logo meemira.com

     

 Vetem FORUM OWNER mund te hapi tema te reja
1 Page 1 Total:6 post
TIA HOME FORUMS Te mblidhemi rreth guzhines..... Gjerat qe ju gatuani dhe qe mbani mend si behet.... na jepni receten ketu.
Gjerat qe ju gatuani dhe qe mbani mend si behet.... na jepni receten ketu. - 15 10 2010 - 19:30
  TIAProfili per: TIA    

Foto Albumi TIA   

Miqte e TIA  

Forumi juaj TIA   

Kjo tema do jet shkembimi i recetave..... Do sjell edhe une ca me vone!!!
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  V.I.P

V.I.P


Register: 28 01 2010
From:
Points: 1376

Veze Sy.....
Recata:

Dy Kokra veze hudhi ne tigan se bohen vete
 
     15 10 2010 (19:30)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
TAVE ELBASANI(tave kosi)

PERBERESIT:
1-MISH 500g
2-GJALP 2LUGE GJELLE
3-VEZE 2 KOKRRA
4-KOS 3 GOTA UJI
5-MIELL 2 LUGE GJELLE
6-ORIZ 1 LUGE GJELLE
DHE NE FUND KRIPTAVA E KOSIT PERGATITET ME MISH QENGJI OSE DASHI.PO TE JETE MISH QENGJI ,AI PIQET DREJTPERDREJT NDERSA ME MISH DASHI ZIHET ME PARE.
E PRESIM MISHIN DHE E VENDOSIM NE TEPSI,I HEDHIM GJAP SIPER DHE E FUSIM NE FURRE.I HEDHIM HERE PAS HERE UJE PER TE MOS U THARE.PASI TE PIQET E HEQIM NGA FURRA.NE TENXHERE ME GJALP HEDHIM PAK MIELL DERISA TE ZVERDHET,I SHTOJME LENGUN E MISHIT DHE E ZJEJME DERISA TE FORMOHET NJE SALCE E TRASHE.
PASI FTOHET I HIDHET KOS,VEZE,KRIPE DHE I PERZJEJME MIRE. NE TAVE HIDHET PAK ORIZ GJYSEM I ZIER VENDOSIM MISHIN SIPER PAK GJALP DHE E VENDOSIM NE FURRE.
 
     09 03 2010 (12:06)
  TIA

TIA


Register: 28 01 2010
From:
Points: 578
Princes krofnePėrbėrėsit:

* 1 filxhan kafeje vaj,
* 2 filxhanė kafeje ujė,
* 100 gr miell (1 gotė 2.1/2 dcl),
* 1/2 qeskė pluhur paste,
* 4 vezė.

Kremi: 1 litėr qumėsht, 10 lugė supe sheqer, 8 lugė miell, 2 vezė, 1 sheqer vanileje.

Pėrgatitja:

Vlohet uji me yndyrė. Largohet ena nga zjarri dhe, duke e pėrzier, hidhet gradualisht mielli i pėrzier me pluhur paste. Ena kthehet nė zjarr pėr t’u fėrguar brumi gjersa tė shkėputet nga luga dhe ena. Brumi ftohet, pastaj hidhen vezėt njė nga njė duke e tundur brumin me mikser ose me lugė druri nė masė tė njėllojtė. Me kaush ose me lugė tė mesme, nė madhėsi tė njė arre, tė larguara njėra nga tjetra, vendosen topthat nė tepsi tė shtruar me letėr tė yndyrshme. Futen nė furrė tė nxehtė me temperaturė 200 gradė C pėr t’u pjekur pėr 30-35 minuta. Nuk ēilet furra edhe 20 minuta pas pjekjes. Nėse dėshirohen krofne-mjellma, nga brumi i mbetur, me kaush tė hollė kuzhine, formohen disa “qafa” mjellmash nė formė tė shkronjės S. Piqen nė temperaturė 180 gradė C pėr 10 minuta, pastaj qėndrojnė nė furrė deri sa tė ftohen.

Tė verdhat e vezėve, sheqeri, mielli, sheqeri vanilje dhe 1 gotė qumėsht i ftohtė, tunden me mikser. Masa derdhet nė qumėshtin e nxehtė, duke e pėrzier kremin vazhdimisht me tel kuzhine gjersa t’i marrė disa valė dhe tė trashet. Tė bardhat e vezėve tunden nė shkumė tė qėndrueshme dhe bashkohen me kremin e ftohur duke e pėrzier me lugė gjersa masa tė bėhet homogjene. Krofnet e pjekura priten horizontalisht pėrgjysmė dhe mbushen me kremin e ftohur. Nėse pėrgatiten “mjellmat”, korja e sipėrme pritet pėrgjysmė, mbushen me krem, e nė mes vendoset qafa nė mėnyrė qė tė marrė formėn e mjellmės. Mbi hidhet sheqer pluhur.
 
     03 03 2010 (11:33)
  PRIDE

PRIDE


Register: 28 01 2010
From: Albania
Points: 197
MEQENESE VDES PER EMBELSIRA PO JU THEM SI PREGATITET TORTA:
PANDISPANJA E PJEKUR PASI LIHET TE FTOHET,E PRESIM NE 2-3 SHTRESA;
DHE SECILEN SHTRESE E SPERKATIM ME SURUP TE AROMATIZUAR ME LIKER OSE KONJAK,
LYHET SECILA SHTRESE ME KREMIN E PREGATIUR DHE MBI TE VENDOSEN RECEL,ARRA,
BAJAME DHE NGJITEN ME NJERA TJETREN.
SIPERFAQEN E LYEJME ME KREM GJALPI DHE ZBUKUROHET SIPAS DESHIRES
ME FRUTA TE NDRYSHME,LULUSHTRYDHE,KIVI QERSHI ETJ.ju befte mir
 
     01 03 2010 (14:40)
  TIA

TIA


Register: 28 01 2010
From:
Points: 578
Quote to: PRIDE | User id:56 | Nr: post:3465 | Forum id:112 | Data:Mar Mon 01 03 2010 (10:45:37) |


kam uri e dua te di kush gatuan me mire qe te me bej dreken ;);););)
 
     01 03 2010 (10:47)