logo meemira.com

     

 
2 Page 1  2  Total:11 post
BiG MaMa HOME FORUMS Thenie filozofike,domethenese dhe shume aktuale!!! PSIKOLOGJIA
PSIKOLOGJIA - 06 10 2011 - 13:19
  BiG MaMaProfili per: BiG MaMa    

Foto Albumi BiG MaMa   

Miqte e BiG MaMa  

Forumi juaj BiG MaMa   

Njė mendim i vlerėsuar nė vetvete shpesh gjen konfrontime nė idetė dhe mendimet e personave qė ju rrinė pranė.
Mbase njė mendim qė gjen pėrgjigje tek tė gjithė do tė ishte mė pozitiv dhe relaksues. Shtroni problemet tuaja....
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  besniku

besniku


Register: 06 10 2011
From:
Points: 0
V.I.P ka thene me pare:
Probleme me tėh te drejtėn nuk kam....Por po mundohem ta pėrkufizoj me pak fjalė...

Psikologjia ėshtė shkenca mbi shpirtin.

Psikologjia studion proceset dhe sjelljet e vetėdijshme dhe tė pavetėdijshme psikike
tė individit.

Psikologjia studion nė aspektin shkencor sjelljen dhe proceset psikike.

Objekti i interesimit tė psikologėve pėrfshin sistemin nervor, ndjenjat dhe percepcionin, tė mėsuarit dhe kujtesėn, intelegjencinė, gjuhėn dhe tė folurit, mendimin, rritėn dhe zhvillimin, personalitetin, stresin dhe shėndetin, ērregullimet psikologjike, mėnyrat e zbutjes dhe tė mėnjanimit tė ērregullimeve psikologjike, sjelljen seksuale, si dhe sjelljen e njerėzve nė rrethana sociale, d.m.th. nė grupe tė ndryshme dhe nė organizata shoqėrore.

PSIKOLOGJIA SI SHKENCĖ

Psikologjia, si edhe shkencat e tjera, pėrpiqet t'i pėrshkruajė, sqarojė, parashohė
dhe kontrollojė dukuritė qė i studion. Pra, psikologjia pėrpiqet tė pėrshkruajė, sqarojė,
parashohė dhe kontrollojė sjelljen dhe proceset psikike.

Kurdoherė qė kjo ėshtė e mundur, emėrtimet dhe nocionet pėrshkruese lidhen me
teorinė. Teoritė paraqesin formėsimin e tėrėsishėm tė raporteve tė qarta midis dukurive
tė vrojtuara. Teoritė psikologjike mbėshteten nė supozimet mbi sjelljen dhe proceset
psikike, pėrmbajnė pohime mbi parimet dhe ligjshmėritė qė sundojnė midis tyre dhe na
bėjnė tė mundshėm paraqitjen e sqarimeve dhe tė parashikimeve.

Teoritė psikologjike mund t'i ndėrlidhin pohimet mbi sjelljen (siē ėshtė tė ushqyerit ose agresioni), proceset psikike (mentale) (siē janė qėndrimet ose parafytyrimet), si dhe mbi strukturat anatomike ose proceset biologjike.

Pėr shembull, shumė prej reaksioneve tona ndaj drogės sikurse ndaj alkoolit apo marihuanės, mund tė maten kur manifestohen nė sjellje, e supozohet se ajo sjellje shpreh veprimin biokimik tė drogave si dhe parashikimet tona (mentale) mbi ndikimin e tyre.

Psikologėt verifikojnė, gjithashtu, teoritė e veta tė pėrpiluara me kujdes me anė tė metodave hulumtuese, siē janė hulumtimet dhe eksperimentet nė terren.

Teoria e kėnaqshme psikologjike na i bėn tė mundshme parashikimet. Pėr shembull, teoria e kėnaqshme mbi urinė do tė na bėjė tė mundshėm parashikimin kur do tė hanė njerėzit e kur jo.

