logo meemira.com

     

 
2 Page 1  2  Total:14 post
SWEET ANGEL HOME FORUMS ART DHE KULTURE FLASIM PER GJUHEN TONE E SI PERDORET AJO SOT?
FLASIM PER GJUHEN TONE E SI PERDORET AJO SOT? - 22 11 2012 - 15:34
  SWEET ANGELProfili per: SWEET ANGEL    

Foto Albumi SWEET ANGEL   

Miqte e SWEET ANGEL  

Forumi juaj SWEET ANGEL   

Gjuha shqipe bn pjes n familjen e gjuhve indoevropiane, ku futen gjuht indoiranike, greqishtja, gjuht romane, gjuht sllave, gjuht gjermane, etj. Ajo formon nj deg t veant n kt familje gjuhsore dhe nuk ka ndonj lidhje prejardhjeje me asnjern prej gjuhve t sotme indoevropiane. Karakteri indoevropian i shqipes, prkatsia e saj n familjen gjehsore indoevropiane, u arrit t prcaktohej e t vrtetohej q nga mesi i shekullit XIX, n saj t studimeve t gjuhsis historike krahasuese. Ishte sidomos merita e njerit prej themeluesve kryesor t ktij drejtimi gjuhsor, dijetarit t njohur gjerman Franz Bopp, q vrtetoi me metoda shkencore prkatsin e gjuhs shqipe n familjen gjuhsore indoevropiane. F Bopp i kushtoi ktij problemi nj vepr t veant me titull Ueber das Albanesische in scinen verwandtschaftlichen Bezichungen, botuar n vitin 1854. N ndarjen e gjuhve indoevropiane n dy grupe: n gjuh lindore ose satem dhe n gjuj perndimore ose kontum, shqipja shkon me gjuht lindore (satem), bashk me gjuht indoiranike, gjuht balto-sllave dhe armenishten

per gjuhen shqipe u be nje marveshje e rane dakort qe ajo ne shoqerine shqiptare do perdoresh njesj nga e gjithe pra u vendos qe lumit ti thoshin lum,, malit mal e te tjera. pra nuk eshte se sendi , objekti perfaqeson emrin qe mban sot sepse ashtu eshte , por thjesht sepse qe nje marveshje nga te paret tane.. ndersa ne menyren individuale cdo njeri mund ta perdori gjuhen me kodin e vete por sk asnje te drejte qe malit ti thote lum sepse keshtu do ai pasi kjo do ishte shkelje e marveshjes.


si mendoni ju a perdoret gjuha shqipe ne menyre te sakte e te paster sot nga te gjithe apo ka shume keqperdorime ne gjuhen tone
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1556
N kto faqe do t gjeni informacione mbi jetn dhe krijimtarin si dhe krijimet e
335 letrarve shqiptar.


Kjo sht pmbledhja m e madhe e letrarve shqiptar n internet. Pr realizimin e ktij projekti (i cili sht n prpunim e sipr...) falenderojm antart dhe stafin e faqeve tona gjat dhjet vjearit t kaluar.
Autort e Hershm dhe Letrsia e Bejtexhinjve:
Shek XV - Shek XVIII

Bardhi, Frang (1606 - 1643)
Barleti, Marin (1460-1513)
Bogdani, Pjetr (1625 - 1689)
Budi, Pjetr (1566 - 1622)
Buzuku, Gjon (1555)
Frakulla (Berati), Nezim (1680-1760)
Hoxha,Abdylmalih
Kamberi, Hasan Zyko (fundshek XVIII - XIX)
Keta, Nikoll (1740-1803)
Matrnga, Lek (1560 - 1619)
Naibi, Sulejman (1772)
Serembe, Zef (1844 - 1901)
Ulqinaku, Ali Riza (1855 - 1913)

