logo meemira.com
njoftime pune

     

 Vetem FORUM OWNER mund te hapi tema te reja
3 Page 1  2   3  Total:27 post
-ARDI- HOME FORUMS Shoqeria shqiptare! Gjakmarrja
Gjakmarrja - 13 11 2010 - 19:24
  -ARDI-Profili per: -ARDI-    

Foto Albumi -ARDI-   

Miqte e -ARDI-  

Forumi juaj -ARDI-   

Eshte per te ardhur keq qe edhe pse ne shekulin XXI,gjakmarrja eshte nje fenomen qe akoma shkateron shoqerine shqiptare
Po e hap kete teme per te diskutuar rreth ketij fenomeni mesjetar qe praktikohej kur skishte shtet e asgje ne shqiperi qe akoma ika rrenjet e thella ne shoqerine tone.
Jo me larg qe 3 muaj te kaluar familja ime eshte mbyll per gjak sepse kusheriri im vrau nje djale te ri 20vjecar
Nipi im 10 vjecar akoma nuk shkon ne shkolle sepse ekziston frika e hakmarrjes
Po cka bere nje femije 10 vjecar qe ne vend qe te shkollohet rri podrumeve te erreta te shtepise time?
Kur do e fshijme kete plage shekullore nga gjaku i shoqerise tone?
Mirepresim komentet tuaja
  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
ERIKA ka thene me pare:
PRIDE ka thene me pare:
-ARDI- ka thene me pare:
sy jeshili ka thene me pare:
gjakmarrja esht plaga em e madhe e shqiperis...... jam dakort qe gjakmarrja te funksjonoi vetem per ate person qe vret jo per te gjith fisin.......................
sy jeshili-278|Data:28 03 2010 -19:58|post:9445|


Zoti te fali jeten edhe ai duhet ta marre

Jepo aq kriminel dhe i keq nese merr gjak sikur ai qe ka bere vrasjen me pare,madje pse jo me i keq sepse ai qe merr gjakun e ben me paramendim dhe me gjakftohtesi

-ARDI--17|Data:09 09 2010 -12:08|post:24955|


E kam degjur kete shprehje edhe nga shume te tjere"Zoti te fali jeten edhe ai duhet ta marre!"
Pse?
Mendohet sikur dy te paret i ka krijuar zoti!Sepse ne te vertete nuk e dime?Edhe ne te tjeret Zoti na krijoi?!!

Une per veten time se pranoj,mua me kane sjell ne jete prinderit e mi,dhe jam frut i dashurise se tyre.Atyre u jam mirenjohes per sjelljen time ne kete bote.

PRIDE-56|Data:10 09 2010 -17:54|post:25108|


Me duhet te bie dakort me kete qe thote Pride sepse ashtu eshte . Zoti ne rralle te pare nuk merr jete keshtu kjo shorehje ska kuptim per mua
ERIKA-8049|Data:08 11 2010 -11:46|post:30151|

Flm moj Erika qe je dakort me mua,se asnje nuk me perkrah,te gjithe thone zoti zoti
 
     13 11 2010 (19:24)
  ERIKA

ERIKA


Register: 29 10 2010
From: Albania
Points: 77
PRIDE ka thene me pare:
-ARDI- ka thene me pare:
sy jeshili ka thene me pare:
gjakmarrja esht plaga em e madhe e shqiperis...... jam dakort qe gjakmarrja te funksjonoi vetem per ate person qe vret jo per te gjith fisin.......................
sy jeshili-278|Data:28 03 2010 -19:58|post:9445|


Zoti te fali jeten edhe ai duhet ta marre

Jepo aq kriminel dhe i keq nese merr gjak sikur ai qe ka bere vrasjen me pare,madje pse jo me i keq sepse ai qe merr gjakun e ben me paramendim dhe me gjakftohtesi

-ARDI--17|Data:09 09 2010 -12:08|post:24955|


E kam degjur kete shprehje edhe nga shume te tjere"Zoti te fali jeten edhe ai duhet ta marre!"
Pse?
Mendohet sikur dy te paret i ka krijuar zoti!Sepse ne te vertete nuk e dime?Edhe ne te tjeret Zoti na krijoi?!!

