logo meemira.com

     

 Vetem FORUM OWNER mund te hapi tema te reja
7 Page 1  2   3   4   5   6   7  Total:70 post
-ARDI- HOME FORUMS Shoqeria shqiptare! Divorci ne shoqerine shqiptare
Divorci ne shoqerine shqiptare - 03 05 2011 - 20:21
  -ARDI-Profili per: -ARDI-    

Foto Albumi -ARDI-   

Miqte e -ARDI-  

Forumi juaj -ARDI-   

Tashmė nuk ka asnjė dyshim! Divorci po e gėrryen institucionin e martesės edhe nė Shqipėri. Shifrat qė publikohen nga gjykatat dhe media e dėshmojnė kėtė tė vėrtetė tė hidhur. Natyrisht divorci nuk ėshtė fenomen social, tėrėsisht i keq, qė vetėm duhet anatemuar si shkatėrrimtare e martesės. Ai duhet parė dhe duhet interpretuar drejt, si dukuri me dimension dhe funksion polivalent, me natyrė biologjike, me shkaqe sociale, juridike e kulturore. Shtimi i divorceve, zgjerimi i pėrmasave statistikore tė prishjes sė martesave dhe familjes, sot nė kushtet e shoqėrisė moderne, konsiderohet si dukuri sociale me pėrmasa universale, njė nga tiparet e shoqėrisė bashkėkohore. Duke u pėrballur me kėtė dukuri, nė kėto pėrmasa tė zgjeruara, sociologėt kanė arritur nė konkluzion, tė vėrtetuar nga realitetet statistikore nacionale, se nė kohėn e sotme martesa po bėhet institucion i paqėndrueshėm.

Edhe shoqėria jonė duket se po e braktis tabunė, konceptin e martesės unikale tė pėrjetshme. Tani ka tentative pėr tė dalė nga besnikėria e martesės sė mbyllur. Nuk janė vetėm burrat qė kanė kėtė pėrgjegjėsi. Po aq e kanė pėrgjegjėsinė edhe gratė. Ato sot janė mė tė lira, mė tė pavarura, fitojnė, studiojnė, udhėtojnė. Ato duke jetuar nė shoqėrinė moderne, kanė mundėsi mė tė shumta tė kenė jetė nė vetmi, madje edhe pse mund tė jenė tė martuara.

Nė seancat gjyqėsore tė ndarjes sė shumė ēifteve, ka gjithnjė fakte qė flasin pėr martesė asimetrike, sipas sė cilės, njėri nga pjesėtarėt e ēiftit i qėndron besnik martesės, kurse tjetri noton nė aventurat e tradhtive, tė lidhjeve paralele, si kompensim pėr pakėnaqėsinė ndaj partnerit, apo pėr donzhuanizėm, pėr zbavitje erotike, apo narcizėm, maskilist apo feminist. Natyrisht, njė martesė e tronditur nė mėnyrė sistematike nga tradhtia e brendshme e ēiftit, normalisht qė ėshtė nė rrugėn e sigurt tė shkatėrrimit tė saj. Nė kėtė rast, divorci ėshtė njė mjet qė korrigjon njė martesė tė gabuar, tė bėrė nga dy njerėz tė gabuar, qė nuk janė tė pėrshtatshėm pėr njėri-tjetrin.
Nuk mungojnė edhe rastet e prishjes sė martesės pėr arsye shpirtėrore. Kur njėri nga partnerėt ėshtė agresiv, i dhunshėm, depresiv, nuk ka dėshirė tė zgjojė gjėrat e bukura tė martesės dhe tė jetės bashkėshortore, ėshtė pesimist, atėherė ai ndikon negativisht mbi martesėn duke e bėrė atė barrė tė rėndė e tė mėrzitshme. Nė kėtė rast pseudo-riparimi i martesės ėshtė pa vlerė dhe divorci ėshtė shpėtim. Nė ndarjet e arsyeshme divorcet janė tė mira, me vlerė pozitive. Ai ėshtė njė nga mjetet qė garanton lirinė e lidhjes dhe tė zgjidhjes sė martesės, tė njė marrėdhėnieje martesore qė nuk funksionon.

