logo meemira.com

     

 
1 Page 1 Total:10 post
Dreams HOME FORUMS Ekonomia Shqiptare Turizmi ne Shqiperi
Turizmi ne Shqiperi - 29 10 2010 - 19:09
  DreamsProfili per: Dreams    

Foto Albumi Dreams   

Miqte e Dreams  

Forumi juaj Dreams   

Turizmi, Berisha: 'Kėtė vit vendi priti mė shumė vizitorė se ē'ka banorė'

TIRANĖ- "Kėtė vit Shqipėria pret mė shumė vizitorė se ē'ka banorė, dhe garantoj qė kjo rritje nuk do ketė tė ndalur."- kėshtu u shpreh kryeministri Sali Berisha nė mbledhjen e sotme tė qeverisė ndėrsa vuri theksin tek turizmi.


Turizmi ėshtė burim pozitiv i tė ardhurave vazhdoi mė tej kryeministri ndėrsa theksoi se ndėr arsyet kryesore tė kėsaj rritjeje janė investimet masive drejt zonave turistike, deri nė 1 miliard euro nė infrastrukturė.


Rritja e numrit tė turistėve nė vend sipas Berishės po vjen gjithastu edhe si pasojė e imazhit pozitiv qė po krijon vendi nė tėrėsi, pavarėsisht disa pėrjashtimeve.


Ēmimet e arsyeshme tė apartamenteve dhe hoteleve, arteria "magjike" Durrės-Morine, ku vetėm gjatė pėriudhės 18 Qershor dhe 16 Gusht sipa kryeministrit Berisha kanė qarkulluar 518 mijė automjete, janė arsye tė tjera tė rritjes sė numrit tė turistėve nė vend.


Mė tej nė fjalėn e tij kryeministri Berisha iu drejtuat ministrave tė tij dhe tha se nė buxhetet tuaja duhet tė parashikoni cdo problem qė lidhet me zhvillimin e turizmit.


"Duhet tė pėrfundojė ndėrtimi i te gjitha impianteve tė ujit tė cilėt janė nė ndėrtim e sipėr, si dhe duhet tė parashikojmė pėrmirėsimin pėrfundimtar tė infrastrukturės, drejt parqeve dhe zonave arkeologjike, nė mėnyrė qė turistėt t'i vizitojnė ato mė lehtė"- pėrfundoi Berisha


Shekulli.
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Pamje nga Saranda vere 2010

 
     29 10 2010 (19:09)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
RONI ka thene me pare:
Saranda eshte nje vend i mire per turizem,por nuk eshte e vetmja.

Thone,qe vitet e fundit saranda po prishet...ashtu si Durresi.Domethene ka me shume vende ne hotele sesa vende ne plazh.

Te gjithe ata qe merren me turizem e dine mire qe nje vend turistik i mbipopulluar eshte drejt fundit edhe asnje nuk ka ndermend te shkoje ne nje vend te tille.

Deri sot,kjo gje nuk eshte ndjere shume sepse shqiptaret nuk kane pasur mundesine per te shkuar jasht shtetit.Por me liberalizimin e vizave,me te njejte shume lekesh pushimet mund te behen shume mire ne vende te tjera si greqia(ishujt,ushqimi kushton pak),montenegro,turqia etj...

Megjithate edhe une jam kurioz te shikoj sesi do shkojne gjerat.
RONI-2|Data:29 10 2010 -14:24|post:29454|


Nuk besoj Roni,qe atij bregdeti qe eshte ende perla e Shqiperise te jete drejt fundit.

Andej ka akoma vende te pashfrytezuara mire.

Keshtu qe mos na kujto liberalizimin e vizave se, se do ju prishet mendja,dhe ngelen pa levizur njerezimi,qe mezi po e pret.
 
     29 10 2010 (18:22)
  Morena1

Morena1


Register: 07 09 2010
From: Greece
Points: 122
RONI ka thene me pare:
Saranda eshte nje vend i mire per turizem,por nuk eshte e vetmja.

Thone,qe vitet e fundit saranda po prishet...ashtu si Durresi.Domethene ka me shume vende ne hotele sesa vende ne plazh.

