logo meemira.com

     

 
2 Page 1  2  Total:14 post
SWEET ANGEL HOME FORUMS ART DHE KULTURE FLASIM PER GJUHEN TONE E SI PERDORET AJO SOT?
FLASIM PER GJUHEN TONE E SI PERDORET AJO SOT? - 22 11 2012 - 15:34
  SWEET ANGELProfili per: SWEET ANGEL    

Foto Albumi SWEET ANGEL   

Miqte e SWEET ANGEL  

Forumi juaj SWEET ANGEL   

Gjuha shqipe bėn pjesė nė familjen e gjuhėve indoevropiane, ku futen gjuhėt indoiranike, greqishtja, gjuhėt romane, gjuhėt sllave, gjuhėt gjermane, etj. Ajo formon njė degė tė veēantė nė kėtė familje gjuhėsore dhe nuk ka ndonjė lidhje prejardhjeje me asnjerėn prej gjuhėve tė sotme indoevropiane. Karakteri indoevropian i shqipes, pėrkatėsia e saj nė familjen gjehėsore indoevropiane, u arrit tė pėrcaktohej e tė vėrtetohej qė nga mesi i shekullit XIX, nė sajė tė studimeve tė gjuhėsisė historike krahasuese. Ishte sidomos merita e njerit prej themeluesve kryesorė tė kėtij drejtimi gjuhėsor, dijetarit tė njohur gjerman Franz Bopp, qė vėrtetoi me metoda shkencore pėrkatėsinė e gjuhės shqipe nė familjen gjuhėsore indoevropiane. F Bopp i kushtoi kėtij problemi njė vepėr tė veēantė me titull “Ueber das Albanesische in scinen verwandtschaftlichen Bezichungen”, botuar nė vitin 1854. Nė ndarjen e gjuhėve indoevropiane nė dy grupe: nė gjuhė lindore ose satem dhe nė gjujė perėndimore ose kontum, shqipja shkon me gjuhėt lindore (satem), bashkė me gjuhėt indoiranike, gjuhėt balto-sllave dhe armenishten

per gjuhen shqipe u be nje marveshje e rane dakort qe ajo ne shoqerine shqiptare do perdoresh njesj nga e gjithe pra u vendos qe lumit ti thoshin lum,, malit mal e te tjera. pra nuk eshte se sendi , objekti perfaqeson emrin qe mban sot sepse ashtu eshte , por thjesht sepse qe nje marveshje nga te paret tane.. ndersa ne menyren individuale cdo njeri mund ta perdori gjuhen me kodin e vete por sk asnje te drejte qe malit ti thote lum sepse keshtu do ai pasi kjo do ishte shkelje e marveshjes.


si mendoni ju a perdoret gjuha shqipe ne menyre te sakte e te paster sot nga te gjithe apo ka shume keqperdorime ne gjuhen tone
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Nė kėto faqe do tė gjeni informacione mbi jetėn dhe krijimtarinė si dhe krijimet e
335 letrarėve shqiptarė.


Kjo ėshtė pėmbledhja mė e madhe e letrarėve shqiptarė nė internet. Pėr realizimin e kėtij projekti (i cili ėshtė nė pėrpunim e sipėr...) falenderojmė anėtarėt dhe stafin e faqeve tona gjatė dhjetė vjeēarit tė kaluar.
Autorėt e Hershėm dhe Letėrsia e Bejtexhinjve:
Shek XV - Shek XVIII

Bardhi, Frang (1606 - 1643)
Barleti, Marin (1460-1513)
Bogdani, Pjetėr (1625 - 1689)
Budi, Pjetėr (1566 - 1622)
Buzuku, Gjon (1555)
Frakulla (Berati), Nezim (1680-1760)
Hoxha,Abdylmalih
Kamberi, Hasan Zyko (fundshek XVIII - XIX)
Keta, Nikollė (1740-1803)
Matrėnga, Lekė (1560 - 1619)
Naibi, Sulejman (1772)
Serembe, Zef (1844 - 1901)
Ulqinaku, Ali Riza (1855 - 1913)

