logo meemira.com

     

 
1 Page 1 Total:7 post
Dreams HOME FORUMS Festat Kombetare Shqiptare 5 MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN
5 MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN - 05 05 2011 - 20:17
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

PESE MAJI DITA E DESHMOREVE - GEZUAR FESTEN
Mbare Shqiperia po kujton me nderim 5 Majin, diten e deshmoreve te kombit.

NESE NUK GABOJ ME 5 MAJ U VRA QEMAL STAFA NE TIRANE.QEMAL STAFA ISHTE KANDIDAT PER PRESIDENT I SHQIPERISE NE ATE KOHE.

KUJTOJME ME MALL DHE VOJO KUSHIN...DESHMORE NE LUFTE.
MOS NGURONI TE CONI NJE TUFE ME LULE NE VARREZAT E DESHMOREVE.

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT.TE PAHARRUAR QOFSHIN.


Nuk e paskam gabuar:

Qemal Stafa (20 mars 1920 n Elbasan - 5 maj 1942) ishte nj antar themelues i Partis Komuniste Shqiptare , si dhe kreu i seksionit t rinjve t saj. Ai ishte shum aktiv n Lvizjen lirimtare Kombtare (Shqipri), gjat Lufts s Dyt Botrore . Ai u vra n nj shtpi n periferi t Tirans nga fashist italian ,forca, q kishin pushtuar Shqiprin . Besohet se ai mund t ket qen tradhtuar nga nj ose m shum nga shokt e tij, ndoshta Enver Hoxha (sekretar i par i partis komuniste shqiptare dhe udhheqsit e Shqipris), q e ka fituar shum nga vdekja e tij. Burimi i ktyre deklaratave mund t vije nga vdekja e shum antar t partis komuniste, gjat Lufts s Dyt Botrore, t shkaktuara nga Enver Hoxha t njjtn. 5 maj, vdekja vjetorin e tij, u zgjodh pas prfundimit t lufts si "Dita e Dshmorve t Shqipris pr t prkujtuar t gjith ata q dhan jetn pr fitimin e lirimit t Shqipris.
Shum rrugve, shesheve dhe shkollat n qytete t ndryshme mbajn emrin e tij, si dhe nj baz ushtarake dhe m t rndsishme stadiumit n vend.


  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  Niko_

Niko_


Register: 07 12 2010
From: Greece
Points: 1073
Lavdi deshmoreve te kombit!
I paharruar qofte kujtimi i te gjithe trimave qe rane per atdhe!
 
     05 05 2011 (20:17)
  User-0404181405

User-0404181405
sasdsadsad
sdadssa
d
 
     04 05 2011 (18:28)
  User5610

User5610
llkkljjkhvcdthgfcv
 
     04 05 2011 (13:50)