Te gjithe ata qe merren me turizem e dine mire qe nje vend turistik i mbipopulluar eshte drejt fundit edhe asnje nuk ka ndermend te shkoje ne nje vend te tille.

Deri sot,kjo gje nuk eshte ndjere shume sepse shqiptaret nuk kane pasur mundesine per te shkuar jasht shtetit.Por me liberalizimin e vizave,me te njejte shume lekesh pushimet mund te behen shume mire ne vende te tjera si greqia(ishujt,ushqimi kushton pak),montenegro,turqia etj...

Megjithate edhe une jam kurioz te shikoj sesi do shkojne gjerat.
RONI-2|Data:29 10 2010 -14:24|post:29454|
Interesanto kjo Roni do jap pergjigjen me vone ne lidhje me kete ...

 
     29 10 2010 (14:27)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Saranda eshte nje vend i mire per turizem,por nuk eshte e vetmja.

Thone,qe vitet e fundit saranda po prishet...ashtu si Durresi.Domethene ka me shume vende ne hotele sesa vende ne plazh.

Te gjithe ata qe merren me turizem e dine mire qe nje vend turistik i mbipopulluar eshte drejt fundit edhe asnje nuk ka ndermend te shkoje ne nje vend te tille.

Deri sot,kjo gje nuk eshte ndjere shume sepse shqiptaret nuk kane pasur mundesine per te shkuar jasht shtetit.Por me liberalizimin e vizave,me te njejte shume lekesh pushimet mund te behen shume mire ne vende te tjera si greqia(ishujt,ushqimi kushton pak),montenegro,turqia etj...

Megjithate edhe une jam kurioz te shikoj sesi do shkojne gjerat.
 
     29 10 2010 (14:24)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
ricco ka thene me pare:
Po nuk ndermirret viteve ne vazhdim dicka lidhur me pastertin,infrastrukturen edhe keta turist qe jemi per hater te gjakut sdo i keni vitet ne vazhdim.


Nuk mund dikush te me shoh vetem si $,mbi gjitha une jam njeri!
ricco-15|Data:24 08 2010 -13:13|post:23039|


Eshte e vertet.
Me sa lexova gazetat kete vere,thuhej qe ka pasur me shume fluks sesa vitet e tjera edhe pse une kete vere nuk isha ne Shqiperi.

Shqiperia e ka bregdetin por e ka kthyer ne beton,ne vend te qe bente kampe pushimi,fusha golf,futboll,voley etj...

Ne Durres ne vere nuk shkon dote deri tek deti se do u kalosh personave siper.Une mendoj qe duhet krijuar hapsira e duhur se per ndryshe cfare pushimi do ishte.
 
     07 09 2010 (18:14)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
Po nuk ndermirret viteve ne vazhdim dicka lidhur me pastertin,infrastrukturen edhe keta turist qe jemi per hater te gjakut sdo i keni vitet ne vazhdim.


Nuk mund dikush te me shoh vetem si $,mbi gjitha une jam njeri!
 
     24 08 2010 (13:13)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
ahahhahah;) e forte kjo....

po sdel vete ai...con ndonje gazetare...gjithsesi...perderisa opozita nuk flet...mund te jete e vertete...
 
     24 08 2010 (11:54)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
RONI ka thene me pare:

Shifrat e turizmit, hynė 1.8 mln vizitorė
23/08/2010 16:05

Ministria e Turizimit deklaron se nė Shqipėri kanė hyrė qė nga janari deri nė fund tė muajit korrik rreth 1 milion e 800 vizitorė duke pėrfshire ketu emigrantėt apo turistėt dhe ata qė kryejnė vizitė njėditore apo kalojnė tranzit nė Shqipėri .
“Nga janari deri ne korrik kemi regjistruar njė shifėr prej 1.8 milionė vizitoresh. Vjet kemi patur 3 milione vizitorė, numėr nė tė cilin pėrfshihen emigrantet edhe shtetasit e huaj”, tha Odeta Nishani, nga Drejtoria e Statistikave.

