logo meemira.com
njoftime pune

     

 
1 Page 1 Total:8 post
SWEET ANGEL HOME FORUMS ART DHE KULTURE ROMANE TE NDRYSHME
ROMANE TE NDRYSHME - 12 05 2011 - 20:33
  User-1122131918

User-1122131918
 
     12 05 2011 (20:33)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
Quote to: PRIDE | User id:56 | Nr: post:16323 | Forum id:19 | Data:May Fri 21 05 2010 (12:47:08) |
PRIDE LIBRIN MA JEP MUA TA LEXOJ , OK , E UNE TE JAP DRITO AGOLLIN "arka e djallit " eshte shume e bukur . ndonjehere tjeter do shkruaj ndonje fragment te ropmanit ketu se pertoj sot
 
     27 05 2010 (13:27)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Quote to: [/b] | User id:[b] | Nr: post:16319 | Forum id:19 | Data:May Fri 21 05 2010 (12:41:39) |
JAM UNE
 
     21 05 2010 (12:47)
 


Darka e Gabuar(do hedh pjese te shkeputura qe me kane lene mbrese)
Ja c'kishte ndodhur.Ate pasdite te paharrueshme,kur tanket dhe autoblindat,pas shkarrangjitjes renkuese,hyne ne qytet,prej njeres autoblind,atje te sheshi i bashkise,kishte dale komandanti i divizionit gjerman,koloneli Fritz von Schwabe,mbajtes i Kryqit te Hekurt.
Pa cmpire ende kembet,ne kohen qe shoqeruesit e tij prisnin urdhrat e pare,ai ia nguli veshtrimin pamjes,ne nje menye qe i habiti te tjeret.E si te mos mjaftonte kjo,po aq mungues,si te fliste me vete,shqiptoi fjalet:"Gjirokaster...kam nje mike ketu...".
.........Po koloneli vazhdoi me te njejtin ze:nje mik te madh,nje shok universiteti...me te ngushtin e miqve...vella e shkuar vellait....
.....:Doktor Gurameto i madh,alias grosse doktor Gurameto,Rruga Varosh,22,Gjirokaster.Albanien.(ai urdheroi qe ta sillnin,dhe pasi u takuan,ai i tha)


Nibelungen,he?Kodi Lek Dukaxhin,he?Te kujtohet c'me thoshe te "Taverna e vejushes Marthe"?Besa shqiptare,mikpritja.
Me kujtohet,si s'me kujtohet?pergjigje doktor Gurametoja i madh.
.....Fytyra e kolonelit,gjithashtu, here pas here ngrysej.
Kaq shume e enderroja kete takim,thoshte mendueshem.Kur qellonte qe dikujt i tregoja per ty dhe per Shqiperine,sic e kisha lexuar te Karl Mayer dhe sic ma kishe thene ti,me merrni mdoshta per te marre...Sepse ata nuk e dinin lidhjen time me ty...Nuk e dini se,kur kujtoja se po jepja shpirt,ty te kish nder mend.Aq shume te kisha nder mend,saqe befas m'u duk se jo mjeku ushtarak,por ishe ti qe po me operoje....Po me operoje ti.....pavarsisht se veglat i kishte nder duar tjeterkush....Pra ti me shpetove...me ngjalle....me thirre....me ktheve nga vdekja.


Ai prap pushoi se foluri,kete here per nje kohe te gjate.
Ne qytetin tend,doktor Gurameto,me qelluan.
...Me goditen pabesisht...Kur pararoja,me shpirt nder dhembe,arriti te jepte lajmin:na goditen!
mendimi im i pare ishte prap per ty.Per fajin tim,ngaqe te besova ty,i shtyre nga mallengjimi,mendjelehtesia i kisha nisur drejt vdekjes.Nuk e fsheh, me pezm te tmerrshem,thirra:Gurameto,tradhetar,ku e ke besen tende shqiptare, ku?
Doktor Gurametoja i madh ishte i humbur.
Ku jane fjalet qe kemi folur te "Taverna e vejushes Marthe",ku eshte besa jote,Gurameto/Pse nuk flet?
Doktori, me ne fund, arriti te fliste:
S'te godita une,Fritz.
Ah,ashtu?S'me godite ti?Aq me keq.Vendi yt me goditi
Une pergjigjem per porten time,jo per ate te shtetit
eshte njelloj.
S'eshte njlloj.Une s'jam Shqiptare,ashtu si ti s'je Gjerman,Fritz.
Ah.ashtu?
PS//Duhet ta lexoshq qe te kuptosh kete roman te mrekullueshem. 
     21 05 2010 (12:41) Ban User    Edit    Delete   
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
DARKA E GABUAR <I.KADARE>
Flet per dy mjek me te njejtin mbiemer Gurameto i madh dhe Gurameto i vogel.Gurametoja i madh i kish mbaruar studimet ne GJERMANI kurse Gurametoja i vogel ne ITALI(ambicja midis tyje)
Flet per miqesine e Gurametos se madh me nje kolonel GJerman,dhe per darken qe u be ne shpine e tij,qe kish shume mistere nga vendasit(nuk po e shuaj me kureshtjen tuaj)

