logo meemira.com

     

 
2 Page 1  2  Total:15 post
Dreams HOME FORUMS Ekonomia Shqiptare Bankat Shqiptare - Kredi ne banke !
Bankat Shqiptare - Kredi ne banke ! - 05 05 2011 - 00:46
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Bankat shqiptare tashme jane bere nje zgjidhje per problemet e popullit.

Shume njerez kane zgjidhur dhe problemet me familjar dhe fisin e tyre.Shpesh here u ka bere vaki te trokisini apo tju trokasin njerez te fisit per leke borxh.

Deshi zoti tashme jane bankat...

A keni marre ndonjehere kredi ne bankat shqiptare?

Keni marre ne euro apo ne leke?(do keshilloja ne leke)

A ju ka ndihmuar kredija?
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  gigo

gigo


Register: 29 01 2010
From: Italy
Points: 307
User112221 ka thene me pare:
me duhet te mare nje kredi pere te blere disa gjera per dyqanin kam nje qender interneti si mund te veproj ose si me udhezoni ju?hera e pare qe me duhet te mare
User112221-20100714112221|Data:04 05 2011 -22:14|post:37648|
sa leke te duhen or mike se po te japim kredi private

 
     05 05 2011 (00:46)
  User112221

User112221
me duhet te mare nje kredi pere te blere disa gjera per dyqanin kam nje qender interneti si mund te veproj ose si me udhezoni ju?hera e pare qe me duhet te mare
 
     04 05 2011 (22:14)
  Mice

Mice


Register: 01 03 2010
From:
Points: 998
-ARDI- ka thene me pare:
-ARDI- ka thene me pare:
Dr.RONI ka thene me pare:
Kredi ne euro apo kredi ne leke?

Gjithmonė mereni kredinė nė Euro
Ēdokush qė drejtohet tė marrė njė kredi pėr tė blerė shtėpi ėshtė vėnė para dilemės ta marrė atė nė lek apo nė euro. Dy vitet e fundit bankat tregtare kanė njė rekomandim tė fortė sipas tė cilit kredia duhet marrė nė atė monedhė qė ke tė ardhurat.

Nga ana tjetėr sektori i ndėrtimit operon me monedhėn evropiane. Kėshtu qė dilema mbetet, ndonėse bankat preferojnė mė shumė tė kreditojnė nė lekė. Atėherė si tė veprojė klienti.

Duke parė tregun mund tė marrim njė zgjidhje. Nė serinė e krahasimeve qė kemi bėrė me bankat tregtare pamė se tė marrėsh kredi nė lekė ėshtė shumė mė shtrenjtė se tė marrėsh tė njėjtėn sasi parash nė euro. Konkretisht nėse merr 100 mijė euro nė bankėn “Intesa San Paolo” kėsti i kredisė ėshtė 868 euro. Nėse vlerėn ekuivalente me njė kurs 138 lekė pėr euro e merr nė lekė pra 138 milion lekė tė vjetra kredi atėherė kėsti ėshtė 1.575 000 lekė tė vjetra ose e konvertuar me tė njėjtin kurs 1136 euro. Diferenca 268 euro ėshtė ajo qė klienti e humb ēdo muaj nėse kredinė e merr nė lekė. Nė Tirana Bank kėsti i kredisė nė euro rezulton 900 euro nė muaj ndėrsa vlera ekuivalente nė lekė ėshtė 1.623 800 lekė tė vjetra ose e konvertuar ėshtė 1171 euro. Diferenca kėtu ėshtė 271 euro.

Me tė njėjtat pėrllogaritje rezulton se nė Raiffasen Bank dhe nė BKT diferencat mes kėsteve janė pėrkatėsisht 224 euro dhe 138 euro. E theksojmė se diferencat janė humbje pėr klientin thjeshtė pėr faktin nėse kredinė e merr nė euro apo lek. Rekomandimi i fortė qė kredia tė merret nė lek me gjuhėn e tregut bie. Shkaqet se pėrse kredia nė lek ėshtė mė e shtrenjtė janė shumė. Por ajo qė bankat nuk ua thonė klientėve tė tyre ėshtė se ēfarė ndryshimesh kanė kreditė nė monedha tė ndryshme. Madje ata vetėm nė kėtė rast kanė qenė strikte nė zbatimin e rekomandimit tė bankės qendrore. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, fitojnė mė shumė nėse kreditojnė nė lek./Alsat
Dr.RONI-2|Data:13 01 2011 -19:58|post:34052|


prsh Roni
Doja te beja nje krahasim te interesave te kredive te bankave ne shqiperi me bankat angleze,por qe te beja kete gje me duhej te di se sa vjet eshte ne shqiperi shlyerja e borgjit ne bankat shqiptare,pasi ne angli kredite shtepiake jane 25 vjet.Di gje se sa eshte afati kohor ne shqiperi i kredise qe merr per blerje shtepish?

