logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Ngjyra e zbehte e lekures
Autor Arsen - 15 marzo 2012 14:57
  

Nese shpesh degjoni kete pyetje, dhe perveē kesaj ju plasin qoshet e buzeve, thonjte thyhen lehte, dhe rri gjithmone e lodhur, atehere ndoshta ju jeni anemik. Kujdes! Nese nuk trajtohet, mund te paraqet rrezik per jeten.
Anemia ndryshe do te t-

hote pagjakesi. Kjo semundje ndikon ne uljen e mases se eritrociteve ne gjak, e cila percillet me zvogelimin e koncentrimit te proteines se quajtur hemoglobine. Zakonisht shkaktohet nga mungesa e hekurit.
Shume probleme
Problemi i deficitit te hekurit, paraqitet ne rastet kur nuk absorbohet mjaftueshem ne organet e tretjes (p.sh. pas operacioneve) apo me rastin e humbjes me te madhe te sasise se gjakut (p.sh. gjate menstruacioneve). Sasia e hekurit mund te jete me e vogel gjate kohes se shtatzenise apo gjate rritjes se shpejte. Mangesia e tij, po ashtu mund te jete rezultat i te ushqyerit jo-adekuat. Nese ju jeni duke humbur vazhdimisht hekur, atehere kjo mund te tregoje se ndoshta keni problem me shendet. Te shumica e te semureve anemik verehet: dobesimi, plogeshtia, rrahje te forta te zemres dhe frymemarrje e renduar gjate nje pune te vogel. Tek femrat zakonisht kjo shprehet me kokedhembje. Lekura duket me e zbehte.
Dieta adekuate
Mungesen e hekurit mund t-

a permiresoni, duke perdorur diete. Burim i mire i hekurit eshte mishi, peshku, e verdha e vezes, perime me gjethe jeshile, patate, karota, rrepa, lulelakra, drithera, fruta (sidomos kumbulla, kajsia, pjeshka, luleshtrydhja) dhe fruta te thata. Mirepo, shpesh here eshte e domosdoshme qe hekuri te jepet ne menyre orale, permes pilulave.

Burimi: Telegrafi
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 22353, stampe 10 ©


Meemira.com