logo meemira.com

     

 
1 Page 1 Total:3 post
SOLE HOME FORUMS Kultura Kombetare dhe Boterore Historia Boterore
Historia Boterore - 03 05 2011 - 17:02
  SOLEProfili per: SOLE    

Foto Albumi SOLE   

Miqte e SOLE  

Forumi juaj SOLE   

Anglia dhe Skocia ekzistonin si vende tė ndara sovrane dhe tė pavarura me monarkėt e tyre dhe struktura politike qysh nga shekulli i 9-tė . Principata, dikur e pavarur, e Uellsit ra nėn kontroll tė monarkėve Anglez nga Statuti i Rhuddlanit mė 1284, por u aneksua formalisht ose u "bashkua" me Anglinė nėn dy "Ligjet e Uellsit" tė vitit 1535 dhe 1542.

Edhe pse Mbreti Skocez, James VI, u bė edhe mbreti i Anglisė mė 1603, duke krijuar kėshtu "union personal" mes dy mbretėrive, Anglia (me gjithė Uellsin) dhe Skocia mbetėn tė ndara deri kur Traktati i Unionit u pranua njė shekull mė vonė dhe u vė nė zbatim nga "Aktet e Unionit 1707". Aktet e Unionit, tė miratuara nga Parlametet e Anglisė dhe Skocisė respektivisht, krijuan njė union politik nė formėn e njė Mbretėrie tė Bashkuar tė Britanisė sė Madhe. Akti i Unionit 1800 bashkoi Mbretėrine e Britanisė sė Madhe me Mbretėrinė e Irlandės, e cila gradualisht ishte vėnė nėn sundimin Anglez mes viteve 1541 dhe 1691, duke formuar kėshtu Mbretėrinė e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės mė 1801.

Gjatė shekullit tė ardhshėm Britania e Madhe luajti rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e ideave perėndimore tė Demokracisė Parlamentare si dhe duke bėrė kontribute tė rėndėsishme nė Literaturė , Art dhe Shkencė. Revolucioni Industrail i drejtuar nga Britania e Madhe transformoi vendin. Gjatė kėsaj periushe, ashtu si edhe Fuqitė e tjera botėrore , Britania e Madhe u angazhua nė eksplotime koloniale, pėrfshirė tregtimin e skllavėve, megjithėse miratimi i Aktit tė tregtimit tė skllavėve i vitit 1807 e bėri Britaninė e Madhe vendin e parė nė botė qė ndalonte tregtimin e skllavėve.

Pas humbjes sė Napoleonit nė "Luftėrat Napoleonike", Brtiania u bė fuqia kryesore detare e shekullit tė 19-tė. Nė majė tė saj, Perandoria Britanike kontrollonte territore tė mėdha nė Azi, Afrikė, Oqeani dhe Amerikė .

Nė fund tė "Erės Viktoriane" Britania e Madhe humbi lidershipin e saj industrial, veēantėrisht tek Perandoria Gjermane, e cila e kaloi Britaninė nė prodhimin industrial dhe tregti nė vitet e 1890-ta, dhe tek Shtetet e Bashkuara. Britania mbeti fuqi e lartė dhe perandoria e saj arriti madhėsinė maksimale nė vitin 1921, duke marrė mandatin e Ligės sė Kombeve nga ish kolnitė Gjermane dhe Otomane pas Luftės sė Parė Botėrore.

Tensionet nė Irlandė ēuan deri te ndarja e Ishuli mė 1920, pėrcjellė nga pavarsia e "Shtetit tė pavarur Irlandez" mė 1922. Gjashtė nga nėntė komunat e krahinės Ulster mbetėn nė Britaninė e Madhe, tė cilat pastaj ndryshuan emrin nga "Mbretėria e Bashkuar e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės" nė "Mbretėria e Bashkuar e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės Veriore" mė 1927.

Pas Luftės sė Parė Botėrore, rrjeti i parė transmetues internacional, BBC, u krijua . Nė vitin 1924 Lėvizja laburiste, e cila po forcohej qysh mė 1890, formoi qeverinė e parė laburiste. Britania luftoi Gjermaninė Naziste nė Luftėn e Dytė Botėrore, me aleatėt e saj tė Kommonwealthit, pėrfshirė kėtu Kanada, Australia, Zelanda e Re, Afrika Jugore dhe India, mė vonė duke u bashkuar me aleatė tė tjerė si Shtetet e Bashkuara. Lideri i kohės sė Luftės Uinston Churchill dhe pasardhėsi i kohės sė paqes Clement Atlee ndihmuan nė krijimin e botės post-luftė si pjesė e "Treshes sė Madhe" . Lufta e Dytė Botėrore e la Britaninė financiarisht tė dėmtuar. Marrjet hua gjatė Luftės sė dytė botėrore nga Kanada dhe Shtetet e Bashkuara ishin tė shtrenjta ekonomikisht por, sė bashku me "Ndihmat Marshall" tė post-luftės , Britania e Madhe nisi rrugėn e shėrimit.
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  User-0202204533

User-0202204533
osh nje teme shume konkrete dhe shume e vertet per nje titull te tille..
 
