logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Si Ti Rrisim Floket e Dobesuara
Autor Giusi - 18 luglio 2012 23:28
  

Dobesimi i flokeve mund te shkaktohet nga disa faktor te ndryshem. Sipas Hairboutique.com gjinia, mosha dhe raca njashtu sikur edhe sezona ndikojne ne procesin e rritjes dhe zhvillimit te flokut.

Nuk mund te besh asgje ndaj ketyre kush-

teve por ka disa faktore qe ti mund t’i rregullosh te cilet ndoshta edhe ndikojne ne dobesimin e flokut tuaj.

Dieta, stresi, gjumi dhe qarkullimi i gjakut jane te lidhura me ciklin e zhvillimit te flokut tuaj. Ndrysho keto gjera dhe ndoshta mund te rritesh floket ne vend se te bien.

Hapi 1

Relaksohu. Stresi ndikon per se keqi ne rritjen e flokut, thote Dr. HingHau Tsan ne nje artikull te quajtur “Qasja natyrale ndaj renies se flokeve.” Provo yoga apo masazhe trupi. Nje perparesi tjeter e Yogas eshte se ka disa pozita ku juve ju duhet te mbani koken poshte keshtu ju ndihmon te rrisni qarkullimin e gjakut ne lekure te kokes (skalp).

Hapi 2

Shko ne shtrat me heret. Jepi vetes shtate deri ne nente ore gjume ēdo nate, ashtu si rekomandohet nga Hariboutique.com. Mungesa e gjumit mund te ndikoj ne aftesine e trupit per te zhvilluar floket.

Hapi 3

Ha ushqime qe jane te pasura me biotin, nje-

materie ushqyese e rendesishme per rritjen dhe zhvillimin e flokut. Sipas drugs.com ushqimet me biotin jane, bananet, lulelakra, dritherat, peshku salmon, karotat, milli i sojes dhe tharma. Gjithashtu merr suplement zinku pre shkak se Dr. Tsang thote se mungesa e zinkut ne diete mund te ndikoj ne renien e flokeve.

Hapi 4

Pi nje luge gjelle vaj peshku apo vaj liri ēdo dite. Sipas “Shkaqet tjera te renies se flokeve” ne dermatolgychannel.net, keto vajra permbajne proteina, mungesa e se ciles ne dieten tuaj mund te shkaktoj qe trupi juaj ti thote folikulave te flokeve te ndalojne te rrisin flok. Keto vajra gjithashtu permbajne acid yndyrore omega 3, per te cilin Dr. Nicole Sundene ne nje artikull te titulluar “Si te rrisesh flok shpejt” te publikuar ne KitchenTableMedicine.com, thote se te ndihmon te rrisesh flok te forte dhe shkelqyes.

Hapi 5

Inkorporo peme dhe perime te gjelbra dhe verdha ne dieten tuaj. Prodhimet me ngjyre te gjelber dhe verdhe jane te pasura me beta-karotine, i cili sipas hariboutique.com eshte shume i rendesishem ne rritjen e flokeve. Beta-karotina transformohet nga trupi juan ne Vitamine A, e cila eshte e nevojshme per lekure dhe flok te shendetshem.

Hapi 6

Kontrollohu qe mos ke qerosen dhe seborrheic dermatitis. Keto gjendje te lekures mund te shkaktojn dobesimin e flokut sipas dermatologychannel.net. Shiko nese ke vende ku lekura eshte qerosur kjo mund te jete shenje e asaj qe quhet Sehorrheic dermatitis.(sherohu.com)

Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 58499, stampe 13 ©


Meemira.com