-ARDI--17|Data:15 01 2011 -12:48|post:34126|Atehehere duke u nis tek shkrimi i ronit dua te bej 1 krahasim me kredite qe jane ne angli
Po i marr shifrat e plota qe te kuptohen sa me mire shifrat
Ne angli nese merr nje kredi 200.000 pound ne banke paguan afersisht 1000 pound ne muaj
Po ta kthejme kete me kursin e sotem qe eshte 1 pound=1.2 euro dalim ne konklkuzionin qe ne angli nese merr 200.000 pound jane 2400 mij eurodhe i bie te paguash 1200 euro ne muaj
Ne shqiperi 100.000 i bie afersisht tek 900 euro ne muaj
Nese e njejta kredi meret ne shqiperi pra 240.000 euro atehere ne shqiperi duhet te paguash rreth 2200 euro ne muaj
Per 1 vit ne angli i bie te paguash 12 muaj x 1200 ne muaj =14400 euro
Ne shqiperi per 1 vit i bie 12 muaj x 2200 ne muaj =26400 euro ne vit
Pra ndryshimi mes anglise dhe shqiperise per te njejten kredi per 1 vit eshte qe ne shqiperi paguan 12 mij euro me shume se ne angli dhe per 25 vjet i bie qe ne shqiperi te paguash 300.mij euro me shume se sa paguhet ne angli ,dmth gati 2 here me madhe se ne angli eshte interesi bankar per kredine e nje shpie ne shqiperi se sa ne angli......ca katastrofe

-ARDI--17|Data:16 01 2011 -11:41|post:34141|
Upa puna me ardhe me jetu ne Angli , ardo na pronoto naj shpi andej re per njia 4 vjet na ndihmon dot :(
 
     16 01 2011 (12:15)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3835
-ARDI- ka thene me pare:
Dr.RONI ka thene me pare:
Kredi ne euro apo kredi ne leke?

Gjithmonė mereni kredinė nė Euro
Ēdokush qė drejtohet tė marrė njė kredi pėr tė blerė shtėpi ėshtė vėnė para dilemės ta marrė atė nė lek apo nė euro. Dy vitet e fundit bankat tregtare kanė njė rekomandim tė fortė sipas tė cilit kredia duhet marrė nė atė monedhė qė ke tė ardhurat.

Nga ana tjetėr sektori i ndėrtimit operon me monedhėn evropiane. Kėshtu qė dilema mbetet, ndonėse bankat preferojnė mė shumė tė kreditojnė nė lekė. Atėherė si tė veprojė klienti.

Duke parė tregun mund tė marrim njė zgjidhje. Nė serinė e krahasimeve qė kemi bėrė me bankat tregtare pamė se tė marrėsh kredi nė lekė ėshtė shumė mė shtrenjtė se tė marrėsh tė njėjtėn sasi parash nė euro. Konkretisht nėse merr 100 mijė euro nė bankėn “Intesa San Paolo” kėsti i kredisė ėshtė 868 euro. Nėse vlerėn ekuivalente me njė kurs 138 lekė pėr euro e merr nė lekė pra 138 milion lekė tė vjetra kredi atėherė kėsti ėshtė 1.575 000 lekė tė vjetra ose e konvertuar me tė njėjtin kurs 1136 euro. Diferenca 268 euro ėshtė ajo qė klienti e humb ēdo muaj nėse kredinė e merr nė lekė. Nė Tirana Bank kėsti i kredisė nė euro rezulton 900 euro nė muaj ndėrsa vlera ekuivalente nė lekė ėshtė 1.623 800 lekė tė vjetra ose e konvertuar ėshtė 1171 euro. Diferenca kėtu ėshtė 271 euro.

Me tė njėjtat pėrllogaritje rezulton se nė Raiffasen Bank dhe nė BKT diferencat mes kėsteve janė pėrkatėsisht 224 euro dhe 138 euro. E theksojmė se diferencat janė humbje pėr klientin thjeshtė pėr faktin nėse kredinė e merr nė euro apo lek. Rekomandimi i fortė qė kredia tė merret nė lek me gjuhėn e tregut bie. Shkaqet se pėrse kredia nė lek ėshtė mė e shtrenjtė janė shumė. Por ajo qė bankat nuk ua thonė klientėve tė tyre ėshtė se ēfarė ndryshimesh kanė kreditė nė monedha tė ndryshme. Madje ata vetėm nė kėtė rast kanė qenė strikte nė zbatimin e rekomandimit tė bankės qendrore. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, fitojnė mė shumė nėse kreditojnė nė lek./Alsat
Dr.RONI-2|Data:13 01 2011 -19:58|post:34052|


prsh Roni
Doja te beja nje krahasim te interesave te kredive te bankave ne shqiperi me bankat angleze,por qe te beja kete gje me duhej te di se sa vjet eshte ne shqiperi shlyerja e borgjit ne bankat shqiptare,pasi ne angli kredite shtepiake jane 25 vjet.Di gje se sa eshte afati kohor ne shqiperi i kredise qe merr per blerje shtepish?