     03 05 2011 (17:02)
  User152128

User152128
[u][i][b]poppoopopop
 
     19 01 2011 (17:41)
  SOLE

 SOLE


Register: 28 01 2010
From:
Points: 2054
Nė ekonominė dhe politikėn e saj, Greqia qe vendi i Planit Marshall mė i ngjashėm me vendet e varfėra sot nga kėndvėshtrime tė ndryshme: nė popullsi, ekonomi dhe politikė

PLANI MARSHALL dhe GREQIA

Lufta kundėr varfėrisė, ndihma apo kurthe?

R. Glenn Hubbard

William Duggan

Mund ta kuptojmė mė mirė sesi t'i adoptojmė detajet teknike tė Planit Marshall me shqyrtimin e rastit tė Greqisė. Nė ekonominė dhe politikėn e saj, Greqia qe vendi i Planit Marshall mė i ngjashėm me vendet e varfėra sot nga kėndvėshtrime tė ndryshme: nė popullsi, ekonomi dhe politikė. Shembulli i Greqisė na jep idetė konkrete pėr tė huazuar dhe shpresuar se mund tė funksionojė sėrish.

Greqia ėshtė mė e vogla e vendeve tė mėdha tė Europės. Popullsia e saj nė atė kohė ishte 7.5 milionė banorė kundrejt pothuajse 50 milionėve secili pėr Britaninė, Francėn, Gjermaninė dhe Italinė. Nga tė 16 vendet e Planit Marshall, Greqia qe i treti mė i varfėr dhe mė i paqėndrueshmi nė atė kohė. Vetėm Portugalia dhe Turqia qenė mė tė varfėr, por tė dyja i shpėtuan pjesės mė tė madhe tė luftimeve tė Luftės sė Dytė Botėrore. Greqia vuajti pushtimet e Italisė dhe Gjermanisė, nė tė cilat njė rezistencė aktive greke u krye me ndihmėn e ushtrisė britanike. Pas lufte, rezistenca u pėrēa dhe bėri njė luftė civile: komunistėt grekė me ndihmėn ruse pėrballė mbretėrorėve dhe demokratėve grekė me ndihmėn britanike. Kėshtu, midis vendeve tė dėmtuara nga lufta, Greqia qe mė i varfėri dhe ai qė qėndroi mė gjatė nė luftė, si dhe ai qe mė pak se njė demokraci e plotė pėrpara, gjatė dhe menjėherė mė pas Planit Marshall: Mbreti grek qėndroi nė pushtet nė njė masė tė caktuar gjatė viteve Dyzet dhe Pesėdhjetė.

I vogėl, i dėmtuar nga lufta dhe gjysmėdemokratik: kjo tingėllon shumė si puna e vendeve tė varfėra sot, veēanėrisht nė Afrikė. Sigurisht, Greqia nuk i pati 40 vjet ndihma pėr t'u zhbėrė dhe megjithėse toka e kultivuar e saj qe mė e varfėra nė Europė, ajo sėrish kishte avantazhet e vjetra tė saj tė njė gjuhe tė vetme tė shkruar, porteve tė shkėlqyera dhe njė pozicioni ideal nė qendėr tė tregtisė mesdhetare. Nuk mund tė shpresojmė qė shumica e vendeve tė varfėra tė imitojnė nė masė tė plotė suksesin e Greqisė, por fakti sesi Plani Marshall, nė mėnyrė graduale dhe nė shpejtėsi, ndihmoi ja vlen qė tė mėsohet dhe tė imitohet dhe tė imitohet pjesėrisht.

Plani Marshall fillestar harxhoi njė sasi tė ndryshme pėr frymė nė tė 16 vendet dhe i ri do tė duhet tė bėjė tė njėjtėn gjė. 3 pėrqind e fondeve tė Planit Marshall shkuan pėr Greqinė: 366 milionė dollarė nė njė total prej 12.7 miliardėsh. Kjo ėshtė rreth 50 dollarė pėr frymė pėr Greqinė ose 400 dollarė e korrigjuar me kursin e sotėm. Nė krahasim, nė kapitullin e fundit ne vlerėsuam njė buxhet 10-vjeēar prej rreth 100 miliard dollarėsh pėr ECA-n dhe ECA Foundation marrė sėbashku, pėr 10 vjet: i ndarė midis 1.5 miliard njerėzve tė varfėr nė vendet e varfėra tė botės. Kjo do tė ishte 67 dollarė pėr frymė ose rreth njė e gjashta e asaj ēka Plani Marshall shpenzoi nė Greqi. Sikur vetėm gjysma e vendeve tė varfėra tė pėrfshiheshin, kjo shumė do tė dyfishohej. Dhe sikur ECA tė kish dyfishin e fondeve qė ne vlerėsuam, kjo shumė do tė dyfishohej sėrish.

