logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Ushqimet me te rrezikshme ne bote...
Autor Ira - 26 giugno 2011 00:07
  

Akademia Amerikane e Pediatreve ka publikuar listen e ushqimeve me te rrezikshme ne bote. Jane ushqime te nevojshme, disa shume te shtrenjta, por qe nese si perdorim si duhet mund te na shkaktojne vdekjen,ose thjesht te na semurin per ca dite. Sipa-

s nje studimi te ri, hot-doget perbejne kercenim dhe per femijet sepse mund tu mbeten ne fyt ndaj ato duhet te shoqerohen me tabela paralajmeruese.

Rreth 17 perqind e rasteve te asfiksise se shkaktuara nga ushqimet tek femijet nen dhjete vjec shkaktohen nga hot-doget. Ndaj ata konsiderohen si nje prej dhjete ushqimeve me te rrezikshme te vitit. Fugu eshte nje lloj peshku qe sherbehet me feta te holla nga shefat e kuzhines. Te brendshmet e fugut, vezet dhe melia permbajne nje lloj helmi, i cili eshte 1200 here me shume helmues se cianidi. Toksina eshte aq e fuqishme sa nje doze mikroskopike mund te vrase 30 njerez.

Per shkak te rrezikut qe mbart shefat kalojne kurse dhe trajnime tre-vjeare para se te marrin licencen per ta gatuar. Nje pjate e tille kushton rreth 200 dollare. Ne Xhamajke fruta e ackes eshte nje lloj bekimi i dyfishte. Ajo njihet si fruti kombetar i Xhamajkes dhe nese hahet menjehere mund te shkaktoje ate qe quhet semundja xhamajkane e t-

e vjellave dhe mund te oje ne koma ose vdekje. Ky frut permban nje lloj helmi, i cili duhet evituar me kujdes kur fruti piqet plotesisht dhe me pas acke sherbehet me merluc.

Kikiriket jane te shijshem, por ne fakt ata sjane dhe aq te pafajshem. Sipas nje studimi thuajse nje perqind e popullsise ka alergji nga kikiriket. shte nje prej shkaqeve me te rendesishme ne vdekjet nga alergjite. E per shkaqe te pashpjegueshme ky fenomen po rritet gjithnje e me shume. Veanerisht, numri i alergjive nga kikiriket eshte rritur tek femijet. Gjethet jeshile, perfshi ketu spinaqin, sallaten dhe lakren jane perfshire ne ushqimet me te rrezikshme te vitit 2009.

Sipas studimeve, ushqimet e kesaj kategorie kane shkaktuar 363 semundje vitin e kaluar; 240 prej ketyre te lidhura me ushqimin ne restorante. Pjesa me e madhe e problemeve qe shkaktojne vjen nga kapja me duar te palara e tyre.

Peshku ton i konservuar eshte nje nga ushqimet me te preferuara te konsumit te shpejte. Toni eshte bere shume shpejt peshku me i konsumuar ne bote. Por, ai ka dhe reputacionin me te keq. Studiuesit kane paralajmeruar se konsumi i tepert i tij mund te ndikoje ne semundjet kardiovaskulare dhe sistemin nervor, per shkak te nivelit te larte te merkurit qe gjendet tek ai.

Hot dogs

Sipas nje studimi te ri, hot-doget perbejne kercenim dhe per femijet sepse mund tu mbeten ne fyt ndaj ato duhet te shoqerohen me tabela paralajmeruese. Rreth 17 perqind e rasteve te asfiksise se shkaktuara nga ushqimet tek femijet nen dhjete vje shkaktohen nga hot-doget. Ndaj ata konsiderohen si nje prej dhjete ushqimeve me te rrezikshme te vitit.