Marrenga gazeta shekulli


Po juve ca mendimi keni ndaj ketij fenomeni qe i ka fut rrenjet thelle edhe ne shoqerine tone?
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3836
User-0125194324 ka thene me pare:
Ardi, a mund te me thuash ku i ke gjetur statistikat e Agjencise “Nation Master”? me duhet si reference per 1 detyre :)

User-0125194324-20110125194324|Data:02 05 2011 -17:10|post:37575|
Futu ne google e kerko se gjen statistika sa te duash

 
     03 05 2011 (20:21)
  User-0125194324

User-0125194324
Ardi, a mund te me thuash ku i ke gjetur statistikat e Agjencise “Nation Master”? me duhet si reference per 1 detyre :)
 
     02 05 2011 (17:10)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3836
Shqipėria, e 5-ta nė Evropė pėr numrin e divorceve


Divorcet e regjistruara nėpėr gjykatat tona, tronditin agjencitė botėrorė tė statistikave. Agjencia prestigjioze “Nation Master”, duke marrė tė dhėna nga CIA World Fact Book, e ka renditur Shqipėrinė tė 14-ėn nė botė pėr numrin e divorceve.Por duke shkuar mė tej, sipas statistikave, Shqipėria ėshtė e 5-ta nė Evropė pėr numrin e divorceve dhe e para nė Ballkan. Sipas raportit, rezultojnė tė divorcuar 0.83 persona nė njė mijė vetė.