Nė njėfarė kuptimi, Plani Marshall filloi me Greqinė. Nė Europėn e pasluftės, komunizmi kėrcėnonte qė tė pėrhapej nė perėndim nė shumė vende, por sidomos Francė dhe Greqi. Nė Francė, Partia Komuniste mund tė fitonte zgjedhjet. Nė Greqi, luftėtarėt komunistė mund tė merrnin Athinėn. Nė shkurt tė vitit 1947 erdhi kriza: mungesa e fondeve e Britanisė pėr vetė rimėkėmbjen e saj e detyroi atė qė ta ndėrpriste ndihmėn ushtarake pėr Greqinė. Amerikanėt nxituan tė futeshin, fillimisht me ndihmė tė drejtpėrdrejtė ushtarake dhe mė pas, falė Gjeneralit George C. Marshall, me njė plan rimėkėmbjeje jo vetėm pėr Greqinė, por pėr tė gjithė Europėn Perėndimore.

Njė muaj pėrpara krizės greke, nė janar tė vitit 1947, Presidenti Truman e emėroi Marshall, Sekretarin e Shtetit tė tij. Nė muajin prill, Marshall u takua me ministrat e Jashtėm tė Europės nė Moskė pėr tė arritur njė traktat final pėr Gjermaninė dhe Austrinė. Atje ai e pa me sytė e tij sesi Bashkimi Sovjetik donte tė vazhdonte tė zgjerohej nė Perėndim dhe sesi kolapsi ekonomik i Perėndimit po ndihmonte nė kėtė drejtim. Marshall i kėrkoi George Kennan tė Shėrbimit tė Jashtėm qė tė krijonte njė grup pune dhe tė propozonte njė program ndihme ekonomike pėr Europėn. Kennan e dorėzoi raportin e tij mė 23 maj. Katėr ditė mė pas, njė raport i dytė erdhi nga William Clayton, Nėnsekretari i Shtetit pėr Ēėshtjet Ekonomike i Marshall, njė ish-biznesmen nga industria e pambukut. Marshall i diskutoi tė dyja raportet me stafin dhe bashkėpunėtorėt e tij. Njė javė mė vonė, mė 5 qershor, Marshall e shpalli planin e tij nė njė fjalim nė diplomimet e Harvard. Kėto janė pjesėrisht fjalėt e tij: "Prishja e strukturės sė biznesit tė Europės gjatė luftės qe e plotė... Ringritja apo ruajtja nė vendet evropiane e parimeve tė lirisė individuale, institucioneve tė lira dhe e pavarėsisė sė vėrtetė mbėshtetet mė sė shumti nė vendosjen e kushteve tė mira ekonomike, marrėdhėnieve ekonomike ndėrkombėtare tė qėndrueshme dhe implementimit nė vendet evropiane tė njė ekonomie tė shėndetshme tė pavarur me asistencė tė huaj tė jashtėzakonshme. Arritja e kėtyre objektivave kėrkon njė plan rimėkėmbjeje evropiane, tė hapur ndaj vendeve tė tilla qė bashkėpunojnė nė njė plan tė tillė, bazuar mbi njė pėrpjekje tė fuqishme prodhimi, ekspansioni tė tregtisė sė huaj, krijimit dhe ruajtjes sė stabilitetit tė brendshėm financiar dhe zhvillimit tė bashkėpunimit ekonomik, pėrfshi tė gjitha hapat e mundshme pėr tė vendosur dhe ruajtur kurse tė mira shkėmbimi dhe pėr tė realizuar eliminimin progresiv tė barrierave tregtare".

Marshall saktėsisht nuk i rendit tė dhjetė elementėt e Doing Business, por jep njė fillim tė mirė. Nga raporti i Kennan dhe i Clayton, nėpėrmjet fjalimit tė Marshall dhe mė tej nė planifikimin e detajuar tė asaj vere dhe vjeshte, detajet e mėnyrės se si tė mbėshtetej sektori i biznesit tė Europės Perėndimore u bėnė tė qarta. Nga fillimi deri nė fund, Plani Marshall synoi ndaj biznesit, jo ndaj bamirėsisė. Shumė agjenci ndihmash po punonin tashmė nė Europė, veēanėrisht United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA) nga viti 1943 deri mė 1947, e cila ju dorėzua International Relief Organization nė vitin 1948. Mė pas, nė Europėn e pasluftės mbėshtetja e biznesit pasoi mbėshtetjen e refugjatėve. Krahasoje kėtė me dekadat e fundit nė vendet e varfėra, ku OJQ-tė kanė hyrė pėr emergjencė humanitare dhe mė pas e kanė vazhduar kėtė me projekte bamirėsie, jo biznesi.

Nuk kishte asgjė nė kurrikulumin personal tė Marshall, qė ta bėnte atė probiznes nė mėnyrė tė veēantė. Babai i tij kishte kompaninė e tij qė shiste qymyr nė Pennsylvania, por i biri nuk punoi asnjėherė nė tė. Kompania vuajti nė recensionin e vitit 1893, kėshtu qė nuk dukej se ofronte njė tė ardhme imediate pėr djalin. Nė vitin 1897, nė moshėn 17-vjeēare, George u fut nė njė kolegj shtetėror, Virginia Military Institute. U diplomua prej tij nė vitin 1901 dhe ju bashkua forcave tė armatosura. Nga kėtu ai i ngjiti rangjet e ushtrisė, pėr t'u bėrė njė oficer planifikimi kyē pėr trupat amerikane Luftėn e Parė Botėrore dhe mė pas Gjeneral nė vitin 1936. Tri vjet mė pas, Presidenti Roosevelt e bėri Shef tė Shtabit tė Ushtrisė. Kjo e bėri atė komandantin ushtarak mė tė rėndėsishėm tė Amerikės gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Ai nuk luftoi asnjėherė drejtpėrsėdrejti nė kėtė luftė: Eisenhower nė Europė dhe MacArthur nė Paqėsor i raportonin Marshall nė Washington.

