logo meemira.com
njoftime pune

     

 
3 Page 1  2   3  Total:28 post
Dreams HOME FORUMS Festat Kombetare Shqiptare 28 NENTORI - 1912 - PAVARESIA E SHQIPERISE
28 NENTORI - 1912 - PAVARESIA E SHQIPERISE - 23 11 2015 - 16:02
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Me 28 nentor 1912 Ismail Qemali ngriti flamurin ne Vlore dhe shpalli pavaresine e Shqiperise.

Ismail Qemali - Shpallja e pavarsise
28 nentor, 1912
U kthye me bashkepunetoret e tij ne Shqiperi nga Trieste per ne Durres e me tej per ne Vlore. Ne Vlore kryesoi mbledhjen e Kuvendit Kombetar[3] qe shpalli Pavaresine e Shqiperise me 28 Nentor 1912, ku nder Burrat e forte erdhen Isa Boletini, Mehmet Pashe Deralla, Dede Gjo Luli dhe Sali Butka. U caktua kryetar i Qeverise se Perkohshme.

Ne politiken e brendshme dhe te jashtme te qeverise kombetare u tregua i prirur per kompromise me çifligaret, per te perfituar nga ndikimi qe gezonin keta ne shtresat e pasura e te mesme, por edhe i vendosur per demokratizimin e jetes se vendit. Qeveria e kryesuar nga Ismail Qemali, ndonese ne kushte shume te veshtira te brendshme e te jashtme, mori nje varg masash ne fushen e ekonomise, te ndertimit shteteror dhe te kultures kombetare qe hapnin rrugen e zhvillimit demokratik te atdheut. Mbrojti prane Komisionit Nderkombetar te Kontrollit dhe prane kancelarive te Fuqive te Medha te drejtat e ligjshme te popullit shqiptar, teresine territoriale te vendit. Me politiken e tij ngjalli kundershtimin e rretheve konservatore e reaksionare, ku gjeti perplasje edhe nga bejlere brenda familjes se tij.

Por munguan perfaqsues nga Çameria e nga Laberia. Nga terheqja e trupave ne menyre spontane nga fronti mes Meçoves e Bezhanit me urdher te oficereve, çoj ne masakrimin e 4,500 trupave shqiptare,- te marre nizame. Nga ky ekzekutim i dezertoreve me urdher te Xhavit Pashes, shifer qe ca burime e çojne deri ne 7,000 djem, u humb nje pjese e madhe e djalerise se jugut me nje manover te çuditshme e njekohesisht fodulle, qe ushqehet me idene se mes mbretit Jorgji e Ismail Qemali kishte nje plan, nga i cili andartet greke do merrnin gjithe jugun.

Me vendim te ketij Kuvendi u emerua kryeministri i pare i Shqiperise, dhe ushtroi pushtet simbolik ne nje pjese te vogel te vendit pasi pjesa me e madhe ishte pushtuar nga hordhite serbo‑malazeze dhe greke. Dha doreheqjen me 22 janar 1914 pas te ashtuquajturit komplot te Beqir Grebenese[5] dhe pushtetin ia "dorezoi" Komisionit Nderkombetar te Kontrollit. Pas kesaj u largua nga Shqiperia per ne Nice te Frances, per t`u kthyer disa muaj me pas e per t'u larguar serish ne Itali. Vdes ne rrethana te dyshimta ne Peruxhia te Italise me 24 janar 1919.
  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
100 Vjetori i Shpalljes se Pavarsise

http://www.meemira.com/53/community-show/19/1331/100%20Vjetori%20i%20Shpalljes%20se%20Pavarsise.html

Ne fillim, do doja te theksoja se viti 2012 shenon 100-vjetorin e pavaresise se Shqiperise, nje ngjarje e rendesishme historike qe do te festohet gjeresisht nga kombi shqiptar. Ne u jemi mirenjohes popujve dhe kombeve, ku Rumania ze nje vend te veçante, qe mbeshteten dhe perkrahen perpjekjet dhe sakrificat e medha te shqiptareve per liri dhe pavaresi. Per kete qellim, me rastin e 100-vjetorit, se bashku me institucionet rumune dhe shoqatat e shqiptareve, do te organizojme nje sere aktivitetesh te rendesishme shkencore, kulturore, artistike etj.

