logo meemira.com

     

 
32 Page  1   2   3   4  5  6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32  Total:315 post
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Gomarit/ces mund ti duket vetja dre/nushe ,por e kupton ndryshimin kur i duhet te kaperceje gropen.

Dinakeria eshte ēeshtje instikti ,qe e ka dhe dhelpera
 
     24 08 2012 (10:45)
  huaneta

huaneta


Register: 05 03 2010
From:
Points: 1813
(Profeti)Muahamed a.s


Tre jane tiparet e hipokritit:
kur flet genjen
kur i besohet zhgenjen
kur premton shkel

Virtyti i diturise eshte me i dashur tek Allahu se virtyti i adhurimit.

Faleni ēdo namaz sikur te jete i fundit per ju.

Gjerat qe i dergojne njerzit me shume ne Xhenet jane devotshmeria dhe miresjellja.

Zemerimi e prish imanin(besimin)si uthulla mjaltin.

Pyetni te diturit ,rrini me te urtet dhe shoqerohuni me te varferit.

Dyert e meshires hapen ne kater raste:kur bie shi,kur femija veshtron me dashuri fytyren e prindit,kur hapet qabja,kur te martohet dikush.

Ai qe drejton nje pune te mire eshte sikur ai qe i kryen ato.

Kush fyen nje besimtar me ka fyer mua.

Shkaterrimi i njeriut ndodhet ne tri gjera:stomakun,epshet dhe gjuha.

Shpetimi i njeriut ndodhet ne tri gjera:zaptimi i gjuhes,qarja per mekatet tuaja dhe kenaqja me shtepine qe ke.


 
     17 08 2012 (23:24)
  huaneta

huaneta


Register: 05 03 2010
From:
Points: 1813
Mos e konsidero 'SHOK' secilin qė ta lėmon shpinėn. Ndoshta kėrkon vendin mė tė pėrshtatshėm pėr ta therur...


Prej atyre qė kanė bėrė tradhti s'mund tė kėrkohet ta shpjegojnė tradhėtinė.
(R.Qosja)


I trembet pėrbuzjes vetėm ai qė e meriton atė.
(La Roshfuko)


Fisnikėria s'vlen pesė para,kur i mungojnė cilėsitė morale.
(Molieri)

Kur tė mbetesh pa argumente, ofendo kundershtarin.
(Ciceroni)

Pėr tė njohur mirė njė tjetėr duhet tė njohėsh mė parė veten.
(Shekspiri)
 
     17 08 2012 (23:07)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Kush me ndergjegje hidhet ne rrezik per hir te miresise dhe nuk i frikesohet atij,eshte i burreruar dhe pikerisht kjo eshte burrerria .(Aristoteli)


"Kush di te lepije,di te kafshoje"(Blaise Pascal)

Kurre se bej gabimin e te debatuarit me njerez per opinionet e te cileve nuk kam respekt .(Edward Gibbon)


Meshira eshte malli me i pavlefshem ne bote.Eshte faqe e pasme e gezimit te lige qe ka njeriu per fatekeqesine e tjetrit.(Remarque)

Sot jetojme ne nje bote ,ne te cilen limonada behet me aroma artificiale,kurse dylli i mobilieve me limone te vertete.(Alfred Newman)
 
     16 08 2012 (15:17)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1556
Thenie per Dashurie
Dashuria e parė i ngjan borės sė parė, rrallė ndonjėherė mbetet.
Finlandeze.


Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr.
Mongoleze


Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari.
Azerbejxhane


Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria.
Angleze


Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu.
Italiane


Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.
Koreane


Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
Suedeze


Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.
Franceze


Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.
Fmnceze


Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.
Shqipe


Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.
Italiane


Bukuria ėshtė premtim i fatit.
StendaliTė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.
Uajldi


Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi


Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri


Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.
Gorki


Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.
Demokriti


Bukuria frenon ēdo zemėrim.
Gėte


Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.
Vidmari


Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.
Shekspiri


Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.
Shqipe


Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.
Lakorderi


Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.
Dekarti


Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.
ShopenhaueriQeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.
Epiharmi


Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.
Shezali


Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.
Shileri


Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.
Italiane


Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.
Kareli


Tė bukurve ēdo gjė u falet.
Boigny


Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.
Tomazeu


Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.
Dctgestane


Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.
Dyma i Ri


Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl.
Hygo


Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė.
Kocebu


Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė.
Dostojevski


Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė.
La Roshfitko
Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do.
Shqipe


Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije.
S.Frashėri


Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa


-Pse dashuron?
-Qė tė lirohem prej njė pjese tjetėr tė dhembjes qė s'e shterr puna krijuese dhe qė tė frymėzohem pėr punė.
Qosja


Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė.
Xoxa


Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja.
Spasse


Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt.
Petrarka


Dashuria ėshtė iluzion.
Uajldi


Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.
Tomaseu


Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.
Eemarku


Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.
Sheli


Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.
Bjernsoni


Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.
De Stali


Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.
Shamfori


Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.
Aligieri


Dashuria ushqehet me shpresė.
Lao Ce


Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.
Sagani


Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.
Kocebu


Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.
Polaku


Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.
Tileri


Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.
Sandi


Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.
Kanti


Dashuria fitohet me dashuri.
SpanjolleO zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".
Tagora


Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.
Lagerlefi


Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.
Z.Lenēi


Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.
Hajsi


Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.
Ēehovi


Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.
Zheraldi


Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.
Ashardi


Dashuria ėshtė njė lindje e re.
Gjermane


Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.
Volteri


S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.
Rumune


Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.
Shamfori


Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.
QosjaPėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.
S.Frashėri


S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.
Gėte


Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?
Ruso


Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.
Polgari


Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.
Gabori


Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.
Habe


Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.
Heminguei


Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
Fleēeri


Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.
Rumi
 
     12 08 2012 (20:19)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1556
Thenie Per Shoqerine
Shoqėria ėshtė si ajri, e nevojshme pėr frymėmarrjen, por e pamjaftueshme pėr jetėn.
Shou


Derisa shoqėrinė nuk e "qėlloni" me pėllėmbė nė fytyrė, as ajo nuk do t'ju parashtrojė pyetje tė papėrshtatshme.
Spenseri


Tė jesh "mbi shoqėri" thjesht do tė thotė "tė mos jesh" nė tė.
Vranici


Ai qė dėshiron tė pėrmirėsojė shoqėrinė duhet tė fillojė me veten.
Lagerlefi


Ndihma jonė ėshtė vetja jonė.
De Rada


Dhe nėntėdhjetė e nėntė herė po tė rrėzohemi, duhet tė ngrihemi pėrsėri.
P.N.Luarasi


Moti i ri mos tė gjejė vetėm njė mot mė plak, po edhe njė mot mė tė menēur.
Noli


Unė futem midis njerėzve dhe shkrihem me tė gjitha masat e popullit.
A.Moisiu


Ne jemi njė pikė nė oqeanin e guximit, po mos tė ishte kjo pikė do t'i mungonte diēka oqeanit.
Nėna Tereza


Popujt rėndomė ecin pas flakės ndriēuese tė gjenive, por ngrohen me fjalėt e atyre qė pėrbėjnė vlimin e zakonshėm tė jetės njerėzore.
R.Qosja


Me frikėn e tė nėnshtruarve dhuna vetėm zmadhohet.
H.Sulejmani


Bujqėsia s'do vetėm tokė, por edhe kokė.
Xoxa


Prej atyre qė kanė bėrė tradhti s'mund tė kėrkohet ta shpjegojnė tradhėtinė.
R.Qosja


Mos u bėn thupėr e kurrkujt, e mė atė thupėr t'u grahėsh tė tjerėve.
N.Rahmani


Lavdimi ėshtė i mirė kur nuk futet nė kėmbana tė larta.
Rela


Kush lėron rrezikun dhe mbjell fatkeqėsinė, atė dhe do ta korrė.
R.QosjaMos vėshtro vetėm nga derdhet lumi, vėshtro edhe nga shkon.
Xoxa


Mė mirė tė tė rrahė yti, sesa tė tė puthė i huaji.
M.Kallamata


Mos u shiko nė pasqyrė, kėrko veten tėnde midis tė tjerėve dhe njihe.
Aleandri


Kopracit i mungon njėsoj edhe ajo qė ka , edhe ajo qė s'ka.
Publie Sir


Talenti s'ėshtė gjė tjetėr veēse qėndrimi ynė ndaj punės.
Gorki


Tė dobėtit ēdoherė e fillojnė tė parėt.
Fareli


Tradhtia e mikut ėshtė sprovė e parė pėr tė tradhtuar atdheun.
Vidi


As ata qė e duan tė vėrtetėn, as ata qė e duan tė bukurėn, nuk mund tė mirren me politikė, sepse ajo nuk mirret as me tė vėrtetėn, as me tė bukurėn.
Kamy