Nė asnjė rast gjatė kėtyre viteve tė ushtrisė Marshall nuk pati mė shumė kontakt apo nuk tregoi ndonjė interes mė tė madh ndaj biznesit se oficerėt e tjerė amerikanė. Truman e emėroi atė Sekretar Shteti pėr shkak se qe diplomat dhe planifikues i mirė, jo pėr ndonjė qėndrim tė dalluar probiznes dhe Truman vetė qe demokrat. Republikanėt qenė partia mė shumė probiznes. Fjalimi i Marshall dhe plani qė e pasoi dolėn jo nga ndonjė njohuri apo angazhim ndaj biznesit e pazakontė, por nga mentaliteti i rėndomtė mbizotėrues amerikan se biznesi qe burimi i begatisė sė masės. Deri nė ditėt e sotme, dy partitė kryesore politike amerikane akoma janė dakord lidhur me kėtė pikė dhe ka gjasa se do tė jenė gjithmonė kėshtu.

Shpejt pas kėtij fjalimi, Marshall i ftoi tė gjitha vendet e Europės, pėrfshi Bashkimin Sovjetik, pėr t'u takuar nė Paris nga 12 tetori e mė pas pėr tė pėrpunuar detajet. Sovjetikėt dhe vendet e Europės Lindore refuzuan, megjithėse Ēekosllovakia fillimisht pranoi dhe tė tjerat, si puna e Hungarisė, do tė kishin marrė pjesė sikur sovjetikėt t'i kishin lejuar. Clayton kryesonte delegacionin amerikan. Mė 21 korrik, Kennan i raportoi me njė memorandum Marshall rezultatet e mbledhjes sė Parisit: "Ne nuk kemi asnjė plan". Nė alternativė, europianėt propozuan struktura, programe dhe shifra tė ndryshme pėr planin nė pėrgjithėsi dhe pėr secilin vend. Pati pak unanimitet, megjithatė Marshall u kėnaq. Europianėt kishin fjalėn e parė nė detaje. Ai donte prej tyre qė tė hartonin programet e tyre sa mė shumė tė ishte e mundur. Konferenca e Parisit realisht nuk pėrfundoi asnjėherė. Ajo pėrfundoi gradualisht nė punė dhe raporte nga ana e komiteteve, me stafin e Marshall pėrkrah. Raporti final doli nė shtator.

Menjėherė ne shikojmė njė element tė transferuar nė ECA-n [Economic Cooperation Association] tonė tė re. Qeveria e ēdo vendi tė varfėr duhet tė bjerė dakord me punėn e ECA-s atje. Kėshtu, njė hap i parė pėr ECA-n ėshtė qė tė ftojė vendet e varfėra nė njė samit si konferenca e Parisit e korrikut 1947. Ata qė nuk pranojnė e humbasin shansin e tyre pėr t'iu bashkuar dhe influencuar nė rezultat. Gjatė muajve nė vazhdim delegatėt e vendeve dhe stafi i ECA-s punuan sėbashku pėr tė pėrpunuar detajet lidhur me mėnyrėn sesi do tė funksionojė programi.

Por presim gjithashtu edhe disa diferenca. Delegatėt europianė nė korrik 1947 e kuptonin tė gjithė sektorin e biznesit, por nuk ėshtė kėshtu pėr shumė vende tė varfėra sot. ECA do tė duhet tė negociiojė me secilin vend pėrbėrjen e delegacionit tė tyre pėr tė pėrfshirė sektorin legjitim tė biznesit. Kėto biznese ka gjasa do tė pėrfshijnė firma vendase dhe tė huaja. Plani Marshall kishte njė sponsor tė vetėm: ECA ka gjasa do tė ketė shumė sponsorė. Kėshtu kėta sponsorė do tė duhet ta modelojnė edhe vetė strukturėn e tyre gjatė samitit. Kjo do tė jetė e gjitha e komplikuar, por Plani Marshall shėrben si busull.

