logo meemira.com

  

 Non possono fare post i non registrati
1 Page 1 Total:2 post
V.I.P HOME FORUMS Teknologji Dhe Kompjuter!!! Terma Interneti!!!
Terma Interneti!!! - 24 02 2010 - 13:25
  V.I.P

V.I.P


Register: 28 01 2010
From:
Points: 1376
A

Account Regjistrim, e mbajtur mbi rrjete lokale dhe me sisteme operative shumprdoruesish, e dokujt prdoruesi i autorizuar nga administratori i sistemit. Ky veprim ka qllime identifikuese dhe sigurimi. Prmban nj emr prdoruesi dhe nj password (shih).

Agent Program q ka pr detyr t krkoj informacione mbi nj tem t specifikuar nga prdoruesi. Prdoret edhe pr t treguar nj program n gjndje ti bj t ditur prdoruesit q nj proces ka prfunduar ose q nj ngjarje e parashikuar ka ndodhur.

Akamai Shoqri e krijuar nga nj krkues i MIT, me qllimin t prmirsoj shrbimet (shpejtsi, efienc etj) t Internetit. Mund t arrihet n adresn url: www.akamai.com/company...gins.html. Kuptimi i vrtet nga gjuha Hawaiane: i menur, i zgjuar.

Applet Kod i shkurtr programimi. Prdoret veanrisht n referim t aplikimeve t gjuhs Java (shih) sipas normave t thirrura nga nj nj faqe HTML.

Arpanet Rrjet i realizuar m 1969 nga Ministria e Mbrojtjes s SHBA nprmjet Advanced Research Projects Agency (ARPA). Mbi t sht eksperimentuar dhe ndrtuar Interneti.B

Backbone Rrjet lidhjeje me shpejtsi t lart ndrmjet qndrave t komutimit (shih), Kuptimi fjal pr fjal shtylla kurrizore.

Band Gam e vazhdueshme frekuencash e prdorur pr nj qllim t veant, pr shembull transmetime t dhnash.

Bandwidth (gjrsi bande) Matje e kapacitetit t komunikimit ose shpejtsis s transmetimit t nj qarku a nj kanali. Matet n bps (bit pr sekond) nse qarku sht dixhital dhe n Hz (cikle n sekond) nse sht analogjik.

BBS Akronim i Bulletin Board System, buletin elektronik n t cilin prdoruesit mund t ln mesazhet e tyre. Shum BBS krkjn regjistrimin e prdoruesit.

Bit Shkurtim i b(inary) (dig)it. Njsia minimale e informacionit q prdoret nga kalkulatort. N form binare, bit-i mund t jet 1 ose 0 ose nj kusht logjik i vrtet ose i rrem. Nj grup prej 8 bit prbn nj byte (shih).

Bombim Ndrprerja drastike e proceseve funksionale t nj kompiuteri; shpesh pr shkak t nj prdorimi t gabuar t hapsirave t memories.

Boot Ndezja e kompiuterit ose e startup.

BPS Akronim i "Bit Pr Sekond". Bit n sekond, prmasa e shpejtsis s nj modem-i.

Browser Software q i lejon prdoruesit t vizualizoj dokumenta HTML t nxjera nga World Wide Web, nga nj rrjet tjetr ose nga vet kompiuteri i tij. Pjesa m e madhe e browser-ave jan edhe n gjndje t hapin file audio dhe video. Kuptimi fjal pr fjal do t thot shfletues.

Byte Shkurtim i binary term. Njsi informacioni e prbr nga nj sekuenc prej 8 bit. Sasia e memories dhe aftsit e memorizimit t nj kompiuteri jan prgjithsisht t shprehura si shumfish t byte: kilobyte (1024 byte ose 1 KB), megabyte (1.048.576 byte ose 1 MB) apo gigabyte (1.073.741.824 byte ose 1 GB). Ekzistojn edhe sisteme n t cilt byte-i sht i prbr nga m pak ose m shum se 8 bit. Mos ngatrroni shkurtimin e byte, B e madhe, me at t bit, b e vogl.C

Cache Pjes e memories s kompiuterit, n t ciln ruhen prkohsisht disa t dhna.

Carrier Furnizues shrbimesh telekomunikacioni i cili posedon entrale komutimi (shih) n rrjet.