Sipas statistikave dhe perllogaritjeve te bera ne Ministrine e turizmit deri ne fund te muajit korrik ,180 mijė jane vizitore ditore te cilet mund te kene vizituar nje kala ne vendin tone , ndersa 1 620 000 jane perllogaritur turiste, te cilet kane fjetur te pakten nje nate ne Shqiperi.Sipas Nishanit, kriteri baze per percaktimin e vizitoreve eshte rezidenca e tyre, me pas ne baze te diteqendrimit ato klasifikohen ne turiste apo vizitore ditore.

Per 20 ditet e para te gushtit kane ardhur rreth 600 mije te huaj te cilet do te perpunohen ne vizitore ditore,turiste apo rezidente ne vendit tone dhe Ministria e Turizmit deklaron qe deri ne fundt te vitit shfra e vizitoreve parashikohet te jete 3.5 milion. Pas klasifikimit dhe shifrave te publikuara nga Ministria e Turzimit, eshte banka e Shqiperise dhe INSTAT te cilat bejne perllogaritjet e te ardhurave nga turizmi, pasi turisti dhe vizitori ditore kane koeficiente te ndryshem ne perllogaritjen e shpenzimeve qe mund te kene kryer.
Nga Top-channel.


Doja te shtoja se nuk quhet turis personi qe kalon tranzit ne nje shtet.Duhet te qendroj ne te,te pakten 24 ore dhe jo me shume se nje vit.
RONI-2|Data:24 08 2010 - 11:44|post:23015|

Mos i merr te gjitha si te verteta ti ato qe thuhen dhe qe degjon,do ja bejne edhe pak qejfin vehtes ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Del Basha ne rruge dhe merr ne interviste kalimtare dhe ja keta jane pushuesit ufaaaaaaaaaaaa
 
     24 08 2010 (11:49)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Shifrat e turizmit, hynė 1.8 mln vizitorė
23/08/2010 16:05

Ministria e Turizimit deklaron se nė Shqipėri kanė hyrė qė nga janari deri nė fund tė muajit korrik rreth 1 milion e 800 vizitorė duke pėrfshire ketu emigrantėt apo turistėt dhe ata qė kryejnė vizitė njėditore apo kalojnė tranzit nė Shqipėri .
“Nga janari deri ne korrik kemi regjistruar njė shifėr prej 1.8 milionė vizitoresh. Vjet kemi patur 3 milione vizitorė, numėr nė tė cilin pėrfshihen emigrantet edhe shtetasit e huaj”, tha Odeta Nishani, nga Drejtoria e Statistikave.

Sipas statistikave dhe perllogaritjeve te bera ne Ministrine e turizmit deri ne fund te muajit korrik ,180 mijė jane vizitore ditore te cilet mund te kene vizituar nje kala ne vendin tone , ndersa 1 620 000 jane perllogaritur turiste, te cilet kane fjetur te pakten nje nate ne Shqiperi.Sipas Nishanit, kriteri baze per percaktimin e vizitoreve eshte rezidenca e tyre, me pas ne baze te diteqendrimit ato klasifikohen ne turiste apo vizitore ditore.

Per 20 ditet e para te gushtit kane ardhur rreth 600 mije te huaj te cilet do te perpunohen ne vizitore ditore,turiste apo rezidente ne vendit tone dhe Ministria e Turizmit deklaron qe deri ne fundt te vitit shfra e vizitoreve parashikohet te jete 3.5 milion. Pas klasifikimit dhe shifrave te publikuara nga Ministria e Turzimit, eshte banka e Shqiperise dhe INSTAT te cilat bejne perllogaritjet e te ardhurave nga turizmi, pasi turisti dhe vizitori ditore kane koeficiente te ndryshem ne perllogaritjen e shpenzimeve qe mund te kene kryer.
Nga Top-channel.


Doja te shtoja se nuk quhet turis personi qe kalon tranzit ne nje shtet.Duhet te qendroj ne te,te pakten 24 ore dhe jo me shume se nje vit.
 
     24 08 2010 (11:44)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Kur vijne shume nga jashte...vijne me euro ne xhep...si ka mundesi qe kambio euro leke nuk ka ndryshuar?

Zakonisht ne vere vlera e euro bie...kete vit ka rene me 0,02....do te thote qe nuk kane ardhur euro..

Si ka mundesi qe kane ardhur kaq shume...kur ska vend?
 
     18 08 2010 (13:12)
Pages     Key     1 Page 1 Total:10 post