Tri llojet e komiteteve qė dolėn nga konferenca e Parisit qenė: Sė pari, njė Committee of European Economic Co-operation (CEEC) pėrfshinte tė gjitha vendet pjesėmarrėse evropiane si anėtarė. ECA jonė e re mund tė bėjė tė njėjtėn gjė qoftė nė mbarė botėn, qoftė rajonalisht, tė tillė si Amerika Latine dhe Karaibet, Lindja e Mesme dhe Azia. Nė fund tė fundit, Europa ėshtė rajon. Sė dyti, njė Komitet Ekzekutiv prej 5 vendesh mblidhte CEEC-nė dhe mbikqyrte komitetet teknike qė bėnė punėn e detajuar nga korriku deri nė shtator. Marshall dhe stafi i tij zgjodhėn pesėshen. Pėr arsye tė ndryshme politike, specifike pėr kohėn dhe vendin, ato qenė Britania, Franca, Italia, Holanda dhe Norvegjia. Sigurisht, disa vende e kundėrshtuan. ECA jonė e re do tė kishte nevojė pėr njė Komitet Ekzekutiv ekuivalent, nė mėnyrė tė ngjashme tė zgjedhur nga vetė ECA, dhe komitetet teknike qė do tė transportohen krejtėsisht nė ECA-n e re.

Komitetet ekzekutive dhe teknike i shkrinė nė shtator. Roli i tyre ishte tė ndihmohej tė hartohej njė plan, jo implementimi i tij. CEEC-a u bė Organization for European Economic Co-operation (OEEC) e pėrhershme, pėr tė vazhduar si trupė koordinuese rajonale pėr planin. Nga tetori deri nė mars, amerikanėt mbėshtetės tė Planit Marshall ia shitėn atė publikut dhe Kongresit tė tyre. Committee for Economic Development (CED), i themeluar nė vitin 1942, luajti njė rol kryesor. Ai qe njė grup biznesmenėsh drejtues qė dolėn nga Kėshilli Kėshillues i Biznesit i Departamentit tė Tregtisė pėr tė punuar me departamentet qeveritare si zėri i sektorit privat nė politikėn ekonomike tė kohės sė luftės. Presidenti i parė i CED-it qe Paul Hoffman, kreu i shtėpisė prodhuese tė automobilave Studebaker. Kongresi amerikan e miratoi Planin Marshall nė mars tė vitit 1948. U krijua ECA, duke zėvendėsuar Komitetin e Ekzekutiv tė Parisit dhe vetė stafin planifikues tė Marshall. Presidenti Truman emėroi Hoffman si kreun e ECA-s.

Jemi goxha larg nga Greqia, por tė gjitha kėto detaje kanė rėndėsi pėr mėnyrėn sesi funksioni Plani Marshall atje. Greqia mori pjesė nė ēdo hap nė anėn evropiane. Programi filloi nė prill tė vitit 1948. Nė atė kohė, Greqia kishte njė plan njėvjeēar pėr gjėrat qė kish nevojė tė blinte dhe ēfarė donte tė bėnte me paratė qė do tė paguanin bizneset greke. Stafi i Marshall e miratoi planin. Pėr vitet e ardhshme, stafi i ECA-s sė Hoffman mori drejtimin. Ēdo vit, Greqia nėnshkruante njė plan tė ri njėvjeēar. Kjo rutinė njėvjeēare mund tė transportohej tek ECA e re.

Le tė kthehemi tani nė mėnyrėn sesi Plani Marshall funksionoi pėr Greqinė. Plani njėvjeēar grek pėrfshinte detaje kontraktimi dhe afate dorėzimi. ECA ua dorėzoi kėtė bizneseve amerikane nėpėrmjet kanaleve normale tė tregtisė sė eksport - importit: Departamentit tė Tregtisė, deklarimeve pėr shtyp dhe zhornaleve industriale. Njė biznes amerikan e kontaktonte drejtpėrsėdrejti biznesin grek. ECA siguroi qė ēmimet normale tė tregut tė mbizotėronin dhe nėnshkroi njė letėr angazhimi pėr njė bankė amerikane, e cila nga ana e saj rendiste letrat e kreditit me bankėn greke tė biznesit grek. Banka amerikane jepte njė kredi pėr biznesin grek nėpėrmjet pagimit tė faturės bankės greke. Mė pas, ECA e rimbursonte bankėn amerikane nė dollarė, tė marra nga njė fond xhirues pėr Greqinė nė Thesarin amerikan. Sasia e fondit tė pėrgjithshėm dhe e pėrdorimit vjetor tė tij pėrbėnin pjesė tė planit vjetor grek qė ECA e miratonte.

Nė Greqi, fermeri ose fabrika e paguanin bankėn greke nė dhrahmi, zakonisht kėste si njė kredi. Nė vend qė tė paguanin bankėn amerikane, banka greke i dėrgonte paratė nė fondin homolog tė Thesarit grek. Pastaj, qeveria greke e pėrdorte 95 pėrqind tė kėtyre fondeve pėr projekte brenda Greqisė, siē ishte miratuar nga ECA nė planin njėvjeēar. 5 pėrqindėshi tjetėr i shkonte ECA-s pėr shpenzime administrative.

Por kishte edhe mekanizma tė tjerė pagimi. Greqia mund tė paguante me dollarė nga vetė shkėmbimi i jashtėm i saj, pėr rimbursim tė mėvonshėm nga ana e ECA-s; tė nėnshkruante njė draft tė ECA-s nėpėrmjet Federal Reserve amerikane nė favor tė furnizuesve amerikanė ose t'i kėrkonte ECA-s tė nėnshkruante njė letėr angazhimi pėr furnizuesin, duke premtuar pagim tė drejtpėrdrejtė pa bankė. Kėto mekanizma alternative qenė kryesisht pėr furnizime tė mėdha mallrash, tė tilla si gruri, nafta apo ēeliku, pėr biznese greke shumė tė mėdha.

