logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Gjethet e dafines, vlerat kuruese
Autor Arsen - 25 febbraio 2012 09:11
  

Edhe pse gjethet e dafines perdoren zakonisht ne gatim per tiu dhene me shume shije dhe arome pjatave, ato sjellin edhe shume te mira per shendetin. Ja disa prej tyre.
* Ndihmon ne kurimin e diabetit te tipit 2
* Ndihmon luften kunder -

semundjeve kardiovaskulare. Dafina rregullon gjithashtu edhe indeksin glicemik, ate te kolesterolit dhe triglicerideve.
* Permireson tretjen. Pirja e 2-3 filxhaneve aj dafine ne dite ndihmon ne tretjen ushqimit.
* Ndihmon luften kunder gripit, rrufes dhe bronkitit.
* Largon lodhjen dhe deshperimin. Kura per kete eshte 2 filxhane aj dafine ne dite per 3 jave me radhe.
* Qeteson nervat.
* Qeteson reumatizmin.
* Perdoret edhe per te luftuar mukozat.
Kujdes!
Per disa mund te shkaktoje alergji dhe nuk iu keshillohet grave shtatzena apo atyre qe ushqejne bebin me gji. Per femijet me te vegjel se 3 vje eshte mire te mos kalohet masa 5gr ne rast se ka probleme me zorren e trashe.

Burimi: Gazeta Standard
-
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 89513, stampe 16 ©


Meemira.com