logo meemira.com
njoftime pune

     

 
2 Page 1  2  Total:12 post
Dreams HOME FORUMS ITALIA - Dokumentat dhe Emigrantet Ligji i ri per dokumentat ne Itali!
Ligji i ri per dokumentat ne Itali! - 23 01 2014 - 23:25
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Mora vesh se pervec kushteve qe jane ne fuqi,kush do rinovoj dokumentat duhet te dije kushtetuten italiane dhe gjuhen.

Eshte e vertet?
  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  fatjan xeka

fatjan xeka


Register: 23 01 2014
From:
Points: 0
po po ost e vertet
 
     23 01 2014 (23:25)
  gigokob

gigokob


Register: 31 08 2010
From: Italy
Points: 64
ciao. sono in difficolta . nn lavoro da 8 mesi. cerco una italiana da sposare per dokumenti. prestazioni gratis per un anno intero tutto incluso nell prezzo
 
     22 09 2010 (23:54)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
User224500 ka thene me pare:
po po a vlen ende qaj ligji qe ka qen per ti ber letrat prej pa i bere 18 vjet ajo]


User224500-20100202224500|Data:19 09 2010 -13:36|post:26358|


behu pak me i qarte sepse nuk e kuptoj kerkesen.
 
     20 09 2010 (15:35)
  User224500

User224500
po po a vlen ende qaj ligji qe ka qen per ti ber letrat prej pa i bere 18 vjet ajo]

 
     19 09 2010 (13:36)
  Bjondi09

Bjondi09


Register: 29 05 2009
From: Italy
Points: 55
Me sa e di un per rinovim jo se do merrnin te gjith emigrant rrobat edhe per shtepit e tyre,ndersa per nenshtetesi Italiane me duket se po duhet te kesh 15 vjet ne Itali me dit Alfabetin Italian nje liqens te shkolles Terza media (tete vjeÁare) edhe historin mbi kushtetuten Italiane me duket edhe me teper se tani do nxjerrin Permesson me pik si patenta sam fort i sigurt se sjam marr fort me kto pun!!!
 
     26 07 2010 (15:55)
  User2038

User2038
ja fut kot ti...gjuhen se dine as vete italianet jo me ne.

I ke pare ti kur flasin?

Kushtetuten?
Para ca ditesh i moren ne interviste parlamentaret...
Nuk dinin as artikullin 1.
 
     07 02 2010 (12:45)
  User123648

User123648
kjo eshte me se e vertete gjuhen italjane mund ta mesoje edhe nje femije 5 vjec
 
     07 02 2010 (12:39)
  User2038

User2038
Nenshtetesia, Italia vendos sistem pikesh. Greqia shton kerkesat
SHEKULLI ONLINE | 07/02/2010 | NDERKOMBETARE | 5 KOMENTE | SHARE | - +
Dy shtetet fqinje dhe me me teper emigrante shqiptare, tashme kane vendosur qe t'i ndryshojne rregullat per nenshtetesine dhe lejet e qendrimit. Pavaresisht shpresave per me shume liri, ne te dyja rastet, qeveria greke dhe ajo italiane kane vendosur t'i shtrengojne kriteret per emigrantet
Greqia
Te dy prinderit emigrante duhet te jene banore te ligjshem dhe do te nevojiten gjashte vjet shkolle. Brezi i dyte i emigranteve te cilet shpresojne te marrin nenshtetesine greke, sipas ligjit te ri te propozuar nga qeveria, do te kene ligje me te ashpra sesa u trumpetuan ne fillim.
PASOK-u paraqiti projektligjin e rishikuar ne parlament dhe ku shpejt u vu re se disa nga kushtet per te marre nenshtetesine jane shtrenguar qe ne kohen kur filloi konsultimi me publikun dhe kur u perfol se marrja e nenshtetesise ishte shume e lehte. Sipas kritereve te reja, nje femije i lindur ne Greqi me prinder emigrante, duhet qe prinderit e tij te kene qendruar ligjerisht per 5 vjet aty para se te fitoje nenshtetesine, nderkohe qe me pare mjaftonte qe te ishte i ligjshem vetem njeri prej prinderve. Gjithashtu, femija duhet te provoje se ka kryer gjashte vjet arsimim ne shkollat greke ne krahasim me tre vjet qe u propozua fillimisht. Nje ndryshim i madh nga plani fillestar eshte se aplikuesit duhet te kene dhe letra rekomandimi nga tre shtetas greke. Ligji i propozuar gjithashtu do te lejoje brezin e dyte te emigranteve te votojne ne zgjedhjet lokale dhe te jene keshilltare bashkiake pasi te fitojne nenshtetesine dhe te provojne se kane aftesi te mira te greqishtes. Ministria e Brendshme ben te ditur se ky projektligj do te lejoje 250 000 vete qe te votojne ne zgjedhje pasi te fitojne nenshtetesine. Ministri i Brendshem, Janis Ragusis, u shpreh se ligji do te zbatohet per Ádo emigrant qe ka qene i ligjshem qe nga janari i vitit 2005. Pavaresisht kritereve te rrepta te projektligjit te ri, Demokracia e Re serish kritikoi per tolerime. "«do kriter i propozuar nga qeveria per emigrantet eshte ne nivelin me te ulet ne Evrope per te fituar nenshtetesine", u shpreh zedhenesi Panos Panajotopulos. Nderkohe, keshilli i kishes greke u shpreh se nuk besonte se projektligji do te ndikonte efektshem per zgjidhjen e problemit te emigracionit ne vend.