Divorcet e regjistruara nėpėr gjykatat tona trondisin agjensitė prestigjioze nė botė tė cilat merren me klasifikimin e vendeve pėr sa i pėrket fenomenit, qė rregullohet me ligj, tė divorcit. Ndėrkohė qė shifrat vendin tonė e rendisin nė pozicionin e 14, bėhet e ditur se Shqipėria ka numrin mė tė madh tė divorceve nė tė gjithė Ballkanin, madje shkohet mė tej nė hartėn e “Nation Master” kur konstatohet se nga tė gjitha vendet e rajonit listohet vetėm Shqipėria dhe diku nga fundi zėnė vend Greqia dhe Turqia, por nė shifra fort herė mė tė ulėta se ne.
Edhe pse nga ana e lajmėtarėve tė gjykatave tona, rrallė paraqiten shifra tė betejave tė ēifteve shqiptare pėr t`i dhėnė fund martesave tė tyre nėpėr sallat e gjykatave, ėshtė “Nation Master”, qė na tregon nė tabelė vendosjen me statistika tė divorceve nė Shqipėri duke saktėsuar se nė 1000 vetė divorcohen 0, 83 persona.
Statistikat e kėsaj agjencie tregojnė se nė krye tė listės mbeten Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ndėrsa bie nė sy fakti qė Shqipėria ka para nė kėtė listė si shtete evropiane vetėm Rusinė Finlandėn dhe Portugalinė, ndėrkohė qė nga vendet e fundit bien nė sy Danimarka me Italinė. Burime tė gazetės saktėsojnė se realisht nė gjykatat e rretheve e sidomos nė atė tė Tiranės ēėshtjet pėr divorcin janė shtuar nga viti nė vit dhe sidomos nė rrethet e mėdha ku nė krye sėrish mbetet Tirana, e kjo jo vetėm pėr numrin e madh tė popullsisė, por edhe pėr njė sėrė faktorėsh tė tjerė.
Por, si ka lėvizur problemi i divorcit nė vendin tonė?
Nga statistikat e shkėputura shumė kohė mė parė ėshtė saktėsuar se divorci mė shumė se sa njė fakt gjyqėsor tashmė duket se ėshtė pėrfshirė nė njė fenomen tronditės tė shoqėrisė shqiptare. Ky fakt, qė na rendit tė 14 nė botė, ka marrė njė pėrgjigje realisht nė muajin gusht tė kėtij viti, kur nė disa gjykata tė rretheve tė vendit numri i padive dhe i kėrkesave pėr divorc thuajse u kthye nė njė bum.
Referuar tė dhėnave shqetėsuese qė u transmetuan nga regjistruesit e gjykatave u mėsua se njė nga faktet qė e rriti numrin e kėrkesave ishte edhe muaji pushim i gjykatėsve, por nė tė vėrtetė fluksi solli nė vėmendjen e studiuesve njė nga shkaqet mė reale ku starton problemi i divorcit. Njė pėrqindje e madhe e kėrkesa-padive kishte protagoniste bashkėshortė qė vinin nga jashtė. Ndonėse ky shkak nuk ėshtė i pa hasur edhe mė parė nė dosjet qė mbushin sirtarėt e gjykatave por me sa duket problemi vjen nė rritje ēdo ditė e mė tepėr.
Kėshtu u tha se nga regjistrimet e kryera nė njė periudhė thuajse 9 mujore nė vendin tonė mėsohet se numri duke u krahasuar me njė vit mė parė ėshtė shumė herė mė i madh se viti i kaluar, ndėrsa krahasuar me vitet e tjera rritja e kėtij viti ėshtė thuajse alarmante.
Shkaqet e evidentuara nė Gjykata
Motivi mė i shpeshtė, linēuar nė kėrkesė-padinė e divorceve qė bėjnė ēiftet mėsohet se ndryshon nėpėr rrethe. Kategoritė e arsyeve tė divorceve janė tė shumta por veēohen kryesisht arsyet qė ēojnė zakonisht ēiftet qė njėri prej bashkėshortėve, e nė rastin tonė bashkėshortit, tė jetė emigrant. Ndonėse ende nuk ėshtė saktėsuar pėrqindja nė lidhje me personin qė kryen padinė, por emigrantėt mėsohet se muajve tė verės kanė kryer edhe pėrqindjen mė tė madhe tė kėrkesave pėr divorc. Mėsohet se shkaku kryesor bėhet tradhtia bashkėshortore, ndėrsa nė pjesėn mė tė madhe tė dosjeve qė mbartin edhe motivet qė gjelozia ėshtė kryesorja. Kushtet ekonomike nga njėra anė dhe pavarėsia ekonomike nga ana tjetėr, qė kjo e fundit bėn qė tė evidentohen edhe kėrkesat e grave pėr tė zgjidhur martesėn.
Shifrat e divorceve nga 2004-a.
Nė vitin 2004 janė regjistruar gjithsej 4577 ēėshtje familjare nė tė gjitha gjykatat e shkallės sė parė. Nga totali i kėtyre ēėshtjeve familjare 3670 kanė qenė zgjidhje martese. Nė vitin 2005 janė regjistruar gjithsej 5526 ēėshtje familjare, nga tė cilat 4633 kanė qenė zgjidhje martese, pra nė vitin 2005 janė shqyrtuar 963 zgjidhje martese mė shumė se sa nė vitin 2004. Nė vitin 2006 numri i ēėshtjeve familjare tė regjistruara gjithsej ėshtė 5742. Nga ky numėr 4727 janė zgjidhje martese, pra 94 zgjidhje martese mė shumė se sa nė vitin 2005 dhe 1057 zgjidhje martese mė shumė se sa nė vitin 2004. Nė vitin 2007 numri i ēėshtjeve familjare tė regjistruara gjithsej ėshtė 6658. Nga ky numėr 5335 janė zgjidhje martese, pra 808 zgjidhje martese mė shumė se sa nė vitin 2006 dhe 902 zgjidhje martese mė shumė se sa nė vitin 2005. Nė vitin 2008 numri i ēėshtjeve familjare tė regjistruara gjithsej ėshtė 8082. Nga ky numėr 6109 janė zgjidhje martese, pra 774 zgjidhje martese mė shumė se sa nė vitin 2007 dhe 1382 zgjidhje martese mė shumė se sa nė vitin 2006. Nga 6109 ēėshtjet e regjistruara, 5089 kanė pėrfunduar dhe 1020 janė ende pa pėrfunduar. Nga ēėshtjet e pėrfunduara 2122 janė me kėrkesėn e bashkėshortit, 3155 me kėrkesėn e bashkėshortes dhe 832 me kėrkesė tė pėrbashkėt. Specialistėt kanė arritur nė konkluzionin se numri i zgjidhjeve tė martesės tė shqyrtuara nga gjykatat ka
ardhur nė rritje nė krahasim me vitet e mėparshme.
 