Historik: Letrsia E Bejtexhinjve
Asdreni,Aleksandr Stavre Drenova(1872 - 1947)
ajupi,Andon Zako (1866 - 1930)
DeRada, Jeronim (1814 - 1903)
Fishta, Gjergj (1871-1940)
Frashri,Naim (1846-1900)
Grameno, Mihal(1871 - 1931)
Gjeovi, Shtjefn (1874-1929)
Koliqi, Ernest (1901 - 1975)
Konica, Faik (1875 - 1942)
Kuteli, Mitrush (Dhimitr Pasko) (1907 - 1967)
Mekuli, Esad (1916 - 1995)
Migjeni, Millosh Gjergj Nikolla(1911 - 1938)
Mjeda, Ndre (1866 - 1937)
Noli, Theofan Stilian (1882 - 1965)
Pasha,Vaso (1825 - 1892)
Poradeci, Lasgush (1899 - 1987)
Spase, Sterjo (1914 - 1989)
Strmilli, Haki(1895 - 1953)
Shantoja, Lazr (1892-1945)
Shiroka,Filip (1859 - 1935)

Historik: Letrsia e Rilindjes
Autort e Kohs son:
Fundshekulli i XX-t - Shek XXI


A

Abdylazis Islami
Abdullah Konushveci
Abdullah Zeneli
Adem Berisha
Adrian Christian Kyyku
Adhurim Lako
Agim Dedej*gjithashtu antar n forum
Agim Doi*gjithashtu antar n forum
Agim Faja
Agim Gjakova
Agim Pepa
Agim Shehu
Agim Spahiu
Agron Shele
Agron Tufa
Aida Dizdari
Alban Bala
Alban Tartari
Albana Mlyshi
Albert Gjoka
Albert Ukelli
Albert Zholi
Aleko Likaj
Aleksandr ipa
Aleksandr Moisiu
Alfred apaliku
Ali Asllani
Ali Musaj
Ali Podrimja
Alma Papamihali
Altin Galanxhi
Anisa Proda
Anton efa
Anton Pashku
Anton (Ndoc) Paplekaj
Aqif Hysa
Arbe Elo
Arben okaj
Arben Prendi
Arianit Roshi*gjithashtu antar n forum
Arian Leka
Arshi Pipa
Artur Spanjolli
Avni Elmazi
Azem Shkreli
Aziz MustafaB

Bahtir Hamza
Bardhyl Londo
Bedri Dedja
Behauddin Gashi
Ben Belushi
Beqir Musliu
Bertiana Simo
Besim Bokshi
Besnik Mustafaj
Betim Muo
Bezat Rrahmani
Bilal Xhaferi
Blerim Kasneci
Blerim Namani
Bora Pajo
Brisida Isufaj
Brunilda Boova*gjithashtu antar n forum
Brunilda Zllami
Bujar Muaj

eriz LoloiD

Dalan Luzaj
Danel Cana
Daut Demaku
Dhimitr Pilika
Dhimitr Xhuvani
Dhimitraq Papando*gjithashtu antar n forum
Dhori Qiriazi
Diana Culi
Diana Seitaj
Dilaver Asani
Din Mehmeti
Dituri Dizdari
Dorian Kulla*gjithashtu antar n forum
Drago Siliqi
Drita omo
Dritan Zaimi
Dritro Agolli
Driton Zenku*gjithashtu antar n forum
Duro MustafaiE

Edmond ali
Edmond Tupja
Edmond Shallvari*gjithashtu antar n forum
Elida Demaj
Elinda Marku*gjithashtu antare n forum
Eliona Nai
Elmiha Drishti
Elvira Dones
Endri Xhafo
Engjll Koliqi
Enver Gjerqeku
Erion Selmani
Ervin Hatibi
Eva Gavani
Eva Hila
Evis QajaF

Fadil Shyti
Faik Ismajli
Faik Konica
Faslli Haliti
Fatime Kulli
Fation Pajo
Fatmir Baci
Fatmir Gjata
Fatmir Muja
Fatos Arapi
Fatos Kongoli
Fejzulla Duraku
Ferdinand Laholli
Ferit Lamaj
Ferit Ramadani
Flurans Ilia*gjithashtu antar n forum
Franco Esposito (arbresh)
Fran Camaj
Frederik RreshpjaG