ECA e re ka nevojė tė adoptojė tė njėjtin lloj financimi fleksibėl si ECA e vjetėr. Ideja themelore ėshtė njėlloj: ta kthejė ndihmėn nė mbėshtetje efektive pėr tė gjithė sektorin e biznesit tė brendshėm nė vendet e varfėra. Shumė elementė mund tė transportohen tė paprekura, pėr shembull, fondi xhirues pėr vend. Pagesat nė avancė tė bankave amerikane pėr produkte amerikane ka gjasa qė nuk do tė nevojiten, pasi sot tė gjitha vendet kanė akses tė lehtė nė tregtinė botėrore dhe format e ndryshme tė financimit pėr ēfarėdo gjėje qė kanė nevojė tė blejnė. I gjithė financimi do tė jenė grante apo kredi pėr firma dhe organizata vendore, jo kontrata tė ECA-s qė kėto entitete implementojnė. Krahasoje kėtė me projektin tipik tė ndihmės, ku organizata vendore ėshtė njė nėnkontraktor qė dorėzon fatura pagesė pas pagese pėr njė projekt qė menaxhon agjencia e ndihmės. Nėn ECA-n, bizneset dhe organizatat e tjera menaxhojnė drejtpėrsėdrejti dhe raportojnė tė ardhura e shpenzime nga procedura llogaritjeje normale biznesi.

Gjatė katėr viteve tė Planit Marshall, Greqia shpenzoi mė pak se gjysmėn e fondeve tė homologut tė saj (45 pėrqind), duke lėnė kėshtu njė balancė tė shėndoshė pėr tė ardhmen. Si shumica e vendeve tė tjera tė Planit Marshall tė dėmtuara nga lufta, ajo ēka Greqia shpenzoi shkoi mė sė pari pėr rindėrtim fizik: shtėpi, ndėrtesa publike, rrugė, hekurudha dhe porte (31 pėrqind). Ndryshe nga vendet e tjera tė Planit Marshall, pėr shkak tė luftės sė saj civile nė vazhdim, Greqia shpenzoi njė sasi tė mirė tė fondeve tė homologut tė saj nė ndihmė pėr refugjatėt (29 pėrqind). Si vend i varfėr, ajo shpenzoi gjithashtu njė pjesė tė mirė nė bujqėsi (13 pėrqind), veēanėrisht hapjen e tokave tė reja, blerjen e bagėtive dhe njė sistem kėrkimor dhe zgjerimi., si dhe dha kredi tė mėtejshme pėr bizneset private greke tė tė gjitha llojeve (7 pėrqind). Pastaj vinin higjiena dhe shėndeti publik (3 pėrqind), pėrfshi njė fushatė malarieje.

Kjo ligjėsi shpenzimesh e fondeve homologe tregon se pjesa mė e madhe e parave ndihmoi biznesin: infrastrukturėn bujqėsore dhe tregtare, pėrfshi njė program rihuazimi tė drejtpėrdrejtė pėr bizneset. Plani Marshall jo vetėm qė e ktheu ndihmėn nė financim efektiv pėr tė gjithė sektorin e biznesit grek, por e bėri paranė publike greke tė varur nė vėllimin e biznesit. Nėqoftėse biznesi grek lulėzonte, ai do tė sillte mė shumė inpute dhe do tė paguante mė shumė para nė fondin homolog qeveritar. Nga ana e tij, ky fond e shpenzonte pjesėn mė tė madhe tė parave pėr ta mbėshtetur mė shumė biznesin. Tė gjithė kėta elementė transportohen tė paprekur nė ECA-n e re.

Plani Marshall pėrfshinte njė program asistence teknike, tė ndarė nga programet e vendeve, ku ekspertė amerikanė kėshillonin bizneset dhe agjencitė qeveritare evropiane, si dhe europianėt qė tė shkonin nė Shtetet e Bashkuara pėr tė studiuar bizneset amerikane. I gjithė programi zinte vetėm 1.5 pėrqind tė buxhetit tė pėrgjithshėm tė Planit. Grekėt morėn pjesė dhe kėrkuan edhe mė shumė. Lufta civile zgjati deri nė vitin 1949, por edhe mė pas paqėndrueshmėria vazhdoi. Vetėm nė vitin 1950, pati pesė qeveri tė ndryshme. Kjo bėri kėrdinė ndaj administratės sė Planit Marshall, ndėrsa stafi i agjencisė qeveritare shkonte dhe vinte. Shumė grekė u kėrkuan amerikanėve qė tė merrnin pėrsipėr anėn greke tė administrimit tė Planit, por ato refuzuan. Kjo qe pėrgjigja e drejtė, kėshtu qė grekėt pėrpunuan rregullimet institucionale qė duhet tė zgjasnin, pasi paraja e Planit Marshall tė kishte ikur.