Historik: Letėrsia E Bejtexhinjve
Asdreni,Aleksandėr Stavre Drenova(1872 - 1947)
Ēajupi,Andon Zako (1866 - 1930)
DeRada, Jeronim (1814 - 1903)
Fishta, Gjergj (1871-1940)
Frashėri,Naim (1846-1900)
Grameno, Mihal(1871 - 1931)
Gjeēovi, Shtjefėn (1874-1929)
Koliqi, Ernest (1901 - 1975)
Konica, Faik (1875 - 1942)
Kuteli, Mitrush (Dhimitėr Pasko) (1907 - 1967)
Mekuli, Esad (1916 - 1995)
Migjeni, Millosh Gjergj Nikolla(1911 - 1938)
Mjeda, Ndre (1866 - 1937)
Noli, Theofan Stilian (1882 - 1965)
Pasha,Vaso (1825 - 1892)
Poradeci, Lasgush (1899 - 1987)
Spase, Sterjo (1914 - 1989)
Stėrmilli, Haki(1895 - 1953)
Shantoja, Lazėr (1892-1945)
Shiroka,Filip (1859 - 1935)

Historik: Letėrsia e Rilindjes
Autorėt e Kohės sonė:
Fundshekulli i XX-tė - Shek XXI


A

Abdylazis Islami
Abdullah Konushveci
Abdullah Zeneli
Adem Berisha
Adrian Christian Kyēyku
Adhurim Lako
Agim Dedej*gjithashtu anėtar nė forum
Agim Doēi*gjithashtu anėtar nė forum
Agim Faja
Agim Gjakova
Agim Pepa
Agim Shehu
Agim Spahiu
Agron Shele
Agron Tufa
Aida Dizdari
Alban Bala
Alban Tartari
Albana Mėlyshi
Albert Gjoka
Albert Ukelli
Albert Zholi
Aleko Likaj
Aleksandėr Ēipa
Aleksandėr Moisiu
Alfred Ēapaliku
Ali Asllani
Ali Musaj
Ali Podrimja
Alma Papamihali
Altin Galanxhi
Anisa Proda
Anton Ēefa
Anton Pashku
Anton (Ndoc) Paplekaj
Aqif Hysa
Arbe Elo
Arben Ēokaj
Arben Prendi
Arianit Roshi*gjithashtu anėtar nė forum
Arian Leka
Arshi Pipa
Artur Spanjolli
Avni Elmazi
Azem Shkreli
Aziz MustafaB

Bahtir Hamza
Bardhyl Londo
Bedri Dedja
Behauddin Gashi
Ben Belushi
Beqir Musliu
Bertiana Simo
Besim Bokshi
Besnik Mustafaj
Betim Muēo
Bezat Rrahmani
Bilal Xhaferi
Blerim Kasneci
Blerim Namani
Bora Pajo
Brisida Isufaj
Brunilda Boēova*gjithashtu anėtar nė forum
Brunilda Zllami
Bujar MuēajĒ

Ēerēiz LoloēiD

Dalan Luzaj
Danel Cana
Daut Demaku
Dhimitėr Pilika
Dhimitėr Xhuvani
Dhimitraq Papando*gjithashtu anėtar nė forum
Dhori Qiriazi
Diana Culi
Diana Seitaj
Dilaver Asani
Din Mehmeti
Dituri Dizdari
Dorian Kulla*gjithashtu anėtar nė forum
Drago Siliqi
Drita Ēomo
Dritan Zaimi
Dritėro Agolli
Driton Zenku*gjithashtu anėtar nė forum
Duro MustafaiE

Edmond Ēali
Edmond Tupja
Edmond Shallvari*gjithashtu anėtar nė forum
Elida Demaj
Elinda Marku*gjithashtu anėtare nė forum
Eliona Naēi
Elmiha Drishti
Elvira Dones
Endri Xhafo
Engjėll Koliqi
Enver Gjerqeku
Erion Selmani
Ervin Hatibi
Eva Gavani
Eva Hila
Evis QajaF

Fadil Shyti
Faik Ismajli
Faik Konica
Faslli Haliti
Fatime Kulli
Fation Pajo
Fatmir Baci
Fatmir Gjata
Fatmir Muja
Fatos Arapi
Fatos Kongoli
Fejzulla Duraku
Ferdinand Laholli
Ferit Lamaj
Ferit Ramadani
Flurans Ilia*gjithashtu anėtar nė forum
Franco Esposito (arbėresh)
Fran Camaj
Frederik RreshpjaG

