logo meemira.com

     

 
0 Page Total:0 post
Dreams HOME FORUMS Webmaster Nje Sherbim i ri per studentet qe dipllomohen jasht shtetit.
Nje Sherbim i ri per studentet qe dipllomohen jasht shtetit. - 04 12 2010 - 14:29
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Faqa web http://www.punesimirinor.com ka hapur nje sherbim te ri ku mundohet te takoj studentet qe jane bipllomuar jasht shtetit,me aktivitetet private po shteterore ne Shqiperi.

Ideja me duket shume origjinale.Me ne fund dicka e goditur sipas meje,por edhe sipas fakteve te faqes.Regjistrimet jane goxha ne numer,shpresoj qe te rriten akoma.

Ja disa informacione rreth kesa nisme.
Program i Punesimit dhe Migrimit te te rinjve (YEM)

Pr t mbshtetur integrimin e objektivave dhe politikave t punsimit t t rinjve, nprmjet nj veprimtarie t koordinuar, katr Agjenci t Kombeve t Bashkuara n Shqipri, kan iniciuar nj Program t Prbashkt. Programi i Prbashkt i financuar nga Qeveria Spanjolle nprmjet Millennium Development Goal Trust Fund (MDGTF) promovon punsimin e t rinjve si nj prioritet kombtar dhe propozon adresimin e t rinjve t disavantazhuar n zonat rurale me masa t prcaktuara t tregut t puns me qllimin pr t minimizuar risqet e migrimit nprmjet prmirsimit t prodhimit dhe prmirsimit t kushteve t puns.

Implementimi i ksaj iniciative bazohet n disa ndrhyrje t koordinuara, t cilat bhen realitet m ndihmn, eksperiencn dhe vlern e shtuar t partnerve lokal si edhe t ILO, IOM, UNDO, UNICEF. Aktiviteti ngirhet n tre baza t ndrlidhura t cialt synojn: i) forcimin e kapaciteteve t institucioneve t tregut t puns pr t integruar dhe vn n veprim politika prioritare nprmjet nj Plan Veprimi Kombtar t Punsimit t t Rinjve. ii) prdorimin e strategjive q minimizojn riskun e migrimit t t rinjve t disavantazhuar nga zonat rurale iii) rritjen e impaktit pozitiv t migrimit nprmjet mobilizimit t resurseve pr punsimin e t rinjve. Ndrhyrjet e programit do t funksionojn pilot n dy rajone t Shqipris s Veriut (Kuks & Shkodr) t cilat jan shum t prekura nga punsimi informal dhe migrimi i t rinjve. Kto aktivitete do t ndrmerren n kuadr t Strategjis s Zhvillimit Rajonal.

Programi Brain Gain i UNDP dhe Qeveris Shqiptare, ka nisur n vitin 2006 me synimin pr t trajtuar dhe zgjidhur fenomenin e rrjedhjes s trurit q ka prekur Shqiprin n vitet pas komunizmit. Me kshillim nga programi Brain Gain, u morn nj sr vendimesh t Kshillit t Ministrave me qllimin pr t lehtsuar punsimin e t diplomuarve Shqiptar jasht vendit n administratn publike. Nj dimension tjetr i Kthimit t Trurit sht duke u eksploruar tashm n lidhje me sektorin privat. Sektori privat n Shqipri sht n hapat e para t zhvillimit dhe me prjashtim t kompanive ndrkombtare dhe disa bizneseve t mdha, pjesa m e madhe e subjekteve q operojn n sektorin privat jan biznese t vogla dhe t mesme me struktura manaxhimi ende t pa konsoliduara dhe kan kapacitete t ulta teknike. N kuadr t programit YEM, programi i internshipeve, q synon t angazhoj t rinjt Shqiptar t diplomuar jasht vendit, ka pr qllim nxitjen e punsimit t ktyre t rinjve dhe prmbushjen nprmjet tyre t krkesave dhe nevojave t tregut shqiptar t puns.

I administruar nga programi YEM, programi i internshipeve do t implementohet n kontekstin e bashkpunimit t ngusht me sektorin privat. N ket kuadr, UNDP ka identifikuar Rrjetin e Studentve Shqiptar n Bot (AS@N) si implementues t skemave t internshipeve dhe t krijimit t harts t studentve / t diplomuarve shqiptar jasht vendit. Baza e gjer e t dhnave t AS@N dhe kontakti i vazhdueshm me t rinjt, si dhe marrdhniet e konsoliduara t ksaj organizate me shum organizma dhe kompani t sektorit privat n Shqipri, do t jen mnyra pr t identifikuar pozicione t lira pune n sektorin privat dhe pr gjenerimin e mundsive t punsimit.Per nga ana e ndertimit te web,duket se eshte goxha mire,edhe pse ka disa difekte llogjike qe shpresoj me kalimin e kohes te permiresohen.

Nuk ngelet gje tjeter vec ti urojme suksese kesaj inisiative.
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
Pages     Key     0 Page Total:0 post