logo meemira.com

  

 Nuk lejohet postimi nga antare te pa regjistruar.
1 Page 1 Total:2 post
dr.Dugi HOME FORUMS Keshilla Mjeksore Pėr tė mirėn e dhėmbėve tuaj harroni kėto shprehi
Pėr tė mirėn e dhėmbėve tuaj harroni kėto shprehi - 23 01 2011 - 11:56
  dr.DugiProfili per: dr.Dugi    

Foto Albumi dr.Dugi   

Miqte e dr.Dugi  

Forumi juaj dr.Dugi   

1. Duhanin (pirjen e duhanit).
Pėrveē se humb ngjyrėn e dhėmbėve dhe shkakton erė tė keqe nga goja, duhan pirėsit janė nė rrezik potencial nga kanceri i gojės, dėmtimi i gingivės (mishit) sė dhėmbėve, sėmundjet periodontale dhe humbja e dhėmbėve.

2. Mos i pėrdorni dhėmbėt si mjet pėr gjėra tjera pėrveē pėrtypjes sė ushqimit.

3. Mos i shtrėngoni dhe kėrcitni dhėmbėt kur jeni nervoz apo gjatė fjetjes sepse kjo do tė ju shkaktoj probleme tė dukshme nė tė ardhmen.

4. Mos pėrdorni shumė sheqer,
keni kujdes se ēka pini dhe me ēka ushqeheni.

5. S’keni kohė tė pastroni dhėmbėt?
Koha e humbur pėr pastrimin/larjen e dhėmbėve ju kushton mė pak se problemet fizike,sociale dhe financiare tė cilat ju shkakton prishja dhe
dhimbja e dhėmbit..
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  DaNi.

DaNi.


Register: 19 09 2006
From: Italy
Points: 534
meqe qeke doktor ti ...o doktor si u kujdeska robi duke fjet gjume mos te kercasi dhe shtrengoj dhomet ....na e shpjego i cik se smarim vesh ne populli i thjesht...
se per mu gjumi eshte si vdekja nuk ndjej e nuk degjoj gjo ...pervec rasteve qe kam noi shqetesim ....
 
     23 01 2011 (11:56)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Sa e "lezetshme" kjo keshilla:

3."Mos i shtrengoni dhe kercitni dhembet kur jeni nervoz apo gjate fjetjes sepse kjo do te ju shkaktoj probleme te dukshme ne te ardhmen".

O dr.Dugu flm per keshillat ........por aman mundesh te me tregosh ti se si mund te besh ti kujdes kur fle gjume per te mos i kercitur dhembet

 
     23 01 2011 (10:26)
Pages     Key     1 Page 1 Total:2 post