logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Lamtumire peshe pegjithmone! Keshilla speciale per dieta
Autor Arnold - 02 agosto 2011 14:34
  

Nese jeni lodhur duke humbur gjithmone peshe e duke e fituar ate perseri, provoni keshillat e meposhtme, te cilat nga rezultatet tregojne se mund te jene shume efikase.

1. Mbani nje ditar ushqimi.
Te pakten 5 dite, deri nje j-

ave, mbani nje laps dhe nje leter ne dore dhe shkruani cdo gje qe hani, sa hani, kur dhe ku duhet t’a hani, dhe me ke ishit kur e hengret. Mundohuni ti shkruani keto gjate kohes qe hani/ shume njerez mendojne se kur mundohen te kujtojne dicka qe hengren qe ta shenojne ne fund te dites, ato e harrojne ato. Ka pasur dhe nga ato njerez qe kane thene qe nuk kane ngrene vetem sepse nuk deshironin ta shenonin ne leter. Jini teresisht e ndershme me veten tuaj. Nuk keni pse t’ja tregoni ndokujt rezultatet
2. Mos hani shume pak
Dietat me shume pak kalori,mund t’ju ndihmojne te humbni peshe, por jane shume te veshtira per te te inkorporoni keto sjellje te thjeshta gjate dites tuaj?

t’u mbajtur. Gradualisht do te lodheni dhe do te irritoheni,do te humbni energjine per ushtrime, dhe njerezit nuk do te donin te hanin me ju pershkak te listes se gjate te ushqimeve qe nuk mund te hani ne nje dreke ne restorant, apo dhe ne shtepi.
3. As mos rrini pa ngrene e a-

s mos hani shumeeee
Nuk ishte shaka kur thane qe ” mengjesi eshte vakti me I rendesishem I dites”. Studimet tregojne se kush e le vaktin e pare, perfundojne duke ngrene me shume kalori gjate dites dhe bejne zgjedhje me pak te shendetshme. Mundohuni te hani te pakten 3 vakte ne dite. Do te ishte mire qe ti ndanit vaktet ne 6 vakte te vogla ne dite, kjo e mban metabolizmin dhe nivelin tuaj te sheqerit te rregullt.
4. Te fresket gjate dites
Ushqimet e paketuara zakonisht ulin vlerat ushqyese te ushqimeve dhe rrjedhimisht rrisin kalorite. Shoqata dietike amerikane rekomandon 3-5 sherbime nga frutat dhe perimet ne dite. Nuk keni kohe per ushqime “shtepie”? Pergatitini ne fund te javes, qe gjate javes thjesht t’ju duhet ti ngrohni.
5. Hidratohuni qe te humbni peshe me shpejt
Pini uje, kafe, caj ose lengje frutash. Duke perfshire ujin e “fshehur” qe ndodhet ne ushqime, 1.5l ne dite. Sa uje duhet te pijme? Ne pergjithesi duhet te pini aq uje ne dite sa urina juaj te jete gati e qarte.
6. Hani me pak, ushtrohuni me shume
Gjeja e mire e dietave eshte se ju tregojne ku duhet te ndaloni se marruri numrin ekstra te kalorive. Shume njerez, hane thjesht per zakon edhe nese nuk jane te uritur. Ne kete menyre ju duhet te filloni dhe nje program fitnesi. E di qe mund te thoni” nuk kam kohe sepse…..( vendosni ketu justifikimin tuaj). Pyeteni veten..” Sa energji me teper do te kisha nese nuk do te kisha keto ekstra kilogram? Sa gjera do te shijoja dhe do te ndjehesha mire nese do kisha nje trup te shendetshem. A ja vlen disa minuta ne dite te inkorporoni keto sjellje te thjeshta gjate dites tuaj?


/Beauty.al
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 97682, stampe 45 ©


Meemira.com


Dhimbjet e qafės
Reads:26274