logo meemira.com
njoftime pune

     

 
0 Page Total:0 post
guaca HOME FORUMS ART DHE KULTURE POEZI KUJTESE
POEZI KUJTESE - 24 04 2013 - 16:58
  guacaProfili per: guaca    

Foto Albumi guaca   

Miqte e guaca  

Forumi juaj guaca   

Shaban Cakolli - Je Bere Drite Rrugeton Me Ne


(ADEM BERISHA-GJURGJEVIKU)
Lindjen e pate me gezime
e krisma pushke
jeten te veshtire e pate
por kurre,nuk u kerruse.


Ec,e ec,neper furtune
ne femijeri,u bere burre
kur driten donin te na e shuanin
regjimi pushtues
u bere mesues.

Ēdo ind e shkrive
me mund,pere kete vend
u perballe,para hordhive
me shpiert e me pene.

Vuajtejet,shqiptarisht
vendimet,menēurisht
i shquar per kuvend
i zdervjellur ne leter
e pene
BACA ADEMI dashur
ia kaloje ēdo miku
i kalitur
O burre Gjurgjeviku.

Kombin,shume e doje
sa bukur i vargeroje
"Krenari e Pikellimin"
Sikur te e vargeroje me Naimin
"Lulja la Lulishten"
Sikur te e vargeroje me Fishten.Per kujtim,se fundi na e fale
permbledhejen "Perballje"
Nje mbishkrim ne te,na mbeti brenge
"Kujtojeni Bacen Adem,kur me nuk do te jene"!

E me ate brenge,errem e ngrysem
ne vegim i shoh:Ademin e Fishten
nen nje fryt ulliri
i shoqeron Naimi
me nje drite qiriri.


Shkruajne,ligjerojne
i bejne lutje Zotit
per te mirat
e Atdheut dhe kombit.


I dashur vella
i ēmuar mik
u shendrove ne drite
ndriqove rrugen
te rrugetojne breznite.


Te jetojne veprat
te jetojne fjalet
Baca pertrihet
Baca ringjallet
te ēdo shqiptare
me zemer miku
jeton i gjalle
ADEM GJURGJEVIKU.
Shkruan: Shaban Cakolli

POET ME IDENTITETEc,e ec me dhembjen
ne gji
neper poezi
se ndalen vape,furtune as dimra
rrugetoi Podrimja.
Me plot atdhedashuri
me zjarrin ne gji
neper diplomaci pleherash
Kosoves i dha identitet
e sistem vlerash.
Me dashuri ne shpirt
pene e leter ne dore
i tha kohes se lige
ja ku jam”Une Biri yt Kosove”
Kohes se lige i tha me ze
Qenēe nuk jetohet me
Vitet kalonin
Podrimja gjethnje i ri
gjethnje ne sherbim
per Kosove e Shqiperi
fe dhe parti,i shkriu ne poezi.
Tha:Krejt ēka duhej thene
shkrou:ēka duhej te shkruhej
vdekjes nuk i druhej
Toke me nda nuk kam
eshte e Kosove nenes
hasmi ne rrote te sames
Biri i poezise
ne sherbim te shqiptarise
e shkriu nga zemra
mjeshterisht ia dha brumin
ndertoj kryevepren”Lum-Lumin”
Penen e pate
jete edhe palle
gjethmone mbetesh gjalle
veq se me pushtoi
ky malli sot
po te perbeje ne te madhin Zot
mos ta beje rende
po derdha ndonje lot?
Ne krye te detyres
or miku i vjeter
shtatin ne Mal Ladove
Lumin kryeveper
na dhe identitet.vlera e kulture
vdekjen kurre se njohe
as nuk do te vdesish kurre…..
  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
Pages     Key     0 Page Total:0 post