     26 01 2011 (21:00)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3836
Shqipėri : 5600 ēifte divorcohen nė vitin 2009

Pėr ekspertėt numri nė rritje ei divorceve ka shkaqe sociale e ekonomike, por dhe tė disnivelit nė angazhimet mes bashkėshortėve. Ēiftet qė ndahen sot e kanė disi mė tė lehtė pėrballimin psikologjik tė divorcit.

Nė sekretaritė e gjykatave tė shkallės sė parė nė Shqipėri regjistrohen ēdo ditė mesatarisht 15 padi pėr zgjidhje martese. Edhe viti 2009 konfirmoi rritje krahasuar me njė vit mė parė, me rreth 7 pėrqind mė shumė. Jo tė gjitha kėrkesat pėr divorc pėrfundojnė me ndarjen e bashkėshortėve. Njė pjesė e vogėl e tyre zgjidhen me pajtim e marrėveshje qysh nė seancat paraprake gjyqėsore. Ndėrkohė qė pjesa mė e madhe e padive pėrfundon me hetim gjyqėsor, nė seanca qė zgjasin nga 2-3 muaj nė rreth dy vjet.


Denisa Daka ėshtė anėtare e kryesisė sė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė nė Shqipėri. Ajo ka mbi 10 vjet qė asiston dhe kėshillon si avokate ēėshtje gjyqėsore qė kanė tė bėjnė me zgjidhjen e martesave nė kryeqytet. Daka duke bėrė njė listim tė arėsyeve mė tė shpeshta se pėrse ēiftet i japin fund kurorės thotė pėr DW se kjo ka lidhje me faktorė socialė, ekonomikė e psikologjikė.“Ndėr to unė do tė pėrmendja si mė evidente dhunėn, dhunėn e ushtruar ndaj bashkėshorteve nė shumė raste. Nė rastet qė kam asistuar unė 1 nė 3 gra kanė patur si shkak dhunėn. Dhe kjo ka prishur ekuilibrat e gjitha familjes. Njė arėsye tjetėr ėshtė disniveli shoqėror. Nė njė kohė qė gratė janė shtėpiake dhe burrat janė nė karrierė. Apo e kundėrta kur gratė bėjnė karrierė dhe burrat nuk e gjejnė veten askund. Problemet e rėnda ekonomike janė gjithashtu shkak pėr tė prishur martesėn mes bashkėshortėve. Emigracioni ėshtė njė tjetėr shkak pėr divorc. Shumė burra apo shumė gra kanė vendosur tė emigrojnė. Por ai vakumi kur njėri prej bashkėshortėve jeton vetėm me fėmijėt atėhere kjo ėshtė bėrė sėrish shkak”.

Prof. Dr Zyhdi Dervishi, njė sociolog i njohur nė Shqipėri, mendon se tashmė ēiftet qė ndahen e kanė disi mė tė lehtė pėrballimin psikologjik tė divorcit. Por shoqėria mė e gjerė e ka mė tė vėshtirė ta kapėrdijė kėtė akt, thotė ai pėr DW. Sipas prof. Dr Dervishit njė grua e divorcuar e ndjen veten mė tė aftė ta pėrballojė opinionin rreth saj, nė njė kohė qė opinioni ėshtė me agresiv ndaj saj. “Drama mė e madhe sipas mendimit tim nuk ėshtė pėr tė divorcuarit por pėr fėmijėn ose fėmijėt e tyre. Sidomos kur kėto janė vajza dhe nė moshėn e paraadoleshencės. Mendoj se ēiftet pasi bėhen me fėmijė duhet tė jenė mė tė kujdesshėm kur marrin vendimin pėr divorc. Natyrisht qė njė bashkėjetesė, ose njė martesė e konsumuar ėshtė e vėshtirė. Por shkakton problematika shumė tė mėdha dhe divorci, sidomos kur nė mes janė fėmijėt. Sidomos kur kėta fėmijė janė nė moshė tė njomė, nė moshė tė re, qė se kanė kaluar kohėn e adoleshencės. Kur kanė kaluar kėtė moshė mbase divorci kalohet mė lehtė nga ana psikologjike nga fėmijėt”.