-ARDI--17|Data:15 01 2011 -12:48|post:34126|Atehehere duke u nis tek shkrimi i ronit dua te bej 1 krahasim me kredite qe jane ne angli
Po i marr shifrat e plota qe te kuptohen sa me mire shifrat
Ne angli nese merr nje kredi 200.000 pound ne banke paguan afersisht 1000 pound ne muaj
Po ta kthejme kete me kursin e sotem qe eshte 1 pound=1.2 euro dalim ne konklkuzionin qe ne angli nese merr 200.000 pound jane 2400 mij eurodhe i bie te paguash 1200 euro ne muaj
Ne shqiperi 100.000 i bie afersisht tek 900 euro ne muaj
Nese e njejta kredi meret ne shqiperi pra 240.000 euro atehere ne shqiperi duhet te paguash rreth 2200 euro ne muaj
Per 1 vit ne angli i bie te paguash 12 muaj x 1200 ne muaj =14400 euro
Ne shqiperi per 1 vit i bie 12 muaj x 2200 ne muaj =26400 euro ne vit
Pra ndryshimi mes anglise dhe shqiperise per te njejten kredi per 1 vit eshte qe ne shqiperi paguan 12 mij euro me shume se ne angli dhe per 25 vjet i bie qe ne shqiperi te paguash 300.mij euro me shume se sa paguhet ne angli ,dmth gati 2 here me madhe se ne angli eshte interesi bankar per kredine e nje shpie ne shqiperi se sa ne angli......ca katastrofe
 
     16 01 2011 (11:41)
  Ester

Ester


Register: 15 02 2010
From:
Points: 12
TA THEM UNE ARDI E NJEJTA SI NE ANGLI
EDHE KETU DERI NE 25 VJET I KE.,
 
     15 01 2011 (12:59)
  -ARDI-

-ARDI-


Register: 14 07 2005
From:
Points: 3835
Dr.RONI ka thene me pare:
Kredi ne euro apo kredi ne leke?

Gjithmonė mereni kredinė nė Euro
Ēdokush qė drejtohet tė marrė njė kredi pėr tė blerė shtėpi ėshtė vėnė para dilemės ta marrė atė nė lek apo nė euro. Dy vitet e fundit bankat tregtare kanė njė rekomandim tė fortė sipas tė cilit kredia duhet marrė nė atė monedhė qė ke tė ardhurat.

Nga ana tjetėr sektori i ndėrtimit operon me monedhėn evropiane. Kėshtu qė dilema mbetet, ndonėse bankat preferojnė mė shumė tė kreditojnė nė lekė. Atėherė si tė veprojė klienti.

Duke parė tregun mund tė marrim njė zgjidhje. Nė serinė e krahasimeve qė kemi bėrė me bankat tregtare pamė se tė marrėsh kredi nė lekė ėshtė shumė mė shtrenjtė se tė marrėsh tė njėjtėn sasi parash nė euro. Konkretisht nėse merr 100 mijė euro nė bankėn “Intesa San Paolo” kėsti i kredisė ėshtė 868 euro. Nėse vlerėn ekuivalente me njė kurs 138 lekė pėr euro e merr nė lekė pra 138 milion lekė tė vjetra kredi atėherė kėsti ėshtė 1.575 000 lekė tė vjetra ose e konvertuar me tė njėjtin kurs 1136 euro. Diferenca 268 euro ėshtė ajo qė klienti e humb ēdo muaj nėse kredinė e merr nė lekė. Nė Tirana Bank kėsti i kredisė nė euro rezulton 900 euro nė muaj ndėrsa vlera ekuivalente nė lekė ėshtė 1.623 800 lekė tė vjetra ose e konvertuar ėshtė 1171 euro. Diferenca kėtu ėshtė 271 euro.