CERN Laborator europian i fiziks brthamore n t cilin u zhvillua konferenca e par mbi World Wide Web. Konsiderohet vendi i lindjes s teknologjis WWW. Krkimet mbi teknologjin WWW dhe prcaktimi t standarteve relative i jan besuar tani World Wide Web Consortium-it (W3C www.w3.org).

Chat Bashkbisedim n koh reale midis shum personave nprmjet kompiuterit.

Cyberspace Term i shpikur nga shkrimtari amerikan William Gibson, q tregon ambientet e reja virtuale t krijuara nga interaksioneve inovative sociale q ndodhin nprmjet komunikimit informatik.

Client N nj rrjet lokal ose n Internet, kalkulator q hyn n burime t rrjetit t bashkndara apo t furnizuara nga nj kalkulator tjetr i quajtur server (shih).

Cookie Bllok t dhnash (n format teksti) i memorizuar nga nj server n Web mbi nj sistem klient. Prdoren pr t identifikuar prdoruesit, pr t udhzuar serverin t drgoj nj version t personalizuar t faqes Web q krkohet, pr t drguar t dhna t account-it t prdoruesit dhe pr qllime t tjera administrative.

Cracker Person q kalon prmasat e sigurimit t nj sistemi informatik dhe arrin hyrjen e pa autorizuar. Prgjithsisht me qllimin e vetm t hyj n sistem.

Cracking Veprim kopjimi ilegal i software tregtar, duke dhunuar dhe thyer elsat e mbrojtjes dhe regjistrimit t prdorura.

Crash Ndrprerja e nj programi ose dmtimi i nj njsie t diskut. Nj crash programi shkakton humbjen e t gjitha t dhnave t pa ruajtura dhe mund ta lej sistemin operativ aq t paqndrueshm sa mund t ket nevoj pr nj rindezje t kalkulatorit.D

Database sht nj bashksi t dhnash. Prmban krkimin, renditjen, rikombinimin, shikimet e shumfishta apo livelet e abstragimit t t dhnave q ndodhen posht. Prkthimi fjal pr fjal sht banka e t dhnave.

Decompression Metod kodifikim/dekodifikim i sinjaleve q lejon t transmetoj (ose arkivoj) m shum informacione se ato q ndryshe do t gjenin hapsir fizike n memorie.

Dedicated Dispozitiv, program ose procedur t rezervuara pr nj detyr apo nj funksion unik. Pr shembull quhet Linj e dedikuar nj linj komunikimi private e marr me qira nga nj shoqri telekomunikacionesh.

Demo Version me prmbajtje funksionalisht t kufizuar i nj software-i q shprndahet falas pr qllime demostrative dhe reklamuese. Shkurtim i demo(nstration), demostrim.

Desktop Zona e ekranit n t ciln shfaqen t gjitha dritaret e aplikimeve. Kuptimi fjal pr fjal tryez.

Dial-Up Lidhje me nj rrjet PC e kryer nprmjet thirrjes telefonike.

Digital firm Rezultat i procedurs informatike e bazuar mbi nj sistem elsash asimetrik ift, nj publike dhe nj private, q i lejon nnshkruesit, nprmjet elsit privat, dhe marrsit, nprmjet elsit publik, t shfaqin dhe t verifikojn prejardhjen dhe integritetin e nj dokumenti informatik apo nj bashksie dokumentash informatik.

DNS Akronim i Domain Name System, sistem emrtimi i domain-it. Nj PC i dedikuar me nj database kryen konvertimin e emrit t host-it (shih) n nj adres IP (shih).

Domain sht pjesa e fundit e nj adrese Interneti, si .com, .it, .fr, .de etj. N gjeografin e rrjetit, domaini kufizon dhe identifikon nj pjes t rrjetit. Identifikuesi i nj host-i riprmbledh hierarki t ndryshme domainesh dhe nndomainesh.

Download Veprimi i transferimit dhe kopjimit t file-ve me natyr t ndryshme nga nj kompiuter tjetr n PC personal. Shkarkim

Driver Software ose seri udhzimesh q i lejojn kompiuterit t komunikoj me nj dispozitiv tjetr.

E

E-mail Electronic mail ose post elektronike. Metod komunikimi e bazuar mbi kompiutera t lidhur n rrjet, n t cilin nj a m shum prdorues drgojn/marrin mesazhe elektronike duke prdorur nj program drejtimi t posts elektronike.

