logo meemira.com

  

 Nuk lejohet postimi nga antare te pa regjistruar.
0 Page Total:0 post
V.I.P HOME FORUMS Teknologji Dhe Kompjuter!!! Zbulimi i laserit me Germanium premton qarqet kompjuterike optike
Zbulimi i laserit me Germanium premton qarqet kompjuterike optike - 15 02 2010 - 12:47
  V.I.PProfili per: V.I.P    

Foto Albumi V.I.P   

Miqte e V.I.P  

Forumi juaj V.I.P   


Krkuesit e MIT kan demonstruar laserin e par q prdor elementin germanium.

Laseri q punon n temperatur ambienti mund t jet nj hap i rndsishm prpara drejt qarqeve kompjuterike q pr t transferuar t dhna prdorin dritn n vend t elektricitetit, thon krkuesit.

Ky sht zbulim i rndsishm, nga t m t rndsishmit n kt fush thot Eli Yablonovitch, profesor n Universitetin e Kalifornis. Ai thot Do reduktoj ndjeshm koston e komunikimeve dhe do prodhohen qarqe m t shpejt.

Edhe pse procesort fuqizohen m shum, ata po prballen me nj barrier komunikimi: transferimi i t dhnave ndrmjet pjesve t ndryshme t qarkut vonohet shum. Nevojiten gjithashtu lidhje t shpejta pr ti drguar t dhnat n memorie. Lidhjet standarde t bakrit po dalin jopraktike sepse ato konsumojn shum energji pr t transferuar t dhna n nivele t larta q nevojiten n qarqet e brezave t ardhshm. Bakri prodhon edhe nxehtsi t madhe, dhe kjo imponon kufizime n pajisje, sepse inxhiniert duhet t gjejn mnyra pr t ftohur nxehtsin..

Transferimi i t dhnave me laser, duke prqendruar dritn n nj rreze t ngusht e t fuqishme mund t jet nj alternativ m e lir dhe m efeciente n energji. Ideja njihet si kompjutimi fotonik dhe sht shndrruar n nj nga fushat m t nxehta t krkimit mbi kompjutert.

Laseri sht fizik trsisht e re, thot Lionel Kimerling, profesor n MIT, grupi i t cilit zhvilloi laserin me germanium.

Edhe pse lasert jan atraktiv, materialet q prdoren tek ta (si arsenid galiumi) mund t jen t vshtir pr ti integruar n qarqe.

Kjo ka sjell lindjen e laserve t jashtm thot Yablonovitch. Lasert duhen ndrtuar t ndar dhe t integrohen n qarqe, n vend t ndrtimit t tyre direkt n t njjtin silikon q mban qarqet e procesorit. Kjo redukton eficiencn dhe rrit koston.

Laseri me germanium e zgjidh kt problem, sepse ai mund t ndrtohet bashk me procesorin, duke prdorur nj proces t ngjashm me ndrtimin e procesorit dhe n t njjtn fabrik.

Do duhen disa vite pr t msuar si t integrohen kto tip lasersh n nj proces standard prpunimi silikoni, thot Yablonovitch. Por tani e dim se mund t kemi qarqe komunikimi silikoni me laser t integruar.

Krkuesit e MIT besojn se lasert me germanium mund t prdoren jo vetm pr komunikime, por edhe pr elementet logjik t qarqeve, duke ndihmuar n ndrtimin e kompjuterve q kryejn llogaritje duke prdorur dritn n vend t elektricitetit.

Por Yablonovitch thot se ka pak gjasa q drita do zvendsoj elektricitetin trsisht. Mendoj se do prdorim dritn bashk me qarqet logjik elektronik thot ai. Drita lejon komunikimet e brendshme t operojm me m shum eficienc, por elementet logjike n vetvete ka shum gjasa t vazhdojn t prdorin elektricitetin.
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
Pages     Key     0 Page Total:0 post