Ky pervjetor, do te perkujtohet nga populli dhe kombi shqiptar, ne nje moment te rendesishem politik, ekonomik e social. Republika e Shqiperise ka shenuar progres te dukshem dhe eshte shume afer realizimit te objektivave te saj strategjike dhe kombetare. Shqiperia eshte sot nje vend modern evropian me institucione demokratike dhe te zbatimit te ligjit, vend i fjales se lire, zgjedhjeve te lira, respektimit te plote te te drejtave te minoritetit dhe tolerances fetare te shkelqyer. Shqiperia po deshmon se per individin, shoqerine dhe kombin, ne teresi, liria eshte nje pasuri e pazevendesueshme.Sot, Shqiperia eshte anetar i NATO-s dhe kontribuon denjesisht per paqen e stabilitetin ne rajon e me gjere, si dhe punon me vendosmeri per integrimin europian.Shqiptaret levizin pa viza ne mbare Europen, duke respektuar plotesisht procedurat dhe raportet e deritanishme jane pozitive.Numri i qytetareve te huaj qe kane vizituar Shqiperine si turiste apo qellime te tjera vitin e kaluar arriti nembi 3.5 milion.

Shqiperia ka demonstruar nje stabilitet makro-ekonomik dhe nje rritje ekonomike te vazhdueshme pozitive, pavaresisht krizes finaciare boterore. Shqiperia eshtevendi me barren fiskale me te ulet ne Europe, ku aplikohet taksa e sheshte 10 perqind, si dhe ku eshte vendosur nje sistem efikas dixhital, “One Stop Shop”, per regjistrimin e bizneseve, per lejet dhe licencat. Prokurimet publike behen 100 per qind ne menyre elektronike.Potencialet turistike te zonave bregdetaredhe malore jane te jashtezakonshme.Shqiperia perveç pozites se saj gjeografike, klimes dhe bukurive natyrore, dallohet dhe per trashegimine e pasur historike e kulturore.Shqiperia ofron nje ambient miqesor dhe terheqes per bizneset, ivestitoret e huaj dhe per turistet.Gjej rastin te ftoj investitoret e huaj qe te konsiderojne investimet ne Shqiperi.

Per vitin 2012, objektivi madhor kombetar per Shqiperine mbetet integrimi ne Bashkimin Europian. Shnderrimi ne realitet i endrres se shqiptareve – “Shqiperia, vend i Zhvilluar”,- eshte nje tjeter objektiv madhor. Shqiperia eshte gjithashtu e angazhuar te prodhoje 100 perqind energjine e rinovueshme ne vend ne nje teardhme te afert. Objektiva te rendesishme mbeten vazhdimi i perpjekjeve per thellimin e dijes, si dhe kujdesi i vazhdueshem per shendetin e qytetareve. Shqiperia ne moshen dixhitale eshte objektivi tjeter me madhor dhe me ambicioz i Qeverise shqiptare. Shqiperia synon gjithashtu qe brenda dy viteve te ardhshme, te arrije te kete rrjetin rrugor me te ri e me modern, i cili do t’u mundesoje qytetareve shqiptare, vizitoreve e investitoreve te huaj te udhetojne lehtesisht ne te gjithe territorin e Shqiperise.

Konstatojme se te gjithe vendet e rajonit flasin me nje gjuhe, ate te integrimit europian.Vendet e Ballkanit Perendimor kane bere progres te dukshem dhe te konsiderueshem ne rrugen drejt anetaresimit ne BE. Shqiperia eshte gjithashtu pjese e rendesishme e ketij progresi, e kesaj rrjedhe pozitive drejt Evropes.Ne kete kontekst, eshte me shume rendesi qe perspektiva europiane e vendeve tona te vazhdoje te mbetet ne krye te axhendes evropiane dhe qe dyert e Bashkimit Evropian te mbeten te hapura.

