logo meemira.com
njoftime pune

     

 
1 Page 1 Total:2 post
Dreams HOME FORUMS Trupi dhe shendeti Si shfaqet celuliti?
Si shfaqet celuliti? - 26 01 2011 - 20:37
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Si shfaqet celuliti?

Femrat kane nje perqindje me te larte dhjami ne disa zona te trupit. Celulitet shfaqen tek 90% e femrave. Nje detaj tjeter eshte se ato shfaqen edhe tek femrat e reja, sepse njeri nga shkaqet eshte edhe ndryshimi qe peson trupi gjate pubertetit.
Shkaku i pare eshte ngadalesimi i qarkullimit. Kjo do te thote qe ne vend qe te transportohen nje sasi substancash ushqimore, keto te fundit akumulojne sasi dhjamerash.

Keto provokojne fryrje te lekures (edeme). Keto shkaktojne ngadalesimin e qarkullimin e gjakut. Celulitet qe mund te jene shfaqur nuk mund te fryhen apo shfryhen perseri. Ato fillojne dhe formojne grupe te vogla.

Ato te fryra qe ne mund te dallojme, jane stadi me i avancuar i celuliteve. Ne kete menyre ngushtohet hapesira ndermjet celuliteve dhe ngadalesohet fluksi i qarkullimit te gjakut.
E rendesishme eshte qe te nderhyjme shpejt.

Ėshte themelore qe te mund te nderhyjme ne fazen fillestare, sepse po te presim shume do te arrijme ne nje pike nga e cila nuk mund te kthehemi me. Grupet e vogla te formuara behen gjithnje e me te medha dhe lekura behet gjithnje e me e ashper dhe atehere do jete shume e veshtire per nje nderhyrje. /Telegrafi/

  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3836
goca re ku jeni,te gjitha modele qenkeni e spaskeni celulit derisa asnjera spo flet
 
     26 01 2011 (20:37)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Celuliti eshte nje nga problemet estetike me te cilat perballen shumica e femrave(80%-90%)gjate jetes.

Paraqitja e celuliteve mund te jete pasoje e faktoreve te ndryshem si faktoret gjenetike,por mund te nxitet edhe nga shtatzania,crregullimet hormonale,mbipesha,duhanpirja dhe alkoli.
 
     30 08 2010 (20:08)
Pages     Key     1 Page 1 Total:2 post