Krahasoje kėtė me shumė tė huaj, qė agjencitė e ndihmės emėrojnė pėr tė hartuar dhe drejtuar projektet qeveritare dhe tė OJQ-ve nė vendet e varfėra, pėr tė siguruar qė projektet ecin siē duhet. Por projekti ecėn siē duhet pėr aq kohė sa qėndrojnė tė huajt dhe mė pas degjenerojnė. Kjo ėshtė asistencė projektesh, jo asistencė teknike. Diferenca midis tė dyjave ėshtė thelbėsore. Nė asistencėn e projekteve, tė huajt menaxhojnė projektin. Nė asistencėn teknike, kompania apo organizata vendore drejtojnė projektin dhe asistentėt teknikė i kėshillojnė ata nė aspekte tė projektit ku kanė ekspertizė tė veēantė.

Dekada mė parė nė ndihmė pėr vendet e varfėra, asistenca teknike qe norma. Keqmenaxhimi nga entiteti vendor i ēonte agjencitė e ndihmave qė gradualisht tė ndryshonin nė asistencė projekti, megjithėse akoma e quanin atė asistencė teknike. Ashtu si origjinali, ECA e re duhet tė financojė asistencėn teknike, jo asistencėn e projektit. Nėqoftėse entiteti lokal dėshton, ai falimenton, nė vend qė tė mbahet nė kėmbė nga tė huajt qė drejtojnė lojėn.

Pėr shkak se, qeveria greke qe nė gjendje tė tillė tė keqe, njė pjesė e shpenzimeve tė partnerit tė saj (3 pėrqind) shkuan pėr njė program special asistence teknike pėr ta reduktuar dhe reformuar atė. Nė shumicėn e vendeve tė varfėra ndihma ka financuar shumė programe asistence teknike pėr tė reformuar agjenci qeveritare, por pa njė mekanizėm tė brendshėm financues si financimi partnerial apo njė riorientim i pėrgjithshėm drejt biznesit si Plani Marshall. Megjithėse shkalla e ērregullimit institucional nė shumicėn e vendeve tė varfėra nėnkupton qė Fondacioni ECA do tė duhet tė shpenzojė para grant nė reformėn institucionale, pėrfshi njė pjesė nė financimin e ECA-s ėshtė njė gjė e mirė pėr t'u marrė nga origjinali.

Nė Planin Marshall, bizneset i paguan kreditė e pėrqindjet dhe kėto para financuan drejtpėrsėdrejti projektet qeveritare. Nė vendet e varfėra, sot stafi i Bankės Botėrore harton projekte pėr qeverinė qė t'i implementojė dhe mė pas llogarisin sesa shumė kjo do ta nxisė ekonominė e pėrgjithshme. Kjo i shtohet projekteve pėr tė arritur nė njė rritje ekonomike tė planifikuar pėr tė llogaritur mė pas taksat ekstra qė do tė mbledhė qeveria. Mė pas jep njė hua tė madhe pėr qeverinė qė ta paguajė me taksat e ardhshme nga rritja e ardhshme ekonomike. Pesė vjet mė vonė, kurr rritja nuk ka ndodhur dhe qeveria nuk mund ta paguajė kredinė, banka e mbyll atė duke hapur njė tjetėr ose aktivistėt e ndihmės bėjnė fushatė pėr bankėn qė ta falė atė. Ndėrkaq, banka ka hartuar njė grup tjetėr projektesh qė tashmė janė nė rrugė, me njė tjetėr kredi qė qeveria nuk do ta paguajė kurrė.

Plani Marshall hasi mė shumė pengesa nė Greqi sesa nė vendet e tjera, por sėrish programi funksionoi. Ekonomia greke u rrit me 30 pėrqind gjatė katėr viteve tė planit dhe mė pas u ngrit nė vitet Pesėdhjetė, kur Greqia u rrit mė shpejt se ēdo vend tjetėr i botės pėrveē Japonisė. Por ECA hasi probleme jo vetėm nė Greqi dhe nė vendet e tjera tė Planit Marshall, por edhe nė Washington. Hoffman luftoi dy lloje amerikanėsh: ofiqarėt nga agjencitė e tjera dhe lobet industriale.

Shumė zyrtarė tė Departamentit tė Shtetit e donin ECA-n qė ta kishin vetė, pasi ai merrej me punėt e jashtme, por Marshall me zgjuarsi vendosi qė ta bėnte tė pavarur. Edhe kėshtu, zyrtarė nė Departamentet e Shtetit, Thesarit, Tregtisė dhe Bujqėsisė donin qė ECA tė merrte staf prej tyre dhe tė punonte nėpėrmjet tyre kur tė futej nė fushėn e tyre, qė ishte tė gjithė kohėn. Nė tė vėrtetė, Hoffman e pajisi ECA-n nė Washington mė sė shumti me drejtues kompanish, avokatė korporatash dhe bankierė investimesh dhe u pėrpoq nė maksimum qė ta drejtonte Planin Marshall sipas parimeve tė biznesit mė shumė se sipas politikave tė departamenteve tė ndryshme. Ai i fitoi tė gjitha betejat e mėdha, megjithėse luftėrat vazhduan gjatė katėr viteve tė planit.

