logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

“Floket gersheta”, akuza te ashpra kundra tyre
Autor Bianca - 24 agosto 2011 10:53
  

Gershetat e famshme te vogla qe cdo njeri femer apo mashkull qofte i ka bere ne floket e tij hidhen ne “gjyq”.

Keto lloj gershetash te cilat i bejne shume persona duke perfshire ketu edhe shume personazhe VIP, kushtojne 40 euro dhe ker-

kojne nje kohe nga 3 deri ne 6 ore qe te behen. Edhe pse keto gersheta ne pamje te pare jane shume komode, t’i mbajen floket per disa kohe ne rregull pa u shqetesuar se si duhet t’i krehim apo cfare modeli t’i bejme.

Sipas ekspertit italian Marco Toscani ky model flokesh ofron nje terheqje te vazhdueshme te flokut dhe mudn te shkaktoje deme te pakthyeshme. Edhe pse ne stinen e veres keta gersheta te mbajne fresket apo nuk i ke floket mbi fytyre ato dobesojne floket, irritojne lekuren e kokes e shume gjera te tjera.

Shume persona qe i mbajne gjate stines se veres sapo rikthehen ne shtepi dhe i leshojne gershetat i duhet qe t’i presin floket. Dhe ekspertet keshillojne qe perpara se te behen gershetat te lyhet koka me krem kundra dielllit dhe te mbahet gjithmon nje kapele ne koke dhe nuk eshte e keshillueshme per femijet e vegjel qe kane lekure delikate.

Dhe periudha me e keshillueshme eshte, jo me shume se nje jave. Keshtu qe gershetat duhet t-

’i bejme vetem per ndonje feste dhe jo t’i mbajme per nje perudhe te gjate- vazhdon Toscani./BalkanWeb/
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 90819, stampe 24 ©


Meemira.com