Extranet Rrjete me teknologji Internet qllimi i t cilave sht t lidhin ndrmjet tyre n mnyr t mbrojtur rrjete lokale gjeografikisht t largta.

F

FAQ Akronim i Frequently Asked Question, pyetje t krkuara shpesh.

Firewall Nj dispozitiv hardware dhe/ose software q pr motive sigurimi vendoset ndrmjet nj rrjeti lokal dhe pjess s jashtme, duke kryer funksionin e filtrit mbi paketat e t dhnave n hyrje dhe n dalje.

Freeware Program pr kompiuter i furnizuar falas dhe shpesh i vn n dispozicion n Internet ose nprmjet grupesh prdoruesish. Zhvilluesit e nj software t till shpesh mbajn ta gjitha t drejtat dhe prdoruesit nuk jan doemosdoshmrisht t lir t kopjojn apo shprndajn m tej programe t tilla.

FTP Akronim i File Transfer Protocol, protokoll (shih) pr trasferimin e file-ve.G

Gateway Konvertues protokolli. Nj nyje specifike e aplikimit q lidh ndrmjet tyre rrjete me karakteristika t ndryshme. Konverton kodet e t dhnave dhe protokollet e transmetimit pr t garantuar ndroperimin.

GIF Akronim i Graphics Interchange Format. Format standart pr file-at grafike n WWW. Shum i prhapur sepse prdor nj metod kompresimi t integruar q zvoglon prmasat e file-it.

GUI Akronim i Graphical User Interface, interface grafike.H

Hacker Person hollsisht i aft n analizn dhe prdorimin e sistemeve t kalkulatorve. Shpesh e prdorur n sens negativ pr t identifikuar ata q fal aftsive t tyre, hyjn ilegalisht n sistemet e kalkulatorve. Term amerikan i prkthyeshm n shqip ai q i fut duart gjithkund. Shih edhe "cracker".

Hacker Crackdown Operacion policor i kryer n 1990 n SH.B.A. kundr hacker-ave informatik. E para n llojin e saj dhe m e zgjeruara e m e organizuara nga do prpjekje e mparshme.

Home Page Faqja kryesore e nj adrese interneti, nga e cila mund t niset navigimi.

Host Kompiuter, i lidhur n rrejt me kompiutera t tjer, q zotron informacione ose shrbime.

HTML Akronim i Hyper Text Markup Language. Gjuh "e kodifikuar" pr formatimin e faqeve web dhe distribuimin e informacioneve relative. Gjuha html kundrashnon tekstin dhe grafikn n nj dokument, n mnyr q t udhzoj si browserat duhet t vizualizojn elementet e msiprm q tu prgjigjen veprimeve t prdoruesit. Kuptimi fjal pr fjal: Gjuh markimi hiperteksti

HTTP Akronim i HyperText Transfer Protocol, protokoll (shih) pr transferimin e t dhnave n formatin hipertekstual.

Hypertext Prshkruan nj tip eksplorimi interaktiv n linj. Lidhjet e mbyllura n fjal apo n fjalit i lejojn prdoruesit t selektoj tekstin (duke br klik me mouse) dhe t vizualizoj menjher informacionet dhe materialin e lidhur me t.I

IMAP4 Versioni i katrt i protokollit IMAP. Akronim i Internet Message Access Protocol. Protokoll n gjndje ti drejtoj mesazhet direkt n serverin e posts. N kt mnyr sht e mundur ti hedhsh t gjith mesazhet n server dhe t shkarkosh vetm titullin e tyre. Protokoll tejet i prdorshm nse ke mesazhe q prmbajn attachment me prmasa t larta dhe n rastin kur do ti ndash mesazhet mes shum prdoruesish ose thjesht mund t hysh n kutin e posts tnde nga kompiuter t ndryshm.

Internet year Njsi matjeje kohore q i korespondon 7 vjet n botn fizike.

Intranet Rrjet lokal q edhe pse nuk sht e prdorshme nga jasht prdor teknologji Interneti.

IP (adres) Numr binar me 32 bit (4 byte) q identifikon n mnyr univoke nj kalkulator host (shih) i lidhur me Internet dhe me kalkulator t tjer, me qllimin t arrij komunikimin nprmjet transferimit t paketave. Nja adres IP paraqitet n kt form: 212.141.53.165

ISDN Akronim i Integrated Services Digital Network, Rrjet digital me shrbime t integruar. Sistem transmetimi i t dhnave me linj telefonike, nprmjet lidhjeve t veanta. Garanton nj shpejtsi m t lart transmetimi.

