logo meemira.com

     

 
1 Page 1 Total:7 post
Dreams HOME FORUMS Festat Kombetare Shqiptare 5 MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN
5 MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN - 05 05 2011 - 20:17
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

PESE MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN
Mbare Shqiperia po kujton me nderim 5 Majin, diten e deshmoreve te kombit.

NESE NUK GABOJ ME 5 MAJ U VRA QEMAL STAFA NE TIRANE.QEMAL STAFA ISHTE KANDIDAT PER PRESIDENT I SHQIPERISE NE ATE KOHE.

KUJTOJME ME MALL DHE VOJO KUSHIN...DESHMORE NE LUFTE.
MOS NGURONI TE CONI NJE TUFE ME LULE NE VARREZAT E DESHMOREVE.

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT.TE PAHARRUAR QOFSHIN.


Nuk e paskam gabuar:

Qemal Stafa (20 mars 1920 nė Elbasan - 5 maj 1942) ishte njė anėtar themelues i Partisė Komuniste Shqiptare , si dhe kreu i seksionit tė rinjve tė saj. Ai ishte shumė aktiv nė Lėvizjen Ēlirimtare Kombėtare (Shqipėri), gjatė Luftės sė Dytė Botėrore . Ai u vra nė njė shtėpi nė periferi tė Tiranės nga fashist italian ,forca, qė kishin pushtuar Shqipėrinė . Besohet se ai mund tė ketė qenė tradhėtuar nga njė ose mė shumė nga shokėt e tij, ndoshta Enver Hoxha (sekretar i parė i partisė komuniste shqiptare dhe udhėheqėsit e Shqipėrisė), qė e ka fituar shumė nga vdekja e tij. Burimi i kėtyre deklaratave mund tė vije nga vdekja e shumė anėtarė tė partisė komuniste, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, tė shkaktuara nga Enver Hoxha tė njėjtėn. 5 maj, vdekja vjetorin e tij, u zgjodh pas pėrfundimit tė luftės si "Dita e Dėshmorėve tė Shqipėrisė pėr tė pėrkujtuar tė gjithė ata qė dhanė jetėn pėr fitimin e ēlirimit tė Shqipėrisė.
Shumė rrugėve, shesheve dhe shkollat nė qytete tė ndryshme mbajnė emrin e tij, si dhe njė bazė ushtarake dhe mė tė rėndėsishme stadiumit nė vend.


  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  Niko_

Niko_


Register: 07 12 2010
From: Greece
Points: 1073
Lavdi deshmoreve te kombit!
I paharruar qofte kujtimi i te gjithe trimave qe rane per atdhe!
 
     05 05 2011 (20:17)
  User-0404181405

User-0404181405
sasdsadsad
sdadssa
d
 
     04 05 2011 (18:28)
  User5610

User5610
llkkljjkhvcdthgfcv
 
     04 05 2011 (13:50)
  User092605

User092605
Gezuar diten e deshmoreve

 
     05 05 2010 (12:00)
  TIA

TIA


Register: 28 01 2010
From:
Points: 578
Gezuar,

Do ishte mire te kujtohej mundi i te gjith deshmorve qe kan rene per kete SHQIPERI.
 
     05 05 2010 (10:51)