Mirėpo, nė psikologji pėr shumė teori ėshtė konstatuar se nuk janė tė afta tė
sqarojnė ose parashikojnė atė qė ėshtė vėrejtur. Pėr kėtė arsye, ato teori janė braktisur
ose janė ndryshuar.

Nocioni i kontrollimit tė sjelljeve dhe tė proceseve psikike ėshtė kontravers. Disa njerėz gabimisht mendojnė se psikologėt kėrkojnė mėnyra qė t'i shtyjnė njerėzit e tjerė ta bėjnė atė qė u urdhėrohet - sikurse kukullave nė pe. Kjo nuk ėshtė ashtu.

Psikologėt janė tė prirur tė besojnė nė dinjitetin e qenieve njerėzore, kurse dinjiteti i njeriut kėrkon qė njerėzit tė jenė tė lirė tė marrin vendime tė veta dhe tė zgjedhin sjelljen e vet. Tėrė kohėn psikologėt mėsojnė gjithnjė e mė shumė pėr ndikimet nė sjelljen e njeriut, por atė dijeni ata e aplikojnė vetėm nė bazė tė kėrkesės dhe pėr t'u ndihmuar njerėzve nė realizimin e
nevojave tė tyre.

V.I.P-71|Data:13 02 2010 -12:08|post:1305|


 
     06 10 2011 (13:19)
  Mice

Mice


Register: 01 03 2010
From:
Points: 998
Quote to: Virusi-System-64 | User id:71 | Nr: post:1305 | Forum id:66 | Data:Feb Sat 13 02 2010 (12:08:51) |po dyshoj se per cfare studion Virusi ?? ,,,,se Psikologjin po i njohka mjaft mjaft mirrrrrrrrrrrr
 
     02 04 2010 (09:30)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
pse te gjitha psikologet ato qe jane femra jane shume simpatike si shpjegohet?;);););)
 
     19 03 2010 (15:30)
  ANGEL BOY

ANGEL BOY


Register: 07 02 2010
From: Albania
Points: 678
sa psogole mir po sot qe nuk kam menje une [per te dhen prgj pne lidhje me kete tem si i bohet o psikologe???? eshte nje fenomen qe e vujm ne kete dit si tja bejm na jep nje prgj angel per gazeten intervista??flm per mirkuptimin psokologe pres prgj:gjuhhttp://www.meemira.com/sistemi/inc/tablebbcodes.php?tabelina=1&des;););)tinacioni=tekstipost&web=http://www.meemira.coma
 
     14 02 2010 (12:16)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
 
     13 02 2010 (20:52)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Lily was here... c'hyne provokimi i psikologjise ketu.
DHE MOS HARRO SE NUK PROVOKOHEM KOLLAJ UNE.
 
     13 02 2010 (20:37)
  BiG MaMa

BiG MaMa


Register: 10 02 2010
From: Sweden
Points: 344
PRIDE
MOS U PROVOKO NGA PSIKOLOG-ja!;););)(lejohet edhe pak humor besoj)
KAM XHAN GOCA MIRE
 
     13 02 2010 (19:37)
  User5610

User5610
Quote to: [b]Lily was here... | User id:272 | Nr: post:1330 | Forum id:66 | Data:Feb Sat 13 02 2010 (19:08:44) |

UNE NUK MENDOJ PER T'JA TUFUR ASKUJT[/b]
 
     13 02 2010 (19:22)
  BiG MaMa

BiG MaMa


Register: 10 02 2010
From: Sweden
Points: 344
PRIDE!
TEMA ESHTE E HAPUR EDHE E LIRE QE TE SHKRUANI CTE DONI NE LIDHJE ME TE,FENOMENE KA SHUME E NDODHIN PERDITE,E UNE S'DOJA ATO TUAJAT PERSONALE.MEGJITHATE, MEQE RE FJALA KUSH KA NEVOJE PER PSIKOLOG,E KA GJETUR GIA
(desh ma kishe tuf PRIDE eeeeeeee ) ;););););););)
 
     13 02 2010 (19:08)