Pranimi i Shqiperise dhe Kroacise ne Aleance do te pasohet se shpejti nga anetaresimi i gjithe vendeve te tjera te rajonit, perfshire dhe shtetin e ri te Kosoves. Shqiperia beson fuqimisht se shtrirja e NATO-s ne Ballkan, ne thelb, eshte shtrirje, zgjerim i hapesirave te lirise, stabilitetit e sigurise.Politika e dyerve te hapura te NATO-s eshte e vetmja politike e drejte dhe realiste, me perfitim te ndersjelle, gjeostrategjik dhe gjeopolitik, si per NATO-n, ashtu edhe per vete vendet qe aspirojne per t’u integruar ne te.

Shqiperia ka marredhenie te shkelqyera me fqinjet e saj te drejtperdrejte dhe ne teresi me vendet e rajonit dhe ka vullnet te plote per konsolidimin me tej te ketyre marredhenieve. Shqiperia ka aktualisht nje vend te rendesishem per sigurine, paqen dhe prosperitetin e Ballkanit, Mesdheut dhe Evropes, si dhe eshte e vendosur te rrise kete rol dhe kontribut, per te garantuar stabilitet politik dhe ekonomik rajonal. Ajo kurre nuk ka rreshtur se promovuari integrimin rajonal permes krijimit te infrastruktures se perbashket rajonale dhe heqjes e te gjitha barrierave kufitare per te siguruar levizjen e lire te personave, mallrave dhe kapitalit. Per kete qellim, Shqiperia jo vetem qe ka hequr vizat me te gjitha vendet e rajonit, por me nje pjese te tyre qarkullimi i qytetareve behet vetem me karta identiteti, si dhe po punon intesivisht qe kjo menyre levizjeje te behet me te gjitha vendet.

Progres te konsiderueshem per integrimin europian po ben dhe shteti me i ri i Europes, Republika e Kosoves qe, me 17 shkurt 2012, kremtoi 4 vjetorin e pavaresise. Ky pervjetor e gjeti Republiken e Kosoves ne fazen e permbylljes se pavaresise se mbikqyrur dhe te funksionimit si shtet i pavarur e sovran. Jam i bindur se kjo do te sherbeje si nje motivim i shtuar per njohje te reja dhe pershpejtimin e proceseve integruese te Kosoves, qe tashme kane nisur me hapjen zyrtare te procesit te dialogut per liberalizimin e vizave ne hapsiren Schengen. Kosoves i jane shtuar miqte dhe partneret kudo ne bote, eshte njohur nga rreth90 shtete dhe po ecen e sigurte ne rrugen per t’u bere pjese e familjes se madhe te Kombeve te Bashkuara.Shqiperia mbeshtet njohjen e metejshme te shtetit te pavarur te Kosoves, pasi eshte e bindur se çdo njohje e re eshte kontribut ne forcimin e paqes, sigurise e stabilitetit ne rajon e me gjere.

Marredheniet midis Shqiperise dhe Rumanise jane shume te mira, me lidhje historike e miqesore midis dy popujve tane dhe me bashkepunim aktual te shtrire ne te gjitha fushat. Rumania eshte aleate e Shqiperise ne kuader te NATO-s dhe nje partner i rendesishem ne rrugen e saj drejt integrimit ne Bashkimin Europian.

Maredheniet miqesore fillojne qe nga fundi i shekullit te 19-te, kur Rumania u be shtepia e Rilindasve tane, duke dhene nje kontribut te rendesishem ne pergatitjen dhe shpalljen e pavaresise. Keto marredheniet vazhduan traditen dhe rrugen e tyre te konsolidimit, duke arritur piken kulmore me nenshkrimin e Traktatit te Miqesise midis dy vendeve tona, ne vitin 1994. Ne memorjen e te dy popujve tane jane skalitur emrat e personaliteteve te shquara si Elena Gjika (Dora D’Istria),Viktor Eftimiu, Nicolae Iorga, e shume te tjere. Shqiptaret kujtojne dhe ngjarje te tjera te rendesishme qe po ashtu lidhen me Bukureshtin, shtatorin e vitit 2006, ku ne Bukuresht, Shqiperia behet anetare e Organizates Boterore te Frankofonise dhe Samitin e Bukureshtit, prill 2008, ku Shqiperia mori ftesen per anetaresim ne NATO.

