logo meemira.com
njoftime pune

  

 Nuk lejohet postimi nga antare te pa regjistruar.
1 Page 1 Total:2 post
V.I.P HOME FORUMS Teknologji Dhe Kompjuter!!! E ardhmja e piraterisë: Truri juaj!
E ardhmja e piraterisë: Truri juaj! - 28 02 2010 - 22:50
  TIA

TIA


Register: 28 01 2010
From:
Points: 578
Virus te lumt per kete lajmin qe ke sjell ... mua me pelqej shum dhe ishalla do marrin ne dore kete gjendje sigurie.... sepse pa dyshim qe ajo dite do vie mbase me afer se qe mendojme ne... Teknologjia ka ecur me hapa te medhenje dhe gjithcka ndodh me shpejt se qe disa mendojne.

Imagjino te te hakojne trurin .. brrrr
Kam pare nje film para ca dite sme kujtohet emri tash.... por kishte kete baze ..ku disa persona shkaktonin probleme tek te tjeret dhe ata pas ati lloj hakimi ishin ne gjednje edhe te vrisnin.... duke pas parasysh gjerat qe ua fusnin ne koke....
Po mendoj nese do me ndodhte mua kshu ;););););)
 
     03 03 2010 (11:49)
  V.I.P

V.I.P


Register: 28 01 2010
From:
Points: 1376
E ardhmja e piraterise: Truri juaj!

Hakerat qe marrin kontrollin e kompjuterit konsiderohen negative. Tani shkencetaret shqetesohen se nje dite ata do perpiqen te na marrin kontrollin e trurit.

Ne vitin e kaluar, kerkuesit kane zhvilluar teknologji qe mundesojne perdorimin e mendimeve per te operuar nje kompjuter, te manovrohet nje karrige me rrota ose te perdoret edhe Twitter – gjithçka pa levizur asnje gisht. Por teksa pajisjet nervore behen me te komplikuara – dhe behen pa fije – disa shkencetare thone se rreziqet e “piratimit te trurit” duhen konsideruar seriozisht.

“Pajisjet nervore po zhvillohen me shpejtesi shume te larte, dhe kane nje premise shume te mire per te ardhmen” thote eksperti per sigurine kompjuterike Tadayoshi Kohno i Universitetit te Uashingtonit. “Por nese nuk fillojme qe tani te kujdesemi per sigurine mund te gjendemi pas 5 a 10 vitesh duke thene se kemi bere nje gabim shume te madh.”

Hakerat nderhyjne perhere ne kompjuteret personale, por ç’do te ndodhte nese do i perqendronin perpjekjet ne pajisjet nervore, te tipit te stimuluesve te trurit qe momentalisht perdoren per trajtimin e semundjes se Parkinsonit dhe depresionin, apo sistemet me elektroda per kontrollimin e gjymtyreve me proteza? Sipas Kohno dhe kolegeve te tij, te cilet i kane publikuar shqetesimet e tyre me 1 Korrik ne “Neurosurgical Focus”, shumica e pajisjeve aktuale nervore kane shume pak rreziqe sigurie. Por teksa inxhinieria nervore behet me komplekse dhe me e perhapur, potenciali i problemeve te sigurise do shtohet.

Per shembull, brezi i ardhshem i pajisjeve te implantueshme qe kontrollojne gjymtyret proteze me shume mundesi do perfshije kontrolle pa fije qe do i lejojne doktoret te modifikojne parametrat e pajisjes nga distanca. Nese inxhinieret neurale nuk ndertojne mekanizma sigurie si kriptim dhe kontroll aksesi, nje sulmues mund te marre kontrollin e pajisjes dhe ne kete menyre te gjymtyrit robotik.

“Ështe shume e veshtire te projektosh sisteme kompleks qe nuk kane ‘vrima’”, thote Kohno. “Teksa keto pajisje mjekesore behen gjithnje e me shume te komplikuara, behet gjithmone e me e lehte te lihen pas dore ‘vrima’ te cilat ne te ardhmen mund te perbejne rreziqe serioze. Sot mund te duket si fantashkence, por e tille ishte e vizita e henes para 50 viteve.”