ISP Akronim i Internet Service Provider. Furnizues i shrbimit pr hyrjen n Internet, pa ndrmjetsin e t cilit nuk do t ishte e mundur lidhja me rrjetin.J

Java Gjuh programimi e zhvilluar nga Sun Microsystems dhe prdoret pr realizimin e aplikimeve t shprndara n rrjet.

JPEG Akronim i Joint Photographic Experts Group. Standart i prhapur q prdoret pr pamjet fotografike. Shum browser web pranojn pamjet JPEG si formati standart pr vizualizimin e file-ave.K

Kernel Pjesa qndrore e nj sistemi operativ. Drejton memorjen, file-at dhe periferiket, mban t azhornuar datn dhe orn, lanon aplikimet dhe cakton burimet e sistemit.

Klient N nj rrjet lokal ose n Internet, kalkulator q hyn n burime t rrjetit t bashkndara apo t furnizuara nga nj kalkulator tjetr i quajtur server (shih).

Kompresim Metod kodifikim/dekodifikimi t sinjaleve q lejon transmetimin (ose arkivimin) t m shum informacioneve nga ato q mund t kishin gjetur hapsir fizike n suportin e memorizimit.

Komutim Modalitet komunikimi q prdor lidhje t prkohshme dhe jo t prhershme pr shkmbimin e informacioneve ndrmjet dy prdoruesve. N rrjetet e kalkulatorve komutimi i pakets i lejon t dhnave (paketa) t vihen n rrug (komutuar) nprmjet stacioneve ndrmjetse q, s bashku, shrbejn pr t lidhur drgues dhe marrs.

Konvergjenc Midis disiplinash dhe teknologjish te ndryshme, pr shembull kur komunikime telefonike dhe informatike konvergojn n fushn e telekomunikimeve. Edhe t arrijn s bashku.L

LAN Akronim i Local Area Network, rrjet privat e kufizuar brenda 10 km pr bashkndarjen e burimeve (HD, printera, modem-a dhe periferike t tjera).

Logoff Procedur dalje nga nj kompiuter host. Edhe logout.

Logon Procedur hyrje n nj kompiuter host. Edhe login.M

Mailing List List emrash dhe adresash poste elektronike t grupuar nn nj emr t vetm. Duke drguar nj e-mail n adresn q prfaqson t gjith listn, dhe automatikisht ose me ndrhyrjen e moderuesit t mailing list, do t ridrgohet t gjith pjestarve t asaj mailing list.

MIME Akronim i Multipurpose Internet Mail Extensions. Standart q shtrin SMTP-n (shih) pr ti lejuar t dhnave me natyr t ndryshme, t transmetohen nprmjet posts elektronike.

Modem Akronim i derivuar nga bashkimi MODulator-DEModulator. Dispositiv komunikimi q i lejon nj kalkulatori t transmetoj nprmjet nj linje telefonike standart, duke konvertuar sinjalin nga analogjik n dixhital dhe anasjelltas.

Motor krkimi Program i arritshm nprmjet rrjetit i cili sht n gjndje t indikoj dhe furnizoj, sipas krkess s prdoruesit, informacione t pranishme n Internet.

MP3 Shkurtim i Mpeg1 Layer 3, format q lejon kompresimin e file-ave zanor duke mbajtur nj cilsi t krahasueshme me at t nj CD audio.

MPEG Standart kompresimi t pamjeve n lvizje.

Multimedialitet Kombinim i tingujve, grafiks, animacionit dhe videos. Pr PC-n kta tipe t ndryshme t t dhnave nuk jan ve bit.N

Nerd N gjuhn rinore amerikane tregon nj prson t fiksuar, t pafat dhe pak jasht mendjes. Shpesh identifikohet me maniakun e kompiuterit.

Network Sistem elementsh t ndrlidhur pr t vendosur nj komunikim lokal ose t largt (remot) (me z, video, t dhna, etj) dhe pr t lehtsuar shkmbimin e informacioneve midis prdoruesve me interesa t prbashkt. Mund t jet i thjesht, me nj kabll prej pak metrash i shtrir midis disa kompiuterave, ose kompleks, si qindra mijra kompiutera n t gjith botn t lidhur me kabllo me fibra optike, linja telefonike dhe satelit. Nga anglishtja rrjet.

