logo meemira.com

     

 
0 Page Total:0 post
Dreams HOME FORUMS Webmaster Nje Sherbim i ri per studentet qe dipllomohen jasht shtetit.
Nje Sherbim i ri per studentet qe dipllomohen jasht shtetit. - 04 12 2010 - 14:29
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Faqa web http://www.punesimirinor.com ka hapur nje sherbim te ri ku mundohet te takoj studentet qe jane bipllomuar jasht shtetit,me aktivitetet private po shteterore ne Shqiperi.

Ideja me duket shume origjinale.Me ne fund dicka e goditur sipas meje,por edhe sipas fakteve te faqes.Regjistrimet jane goxha ne numer,shpresoj qe te rriten akoma.

Ja disa informacione rreth kesa nisme.
Program i Punesimit dhe Migrimit te te rinjve (YEM)

Pėr tė mbėshtetur integrimin e objektivave dhe politikave tė punėsimit tė tė rinjve, nėpėrmjet njė veprimtarie tė koordinuar, katėr Agjenci tė Kombeve tė Bashkuara nė Shqipėri, kanė iniciuar njė Program tė Pėrbashkėt. Programi i Pėrbashkėt i financuar nga Qeveria Spanjolle nėpėrmjet Millennium Development Goal Trust Fund (MDGTF) promovon punėsimin e tė rinjve si njė prioritet kombėtar dhe propozon adresimin e tė rinjve tė disavantazhuar nė zonat rurale me masa tė pėrcaktuara tė tregut tė punės me qėllimin pėr tė minimizuar risqet e migrimit nėpėrmjet pėrmirėsimit tė prodhimit dhe pėrmirėsimit tė kushteve tė punės.

Implementimi i kėsaj iniciative bazohet nė disa ndėrhyrje tė koordinuara, tė cilat bėhen realitet mė ndihmėn, eksperiencėn dhe vlerėn e shtuar tė partnerėve lokalė si edhe tė ILO, IOM, UNDO, UNICEF. Aktiviteti ngirhet nė tre baza tė ndėrlidhura tė cialt synojnė: i) forcimin e kapaciteteve tė institucioneve tė tregut tė punės pėr tė integruar dhe vėnė nė veprim politika prioritare nėpėrmjet njė Plan Veprimi Kombėtar tė Punėsimit tė tė Rinjve. ii) pėrdorimin e strategjive qė minimizojnė riskun e migrimit tė tė rinjve tė disavantazhuar nga zonat rurale iii) rritjen e impaktit pozitiv tė migrimit nėpėrmjet mobilizimit tė resurseve pėr punėsimin e tė rinjve. Ndėrhyrjet e programit do tė funksionojnė pilot nė dy rajone tė Shqipėrisė sė Veriut (Kukės & Shkodėr) tė cilat janė shumė tė prekura nga punėsimi informal dhe migrimi i tė rinjve. Kėto aktivitete do tė ndėrmerren nė kuadėr tė Strategjisė sė Zhvillimit Rajonal.

Programi Brain Gain i UNDP dhe Qeverisė Shqiptare, ka nisur nė vitin 2006 me synimin pėr tė trajtuar dhe zgjidhur fenomenin e rrjedhjes sė trurit qė ka prekur Shqipėrinė nė vitet pas komunizmit. Me kėshillim nga programi Brain Gain, u morėn njė sėrė vendimesh tė Kėshillit tė Ministrave me qėllimin pėr tė lehtėsuar punėsimin e tė diplomuarve Shqiptarė jashtė vendit nė administratėn publike. Njė dimension tjetėr i Kthimit tė Trurit ėshtė duke u eksploruar tashmė nė lidhje me sektorin privat. Sektori privat nė Shqipėri ėshtė nė hapat e para tė zhvillimit dhe me pėrjashtim tė kompanive ndėrkombėtare dhe disa bizneseve tė mėdha, pjesa mė e madhe e subjekteve qė operojnė nė sektorin privat janė biznese tė vogla dhe tė mesme me struktura manaxhimi ende tė pa konsoliduara dhe kanė kapacitete tė ulėta teknike. Nė kuadėr tė programit YEM, programi i internshipeve, qė synon tė angazhojė tė rinjtė Shqiptarė tė diplomuar jashtė vendit, ka pėr qėllim nxitjen e punėsimit tė kėtyre tė rinjve dhe pėrmbushjen nėpėrmjet tyre tė kėrkesave dhe nevojave tė tregut shqiptar tė punės.

I administruar nga programi YEM, programi i internshipeve do tė implementohet nė kontekstin e bashkėpunimit tė ngushtė me sektorin privat. Nė ketė kuadėr, UNDP ka identifikuar Rrjetin e Studentėve Shqiptarė nė Botė ([email protected]) si implementues tė skemave tė internshipeve dhe tė krijimit tė hartės tė studentėve / tė diplomuarve shqiptarė jashtė vendit. Baza e gjerė e tė dhėnave tė [email protected] dhe kontakti i vazhdueshėm me tė rinjtė, si dhe marrėdhėniet e konsoliduara tė kėsaj organizate me shumė organizma dhe kompani tė sektorit privat nė Shqipėri, do tė jenė mėnyra pėr tė identifikuar pozicione tė lira pune nė sektorin privat dhe pėr gjenerimin e mundėsive tė punėsimit.Per nga ana e ndertimit te web,duket se eshte goxha mire,edhe pse ka disa difekte llogjike qe shpresoj me kalimin e kohes te permiresohen.

Nuk ngelet gje tjeter vec ti urojme suksese kesaj inisiative.
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
Pages     Key     0 Page Total:0 post