logo meemira.com
njoftime pune

     

 
1 Page 1 Total:7 post
Dreams HOME FORUMS Festat Kombetare Shqiptare 5 MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN
5 MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN - 05 05 2011 - 20:17
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

PESE MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN
Mbare Shqiperia po kujton me nderim 5 Majin, diten e deshmoreve te kombit.

NESE NUK GABOJ ME 5 MAJ U VRA QEMAL STAFA NE TIRANE.QEMAL STAFA ISHTE KANDIDAT PER PRESIDENT I SHQIPERISE NE ATE KOHE.

KUJTOJME ME MALL DHE VOJO KUSHIN...DESHMORE NE LUFTE.
MOS NGURONI TE CONI NJE TUFE ME LULE NE VARREZAT E DESHMOREVE.

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT.TE PAHARRUAR QOFSHIN.


Nuk e paskam gabuar:

Qemal Stafa (20 mars 1920 ne Elbasan - 5 maj 1942) ishte nje anetar themelues i Partise Komuniste Shqiptare , si dhe kreu i seksionit te rinjve te saj. Ai ishte shume aktiv ne Levizjen lirimtare Kombetare (Shqiperi), gjate Luftes se Dyte Boterore . Ai u vra ne nje shtepi ne periferi te Tiranes nga fashist italian ,forca, qe kishin pushtuar Shqiperine . Besohet se ai mund te kete qene tradhetuar nga nje ose me shume nga shoket e tij, ndoshta Enver Hoxha (sekretar i pare i partise komuniste shqiptare dhe udheheqesit e Shqiperise), qe e ka fituar shume nga vdekja e tij. Burimi i ketyre deklaratave mund te vije nga vdekja e shume anetare te partise komuniste, gjate Luftes se Dyte Boterore, te shkaktuara nga Enver Hoxha te njejten. 5 maj, vdekja vjetorin e tij, u zgjodh pas perfundimit te luftes si "Dita e Deshmoreve te Shqiperise per te perkujtuar te gjithe ata qe dhane jeten per fitimin e lirimit te Shqiperise.
Shume rrugeve, shesheve dhe shkollat ne qytete te ndryshme mbajne emrin e tij, si dhe nje baze ushtarake dhe me te rendesishme stadiumit ne vend.


  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  Niko_

Niko_


Register: 07 12 2010
From: Greece
Points: 1073
Lavdi deshmoreve te kombit!
I paharruar qofte kujtimi i te gjithe trimave qe rane per atdhe!
 
     05 05 2011 (20:17)
  User-0404181405

User-0404181405
sasdsadsad
sdadssa
d
 
     04 05 2011 (18:28)
  User5610

User5610
llkkljjkhvcdthgfcv
 
     04 05 2011 (13:50)