Gaspėr Pali
Gavril Dara (I riu)
Gentian Banaj*gjithashtu anėtar nė forum
Gėzim Basha
Gėzim Hajdari *Shkruan mė shumė nė Italisht
Gėzim Mekuli
Granit ZelaGJ

Gjekė MarinajH

Hiqmet Meēaj
Hafiz Ali Korēa
Hajredin Muja
Hajrush Indrizi
Halil Kajtazi
Halim Haziraj
Havzi Nela
Hida Halimi
Hil Mosi
Hiqmet Meēaj
Hyzedin HimaI

Ibrahim Abedini
Ibrahim Kodra
Ilir Kadia
Ilirian Zhupa
Irena Vreto
Irfan Bregu
Irma Kurti
Ismail Kadare
Isuf Luzaj
Iva Cipuri
Izet Shehu


J

Jakov Xoxa
Jonida Beqo
Jorgo Bllaci
Jorgo Telo*gjithashtu anėtar nė forum
Jul Variboba
Jusuf GėrvallaK

Kasėm Trebeshina
Keze (Kozeta) Zylo
Kim Mehmeti
Klara Buda
Klito Fundo
Koēi Petriti
Koēo Kosta
Kolec Traboini
Kostaq Duka
Krenar Zejno
Kristina RasiL

Llambi Gjikuli
Lame Kodra
Lediana Kapaj*gjithashtu anėtar nė forum
Lediana Stillo
Leka Ndoja
Lekė Gjoka
Lindita Arapi
Lindita Dragusha
Llemadeo Dukagjini
Lorik Hasangjekaj
Luan Starova
Luigj Gurakuqi
Luljeta Danaj
Luljeta Lleshanaku
Luljeta Selimi
Lumnije HoxhaM

Majlinda Bashllari*gjithashtu anėtare nė forum
Maks Gjerazi
Maku Pone
Mark Bregu
Martin Camaj
Mehmet Elezi
Mehmet Kraja
Merdena Kelmendi
Merita Bajraktari McCormack
Mexhid Yvejsi
Mihal Hanxhari
Mihal Zallari
Mihallaq Luarasi
Milazim Krasniqi
Mimoza Ahmeti
Mirko Gashi
Moikom Zeqo
Muhamed Kėrveshi
Musine Kokalari


N

Naim Berisha
Namik Selmani
Nasi Lera
Ndoc Gjetja
Ndrekė Zalli
Ndue Hila
Ndue Marku
Neki Ago
Nexhip Ejupi
Nėnė Tereza
Nerinda Hysa
Net Izveizi
Niko Nikolla
Nikollė Filja
Nonda Bulka
Nuhi VinēaO

Ornela VorpsiP

Pandi Kordha
Pano Taci
Pėllumb Velo
Pėllumb Kulla
Petraq Kolevica
Petraq Risto
Petrit Palushi
Petrit Ruka
Petro Marko
Pierre-Pandeli Simsia
Piro Kuqi*(1942 - 2006)
Pjetėr Jaku
Polikseni Ninka
Preē Zogaj
Primo Shllaku
Proletar ZiljaQ

Qazim D. ShehuR

Ramadan Sinani
Rasim Selmanaj
Renato Rapi
Renis Nushaj
Rexhep Ajazi
Rexhep Elmazi
Rexhep Qosja
Riat Ajazaj
Ridvan Dibra
Rifat Kukaj
Risto Siliqi
Rita Petro (Filipi)
Riza Braholli
Riza Sheqiri
Robert Martiko
Robert Shvarc
Roland Gjoza
Rozi Theohari
Rrustem Geci
Rudina Berdynaj
Rudina Madani
Rudina Xhunga
Rudolf Marku
S & SH