Prof. Dr Zyhdi Dervishi tregon pėr DW dhe diferencėn qė vihet re tek trajtimi i fėmijėve qė kanė prindėr tė ndarė. “Fėmijėt qė kanė prindėr tė divorcuar ndjehen nė njė pozitė tė vėshtirė. Kėta janė fėmijė qė nuk pėrkrahen nė pėrgjithėsi nga anėtarėt e fisit dhe nga shoqėria nė njė rrafsh mė tė gjerė. Shoqėria shqiptare ende vazhdon tė funksionojė sipas njė mendėsie tradicionale. Ėshtė mė e prirur tė ndihmojė fėmijėt me prindėr tė vdekur, pra ata qė janė jetim, se sa ata qė janė me prindėr tė divorcuar”.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
Pėr juristėt dhe aktivistėt e problemeve gjinore, pėrmirėsimet qė i janė bėrė kodit tė familjes kanė ndihmuar pėr zgjidhjen mė tė drejtė ligjore tė martesave, pėr ndarjen e pronėsisė dhe tė detyrimeve pėr secilin bashkėshort. Kjo ndikon nė zbutjen e efekteve negative pėr fėmijėt, apo pjestarėt e tjerė tė familjes pas aktit tė divorcit.

Autor : Arben Muka
 
     26 01 2011 (20:58)
  Morena1

Morena1


Register: 07 09 2010
From: Greece
Points: 122
Normalisht qe divorci po behet gjithnje e me shume i pranishem ne shoqerine shqiptare!Dihet qe familja eshte gje e shenjte dhe per familjen mund te behen shume sakrifica,por kur brenda nje cifti ka konflikte dhe marridhenie jo normale me njeri-tjetrin,rruge zgjidhja me e mire do ishte divorci....
 
     26 10 2010 (11:58)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
[/b]
Divine ka thene me pare:
PRIDE ka thene me pare:
Divine ka thene me pare:
PRIDE ka thene me pare:
Quote to: [b]Divine
| User id:302 | Nr: post:13602 | Forum id:107 | Data:May Sat 01 05 2010 (18:05:54) |

Divine te tema e Sweet Angel ke thene qe dashuria eshte nje qyp i mbushur me 2 vitamina M brenda(pra edhe vet je e bindur qe dashuria nuk edhe e perhershme,qe do te thote konsumohet)pra leku eshte ai qe te ben te ndihesh mire dhe e sigurt(pra te jesh e pavarur)
Nese deri dje thuhej <QE NAFTA CAN BLLOKADEN sot eshte LEKU QE E HEDH UJIN PERPJET>
Duam nuk duam kjo eshte e vertete.

PRIDE-56|Data:01 05 2010 -19:11|post:13604|


Me para mund te bleni nje qen te mire ,por vetem dashurija do ta beje te tunde bishtin


ju materialisteve si puna jote Pride ju uroj ta beni ujin mullar pra me leket e jo ta hidhni veē perpjete
Divine-302|Data:26 10 2010 -11:29|post:29038|


E para Divine:Nuk jam materialiste
E dyta:Ujin vec perpjet e hedh une me leket,se e kam provu,sa per mullaret qe ta besh ujin une se di,te lutem ma meso ti!!!!!!!!!!!
Jo vetem nje qen por c'do gje qe une dua e ble.

PRIDE-56|Data:26 10 2010 -11:37|post:29047|


une fukareshe hesapi pra s'di ta hedh ujtin perpjete e jo me ta bej mullar qe ti qe e hudh perpjete ujtin me leke mendoj se nje dite do ta besh dhe mullar
Divine-302|Data:26 10 2010 -11:41|post:29052|


Jo jo se besoj se nuk kam marre leksione per te bere mullare

ps//Na fal Ardi se dolem nga tema,falje
 
     26 10 2010 (11:44)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
PRIDE ka thene me pare:
Divine ka thene me pare:
PRIDE ka thene me pare:
Quote to: Divine | User id:302 | Nr: post:13602 | Forum id:107 | Data:May Sat 01 05 2010 (18:05:54) |