Newbie Prdorues i ri dhe jo ekspert i rrjetit.

Newsgroup Grupe diskutimesh mbi tema specifike q gjenden n Internet. Pr t lexuar mesazhet dhe t marrsh pjes n diskutimet duhet t jesh i regjistruar n kto newsgroup.O

Off line Prshkruam kushtin se kur nuk je i lidhur n Internet (ose m prgjithsisht me nj sistem telematik).

On line Ajo q sht lidhur me nj sistem telematik. Thuhet edhe pr prdoruesit kur prdorin nj kompiuter i cili vet sht i lidhur.

Paralel Modalitet transmetimi t t dhnave dhe bit-ve t kontrollit njkohsisht mbi fije t lidhura paralelisht.P

Password Bashksi karakteresh alfanumerike q, t shoqruara me nj emr prdoruesi (user name), prcaktojn n mnyr univoke at prdorues dhe e vrtetojn pr hyrjn n nj seri burimesh. Nga anglishtja fjal kalim.

PCMCIA Akronim i Personal Computer Memory Card International Association. Shoqat konstruktorsh dhe furnizuesish e lindur ve me qllimin pr promovimin dhe prhapjen e PC Card. Kjo e fundit sht nj dispozitiv i heqshm, e cila ka formn t ngjashme me nj kart krediti, e cila mund t prmabj memorie t tipeve t ndryshme, nj modem, nj prshtats pr rrjete lokale ose nj hard disk.

Plug in Program software q mund t integrohet n nj aplikim m t madh pr ti dhn funksione t mtejshme. Pr shembull n browserat mund t futen plug in pr t ekzekutuar file (prgjithsisht animacione) q prkundrazi nuk do t mund t njiheshin nga browseri.

Plug 'n' Play Sistem q i lejon nj PC t autokonfigurohet pr t njohur dhe pr t prdorur menjher komponente hardware t lidhur ose ndryshuar prgjat funksionimit. sht e mundur t lidhsh me kompiuterin nj monitor tjetr, nj printer apo nj modem pa e konfiguruar n sistemin operativ.

POP Akronim i Point Of Presence. Pik hyrje n rrjet pr tu lidhur me koston e nj telefonate urbane.

POP3 Versioni 3 (ajo e tashme) e standartit Post Office Protocol. Protokoll (shih) pr server (shih) n Internet q merr, memorizon dhe transmeton post elektronike dhe pr klient (shih) mbi PC q lidhen me serverin pr t shkarkuar dhe t drguar post elektronike.

Portal Web site q ofron nj gam t gjer shrbimesh: informacion, zbavitje, krkim n Internet, blerje on-line, e-mail dhe hapsira web personale.

PPP Akronim i Point-to-Point Protocol. Protokoll (shih) pr transferimin e t dhnave pr t kryer lidhje telefonike, pr shembull mes nj kompiuteri dhe Internetit. PPP-ja ofron, n krahasim me protokolle t ngjashm, nj mbrojtje m t madhe pr sa i prket siguris dhe ruajtjes s t dhnave prball nj trafiku m t lart. Nga anglishtja protokoll pik m pik.

Protokoll Bashksi rregullash standarte q lejojn transferimin, marrjen dhe njohjen e informacioneve mes makinave.

Provider Shih ISPQ

Qaf shisheje Shprehje q tregon limitet e kapacitetit t nj sistemi n drejtimin e trafikut t t dhnave n kushte ngarkese t lart.

Query Bashksi instruksionesh pr t nxjerr t dhna nga nj database dhe pr prezantimin e vet atyre pr prdorim.R

RAS Akronim i Remote Access Service. Software i Windows q lejon t arrish nj hyrje remote n nj kompiuter t lidhur n rrjet, dhe nga ai t lidhesh me Internetin, nprmjet modemit.

Rrjet shih "Network".

Robot N botn e World Wide Web, jan gjra t kuptuara prgjithsisht si programme q prshkruajn t gjith rrjetin n krkim t informacioneve pr ti indeksuar n nj motor krkimi ose pr t gjetur gabime n web-site-et.

Router Prgjat nj rrjeti komunikimi, dispozitiv q merr nj paket t dhnash dhe e drgon n makinn pasuese prgjat rrugs s dorzimit. I prkthyeshm me termin rrugzues.S

Serial Modalitet transmetimi t t dhnave n mnyr sekuenciale mbi nj linj t vetme transmetimi.