Une per veten time se pranoj,mua me kane sjell ne jete prinderit e mi,dhe jam frut i dashurise se tyre.Atyre u jam mirenjohes per sjelljen time ne kete bote.

PRIDE-56|Data:10 09 2010 -17:54|post:25108|


Me duhet te bie dakort me kete qe thote Pride sepse ashtu eshte . Zoti ne rralle te pare nuk merr jete keshtu kjo shorehje ska kuptim per mua
 
     08 11 2010 (11:46)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
SWEET ANGEL ka thene me pare:
mesa shoh keni shkruajtur shume per Gjakmarrjen e keni marre seriozish kete teme me behet qefi.
igli Pride te ka ftuar ne tryze te rrembullaket uluni e bisedoni merrni e nga nje gote vere perpara se te dy jeni te thekur per keto tema ,

sa per mua , sipas mendimit tim , Gjakmarrja nuk duhet te ekzistoj fare ne kohen e sotme , K a qene ca ka qene ath me ligjet sot o njerez hapni syte se cdo gje mund te zgjidhet ndryshe

Dhe dicka tjeter . Mos ngaterroni hakmarrjen me Gjakmarrjen sepse sjane njesoj.


SWEET ANGEL-53|Data:17 09 2010 -11:02|post:26116|


Po moj e kemi marre shume seriozisht,por vetem une se Igli nuk po e pranon ftesen time
 
     21 09 2010 (18:07)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
mesa shoh keni shkruajtur shume per Gjakmarrjen e keni marre seriozish kete teme me behet qefi.
igli Pride te ka ftuar ne tryze te rrembullaket uluni e bisedoni merrni e nga nje gote vere perpara se te dy jeni te thekur per keto tema ,

sa per mua , sipas mendimit tim , Gjakmarrja nuk duhet te ekzistoj fare ne kohen e sotme , K a qene ca ka qene ath me ligjet sot o njerez hapni syte se cdo gje mund te zgjidhet ndryshe

Dhe dicka tjeter . Mos ngaterroni hakmarrjen me Gjakmarrjen sepse sjane njesoj.

 
     17 09 2010 (11:02)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
©Master Mind™ ka thene me pare:
A mundet ndonjeri nga ju te me shpjegoje pse lind ndjenja e gjakmarrjes....?!
©Master Mind™-29|Data:10 09 2010 -18:23|post:25125|


Nuk mund te thuash nese kjo ndjenje lind,mendoj se kjo ndjenje krijohet.

Shqiperia per fat te keq ka qene e pushtuar,dhe pushtuesit per te sunduar me lehte kane pas parudhen e tyre"Perca e sundo"te pakten mesa dime nga historia.Ky mendoj se eshte edhe filli i krijimit te "Gjakmarrjes".

Ky fenomen me teper ngeli dhe u vendos si ligj ne "Kanunin e LEKE DUKAGJINIT" ne zonat rurale.
Si krijohet:nga zenka banale,ne gjaknxehtesi e siper ja keput,cdo shqipetar ka pas arem, dhe e vret pa e bere te gjate.
Ai qe vret normal qe edhe do vritet,por te shqeteson fakti pse duhet te vazhdoje me tej me persona te tjere,pse duhet ta vuajne e dhe femijet?
 
     11 09 2010 (18:31)
  ©Master Mind™

©Master Mind™


Register: 16 11 2008
From:
Points: 1384
Shume flm Morena per konsideraten ndaj pyetjes time dhe per shpjegimin me fakte historike...vertet shume e vlefshme dhe shume e sakte...eshte nje teme per te cilet ka shume per te folur ama do doja ta kapnim edhe nga ana shpirterore si lind kjo ndjenje...pse dikujt i lind "ndjenja per hakmarrje".Jashte fakteve historike dhe brenda unit te njeriut !
 
