logo meemira.com

     

 
1 Page 1 Total:2 post
Dreams HOME FORUMS Trupi dhe shendeti Si shfaqet celuliti?
Si shfaqet celuliti? - 26 01 2011 - 20:37
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Si shfaqet celuliti?

Femrat kanė njė pėrqindje mė tė lartė dhjami nė disa zona tė trupit. Celulitet shfaqen tek 90% e femrave. Njė detaj tjetėr ėshtė se ato shfaqen edhe tek femrat e reja, sepse njeri nga shkaqet ėshtė edhe ndryshimi qė pėson trupi gjatė pubertetit.
Shkaku i parė ėshtė ngadalėsimi i qarkullimit. Kjo do tė thotė qė nė vend qė tė transportohen njė sasi substancash ushqimore, kėto tė fundit akumulojnė sasi dhjamėrash.

Kėto provokojnė fryrje tė lėkurės (edeme). Kėto shkaktojnė ngadalėsimin e qarkullimin e gjakut. Celulitet qė mund tė jenė shfaqur nuk mund tė fryhen apo shfryhen pėrsėri. Ato fillojnė dhe formojnė grupe tė vogla.

Ato tė fryra qė ne mund tė dallojmė, janė stadi mė i avancuar i celuliteve. Nė kėtė mėnyrė ngushtohet hapėsira ndėrmjet celuliteve dhe ngadalėsohet fluksi i qarkullimit tė gjakut.
E rėndėsishme ėshtė qė tė ndėrhyjmė shpejt.

Ėshtė themelore qė tė mund tė ndėrhyjmė nė fazėn fillestare, sepse po tė presim shumė do tė arrijmė nė njė pikė nga e cila nuk mund tė kthehemi mė. Grupet e vogla tė formuara bėhen gjithnjė e mė tė mėdha dhe lėkura bėhet gjithnjė e mė e ashpėr dhe atėherė do jetė shumė e vėshtirė pėr njė ndėrhyrje. /Telegrafi/

  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3836
goca re ku jeni,te gjitha modele qenkeni e spaskeni celulit derisa asnjera spo flet
 
     26 01 2011 (20:37)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Celuliti eshte nje nga problemet estetike me te cilat perballen shumica e femrave(80%-90%)gjate jetes.

Paraqitja e celuliteve mund te jete pasoje e faktoreve te ndryshem si faktoret gjenetike,por mund te nxitet edhe nga shtatzania,crregullimet hormonale,mbipesha,duhanpirja dhe alkoli.
 
     30 08 2010 (20:08)
Pages     Key     1 Page 1 Total:2 post