logo meemira.com
njoftime pune

  

 Nuk lejohet postimi nga antare te pa regjistruar.
2 Page 1  2  Total:20 post
V.I.P HOME FORUMS Gjuhe Dhe Letersi Poezi shqiptare dhe te huaja!!!
Poezi shqiptare dhe te huaja!!! - 11 10 2013 - 15:48
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
LIGAVECI

Gjithe jeten, zvarre.
Zvarritesh,e pas le gjurme.
Gjurme jargesh, shpifesi.
Me dhimbsesh?!

Jo,kurrsesi jo.
I qete leviz,nen guasken tende,
perdredhur dhe ajo,
me formen qe merr trupi yt brenda.

Me neveritesh?! Po,se ti je neverites.
Ti del nga guaska fshehtas,
kur s'ndjen rrezik.
Ngre briret-antene,
te kapesh nje zhurme.

Kur i gjen?
Futesh brenda guaskes,
e bluan perbrenda,
gatuan jarget e tua te peshtira.

Serishmi del jashte, leviz ngadale.
Gjurmet e tua, jarge-ligaveci, i le pas.
E une, te neveris, nuk te shtyp.

Te shtyj me kembe, e ti rrokullisesh,
nen guacken tende te mbyllur,
por brenda te mbushur peshtirosje ligaveci...
Te perbuz ligavec...


Alma Roshi
 
     11 10 2013 (15:48)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Muzika


Muzika me rremben shpesh here posi det!
Drejt yllit tim te zber
N'hapsirat eter e n'mjegullen e qet'
Pelhuren hap atehere

Dhe fryhen mushkerite e gjiri neper er'
Pelhure prej gjemije
Siper ujrash shkas kur vala vjen me merr
Peshtjell ne netet hije

Shpirti i ndjen hovet ashtu posi gjemija
Kur deti nis e shkund
E me perkund vala, era dhe stuhija

Mbi honin qe s'ka fund
Por deti madheshtor pasqyr esht' here-here
E shpirtit tim te mjere!


Charles Baudelaire
 
     05 10 2013 (16:01)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Mos u zhduk

Mos u zhduk... Duke u zhdukur nga mua,
e çmisheruar vetvetes ju zhduke.

Vetja jote keshtu u tradhetua
me pandershmeri prostitute.

Mos u zhduk... Te zhdukesh eshte lehte,
te ringjallesh per tjetrin s'ka se si.

Vdekja te terheq shume thelle,
te vdesesh nuk eshte mençuri.

Mos u zhduk. Harro hijen e trete.
S'ka te trete. Dy jane dashurive.

Bashke do shkojme ne gjyqin e shenjte,
kur gjaku t'na therrase per pergjigje.

Mos u zhduk... e kemi shlyer mekatin,
fajtore s'jemi ne, as damkosur.

Te denje jemi une dhe ti per te falur
ne-mos-dashje ç'kemi plagosur.

Mos u zhduk. Te zhdukesh eshte çast,
por si do takohemi neper shekuj?

Ç'sozi kemi ne bote, ti fantazme
dhe une? - Femijet tane te qeshur.

Mos u zhduk. Jepma doren tende,
ne te jam shkruar une - i besoj sekretit.

Dashuria e fundit eshte e tmerrshme,
S'eshte dashuri, por frike e humbjes se tjetrit.


Yevgeny Yevtushenko
 
     01 09 2013 (21:29)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Gjenialiteti i turmes


Ka mjaftueshem tradhti, urrejtje, dhune, dhune
Absurditet ne qenien njerezore mesatare
Per te plotesuar ne çdo moment rradhet e çdo lloj ushtrie
Dhe me te aftet per vrasje jane ata qe predikojne kunder
Dhe me te aftet per urrejtje jane ata qe predikojne dashurine
Dhe me te aftet per lufte - perfundimisht - jane ata qe predikojne paqe

Ruajuni
Prej burrit mesatar
Prej gruas mesatare
Ruajuni prej dashurise se tyre

Dashuria e tyre eshte mesatare, kerkon mediokritetin
Por ka gjenialitet ne urrejtjen e tyre
Ka mjaft gjenialitet ne urrejtjen e tyre sa per t'ju vrare ju, per te vrare çdokend

Duke mos dashur vetmi
Duke mos e kuptuar vetmine
Ata do te provojne te shkaterrojne
Gjithçka
Qe ndryshon
Prej tyre


Duke mos mundur
Te krijojne art
Ata nuk do ta kuptojne artin

Ata do ta quajne deshtimin e tyre
Si krijues
Vetem si nje deshtim
I botes

Duke mos qene ne gjendje te duan me gjithe zemer
Ata do te besojne dashurine tuaj
Te paplote
E me pas ata do t'ju urrejne
Dhe urrejtja e tyre do te jete perfekte

Si nje diamant qe shkelqen
Si nje thike
Si nje mal
Si nje tiger
Si helmi
Arti i tyre me i arrire!