     11 09 2010 (16:28)
  Morena1

Morena1


Register: 07 09 2010
From: Greece
Points: 122
©Master Mind� ka thene me pare:
A mundet ndonjeri nga ju te me shpjegoje pse lind ndjenja e gjakmarrjes....?!
©Master Mind�-29|Data:10 09 2010 -18:23|post:25125|
Krimet kunder personit te kryera per gjakmarrje e hakmarrje megjithse se nuk zene numrin me te madh te krimeve kunder personit, perseri mbeten mjaf shqetesuse per punen e agjensitee zbatimit te ligjit. Keto vepra penale jane mjaft te ndjeshme per opinjonin shoqerore I cili eshte mjaft I ndjeshem kunder ketyre veprave penale dhe ne menyre te vecante ndaj vrasjeve te kryera per hakmarrje e gjakmarrje.

Nje veshtrim I shkurter historik mbi gjakmarrjen.

- Vrasjet per hakmarrjre e gjakmarrje kane lindur qe ne lashtesi, ne rendin gjinore si rezultat I jeteses se perbashket dhe I mbrojtjes se perbashket. Ne keto kushte jetese gjakmarrja nuk ishte e drejte vetem per vetmbrojtje por edhe nje detyre e te afermeve te viktimave per te marre hakun kunder cdo te huaji.

- Hakmarrja e gjakmarrja nuk jane vetem fenomen shqipetare, sic eshte paraqitur nga disa studiues te huaj. Faktet flasi per egzistencen e ketij fenomeni ne popuj te ndryshem te botes si tek kinezet, japonezet, afrikanet, greket e vjeter, gjermanet, hebrenjet, arabet, sllavet, etj. E vecanta e gjakmarrjes dhe hakmarrjes ne vendin tone qendron ne faktin e egzistences se saje deri ne ditet e sotme.

- Institucionalizimi I gjakmarrjes ne vendin tone u pasqyrua ne kanunet shqipetare te cilat linden dhe I qendruan kohes si nje domosdoshmeri e rregullimit te brendeshem te shoqerise shqipetare te kohes e cila nuk pranoi ti nenshtrohej ligjeve te administrates otomane. Keto kanune per kohen kane patur nje nikim mjaft pozitiv por aplikimi I tyre ne shoqerite moderne eshte nje paradoks I cili duhet luftuar me te gjithe forcen e ligjit.

- Nje ndikim mjaf negativ ne vazhdimin e vrasjeve per gjakmarrje kane patur edhe pushtiet e huaja dhe veshtersite e konsolidimit te shtetit shqipetare ne fillim te shekullit te 20-te.

- Konsolidimi i shtetit shqipetare ne periullen e qeverisjes se mbretit Zog, megjithse u miratuan dhe u vune ne zbatim nje sere ligjesh te karakterit penal dhe procedurial penal qe luftonin vrasjet per gjakmarrje e hakmarrje nuk u arrit ndonje kufizim i ndjeshem ne kete drejtim.

- Ne kohen e pushtimit fashist te shqiperise keto vrasje paten nje renje te ndjeshme dhe kufizime te plota ne shume zona te shqiperise. Kjo spjegohet me faktin e angazhimit te shoqerise shqipetare te kohes ne lufte per clirimin e vendit nga pushtimi i huaj.

- Ne vitet e para te vendosjes se pushtetit te pas luftes se dyte botrore nuk pati ndonje renje te ndjeshme te krimeve per gjakmarrje e hakmarrje e kjo ne menyre te vecante ne zonat malore te vendit. Por me kalimin e viteve si rezultat i masave te gjithanshme ligjore, represive e organizative pati nje ulje te ndjeshme te ketyre krimeve.

-Nga viti 1971 e deri ne vitin 1987 ne shqiperi nuk eshte evidencuar asnje vrasje per gjakmarrje. Duhet theksuar se gjate kesaje periulle sanksionet ligjore per keto vepra penale kane qene mjaft te ashpra dhe nga policia behej nje pune mjaft e madhe per zgjidhjen e pajtimin e kontradiktave e hasmerive qe evidencoheshin. Krahas punes se policise ne kete drejtim angazhoheshin edhe organizatat e partise dhe organizatat e tjera shoqerore te kohes. Ne rastet kur nuk arrihej pajtimi ne mes paleve ne konflikt, ndaj ketyre familjeve merreshin masa te tjera te karakterit administrativ deri ne internimin e tyre ne zona mjaft larg njera tjeres dhe me nje kontoll te plote te levizjes.