Italia

Brenda 24 muajve, nje ekstrakomunitar duhet te mesoje italishten, te mesoje Kushtetuten, te regjistrohet ne sistemin shendetesor dhe t'i dergoje femijet ne shkolle. Nese do t'ia dale mbane, do te fitoje 30 piket e nevojshme. Nese do t'i afrohet kesaj shifre, do te perfitoje edhe nje vit shtese. Nese mbetet ne zero, do te debohet. Kush denohet, edhe jo ne forme te prere, me nje denim jo me pak se tre muaj do t'i hiqen te gjitha piket dhe do te largohet nga Italia. Ky eshte sistemi qe pas dy muajsh pritet te hyje ne fuqi ne Itali per emigrantet ne rastet qe ata duhet te marrin lejen e qendrimit. Nje sistem i tille pikesh eshte propozuar nga ministri i Brendshem dhe ai Puneve dhe «eshtjeve Sociale ne Itali. Ministrat e cilesuan ate si nje "marreveshje integrimi". "Kemi diskutuar rregulloren, - u shpreh ministri i Brendshem Maroni, duke u bazuar ne nje "marreveshje integrimi" me emigrantin ne momentin e dhenies se lejes se qendrimit. Ne marreveshje perkufizohen objektiva te qarte qe duhen arritur ne dy vitet e vlefshmerise se lejes. Me pas do te jete nje vleresim prej nje paneli lidhur me arritjen e ketyre objektivave. Nese do te jene arritur, do te behet rinovimi i lejes, ne te kundert, do te debohet". Ministri Maroni u shpreh se kjo do te kontribuoje per te arritur objektivin e njohjes se gjuhes italiane, punes dhe shtepise. Marreveshja e integrimit do te zbatohet vetem per lejet e reja te qendrimit dhe s'do te kete asnje kosto per emigrantin. "GjithÁka do te jete ne ngarkim te Ministrise se Brendshme, - tha ai. - Do te kemi keshtu nen kontroll organizimin dhe do te garantojme nje standard per gjithe vendin". Marreveshja eshte fryt i punes se specialisteve te Ministrise se Brendshme dhe te Puneve Sociale dhe qe se shpejti do te hyje ne fuqi. Marreveshja nenkupton nje karte per emigrantin i cili duhet te arrije 30 pike ne dy vjet. Pas dy vjetesh shteti do t'i jape nje zgjatje prej nje viti dhe nese akoma nuk ka arritur te marre piket minimale, nuk do t'i jepet leja e qendrimit. "Marreveshja thekson pergjegjesite, te drejtat dhe detyrimet e personit. Parashikon detyrimin per t'u nenshkruar ne sherbimin shendetesor, te mesoje gjuhen italiane dhe te siguroje nje edukim te vazhdueshem per femijet e tij",- tha ministri i Brendshem.


Nga Shekulli
 
     07 02 2010 (12:30)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Me dhibseni jy qe jetoni ne ITALI.
po nese nje nga kushtet qe ju kerkohet eshte te dish kushtetuten ITALIANE
nga inati i tyre edhe ju mesohini .
qe te tregoni sa inteligjent jeni.
 
     06 02 2010 (14:45)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Po,dje doli tek striscia la notizia per kete ligjin e ri.

Per gjuhen kane te drejte...por per kushtetuten...nuk e dine as parlamentaret e tyre.
 
     06 02 2010 (12:47)
Pages     Key     2 Page 1  2  Total:12 post