logo meemira.com
njoftime pune

     

 
3 Page 1  2   3  Total:30 post
Dreams HOME FORUMS Ekonomia Shqiptare Valuta - Kembimi valutor sot euro - leke ne Shqiperi
Valuta - Kembimi valutor sot euro - leke ne Shqiperi - 06 12 2011 - 14:03
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Valuta - Kembimi valutor euro - leke

Euro Leke= 1.4

Si ka mundesi qe eshte rritur kaq shume edhe pse euro ka humbur vlere keto dite ne krahasim me dollarin?

Preferoni te keni leke apo euro?


Kembimi Valutor
Perditesimi i fundit : 12:24:26 04.02.2010
Leke per njesi te monedhes se huaj
Dollari Amerikan USD 100.18 +0.68
EURO EUR 138.87 -0.52
Poundi Britanik GBP 158.73 -0.38
Franga Zviceriane CHF 94.44 -0.22
Jeni Japonez (100) JPY 110.42 +0.36
Dollari Australian AUD 88.15 -0.29
Dollari Kanadez CAD 94.17 -0.01
Korona Suedeze SEK 13.70 -0.13
Korona Norvegjeze NOK 16.98 -0.14
Korona Daneze DKK 18.64 -0.09
SDR SDR 155.66 +1.35
Ari(OZ 1) XAU 110627.91 -722.62
Argjend(OZ 1) XAG 1619.97 -52.55
  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Wow sot kembimi valutor 1 euro me 136 leke.
Ka nja 2 vjete gati qe nuk eshte ulur kaq.Sinjal i mire per vendin tone.
 
     06 12 2011 (14:03)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Wow, sot kulmi i kembimit valutor ne Shqiperi.Nje euro kembehet me 142 leke
 
     08 02 2011 (10:18)
  User115218

User115218
kembimi ka vajtur me 1 vlen 139.45 leke
 
     02 02 2011 (10:54)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Kembimi valutor per fillim viti 2011

Sot dollari eshte kembyer me 104,43 leke.Ne 3 muajt e fundit ne Shqiperi leku ka pesuar nje renie te lehte ndaj Dollarit Amerikan.

Persa i perket kembimit valutor euro leke sot me 2 janar nje euro eshte kembyer me 138,29 leke.Keto dite kembimi ka pasur luhatje te vogla por pa shenduar ndonje rezultat te vecante.

Tashme ka kohe qe kembimi euro leke ka nje ekuliber ne tregun shqiptar.
 
     02 01 2011 (11:06)
  MeeMira.com

MeeMira.com


Register: 22 01 2010
From:
Points: 61
Cfare po ndodh me kembimin valutor keto dite dhjetori 2010 ?

A ndikojne permbytjet ne kembimin valutor?

Eshte shume e thjeshte per tu kuptuar.Qeverise i duhen leke...por leke nuk ka...keshtu eshte e detyruar te marri borxh ose kerkoje ndihme....por e rendesishme eshte qe eshte e detyruar te coj nje qarkullim nje sasi parash per ti ardhur ne ndihme gjendjes.Kjo ben te bjere vlera e lekut.Me shume stampon dhe con ne qarkullim,me shume bie vlera....

Po me popullaten cfare ndodh?

Duke ditur se prodhimi eshte demtuar...disponibiliteti i prodhimit nuk eshte i mjaftueshem per te gjithe popullaten,keshtu njerzit jane te gatshem te paguajne pak me shume per dicka qe nuk gjendet kollaj.Shqiperise do i duhet te importje.Importimi i mallit ben te bjere vlera e lekut.


Kur nje shtet importon,do te thote se:
1.Jashte jane cmimet me te lira
2.Prodhimi vendas nuk eshte i mjaftueshem

Nese une kerkoj te importoj nga jasht,me duhen euro.