Gaspr Pali
Gavril Dara (I riu)
Gentian Banaj*gjithashtu antar n forum
Gzim Basha
Gzim Hajdari *Shkruan m shum n Italisht
Gzim Mekuli
Granit ZelaGJ

Gjek MarinajH

Hiqmet Meaj
Hafiz Ali Kora
Hajredin Muja
Hajrush Indrizi
Halil Kajtazi
Halim Haziraj
Havzi Nela
Hida Halimi
Hil Mosi
Hiqmet Meaj
Hyzedin HimaI

Ibrahim Abedini
Ibrahim Kodra
Ilir Kadia
Ilirian Zhupa
Irena Vreto
Irfan Bregu
Irma Kurti
Ismail Kadare
Isuf Luzaj
Iva Cipuri
Izet Shehu


J

Jakov Xoxa
Jonida Beqo
Jorgo Bllaci
Jorgo Telo*gjithashtu antar n forum
Jul Variboba
Jusuf GrvallaK

Kasm Trebeshina
Keze (Kozeta) Zylo
Kim Mehmeti
Klara Buda
Klito Fundo
Koi Petriti
Koo Kosta
Kolec Traboini
Kostaq Duka
Krenar Zejno
Kristina RasiL

Llambi Gjikuli
Lame Kodra
Lediana Kapaj*gjithashtu antar n forum
Lediana Stillo
Leka Ndoja
Lek Gjoka
Lindita Arapi
Lindita Dragusha
Llemadeo Dukagjini
Lorik Hasangjekaj
Luan Starova
Luigj Gurakuqi
Luljeta Danaj
Luljeta Lleshanaku
Luljeta Selimi
Lumnije HoxhaM

Majlinda Bashllari*gjithashtu antare n forum
Maks Gjerazi
Maku Pone
Mark Bregu
Martin Camaj
Mehmet Elezi
Mehmet Kraja
Merdena Kelmendi
Merita Bajraktari McCormack
Mexhid Yvejsi
Mihal Hanxhari
Mihal Zallari
Mihallaq Luarasi
Milazim Krasniqi
Mimoza Ahmeti
Mirko Gashi
Moikom Zeqo
Muhamed Krveshi
Musine Kokalari


N

Naim Berisha
Namik Selmani
Nasi Lera
Ndoc Gjetja
Ndrek Zalli
Ndue Hila
Ndue Marku
Neki Ago
Nexhip Ejupi
Nn Tereza
Nerinda Hysa
Net Izveizi
Niko Nikolla
Nikoll Filja
Nonda Bulka
Nuhi VinaO

Ornela VorpsiP

Pandi Kordha
Pano Taci
Pllumb Velo
Pllumb Kulla
Petraq Kolevica
Petraq Risto
Petrit Palushi
Petrit Ruka
Petro Marko
Pierre-Pandeli Simsia
Piro Kuqi*(1942 - 2006)
Pjetr Jaku
Polikseni Ninka
Pre Zogaj
Primo Shllaku
Proletar ZiljaQ

Qazim D. ShehuR

Ramadan Sinani
Rasim Selmanaj
Renato Rapi
Renis Nushaj
Rexhep Ajazi
Rexhep Elmazi
Rexhep Qosja
Riat Ajazaj
Ridvan Dibra
Rifat Kukaj
Risto Siliqi
Rita Petro (Filipi)
Riza Braholli
Riza Sheqiri
Robert Martiko
Robert Shvarc
Roland Gjoza
Rozi Theohari
Rrustem Geci
Rudina Berdynaj
Rudina Madani
Rudina Xhunga
Rudolf Marku
S & SH