Me tė njėjtat pėrllogaritje rezulton se nė Raiffasen Bank dhe nė BKT diferencat mes kėsteve janė pėrkatėsisht 224 euro dhe 138 euro. E theksojmė se diferencat janė humbje pėr klientin thjeshtė pėr faktin nėse kredinė e merr nė euro apo lek. Rekomandimi i fortė qė kredia tė merret nė lek me gjuhėn e tregut bie. Shkaqet se pėrse kredia nė lek ėshtė mė e shtrenjtė janė shumė. Por ajo qė bankat nuk ua thonė klientėve tė tyre ėshtė se ēfarė ndryshimesh kanė kreditė nė monedha tė ndryshme. Madje ata vetėm nė kėtė rast kanė qenė strikte nė zbatimin e rekomandimit tė bankės qendrore. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, fitojnė mė shumė nėse kreditojnė nė lek./Alsat
Dr.RONI-2|Data:13 01 2011 -19:58|post:34052|


prsh Roni
Doja te beja nje krahasim te interesave te kredive te bankave ne shqiperi me bankat angleze,por qe te beja kete gje me duhej te di se sa vjet eshte ne shqiperi shlyerja e borgjit ne bankat shqiptare,pasi ne angli kredite shtepiake jane 25 vjet.Di gje se sa eshte afati kohor ne shqiperi i kredise qe merr per blerje shtepish?
 
     15 01 2011 (12:48)
  Ester

Ester


Register: 15 02 2010
From:
Points: 12
RONI reklam e bukura reklam imagjino te maresh nje kredi per te bler shtepi
te rjepin te gjalle pothuajse gjysem per gjysem eshte % sa do maresh aq do japesh
RONO me bankat jemi lare e thare me to.,,
shohin vetem interesin e tyre.,
 
     15 01 2011 (12:25)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1562
Kredi ne euro apo kredi ne leke?

Gjithmonė mereni kredinė nė Euro
Ēdokush qė drejtohet tė marrė njė kredi pėr tė blerė shtėpi ėshtė vėnė para dilemės ta marrė atė nė lek apo nė euro. Dy vitet e fundit bankat tregtare kanė njė rekomandim tė fortė sipas tė cilit kredia duhet marrė nė atė monedhė qė ke tė ardhurat.

Nga ana tjetėr sektori i ndėrtimit operon me monedhėn evropiane. Kėshtu qė dilema mbetet, ndonėse bankat preferojnė mė shumė tė kreditojnė nė lekė. Atėherė si tė veprojė klienti.

Duke parė tregun mund tė marrim njė zgjidhje. Nė serinė e krahasimeve qė kemi bėrė me bankat tregtare pamė se tė marrėsh kredi nė lekė ėshtė shumė mė shtrenjtė se tė marrėsh tė njėjtėn sasi parash nė euro. Konkretisht nėse merr 100 mijė euro nė bankėn “Intesa San Paolo” kėsti i kredisė ėshtė 868 euro. Nėse vlerėn ekuivalente me njė kurs 138 lekė pėr euro e merr nė lekė pra 138 milion lekė tė vjetra kredi atėherė kėsti ėshtė 1.575 000 lekė tė vjetra ose e konvertuar me tė njėjtin kurs 1136 euro. Diferenca 268 euro ėshtė ajo qė klienti e humb ēdo muaj nėse kredinė e merr nė lekė. Nė Tirana Bank kėsti i kredisė nė euro rezulton 900 euro nė muaj ndėrsa vlera ekuivalente nė lekė ėshtė 1.623 800 lekė tė vjetra ose e konvertuar ėshtė 1171 euro. Diferenca kėtu ėshtė 271 euro.

Me tė njėjtat pėrllogaritje rezulton se nė Raiffasen Bank dhe nė BKT diferencat mes kėsteve janė pėrkatėsisht 224 euro dhe 138 euro. E theksojmė se diferencat janė humbje pėr klientin thjeshtė pėr faktin nėse kredinė e merr nė euro apo lek. Rekomandimi i fortė qė kredia tė merret nė lek me gjuhėn e tregut bie. Shkaqet se pėrse kredia nė lek ėshtė mė e shtrenjtė janė shumė. Por ajo qė bankat nuk ua thonė klientėve tė tyre ėshtė se ēfarė ndryshimesh kanė kreditė nė monedha tė ndryshme. Madje ata vetėm nė kėtė rast kanė qenė strikte nė zbatimin e rekomandimit tė bankės qendrore. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, fitojnė mė shumė nėse kreditojnė nė lek./Alsat
 
     13 01 2011 (19:58)
  User092605

User092605
Quote to: PRIDE | User id:56 | Nr: post:5117 | Forum id:65 | Data:Mar Mon 08 03 2010 (13:07:48) |

Jo mer se une nje here kam qene aty ene mora frike.Por me beri pershtypje si e priten ate te shkretin.
Sa u ul ai, i tha kjo zonja:Ti zotri ca do?

Dua te marr leket tha ai se kam hall edhe dua te prish interesat:
Ajo:Sa leke ke ti?
Ai:20.000.000 (mendoj me te vjetra )
Ajo:Prit aty

Une ndenja nja 1 ore aty edhe se pash ta therriste njeri.
 
     08 03 2010 (13:17)