Keshtu qe mendoj se Vlera e Euros do te rritet dhe ai i lekut do te ulet.
Kini kujdes,tashme po afron viti i ri dhe shume emigrant kthehen ne atdhe edhe sjellin euro.Kjo mund te bilancoj gjendjen.Varet se sa do te kthehen.


Ky eshte nje inkuadrim imi personal.
 
     05 12 2010 (13:34)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Pershendetje!

Euro, ne nivel boteror keto dite po kalon nje moment te veshtire ne krahasim me monedhat e tjera(dollari etj).Kjo si shkak sepse ka probleme ne shtetin e Kores i cili nuk paraqet siguri,plus vete europa po kalon momente te veshtira sepse disa shtete kane marre shume borxhe dhe nuk po tregojne shenja rimekembje.

Nuk e di sa mund te ndikoj kjo ne vendin tone,por gjithsesi Euro sot eshte kembyer me 138,7493 leke.

 
     24 11 2010 (10:36)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Pershendetje!
Sipas parashikimit tim te kaluar sot ne mengjes euro kapi shifren 140 leke.

Une keshilloj te gjithe spekulatoret te kene kujdes.Loja me e veshtire e gjithe ketyre viteve eshte tani.Kush investon tani o do humbas shume,po do fitoj shume.pse?

1.Nese behet liberalizimi i vizave,nuk i dihet se si do ndikoj ne vendin tone.Eshte e vertet qe njerzit do kerkojne te blejne euro,por nga ana tjeter eshte e vertet qe investitore te huaj do fusin kembet ne shqiperi per te zene copat me te mira dhe strategjikisht me te shijshme.

2.Nese nuk behet liberalizimi i vizave,asnje investim.Gjerat ngelen ashtu si jane,biles me keq,shume qe kishin nje shprese,do deshperohen,kush kishte bere plan per investim do e shtyj per me tej,shume qe besuan tek politika e suksesit,do pendohen.Cfare sjell kjo?

Nje dobesim te ekonomise.Leku do jete i veshtire per tu nxjerre,por dhe prodhimi gjithashtu.

Keshilla me e llogjikshme...te mbahen te dyja monedhat ne menyre proporzionale.
 
     15 11 2010 (14:56)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Kembimi valutor sot ne Shqiperi persa i perket Lek Euro eshte kembyer me

1 euro=139,35 Leke

Sic e shikoni dhe nga parashikimi im i kaluar,vlera e euros eshte ngritur.
Kohet e fundit,jane shume emigrant qe po kthehen perfundimisht nga Greqia per ne Shqiperi.Keshtu qe kursimet e tyre ne euro do i investojne ne shqiperi.
Jo vetem kaq,por duke ditur se po hyjme ne procesin e liberalizimit te vizave,kjo gje demton monedhen tone.

Parashikimi im per ditet e ardhshme eshte se euro do te shkoje deri ne 140 leke.
 
     13 11 2010 (13:44)
  User0711

User0711
ca bahet kshu mer
 
     07 11 2010 (13:11)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Kembimi valutor ne Shqiperi sot eshte kembyer 1 euro me 138,3484 leke.

Ky kembim ka ndryshuar qe nga raporti i fundit i kembimit kete vere 2010 ,pra eshte rritur me 2 leke.

Parashikimet per kembimin valutor kete fundvit jane shume te rrezikshme keshtu qe duhet te vleresoni mire veprimet tuaja.
Mendohuni mire perpara se te thyeni leke.Pse?

Me liberalizimin e vizave shume shqiptare do kerkojne euro,per te shkuar jasht shtetit.Problemi eshte...ku do i kerkojne keto euro?

Ne disa raste jane emigrantet jashte qe i dergojne,ne disa raste te tjera,i kane euro,ne disa raste do i kthejne nga leke ne euro...kjo e fundit ben qe vlera e euros te rritet.

Sipas meje,pritet nje rritje e vleres se euros.
 
     26 10 2010 (15:29)
Pages     Key     3 Page 1  2   3  Total:30 post