Lobet industriale qenė njė ēėshtje tjetėr. Hoffman donte qė biznesi amerikan tė konkurronte mbi njė bazė tė njėjtė me biznesin e huaj pėr kontratat e Planit Marshall, por lobi amerikan i transportit arriti qė tė shkruajė nė ligjin e Planit Marshall se 50 pėrqind e tė gjitha mallrave nėn Plan tė lėviznin me anije amerikane. Edhe industria e miellit pėrfitoi, nė masėn 25 pėrqind. Industria e aluminit u pėrpoq pėr 50 pėrqind, por Hoffman ia doli qė ta rrėzonte kėtė nė Kongres. Mė pas, ai gjykoi se transportuesit amerikanė po e ekzagjeronin me ēmimet, kėshtu qė kėrkoi se do ta injoronte normėn e 50 pėrqindėshit. Lobi i transportit ju kthye me njė fushatė marrėdhėniesh publike. Kėshtu, Hoffman kėrcėnoi me dorėheqje. Nė fund, ai e humbi kėtė raund dhe vazhdoi tė punonte. Mė pas, ai ia doli qė ta rrėzonte rregullin e miellit.

ECA e re ka shumė pėr tė mėsuar nga luftėrat e Hoffman me agjencitė dhe lobet industriale konkurruese. Donatorėt e ECA-s sė re duhet t'i japin asaj tė njėjtėn autonomi burokratike qė Marshall i dha planit fillestar. Tė njėjtat rregulla prokurimi nacionaliste qė Hoffman luftonte kundėr ndihmės sė huaj akoma tė fshikulluar sot, jo vetėm pėr mallra si ndihma ushqimore, por pėr asistencė - dhe projekt - teknik, ku agjencitė amerikane huazojnė kompani amerikane dhe britanikėt pėr tė njėjtėn gjė pėr francezėt. Danezėt do tė donin njė institut tė njėjtė teknik qė financojnė nė vend pėr tė drejtuar ndonjė projekt teknik nė Guatemalė. Francezėt do tė kėmbėngulnin nė njė pėrqindje tė caktuar tė shtetasve francezė nė stafin e ECA-s. Amerikanėt do tė pėrpiqen tė rikrijojnė sistemin universitar amerikan pėrfitues tė ndihmave qeveritare nė ēdo vend. Po kėshtu, rreth tryezės sė donatorėve. Kjo ėshtė njė praktikė ndihmė e rėndomtė dhe pėr ECA-n do tė duhet qė tė ndalojė. Kjo do tė ishte shumė e vėshtirė pėr t'u arritur. Ēdo donator do tė dojė ECA-n qė tė promovojė politikat, njerėzit dhe institucionet e saj nė tė njėjtėn mėnyrė qė departamentet amerikane do tė donin qė Hoffman tė promovonte tė tyret.

E fundit, por jo mė pak e rėndėsishmja, duhet tė pranojmė efektin e Planit Marshall ndaj integrimit ekonomik evropian. Nuk ka asnjė lidhje tė drejtpėrdrejtė: Bashkimi Europian filloi si njė marrėveshje rajonale qymyri nė vitin 1951, mė pas u bė Komunitet Ekonomik Europian nė vitin 1957, por lidhja jo e drejtpėrdrejtė ėshtė e fuqishme. ECA i shtrėngoi vendet qė tė mblidheshin sėbashku me njė plan tė vetėm nė Paris gjatė verės dhe vjeshtės sė vitit 1947 dhe ato u mblodhėn. Gjithashtu, ECA i shtrėngoi ato qė t'ia hapnin kufijtė njėri-tjetrit dhe ata i hapėn. Trupa rajonale e ECA-s, OEEC, qe nė mėnyrė tė tepruar njė krijesė amerikane, kėshtu qė europianėt krijuan tė tyren. Tė gjitha rajonet e varfėra tė botės kanė vende qė janė tejet tė vegjėl sa pėr t'u begatuar me kėmbėt e tyre dhe shumica e tyre pėrbetohen nė mėnyrė jo tė sinqertė pėr integrimin rajonal, por problemi real ėshtė se si ECA e re mund tė ndihmojė, sė pari nė Europė.

Nga Washingtoni nė Greqi kjo miriadė detajesh filloi tė tregojė rrugėn sesi ECA e re mund tė punonte. Shumė detaje do tė konfliktojnė: Pėr shembull, nuk do tė ketė traktorė dhe miell nga Amerika, por struktura dhe mekanizmat e tė vjetrės dhe tė sė resė thelbėsisht do tė jenė njėlloj - i njėjti softuer, harduer i ndryshėm, pėr njė kohė tė ndryshme dhe njė vend tė ndryshėm. Ėshtė nė kėtė mėnyrė qė Plani Marshall mbetet i pėrjetshėm e universal dhe shpresa mė e mirė pėr tė luftuar varfėrinė nė vendet e varfėra tė botės
 
     02 08 2010 (22:47)
Pages     Key     1 Page 1 Total:3 post