logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

5 keshilla per mishra dhembesh te forte
Autor Arsen - 10 gennaio 2012 18:26
  

Shume persona ankohen dhe kane probleme me mishrat e dhembeve. Por si mund te arrihet qe mishrat e dhembeve te jene me te forte? Po edhe per kete ka nje zgjidhje, por qe duhen ndjekur disa keshilla per te arritur rezultatin e deshiruar. Lengu i porto-

kallit, mishi, peshku, karota, dardha, molla, banania, kosi dhe qumeshti jane disa nga perberesit qe ndihmojne ne kete drejtim.
Ja 5 keshilla per mishra dhembesh te forte:
1. Ne mesdite pini limonada dhe leng portokalli, permbajne vitamina qe riaktivizon qarkullimin, pra oksigjenon qelizat e mukozes se gojes dhe forcon mishrat e dhembeve. Jo vetem kaq, vitaminat aktivizojne enzimat e mukozave duke krijuar nje barriere mbrojtese ndaj mikrobeve.
2. Konsumo te pakten 2-3 here ne jave mish dhe peshk, pasi ata kane proteina qe mbajne qelizat ne forme.
3. Mos harro te futesh ne ushqimet tua karoten, dardhe e molle, pasi jane te pasura me uje dhe me fibra dhe i mbajne te fresketa e te pastra mishrat e dhembeve.
4. Konsumo hera-heres ndonje banane, ajo permban ksititol, nje lloj sheqeri qe bllokon prodhimin e baktereve.
5. Ne mengjes konsumo kos me qumesht lope ose dhie. Laktobakteret e tij mbajne nen kontroll bakteret e gojes.

Burimi: G-

azeta Standard
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 40688, stampe 10 ©


Meemira.com