Mendjemadhėsia ėshtė krenaria e njerėzve tė dobėt.
Verneri


Kur dikush nuk ka atė qė do, duhet tė dojė atė qė ka.
Zola


Kush kursen patkoin, humb kalin.
Krilovi


I trembet pėrbuzjes vetėm ai qė e meriton atė.
La RoshfukoNuk ka lugė qė asnjėherė s'ka prekur anėt e tenxheres.
Dode


Pakėnaqėsia ėshtė hapi i parė kah pėrparimi i ndonjė njeriu a populli.
Uajldi


Mos mendoni se mė keni zėnė pisk dhe fajin tim e keni dėshmuar.
Bibla


Dy janė tragjeditė: tė mos kesh ē'tė do zemra nė jetė, e tjetra tė kesh ē'tė duash.
Shou


Arsyeja na mashtron mė shpesh se natyra.
Vonenargu


Kėnaqėsitė, me gjithė se janė baza dhe burimi i lumturisė, nuk duhet tė dominojnė mbi njeriun, por anasjelltas, njeriu nė bazė tė arsyes duhet tė dominojė mbi to.
Aristipi


Fisnikėria s'vlen pesė para,kur i mungojnė cilėsitė morale.
Molieri


Ēdokush duhet tė krijojė rrugėn e vet dhe nėpėr tė tė ecė vetėm.
Pazi


Ngjan qė ata, tė cilėt vrapojnė pas asaj qė ėshtė e padobishme dhe qė kėrkojnė vetėm atė qė ėshtė e tepėrt, nuk arijnė as atė qė u nevojitet.
Plutarku


Nga morali di vetėm se e moralshme ėshtė ajo pas sė cilės ndihesh mirė, kurse e pamoralshme ajo pas sė cilės ndihesh keq.
Heminguei


Ēdo sukses i madh ėshtė triumf i kėmbėnguljes.
Z.Grafi


Egoizmi ėshtė i luhatshėm si shkėmbi.
Bjelinski


Unė jam hi aty ku dikur isha zjarr.
Bajroni


Ekzistojnė momente kur ēdo gjė tė duket e zezė. Mos u brengos, do tė kalojė.
Renardi


Bleta: shumė flitet pėr zellin tim. Sa mė pėrket mua, mė shumė krenohem pėr thumbin tim.
Ēapeku


Mos ia dėshironi tjetrit atė qė ia dėshironi vetes. Ndoshta ai ka shije tjetėr.
Shou


S'ka rėndėsi se nė cilin tren udhėtoni. Me rėndėsi ėshtė se nė cilin stacion zbritni.
Tueni


Kur tė mbetesh pa argumente, ofendo kundershtarin.
Ciceroni


Mos mendo se sheh nėse i ke sytė ēelur.
Gėte


Kur je i zemruar numro deri nė katėr, e kur je shumė i zemruar shaj se tė kalon.
Tueni


Pėr tė njohur mirė njė tjetėr duhet tė njohėsh mė parė veten.
Shekspiri


Kur ata qė vinė pas nesh nuk na arrijnė dot, atėherė betohen se ne kemi tradhtuar.
Ebner-Eshenbahu
 
     12 08 2012 (20:17)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
"Kafshet e kopeshtit zoologjik ndoshta jetojne me bindjen se hekurat i mbrojne nga njerezit"
 
     01 07 2012 (18:18)
  huaneta

huaneta


Register: 05 03 2010
From:
Points: 1813
O Ti qė je mėsues i tė tjerėve
Sikur mė parė tė kishe mėsuar VETĖN!
Tė palumturit me kuptimin e vėrtetė tė palumturisė janė ata qė kanė bankrotuar nga depotė e imanit(besimit) dhe nga ekuilibri i bindjes !
 
     03 03 2012 (15:34)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Nese ke te drejte,nuk ke nevoje te bertasesh.

Me duaj kur me pak e "meritoj "dashurine,sepse atehere kam me shume nevoje per te.
 
     15 08 2011 (11:11)
  huaneta

huaneta


Register: 05 03 2010
From:
Points: 1813
1.
"Fjelet jane si gjethet: nje peme qe ben jashte mase gjethe, ben shume pak fruta"2.
Te fillosh dicka eshte Zotesi,
te perfundosh ate eshte Fuqi!!

Laotse..
 
     31 07 2011 (15:00)
Pages     Key     32 Page  1   2   3   4  5  6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32  Total:315 post