logo meemira.com
njoftime pune

     

 
2 Page 1  2  Total:17 post
SWEET ANGEL HOME FORUMS PYETESOR???? TOLERANCA
TOLERANCA - 08 03 2010 - 20:23
  SWEET ANGELProfili per: SWEET ANGEL    

Foto Albumi SWEET ANGEL   

Miqte e SWEET ANGEL  

Forumi juaj SWEET ANGEL   

CFARE KUPTONI JU ME TOLERANCE?
A MUND TE THEMI QE KUR TOLEROJME JEMI TE DOBET SI KARAKTER ?

A JENI JU TIP TOLERANT?
  Share on FaceBook
makina ne shitje

   01 01 1970 (01:00)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Quote to: SWEET ANGEL | User id:53 | Nr: post:13031 | Forum id:54 | Data:Apr Mon 26 04 2010 (18:43:21) |Nese TOLERANCEN ta marrin per dobesi kete e ben nje qe nuk ka nivel dhe nuk arsyeton ashtu sic duhet.

PS//Nje shembull,por mos me keqkupto, nese une te TOLEROJ ty kjo nuk eshte arem ne doren tende,nese ti do ta kuptosh thelle thelle se per cfare te kam toleruar. Nese ti i shikon gjerat ne menyre siperfaqesore dhe nuk arin te kuptosh perse une te kam TOLERUAR atehere une te ty do jem nje njeri i dobet
(POR NE TE VERTETE NUK ESHTE ASHTU)
 
     26 04 2010 (19:27)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Quote to: SWEET ANGEL | User id:53 | Nr: post:13031 | Forum id:54 | Data:Apr Mon 26 04 2010 (18:43:21) |

Jo,gjithmone eshte arme e atij qe perfiton nga toleranca.

Psh:
Te toleroj,duke perfituar nga injoranca jote dhe te le te biesh ne kurth.

Kete strategji e perdor nje pundhenes i cili zakonisht di me shume sesa puntori.Puntori mer superxhiro...edhe fillon e ekzagjeron me sjelljen dhe veprimet e tije duke menduar se e ka vene para pundhenesin ose e konsideron ate si cunat e lagjes.
Vonesa ne pune
Mendon se nuk eshte i kontrolluar nga pundhenesi edhe ja fut gjumit kur eshte ne pune.
Vjene me vonese kur pundhenesi nuk eshte prezent.
Fillon e ofendon punedhenesin duke perfituar nga koefidenca.
etj...etj...
Punedhensi...vjene nje dite...edhe me nje liste te tille dhe me motive te forta ju jep kolpo finale dhe e pa evitueshme,ju licenson.Nganjehere ju kerkon dhe demshperblim.
Nejse ky ishte nje shembull banal...
Pra toleranca eshte dicka qe ti lejon...e cila nuk eshte e drejte sipas teje nga ana shoqerore ose nga ligjore.
 
     26 04 2010 (19:05)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
Quote to: PRIDE | User id:56 | Nr: post:13036 | Forum id:[b]54 | Data:Apr Mon 26 04 2010 (18:47:47ATH SIPAS MEJE QOFSHA GABIM UNE PO QE SE EP ERDOR TASHME TE SHTUQUAJTUREN [b]TOLERANCE SI ARME TI VETE ATH NUK KA ME ATE KUPTIM E NUK DUHET TE QUHET ASHTU E HUMBET VLEREN E SAJ SI FJALE TOLERANCE ME KUPTON [/b]
 
     26 04 2010 (18:54)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Quote to: SWEET ANGEL | User id:53 | Nr: post:13031 | Forum id:54 | Data:Apr Mon 26 04 2010 (18:43:21) |
E ke gabim :Nese di ta perdoresh ne momentin e duhur TOLERANCA eshte vertete nje arem ne duart e cdo personi
 
     26 04 2010 (18:47)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
Quote to: PRIDE | User id:56 | Nr: post:13030 | Forum id:54 | Data:Apr Mon 26 04 2010 (18:40:18) |
PRIDE SI ESHTE ARME NESE DI TA PERDORESH,, PER MUA ESHTE ARME E ATIJ QE PERFITON NGA TOLERANCA E JO ARME E JOTJA ,

TOLERANCEN SHUME TA MARRIN PER DOBESI E KJO ESHTE MINUS PER TY E PLUS PER TJETRIN ,,
ME KTHE PERGJIGJE TE LUTEM SE SPO ARRI TA KUPTOJSESI TOLERANCA ESHTE ARME E JOTJA KUR DI TA PERDORESH
 
     26 04 2010 (18:43)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
Quote to: RONI | User id:2 | Nr: post:13002 | Forum id:54 | Data:Apr Mon 26 04 2010 (14:03:23) |


TOLERANC DO TE THOTE TE FALESH EDHE KUR NUK JE NE GABIM

Nuk kam dashur te them qe TOLERANC=FALJE
Nese e analizon kete fjali per TOLERANCEN ne kuptimin me te gjere te fjales e kupton fare mire qe nuk kam dashur te them qe :TOLERANC do te thote ME FAL.Toleranca eshte arma me e forte qe nje person mund te kete

Nese kete fjali e merr ashtu sic e lexon eshte gabim qe tolerancen ta quash AREM.
Por nese e analizon thelle TOLERANCA vertete eshte arem nese di ta prdoresh.PS//GJithsesi ky eshte mendimi im
 
     26 04 2010 (18:40)
  SWEET ANGEL

SWEET ANGEL


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 32
Quote to: RONI | User id:2 | Nr: post:13002 | Forum id:54 | Data:Apr Mon 26 04 2010 (14:03:23) |

Toleranca nuk eshte falje.