Server Kompiuteri q prmban informacionin e nevojshm pr prdoruesit e quajtur klient. Komunikimi arrihet me krkesn e nj shrbimi nga ana e klientit dhe realizimin si vijim t detyrs nga ana e serverit.

SGML Akronim i Standard Generalized MarkUp Language. Gjuh e prdorur pr prshkrimin e gjuhve t tjera strukturore t bazuara mbi kode pr krijimin e dokumentave. Gjuha HTML, pr shembull, prcaktohet (definohet) nprmjet SGML.

Shareware Software i mbuluar nga copyright, i shprndar mbi baz t nj prove para blerjes. Pas nj far periudhe kohe, kush dshiron t vazhdoj t prdor programin ftohet t paguaj pr t marr nj version prfundimtar t atij programi (jo m trial apo evaluation).

SMTP Akronim i Simple Mail Transfer Protocol. Pjes e TCP/IP (shih) pr drgim t mesazheve nga nj kalkulator n nj tjetr n nj rrjet. I prdorur n Internet pr t rrugzuar postn elektronike.T

TCP/IP (Protokoll) Akronim i Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Protokoll pr komunikimet mes kalkulatorve. sht br standarti i faktit pr transmetimin e t dhnave brenda rrjeteve, prfshi Internetin.

Telnet Protokoll q lejon t lidhesh dhe t punosh nga nj kompiuter remot. Duke u lidhur me nj sistem tjetr, prdoruesit mund t ken hyrje n shrbimet e Internetit q mund t mos jen t disponueshme n kompiuterin e tyre.U

Upload T kopjosh dhe/ose t drgosh nj file nga kompiuteri yt n nj sistem remot.

URL Akronim i Uniform (ose Universal) Resource Locator. Identifikues universal i burimeve, metod standart pr t komunikuar me nj server n rrjet dhe ti japsh adresa pr t arritur nj faqe Web ose komanda (ftp).

User name Identifikues me t cilin hyn n burimet (prgjithsisht t nj rrjeti). S bashku me passwordin prfaqsojn kredencialet t nj prdoruesi, me bashkimin e t cilave prdoruesi njihet nga sistemi.

USB Akronim i Universal Serial Bus. Metod lidhjeje seriale pr t lidhur periferike me nj kompiuter. Standarti USB mund t lidh me PC-n deri n 127 periferike (CD-ROM t jashtm, printera, modem, mouse dhe tastiera) nprmjet nj porte t vetme t prbashkt. Kjo sht e mundur duke i lidhur grshet periferiket.

UserID Shih user name.V

VGA Akronim i Video Graphics Adapter. Standart pr interface-in video.

VPN Akronim i Virtual Private Network, rrjet privat virtual. Bashksi nyjesh n nj rrjet publik si Internet q shkmbejn t dhna mes tyre duke prdorur nj teknologji mbrojtjeje nga prgjime t mundshme nga ana e prdoruesve t pa autorizuar, sikur nyjet t ishin t lidhura nprmjet linjave private.W

WAP Akronim i Wireless Application Protocol. Protokoll i konceptimit t ri q lejon hyrjen n Internet nprmjet telefonit celular.

WebTV Sistem hyrjeje n World Wide Web dhe vizualizimi i faqeve Web n ekran televiziv nprmjet set-top box, kit i nevojshm pr t marr dhe shkmbyer t dhna q prmban brnda edhe modem.

WWW Akronim i World Wide Web. Rrjet botror i strukturimit t informacionit dhe i burimeve n modalitetin hipertekstual. Nprmjet prdorimit t protokolleve t ndryshm, dhe prgjithsisht t gjuhs html lejon vizualizimin e pamjeve, filmimeve e zrave. Shrbim i krijuar nga CERN-i i Gjenevs. Kuptimi fjal pr fjal: rrjet merimange botrore.

@ "at" prdoret brenda nj adrese poste elektronike pr t ndar emrin nga domain-i.
 
     02 03 2010 (14:13)
  Dr.RONI

Dr.RONI


Register: 25 10 2004
From:
Points: 1545
Besoj se pas pak ditesh do te kesh fluks ne temat e tua nga motoret e kerkimit te google apo tjetre.

Gjithsesi informacione te dobishme.
 
     01 03 2010 (17:43)
Pages     Key     1 Page 1 Total:2 post