- Me fillimin e proceseve demokratike ne vendin tone ne fillim te viteve 90 pati nje shtim te menjehrshem te vrasjeve per gjakmarrje e hakmarrje. Ne vitet e pare te viteve 90 u evidencuan vrasje per te marre gjakun per nje vrasje te kryer para 50-60 vitesh. Kryerja e ketyre vrasjeve nxiti nje riaktivizim dhe nje institucionalizim te kanuneve e ne menyre te vecante te kanunit te Lek Dukagjinit, si nje kanun qe i ka qendruar me gjate kohes.

- Ne keto vite si rezultat i ndryshimeve qe pesoi gjithe jeta e vendit e sidomos ne fushen ekonomike solli per pasoje lindjen e mjaft konflikteve per arsye te ndarjes se tokave, pronave, etj. Gjallerimi i interesave te prones private si dhe koflikte qe egzistonin dhe linden ne kete periulle rriten ne menyre te ndjeshme vrasjet per interesa pasurore, per hakmarrje e gjakmarrje.

- Ne keto vite krahas vrasjeve per gjakmarrje qe pesuan nje rritje pati nje aktivizim te ndjeshem te komisioneve te pajtimit te gjaqeve e mosmarrveshjeve te cilat ne mjaft raste kane luajtur nje rol mjaft pozitiv ne zgjidhjen me pajtim te mosmarveshjeve te ndryshme dhe faljen e mjaft gjaqeve.

- Ne krizen e gjithanshme qe kaloi vendi ne vitin 1997 dhe sidomos rrembimi dhe shperndarja e armeve nga depot e ushtrise u shoqerua me nje rritje te jashtezakonshme te vrasjeve ne pergjithsi dhe ne kete kuader edhe i vrasjeve per gjakmarrje e hakmarrje. Gjithashtu ne kete vit pati nje rritje te konflikteve ne rradhet e popullates qe qe u shoqerua me rritjen e vrasjeve per hakmarrje e per gjakmarrje. Gjate ketij vit vrasjet dhe veprat e tjara penale paten nje rritje te ndjeshme edhe si rezultat i mos funksionimit te struktuarave shterore ne pjesen me te madhe te teritorit te vendit.Besoj se keto te dhena jan te mjaftushme per pyetjen tende


 
     10 09 2010 (18:45)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
©Master Mind™ ka thene me pare:
A mundet ndonjeri nga ju te me shpjegoje pse lind ndjenja e gjakmarrjes....?!
©Master Mind™-29|Data:10 09 2010 -18:23|post:25125|


Do ta them une Igli por tani s'kam kohe,me vone,besoj ste ngelet qejfi,nuk privoj as deshiren e dikuj tjeter,kush te kete qejf te pergjigjet.
 
     10 09 2010 (18:27)
  ©Master Mind™

©Master Mind™


Register: 16 11 2008
From:
Points: 1384
A mundet ndonjeri nga ju te me shpjegoje pse lind ndjenja e gjakmarrjes....?!
 
     10 09 2010 (18:23)
  Morena1

Morena1


Register: 07 09 2010
From: Greece
Points: 122
Tema interesante...
Eshte shume e dhimbshme ,shume e pabesueshme...
,por ndodh akoma ne ditet e sotme, ok mund ta pranoj , shume shume kohe me pare ekzistencen e kanunit si nje menyre per te mbajtur njerezit nen kontroll, po qe jo gjthm u arrit kjo gje,ne ditet e sotme me duket shume e pakuptimte,te marresh jeten e dikujt per shkak te nje momenti gjaknxehtesie qe eka marr nje jete dhe qe troket tek ty per te marr jete serisht...Gjithe problemi qendron tek interpretimi i gabuar i nje kanuni, qe duhet eleminuar dhe mbajtur si veper muzeale. Duhet nje ligj qe ndalon respektimin e ketij "ligji" qe nuk respekton me vlerat e civilizimit dhe modernizimit te shoqerise. Ndalimi i vetegjyqesise me ligj do te ishte nje hap shume perpara ne ndalimin e fenomenit te gjakmarrjes,por fatkeqesisht ne shqipri nuk ekziston shteti .....!!
 
     10 09 2010 (18:05)
Pages     Key     3 Page 1  2   3  Total:27 post