Si mund te fitojme duke qene tolerant?

Ne jete ka persona qe kerkojne te arrijne obiektivet e tyre duke perdorur presionin...psiko-fizik,duke kerkuar te na fusin friken apo ofenduar...apo thjeshte kerkojne te nxjerrin nga ne nje person i cili nuk eshte.

Duke i toleruar keta persona,koha apo persona te tjere...bejne te mundur shkaterrimin e tyre,sepse vete jeta eshte nje sistem qe tenton gjithmon ne balancim.Kete e mesojme nga historia.Asnjehere nuk kane arritur te mbajne gjerat me dhune.

Raste ekstreme dhune:
Propaganda:Rasti i Adolf Hitler dhe ministri i propagandes Joseph Goebbels
Komunizmi:Europa e lindjes dhe Bashkimi Sovjetik

[Edit post] ME FAL MUA QE SKUPTOVA GJE OSE ME SHEMBULLIN QE DHE TI ET HITLERIT AO TJETRIT I BIE QE TE JESH SHKATERRUAR NJEHRE VETE TI ME PAS KOHA I KTHEHET ATYRE ,, ME FAL QE SKUPTOVA
 
     26 04 2010 (17:37)
  Dreams

Dreams


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1564
Quote to: PRIDE | User id:56 | Nr: post:6244 | Forum id:54 | Data:Mar Fri 12 03 2010 (18:46:16) |

Toleranca nuk eshte falje.

Si mund te fitojme duke qene tolerant?

Ne jete ka persona qe kerkojne te arrijne obiektivet e tyre duke perdorur presionin...psiko-fizik,duke kerkuar te na fusin friken apo ofenduar...apo thjeshte kerkojne te nxjerrin nga ne nje person i cili nuk eshte.

Duke i toleruar keta persona,koha apo persona te tjere...bejne te mundur shkaterrimin e tyre,sepse vete jeta eshte nje sistem qe tenton gjithmon ne balancim.Kete e mesojme nga historia.Asnjehere nuk kane arritur te mbajne gjerat me dhune.

Raste ekstreme dhune:
Propaganda:Rasti i Adolf Hitler dhe ministri i propagandes Joseph Goebbels
Komunizmi:Europa e lindjes dhe Bashkimi Sovjetik
 
     26 04 2010 (14:03)
  Mice

Mice


Register: 01 03 2010
From:
Points: 998
Toleranc sipsa meje esht te dish te falesh .....

....esht e vertet se po te falesh apo te telerosh ta marin per dobsi apo te mos dish te peballosh dicka,,,,ndoshta duhet te shtoj se toleranca vjen ne veshtrim vetem atehere kur ka kontakt te mirefillte midis gjerash te papajtueshme. Nuk eshte per t’u habitur pastaj qe shprehjet me te çiltra te intolerances i gjen pikerisht ne ato shtresa qe vijne ne kontakt te perditshem me te Tjeret – te huajit, te pastrehet, ata te fese tjeter, te droguarit, te marret; meqe intoleranca eshte produkt i kontaktit, jo karakteristike e ngulitur e shtreses vete.
DHE PO E MBYLL ME NJI POEZI


Me mesojne te toleroj
Ndaj atij qe me shtyp e bertet.
Se, veç keshtu
Te ligen e largojme
E vendosim miqesine e vertete.
M’a thone politikane,
Krijues,
Artiste..
Intoleruesi vazhdon godet,
Qejfin s’e prish hiç.
Keshtu u perpoq dikur
E dhembshura,
Kokulura ndaj babait te saj
Dhe timit,
Nena ime,
Ne femijeri te me zbuste rebelimin.
Por, une s’dua te jem
Si rete gjimbushur,
Qumeshtprishur,
Qe s’thithen nga kurrkush
Tek qiejve enden rende.
Me mire nje rrufe
Qe vret
Dhe vetevritet.
E me pas
Shpall diellin tolerant...!
 
     23 03 2010 (17:19)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Quote to: BiG MaMa | User id:272 | Nr: post:6468 | Forum id:54 | Data:Mar Sat 13 03 2010 (16:47:14) |Lalushe
 
     13 03 2010 (16:49)
Pages     Key     2 Page 1  2  Total:17 post