Henry Charles Bukowski

 
     01 09 2013 (21:25)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2


A me le ti apo une ika,
Tani e tutje nuk ka rendesi !
Fitova une dhe u mposht frika..
Ne jete ska veç nje dashuri !
Dhe po te kisha njemije jete,
Asnje prej tyre s'do te dhuroja...
Per jeten time vendosa vete,
Sepse aq shume e dashuroja !
 
     08 08 2013 (10:47)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Kenga e naivitMjerisht e varfer kjo njohja ime,

Fare pak gjera paskam ditur,

Neper dekada, ne kodra librash,

Ka mbetur prape djali i mitur.Shikoj tradhetine dhe e kuptoj

Kam mbetur ne koketrashe i ngrate!

Gjithmone me shfaqet me nje fytyre

Gjithmone them “e hengra prape!”Dhe bash atehere me vjen ninulla

E nenes time mbi koke:

Mbyll syte o shpirt, mos u mendo,

Se je i paster, s’je per kete kohe

Teodor Keko
 
     30 06 2013 (09:05)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Mohim


Mohimi u perkul.

Formoi nje kuartet

Vetja,njerezimi,bota dhe jeta

Ne nyje mohimesh veç diçka mbet

Ti pohim i vetem,Ti e verteta.
Lumturia ime

Ju dua , te vegjel dhe ju te medhenj!
Sikur te me derdhen te ligjte perrenj,
U thyej dhe qafen , i çoj mu ne djall
...Me goten perpara, me kengen me mall!

Shpesh vuaj dhe dhembet kercas domosdo,
Po jeta eshte lufte dhe une jam hero;
Ndaj jam i shkujdesur, pa para ne xhep,
As mbreti te drejtat s'm'i merr e s'm'i jep

Me shtyp zgjedhe e skamjes nga viti ne vit,
Por mbremjes me miqte une vitin e ndrit;
Kur mbrrijme qellimin dhe gazi na djeg,
Perse t'i kujtojme ca ferra ne shteg?

C'te merrem me fatin, me kalin germuq?
Pa hiqmu nga syte, i poshtri thuthuq!
Kur brenga dhe gazi trokasin ne xham,
U them: "Mire se vini, nje sofer e kam"!
Robert Berns

 
     25 12 2012 (12:59)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Det, o deti im!

Lerme te endem dallgeve te tua,
nuk munda dot mike t'i behesha bores,
sado egersi te ftohtave brigje,
E di,vjen nje dite do ma zgjasesh doren,
ndaj lerme ti ,lerme te gjendem prane teje ,
dhe nese funderrines zhytur do mbetem,
ne u zgjofsha enderrat dielli do me prese,
pa u thare o det ,nuk kam frike te tretem.

A.Papamihali
 
     18 09 2012 (23:10)
  Divine

Divine


Register: 16 02 2010
From:
Points: 2
Leter birit tim

Nese mund te humbasesh betejat
Pa u trishtuar ne deshperim
Nese mund te dashurohesh fort
Pa te çmendur dashuria
Nese mund te jesh i forte
pa humbur kurre butesine
Nese ndjen urrejtje,por nuk urren
Nese lufton duke u mbrojtur
Nese di te mendosh,te shohesh
Pa qene shkaterues e dyshues
Nese ennderron
Pa u bere endrra padroni yt
Nese mendon pa u bere mendimtar
Nese mund te kesh guxim
Te jesh i mençur dhe bujar
Pa qene moralist dhe i dobet
Nese takon fitoren dhe humbjen
Me te njejtin respekt,
Dhe ruan qetesine e gjakftohtesine
Kur te tjeret e humbasin
Atehere mbreterit,perendite
Fati dhe suksesi
Do te jene sklleverit e tu
Dhe ti do te jesh bere burre
Biri im


Rudyard Kipling
 
     16 01 2011 (21:46)