Sabit Abdyli
Sabit Idrizi*gjithashtu anėtar nė forum
Sabri Godo
Sadik Aliaj *gjithashtu anėtar nė forum
Salajdin Saliu
Sali Bashota
Sami Frashėri
Sami Gjoka
Selim Ēerkezi
Serxhio Prelashi
Shazim Mehmeti
Shehrije Mustafa
Shkėlqim Ēela
Shpendi Sollaku Noč
Shpėtim Kelmendi
Shpresa Musaj
Shqipe Malushi
Skėnder P. Luarasi
Skėnder Mustafi
Skėnder Rusi*gjithashtu anėtar nė forum
Skėnder Temali
Skifter Kėlliēi
Skiro Di Maxho
Sonila Reka *Shkrimtare e re shqiptare - shkruan nė gjuhėn angleze
Stavri Pone
Suzana Zisi*gjithashtu anėtare nė forumT & Th

Tanush Kaso
Tasim Aliaj
Teodor Keko
Thani Naqo
Timo Flloko
Trifon XhagjikaV

Valbona Bozgo
Vath Koresh
Vedat Kokona
Vehbi Skėnderi
Vin Zefiri
Vinēenc Prennushi, At
Violeta Allmuēa
Violeta Gjoka
Virgjil Muēi
Visar Zhiti
Vjollca Dibra
Vorea Ujko
Vullnet MatoXH


Xhemal Gora
Xhevahir SpahiuY

Ymer BerbatiZ

Zef Zorba(1920-1993)
Zija Ēela
Ziko Ll. Kapurani
Zyhdi Morava
 
     22 11 2012 (15:34)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
gigo ka thene me pare:
gjuha sgqipe eshte bombarduar nga gomer. cfare slexon sa turp kaq gjuhe e bukur pastaj pastaj te gjithe te pershendesin ( femrat me shume) ciao ciao,,^^nsatome shkofshit^^
gigo-86|Data:01 03 2011 -23:43|post:36220|


hahahahahaaha ........rrumbullak strumbullak ,vete nga vete ti me femrat e ke te gjithen
 
     03 03 2011 (08:35)
  Niko_

Niko_


Register: 07 12 2010
From: Greece
Points: 1073
gjuha shqipe eshte gjuha "e varfer" e kombit me te varfer te Evropes!
 
     03 03 2011 (02:16)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
gigo ka thene me pare:
gjuha sgqipe eshte bombarduar nga gomer. cfare slexon sa turp kaq gjuhe e bukur pastaj pastaj te gjithe te pershendesin ( femrat me shume) ciao ciao,,^^nsatome shkofshit^^
gigo-86|Data:01 03 2011 -23:43|post:36220|


Flm per qeshjen qe me dhurove kur lexova kete koment
 
     02 03 2011 (09:39)
  gigo

gigo


Register: 29 01 2010
From: Italy
Points: 307
gjuha sgqipe eshte bombarduar nga gomer. cfare slexon sa turp kaq gjuhe e bukur pastaj pastaj te gjithe te pershendesin ( femrat me shume) ciao ciao,,^^nsatome shkofshit^^
 
     01 03 2011 (23:43)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
Edhe pse jam larguar kam shume vite dhe kam qene nje adoleshente prape gjuhen s,e kam harruar ,,mbase shprehjet me mungojne por e folura ime s,ka ndryshuar .
 
     01 03 2011 (21:09)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Gjuha shqipe s'eshte masakruar por jane vete njerzit qe jane masakruar duke keqperdorur gjuhen e tyre .Popull i cili ka kenaqesine te shprehet ne gjuhe te huaja vetem shqipetaret kam pare une ,e se kuptoj se ku eshte kenaqesia e shprehjes ne nje gjuhe tjeter perveē se ai qe na detyron neve qe jetojme jashte.
 
     05 02 2011 (22:21)
  jana

jana


Register: 02 02 2010
From:
Points: 1281
Gjuha shqipe eshte bastarduar fare .
 
     05 02 2011 (21:45)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
JA GAZEPI KA PERDOR FJALEN "GJUHE" PO DUKET QARTE QE SKA TE BEJE ME TMEN FARE PO NE NJE KUPTIM TJETER , MEGJITHATE GJERA TE TILLA NDODHIN PERDITE , KUR TE TJERET FLASIN PER DICKA E TJERI KUPTON DICKA TJETER\

GAZEP ESHTE TEME SERIOZE JO PER TE BERE HUMOR APO SHAKA ,, FLM
 
     27 05 2010 (13:33)