Rumania ka mbeshtetur anetaresimin e Shqiperise ne NATO dhe procesin e liberalizimit te vizave per shqiptaret ne zonen Schengen. Per me teper, mjaft personalitete te larta rumune qe kam takuar me kane konfirmuar se Rumania do te te mbeshtese Shqiperine gjate procesit te integrimit ne BE dhe per kete shprehim mirenjohjen tone te veçante. Ne kontekstin e ketyre marredhenieve, synojme thellimin me tej te gjithe spektrit dypalesh te bashkepunimit, si dhe mbajtjen hapur te dialogut politik tashme shume te mire.

Midis dy vendeve tona jane nenshkruar te gjitha dokumentet qe rregullojne bashkepunimin dypalesh, duke perfshire edhe Traktatin e Miqesise. Ne kete drejtim, luan nje rol te rendesishem dhe komuniteti shqiptar ne Rumani, i cili, sigurisht, eshte shnderruar ne nje ure ne mes te dy vendeve tona. Shqiperia eshte e angazhuar per zgjerimin e ketyre marredhenieve, sidomos ekonomike, por edhe te kontakteve institucionale midis strukturave tregtare dhe ekonomike, ne mes te Dhomave te Tregtise, forumeve te biznesit, agjensive turistike etj.
 
     28 11 2012 (11:27)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Xhamadani vija vija (Proud to be Albanian) - Iliret Kenga Origjinale

 
     19 11 2012 (12:24)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
URIME FESTEN E FLAMURIT PAVARSIA E SHQIPERISE 1912
 
     19 11 2012 (12:23)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
 
     25 11 2011 (19:58)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Divine e ke kthyer pergjigjen sot,se mbrem kishe frike tiiiiiiiii
se ishin te dy badigardet,a ti ti thua qe je trime


Une po qe jam trime,se me ka vene Roni me forcat speciale te Shqiperise,
dhe kembe gjermani nuk kam lenePs// Na fal kusuret o Roni,se nje here ne kaq kohe del c'do kush nga natyra e vet.
Megjithese per Shqiperine po flasim.
 
     01 12 2010 (14:01)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
PRIDE ka thene me pare:
Divine ka thene me pare:
PRIDE ka thene me pare:
Divine e sigurt qe ish gjerman Nga lumi apo nga deti
PRIDE-56|Data:30 11 2010 -18:51|post:31635|


he mi se nga mocionet e bera lumit po ishte bashku deti me lumin e ishte buze oqeanit
Divine-302|Data:30 11 2010 -18:55|post:31638|


Kemi oqean ne,ku kemi oqeanPs//Une kur bashkohem me ty i nxjerim temat jash orbite,na griu Roni
PRIDE-56|Data:30 11 2010 -18:57|post:31643|


e kemi Ronin astroanout i fut ne orbit prap po he mos e vrit mendjen
 
     01 12 2010 (11:12)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
-ARDI- ka thene me pare:
O goca keni tema te chit-chatit sa te doni qe te beni shaka
-ARDI--17|Data:30 11 2010 -19:00|post:31647|


Ja Pride ku qeka gjermani
 
     01 12 2010 (11:08)
  Mice

Mice


Register: 01 03 2010
From:
Points: 998
-ARDI- ka thene me pare:
O goca keni tema te chit-chatit sa te doni qe te beni shaka
-ARDI--17|Data:30 11 2010 -19:00|post:31647|


u bezdise ti kshu??
 
     01 12 2010 (11:05)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3836
O goca keni tema te chit-chatit sa te doni qe te beni shaka
 
     30 11 2010 (19:00)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Divine ka thene me pare:
PRIDE ka thene me pare:
Divine e sigurt qe ish gjerman Nga lumi apo nga deti
PRIDE-56|Data:30 11 2010 -18:51|post:31635|


he mi se nga mocionet e bera lumit po ishte bashku deti me lumin e ishte buze oqeanit
Divine-302|Data:30 11 2010 -18:55|post:31638|


Kemi oqean ne,ku kemi oqeanPs//Une kur bashkohem me ty i nxjerim temat jash orbite,na griu Roni
 
     30 11 2010 (18:57)
Pages     Key     3 Page 1  2   3  Total:28 post