Sabit Abdyli
Sabit Idrizi*gjithashtu antar n forum
Sabri Godo
Sadik Aliaj *gjithashtu antar n forum
Salajdin Saliu
Sali Bashota
Sami Frashri
Sami Gjoka
Selim erkezi
Serxhio Prelashi
Shazim Mehmeti
Shehrije Mustafa
Shklqim ela
Shpendi Sollaku No
Shptim Kelmendi
Shpresa Musaj
Shqipe Malushi
Sknder P. Luarasi
Sknder Mustafi
Sknder Rusi*gjithashtu antar n forum
Sknder Temali
Skifter Kllii
Skiro Di Maxho
Sonila Reka *Shkrimtare e re shqiptare - shkruan n gjuhn angleze
Stavri Pone
Suzana Zisi*gjithashtu antare n forumT & Th

Tanush Kaso
Tasim Aliaj
Teodor Keko
Thani Naqo
Timo Flloko
Trifon XhagjikaV

Valbona Bozgo
Vath Koresh
Vedat Kokona
Vehbi Sknderi
Vin Zefiri
Vinenc Prennushi, At
Violeta Allmua
Violeta Gjoka
Virgjil Mui
Visar Zhiti
Vjollca Dibra
Vorea Ujko
Vullnet MatoXH


Xhemal Gora
Xhevahir SpahiuY

Ymer BerbatiZ

Zef Zorba(1920-1993)
Zija ela
Ziko Ll. Kapurani
Zyhdi Morava
 
     22 11 2012 (15:34)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
gigo ka thene me pare:
gjuha sgqipe eshte bombarduar nga gomer. cfare slexon sa turp kaq gjuhe e bukur pastaj pastaj te gjithe te pershendesin ( femrat me shume) ciao ciao,,^^nsatome shkofshit^^
gigo-86|Data:01 03 2011 -23:43|post:36220|


hahahahahaaha ........rrumbullak strumbullak ,vete nga vete ti me femrat e ke te gjithen
 
     03 03 2011 (08:35)
  Niko_

Niko_


Register: 07 12 2010
From: Greece
Points: 1073
gjuha shqipe eshte gjuha "e varfer" e kombit me te varfer te Evropes!
 
     03 03 2011 (02:16)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
gigo ka thene me pare:
gjuha sgqipe eshte bombarduar nga gomer. cfare slexon sa turp kaq gjuhe e bukur pastaj pastaj te gjithe te pershendesin ( femrat me shume) ciao ciao,,^^nsatome shkofshit^^
gigo-86|Data:01 03 2011 -23:43|post:36220|


Flm per qeshjen qe me dhurove kur lexova kete koment
 
     02 03 2011 (09:39)
  gigo

gigo


Register: 29 01 2010
From: Italy
Points: 307
gjuha sgqipe eshte bombarduar nga gomer. cfare slexon sa turp kaq gjuhe e bukur pastaj pastaj te gjithe te pershendesin ( femrat me shume) ciao ciao,,^^nsatome shkofshit^^
 
     01 03 2011 (23:43)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
Edhe pse jam larguar kam shume vite dhe kam qene nje adoleshente prape gjuhen s,e kam harruar ,,mbase shprehjet me mungojne por e folura ime s,ka ndryshuar .
 
     01 03 2011 (21:09)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Gjuha shqipe s'eshte masakruar por jane vete njerzit qe jane masakruar duke keqperdorur gjuhen e tyre .Popull i cili ka kenaqesine te shprehet ne gjuhe te huaja vetem shqipetaret kam pare une ,e se kuptoj se ku eshte kenaqesia e shprehjes ne nje gjuhe tjeter perve se ai qe na detyron neve qe jetojme jashte.
 
     05 02 2011 (22:21)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
Gjuha shqipe eshte bastarduar fare .
 
     05 02 2011 (21:45)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
JA GAZEPI KA PERDOR FJALEN "GJUHE" PO DUKET QARTE QE SKA TE BEJE ME TMEN FARE PO NE NJE KUPTIM TJETER , MEGJITHATE GJERA TE TILLA NDODHIN PERDITE , KUR TE TJERET FLASIN PER DICKA E TJERI KUPTON DICKA TJETER\

GAZEP ESHTE TEME SERIOZE JO PER TE BERE HUMOR APO SHAKA ,, FLM
 
     27 05 2010 (13:33)