Disa mund te vene ne dyshim perse dikush mund te doje te “piratoje” trurin e dikujt tjeter, por kerkuesit thone se ka nje precedent per perdorimin e kompjutereve per te shkaktuar dem nervor. Ne nentor te 2007 dhe ne mars 2008 disa programues keqdashes kane vandalizuar disa faqe ueb qe te cilat perdoreshin nga epileptiket duke vendosur ne to animacione flash, te cilat shkaktuan kriza ne disa paciente te ndjeshem ndaj foto-elementeve.

“Ka ndodhur ne dy raste te ndara”, thote studentja diplomante Tamara Denning, bashkautore e studimit. “Ështe vertetuar se njerezit do sillen keq dhe do perpiqen te vene ne rrezik shendetin e te tjereve duke perdorur kompjuteret, sidomos nese pajisjet nervore kane perhapje me te gjere.”

Ne disa raste, pacientet mund te duan vete te piratojne pajisjet e tyre nervore. Ndryshe nga pajisjet per kontrollin e gjymtyreve proteze te cilet ende perdorin kabllo, shume stimulus te trurit qe tani mbeshteten ne sinjale pa fije. Piratimi i ketyre pajisjeve mund t’u mundesoje pacienteve “vete-diagnostikim” te sjelljeve te permiresuara apo lehtesim te dhimbjes duke rritur aktivitetin e pajisjeve.

Pavaresisht rreziqeve, thote Kohno, shumica e pajisjeve te reja krijohen pa marre fare parasysh sigurine. Inxhinieret nervore e konsiderojne sigurine dhe besueshmerine e pajisjeve te reja mbi bazen nese pajisja e re i pershtatet udhezimeve etike, apo jo. Deri tani, disa grupe kane vleresuar si mund te piratohen pajisjet nervore per te kryer veprime te paprogramuara. Kjo eshte hera e pare qe nje studim akademik ka shqyrtuar temen e “neuro-sigurise”, fjale e perdorur prej grupit per te shpjeguar fushen e tyre te studimit.

“Çeshtjet e sigurise dhe privacise duket se anashkalohen” thote Kohno. “S’do habitesha nese shumica e personave qe punojne ne kete fushe s’kane menduar kurre per sigurine.”

Kevin Otto, nje bio-inxhinier qe studion nderfaqet e pajisjeve te trurit ne Universitetin Purdue thote se ne fillim ishte skeptik per kete kerkim. “Kur e lexova fillimisht, isha ne dyshim nese siguria perbente problem. Por studimi jep nje argumentim bindes se kjo eshte e rendesishme, dhe ka ardhur koha qe inxhinieret nervore te bashkepunojne me zhvilluesit e sigurise.”

Kurre nuk eshte heret per te menduar per problemet e sigurise, thote inxhinieri nervor Justin Uilliams i Universitetit te Uisconsin, i cili nuk eshte perfshire ne kete studim. Por theksoi se pajisjet qe perdoren sot nuk jane subjekt sulmesh, dhe se frika per rreziqet e sigurise ne te ardhmen nuk duhet te ndaloje perparimin ne kete fushe. “Keto çeshtje te sigurise duhet te analizohen perkrah me zhvillimin e teknologjise” thote ai.

Historia jep shume shembuj se perse eshte e rendesishme te fillohet te mendohet per sigurine perpara se ajo te behet problem, thote Kohno. Ndoshta shembulli me i mire eshte Interneti, i cili fillimisht ishte konceptuar si projekt kerkimi dhe nuk e mori parasysh sigurine.

“Per shkak se Interneti nuk eshte konceptuar duke marre parasysh sigurine eshte shume e veshtire, ne mos e pamundur, te rikrijohet infrastruktura aktuale e Internetit per te arritur objektivat e sotem te sigurise.” Kohno dhe koleget e tij shpresojne te shmangin probleme te tilla ne boten e pajisjeve nervore, duke shtyre komunitetin e fushes te marre parasysh problemet e sigurise para se ato te behen realitet.

“Pyetja e pare qe duhet t’i bejme vetes eshte: ‘Mund te kete probleme sigurie dhe privacie?’” thote Kohno. “Diskutimi nese ka apo jo probleme te fut 90% ne teme, dhe kjo eshte gjeja me e rendesishme.”
 
     28 02 2010 (22:51)
Pages     Key     1 Page 1 Total:2 post