HYRJA(NJE PJESE)
Asnje shenje smire nuk ishte shfaqur kurre midis doktor Gurametos se madh dhe doktor Gurametos se vogel.Ndonese me te njejtin mbiemer,nuk kishin pasur kurrfare lidhjeje fisnore dhe,sikur te mos kishte qene mjeksia,fatet e tyre,me siguri,nuk do te perkiteshin kurre e,aq me pak,cilesimet "i madh"dhe "i vogel"nuk do ti vinin ata ne nje marredhenie qe,me siduri,nuk e kishin dashur.
Nderkaq,dukej sikur nje dore e fshehte i kishte sjelle punet ne ate fare menyre,qe ata te dy,kirurget me te njohur te qytetit,edhe po te donin,nuk ndaheshin dot me.Jo vetem kaq,por dukej sikur e njejta dore e fshehte e kishte bere qe ne kete histori te kishte nje harmoni te tille te brendshme,saqe gjithcka midis tyre te dukej se nuk mund teishte ndryshe nga ajo qe prej kohesh kishte qene

 
     21 05 2010 (11:47)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Quote to: SWEET ANGEL | User id:53 | Nr: post:15356 | Forum id:19 | Data:May Sun 16 05 2010 (20:24:26) |
Kam lexuar disa nga romanet e <Brunilda Zllami>.
Me pelqejne shkrimi i saj dhe se si ajo i trajton ngjaret,dhe te bene qe ti perfundosh shpejt se lexuari romanet e saj,vetem dicka s'me pelqen,qe personazhet kryesor vdesin te cdo roman dhe askush nuk pergjigjet per vdekjen e tyre.Prandaj Brunilda nese hyne ndonjehere ke ky forum te lutem merre parasysh qe personazhin kryesor mos e vdis me.
 
     21 05 2010 (11:28)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
MATILDA
PJESA KU TAKOHEET ME ALEKSANDRIN DJALIN QE AJO DO
FALEMINDERIT PER KAFEN - I THA AI I MENDUAR
MATILDA CESHTE ILIRI PER TY - E PYETI AI
ILIRI ESHTE MIKU IM- I THA AJO PA E MENDUAR GJATE
AI NUK U KENAQ NGA PERGJIGJA E SAJ,
CFARE KUPTON TI ME FJALEN MIK?- I THA AI DUKE I MARREKOKEN MES DUARVE. AJO E SHIKOI ME EMBELSI NE SY
KUPTOJ SE UNE DUHET TE FLE ME TE DHE AI DO PAGUAJ MAMIN QE TE MOS MBETEMI PA NGRENE- I THA AJO ME QETESI
AI U SHOKUA. MATILDA ISHTE SHITUR DHE KETE AI E DINTE,
E DI SE KJO QE BEN ESHTE DICKA E DENUSHME NGA SHOQERIA? NJERIU EHSTE I LIRE MATILDA!NUK SHITET E AS BLIHET. PER TE JETUAR NJERZIT DUHET TE PUNOJNE , NUK DUHET ET ZEJNE MIQ- I THA AI ME NJE TON SERJOZ. KJO QE BEN TI ESHTE SHUME E KEQQE, SEPSE TI JE AKOMA SHUME E VOGEL PER TE ZENE MIQ, AQ ME TEPER KJO NUK ESHTE DESHIRA JOTE PO E MAMASE TENDE, PSE NUK KUNDERSHTON?
NUK E DI ! UNE KAM PAS MIQ TE TJERE. MAMI ME DO SHUME KUR UNE KAM MIQ. AJO NUMERON PARATE QE I JAPIN ATA DHE ESHTE E LUMTUR. NUK ME KA THENE SE KJO ESHTE E DENUSHMENGA SHOQERIA - U MERZIT VAJZA, ALEKSANDRI PER NJE MOMENT MENDOI SE DO CMENDEJ, AJO I FOLI NE NUMRIN SHUMES, PO SA TE DASHUR MUND TE KETE PASUR NEJ VAJZE 15 VJECARE? KU ISHTE AI?
MIQE TE TJERE! PERSERITI AI ME ZE -MATILDA NUK DUHET TE BESH ME NGA KETO GJERA. KESHTU DEMTON SHENDETIN TEND. TI JE NJE VAJZE E RE E NJOME. MUND TE MESOSH GJERA TE BUKURA BUKUROSHJA IME.
SA DO TE DOJA TE ISHA I SHURDHER DHE I VERBER! TI ME DO MUA?- E PYETI IAI
ASAJ I NDRN SYTE , JU HODH NE QAFE
SHUME TE DUA! KUR ERDHA NE TIRANE MEZI PRISJA TE TAKOJA, POR TIRANA ESHTE KAQ E MADHE DHE NUK TE GJETA DOT. MEZI PRES TE MARTOHEMI , KUR TE JEMI BASHKE NUK DO TE KEM ME MIQ.
ATIJ I PIKONTE NE ZEMER CDO FJALE E SAJ,
PO PER ILIR CA MENDON - I THA AI
ILIRIN EKAM MIK . AI NA KA GJETUR SHTEPINE, I JEP APRA MAMIT,POR UNE NUK MENDOJ PER ILIRIN, UNE MENDOJ PER TY- I THA AJO
MATILDA MJAFT SE PO ME CMEND- I FOLI AI ME NJE TON TE ASHPER, TI JETON ME ILIRIN E JO ME MUA , KUPTON?
JO - I THA AJO DUKE QARE, NUK KUPTOJ , NUK KUPTOJ ASNJERIN P REJ JUSH, ME KENI GENJYER , TI I PARI. ME PREMTOVE SE DO ME MERRJE ME VETE , SE DO ISHA NUSJA JOTE, KURSE TANI DO IKESH E DO ME LESH ME ILIRIN, NUK E DUA ILIRIN , UNE TE DUA TY.

