenda nje jave.


(shendet.blogspot.com)

Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 67296, stampe 10 ©


Meemira.com