Divine te tema e Sweet Angel ke thene qe dashuria eshte nje qyp i mbushur me 2 vitamina M brenda(pra edhe vet je e bindur qe dashuria nuk edhe e perhershme,qe do te thote konsumohet)pra leku eshte ai qe te ben te ndihesh mire dhe e sigurt(pra te jesh e pavarur)
Nese deri dje thuhej <QE NAFTA CAN BLLOKADEN sot eshte LEKU QE E HEDH UJIN PERPJET>
Duam nuk duam kjo eshte e vertete.

PRIDE-56|Data:01 05 2010 -19:11|post:13604|


Me para mund te bleni nje qen te mire ,por vetem dashurija do ta beje te tunde bishtin


ju materialisteve si puna jote Pride ju uroj ta beni ujin mullar pra me leket e jo ta hidhni veē perpjete
Divine-302|Data:26 10 2010 -11:29|post:29038|


E para Divine:Nuk jam materialiste
E dyta:Ujin vec perpjet e hedh une me leket,se e kam provu,sa per mullaret qe ta besh ujin une se di,te lutem ma meso ti!!!!!!!!!!!
Jo vetem nje qen por c'do gje qe une dua e ble.

PRIDE-56|Data:26 10 2010 -11:37|post:29047|


une fukareshe hesapi pra s'di ta hedh ujtin perpjete e jo me ta bej mullar qe ti qe e hudh perpjete ujtin me leke mendoj se nje dite do ta besh dhe mullar
 
     26 10 2010 (11:41)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Divine ka thene me pare:
PRIDE ka thene me pare:
Quote to: Divine | User id:302 | Nr: post:13602 | Forum id:107 | Data:May Sat 01 05 2010 (18:05:54) |

Divine te tema e Sweet Angel ke thene qe dashuria eshte nje qyp i mbushur me 2 vitamina M brenda(pra edhe vet je e bindur qe dashuria nuk edhe e perhershme,qe do te thote konsumohet)pra leku eshte ai qe te ben te ndihesh mire dhe e sigurt(pra te jesh e pavarur)
Nese deri dje thuhej <QE NAFTA CAN BLLOKADEN sot eshte LEKU QE E HEDH UJIN PERPJET>
Duam nuk duam kjo eshte e vertete.

PRIDE-56|Data:01 05 2010 -19:11|post:13604|


Me para mund te bleni nje qen te mire ,por vetem dashurija do ta beje te tunde bishtin


ju materialisteve si puna jote Pride ju uroj ta beni ujin mullar pra me leket e jo ta hidhni veē perpjete
Divine-302|Data:26 10 2010 -11:29|post:29038|


E para Divine:Nuk jam materialiste
E dyta:Ujin vec perpjet e hedh une me leket,se e kam provu,sa per mullaret qe ta besh ujin une se di,te lutem ma meso ti!!!!!!!!!!!
Jo vetem nje qen por c'do gje qe une dua e ble.
 
     26 10 2010 (11:37)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
PRIDE ka thene me pare:
Quote to: Divine | User id:302 | Nr: post:13602 | Forum id:107 | Data:May Sat 01 05 2010 (18:05:54) |

Divine te tema e Sweet Angel ke thene qe dashuria eshte nje qyp i mbushur me 2 vitamina M brenda(pra edhe vet je e bindur qe dashuria nuk edhe e perhershme,qe do te thote konsumohet)pra leku eshte ai qe te ben te ndihesh mire dhe e sigurt(pra te jesh e pavarur)
Nese deri dje thuhej <QE NAFTA CAN BLLOKADEN sot eshte LEKU QE E HEDH UJIN PERPJET>
Duam nuk duam kjo eshte e vertete.

PRIDE-56|Data:01 05 2010 -19:11|post:13604|


Me para mund te bleni nje qen te mire ,por vetem dashurija do ta beje te tunde bishtin


ju materialisteve si puna jote Pride ju uroj ta beni ujin mullar pra me leket e jo ta hidhni veē perpjete
 
     26 10 2010 (11:29)