 
     16 05 2010 (10:41)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
MATILDA --- BRUNILDA ZLLAMI
HISTORIA E NJE VAJZE 15 VJECARE , KRIJESA ME E PAFAJSHME E QE EKZITON NE BOTE PER MOSHEN E SAJ, MATILDA QE BRENDA NJE VITI ZBULON GJERA QE KURRE SI KISHTE MENDUAR ,, ABUZIMIN, DROGEN, PROSTITUCIONIN, POR NJEH E DASHURINE QE E I JEPTE DRITE NE RRUGET ME TE ERRTA QE AJO SHKELTE , FILLIMI ROMANIT VIJON ME POSHTE

AJO ISHTE ULUR PRANE NEJ VIJE QE KALONTE NEPER OBORR DHE MUNDOHEJ TI JEPTE JETE NJE LULUJE QE KISHTE DITE QE QE SE MERRTE VETEN , NGA TE GJITHA LULET ASAJ I PELQENTE AJO QE PO VYSHKESH.JETONTE NE NJE SHTEPI TE MEJRUAR, KU PIKONTE CATIA E ME DERRASA TE KALBURA PO ISHTE E VETMJA PASURI QE I KISHTE LENE I ATI KESHTU I THOSHTE E EMA.AJO SKISHTE BABA VERTET , POR BURRAT QE HYNIN E DILNIN NE SHTEPINE E TYRE ISHIN KAQ SHUME, SA NUK ARRINTE TUA MESONTE EMRIN, E EMA I QUANTE THJESHT MIQ, KY ISHTE EMRI I PARE I CUTIDSHME QE I RA NE VESH MATILDES.
MATILDA- U DEGJUA ZERI I SE EMES
AI ZE PER TE ISHTE NEJKOD PER TU KTHYER NE SHTEPI.U FUT BRENDA NE SHTEPI , VURI RE SE E EMA PO E PRISTE NE KORRIDOR E VESHUR ME NJE KEMISHETE HOLLE TE ZEZE
MATILDA- JU DREJTUA AJO VAJZES-- NJE NGA MIQQTE E MI DO QE TE KETE E TY SHOQE, TASHME TI JE E RRITURDHE ... AI ESHTE SHUME I MIRE KA PARA, DO NA NDIHMOJE , TI DUHET VETEM TE SILLESH MIRE ME TE DHE TE BESH CTE KERKOJ AI
CFARE DUHET TE BEJ?- NGITI SUPET VAJZA PA DITUR SE KU DONTE TE DILTE E EMA
DUHET TA DEGJOSH, TE THASHE NJEHRE ESHTE NEJRI I MIRE, DO TE BEJ MIKE. TI GJITHMONE ME KE PYETU PSE UNE KAM KAQ MIK, TANI DO KESH E TI -- I THA E EMA. BEFAS NGA PERDJA E HOLLE QE NDANTE DY DHOMAT VURI RE NEJ BURRE QE SISHTE AS I RI AS I VJETER, FLOKET I KISHTE TE RENA , BARKUN E FRYRE SYTE E DALE , AI I BUZEQESHI PASTAJ I SHKELI SYRIN,
KUJDES SIMO!ESHTE E VOGEL , EPASTER.. NUK ESHTE SI MUA. PER TE TJERAT SIC E LAME. MOS KUJTO SE MUA NUK ME KUSHTON KJO QE BEJ. POR NUK MUND TE VAZHDOJ TE JEM GJITHMONE E RE, AI QESHI DUKE NXJERRE NE PAH DHEMBET E PRISHUR E TE VERDHE

MOS KI FRIKE . MATILDA DP JETOJE SI PRENCESH!-I THA AI DUKE KAPUR VAJZEN PREJ DORE. AJO SHIKOI SI ZOG I FRIKESUAR TE EMEN, E CILA JA BERI MESHENJE TE NDIQTE MIKUN E SAJ
 
     16 05 2010 (09:57)
Pages     Key     1 Page 1 Total:8 post