logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Pjeshka, vlerat e ketij fruti magjik
Autor Arsen - 20 gennaio 2012 12:46
  

Nese ka nje frut qe nuk duhet te mendoheni dy here per ta ngrene ajo eshte pjeshka. Te buta apo te forta, me qime ose jo nuk ka rendesi. Kudo qe jeni “vidheni” nje dhe konsumojeni. Ka vlera te pazevendesueshme, perveē relaksit shendetesor qe te fal.<-

br /> Pjeshka ky frut qe konsiderohet si simboli i jetegjatesise ne Kine, ka origjinen e vet ne kete vend ku eshte kultivuar per me shume se 5000 vjet.
Pjeshka eshte e pasur me antioksidante te cilet i mbrojne qelizat e trupit nga demtimi dhe keshtu zvogelojne rrezikun nga semundjet kardiovaskulare, disa lloje te kancerit dhe semundjeve kronike. Pjeshkat permbajne fenol, substance e cila eshte antioksidanti i saj kryesor dhe i cili vepron me fuqishem se sa vitamina C.
Por, meqe lekura e pjeshkes permban deri dy here e gjysme me shume fenol se sa vete brendesia e frutit, mos e qeroni ate. Nese nuk e pelqeni levoren e pjeshkes se zakonshme per shkak te “qimeve”, merrni nektarinat qe jane pa qime. Ne esence eshte peme krejtesisht e njejte.
Karotenoidet kryesore te cilat gjenden ne pjeshke dhe nektarina jane beta-kriptoksantin dhe beta-karotine, te cilat ne organizem shnderrohen ne vitamine A. Sa me te portokallta te jene pjeshkat me teper beta-karotene ka ne to.

> Pse duhen konsumuar
Pjeshket e fresketa jane burim i mire i fosforit, i cili eshte jashtezakonisht i rendesishem, sepse ndikon ne shendetin e eshtrave dhe dhembeve, rritjen dhe rigjenerimin e indeve dhe mirembajtjen e vlerave te ph ne gjak.
Ato po ashtu permbajne edhe hekur, baker i cili i nevojitet organizmit per te krijuar hemoglobine dhe kolagjen, vitamine B3, i cili eshte nje faktor i rendesishem per metabolizmin dhe prodhimin e energjise.
Nje pjeshke e madhesise mesatare (me levore), mbulon pese deri ne dhjete per qind te nevojave te trupit per fibra te te rriturit. Nese hani pjeshke rregullisht, do te rregulloni sulmet e urise, do te mundesoni zbrazjen e rregullt te zorreve, do te zvogeloni rrezikun nga kanceri i zorres se trashe, semundjet kardiovaskulare dhe diabeti i tipit 2.
Nuk duhet harruar as qe pjeshket jane burim i rendesishem i vitamines C, e cila na mbron nga infeksionet dhe pershpejton sherimin dhe i vitamins E, e cila ndikon ne imunitet dhe ne shendetin e lekures.
Mund te jene nje vakt i lehte
Pjeshka eshte e persosur si nje vakt i lehte pas mengjesit, pa shtuar sheqer, tretet lehte dhe prandaj eshte e pershtatshme per ata qe kane probleme me tretjen. Keshillohet te hahet larg vakteve, pasi “perzierja” e qumeshtit dhe karbohidrateve mund t’i shkaktoje parehati zorreve.
Se fundi, duhet te jeni te vetedijshem se nuk duhet te pini shume uje pas ngrenies se ketij fruti, sepse rrezikoni acidin cianidrik qe ndodhet ne pjeshke.
Llojet e pjeshkeve
Ne mund te ndajme ne tri lloje kryesore pjeshkat:
Pjeshka e zakonshme, qe karakterizohet nga nje lekure e holle dhe e bute, me push te holle dhe qe mund te kete tul ne ngjyre te bardhe ose te verdhe.
Pjeshka pa push ose nektarina, e cila karakterizohet nga nje lekure e bute dhe tuli i saj eshte zakonisht i verdhe dhe i forte.
Se fundi, ekziston nje kategori pjeshke qe nuk eshte se tregtohet ne tregun e shitjeve me pakice,ajo perdoret zakonisht ne lengje frutash, ka tul shume te forte dhe e ruan ate per nje kohe te gjate, prandaj eshte ideale per industrine e lengjeve.
Simbolika e pjeshkes ne vendet e botes
Ne Kine eshte konsideruar si fruti i imoralitetit dhe i pranveres. Ne Japoni konsiderohet si mbrojtes kunder forcave te keqija.
Ēelja e pjeshkes simbolizon rinovim, rilindje, bukuri, rini, purifikim dhe besim ne martese. Ne simbolizmin kristian pjeshka eshte fruti i shpetimit, dhe per kete arsye shpesh shfaqet ne pikturat e Virgjereshes me femijen.
Vlerat ushqyese
Ketu jane vlerat ushqyese per 100 gram te produktit:
Potasio: 260 mg.
Kalori: 27 kcal.
Uje: 90,7 g.
Karbohidrate: 6.1 g.
Proteina: 0,8 g.
Sheqerna: 6.1 g.
Fibra: 1.6 g.
Kalcium: 8 mg.
Natrium: 3 mg.
Hekur: 0,4 mg.
Kalium: 260 mg.

Burimi: Revista Shqip
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 54554, stampe 17 ©


Meemira.com