Fugu

Fugu eshte nje lloj peshku qe sherbehet me feta te holla nga shefat e kuzhines. Te brendshmet e fugut, vezet dhe melia permbajne nje lloj helmi, i cili eshte 1200 here me shume helmues se cianidi. Toksina eshte aq e fuqishme sa nje doze mikroskopike mund te vrase 30 njerez. Per shkak te rrezikut qe mbart shefat kalojne kurse dhe trajnime tre-vjeare para se te marrin licencen per ta gatuar. Nje pjate e tille kushton rreth 200 dollare.

Acke

Ne Xhamajke fruta e ackes eshte nje lloj bekimi i dyfishte. Ajo njihet si fruti kombetar i Xhamajkes dhe nese hahet menjehere mund te shkaktoje ate qe quhet semundja xhamajkane e te vjellave dhe mund te oje ne koma ose vdekje. Ky frut permban nje lloj helmi, i cili duhet evituar me kujdes kur fruti piqet plotesisht dhe me pas acke sherbehet me merluc.

Kikiriket

Kikiriket jane te shijshem, por ne fakt ata sjane dhe aq te pafajshem. Sipas nje studimi thuajse nje perqind e popullsise ka alergji nga kikiriket. shte nje prej shkaqeve me te rendesishme ne vdekjet nga alergjite. E per shkaqe te pashpjegueshme ky fenomen po rritet gjithnje e me shume. Veanerisht, numri i alergjive nga kikiriket eshte rritur tek femijet.

Gjethet jeshile

Gjethet jeshile, perfshi ketu spinaqin, sallaten dhe lakren jane perfshire ne ushqimet me te rrezikshme te vitit 2009. Sipas studimeve, ushqimet e kesaj kategorie kane shkaktuar 363 semundje vitin e kaluar; 240 prej ketyre te lidhura me ushqimin ne restorante. Pjesa me e madhe e problemeve qe shkaktojne vjen nga kapja me duar te palara e tyre.

Raveni

Raveni, zarzavatja e lavderuar per rolin ne brumin e embelsirave nuk eshte aq e embel sa jemi mesuar ta mendojme. Kjo zarzavate ka origjine mjekesore qe daton ne Azi, por nese perzien nje sasi te madhe nga gjethet e saj mund te jete helmuese. Sipas studimeve mjekesore, gjethet e ravenit nuk duhet e gatuhen apo konsumohen per shkak te toksinave.

Peshku ton

Peshku ton i konservuar eshte nje nga ushqimet me te preferuara te konsumit te shpejte. Toni eshte bere shume shpejt peshku me i konsumuar ne bote. Por, ai ka dhe reputacionin me te keq. Studiuesit kane paralajmeruar se konsumi i tepert i tij mund te ndikoje ne semundjet kardiovaskulare dhe sistemin nervor, per shkak te nivelit te larte te merkurit qe gjendet tek ai.

Tapioka

Kjo eshte lloj bime qe prodhohet nga rrenjet e nje bime qe duket si shkurre. Rrenja perdoret per puding, por shkurrja mund te kete pasoja vdekjeprurese. Nese pergatitet ne menyre te gabuar kjo bime prodhon cianid, nje perberje qe shkakton vdekjen e menjehershme kur konsumohet. Disa njerez jane edhe alergjike ndaj kesaj bime.

Kafja

Perve mundesise se rritjes se ritmit te rrahjeve te zemres, kafja shkakton nje sere problemesh te tjera qe nga mungesa e gjumit e deri tek ngjyrosja e dhembeve. Kafja mund te duket si produkti i nevojshem per konsum ditor, por ne fakt ajo konsiderohet ne listen e dhjete ushqimeve me te demshme per njerezit ne mbare boten.

Kerpudhat

Nuk eshte per tu uditur qe kerpudhat bejne pjesen ne listen e ushqimeve te rrezikshme. Duke lene menjane vetite e tyre per te shkaktuar halucinacione kerpudhat edhe mund te vrasin. Shume prej tyre jane aq helmuese sa mund te vrasin dike qe i konsumon ne vend. Prandaj, keshillohet qe ato te mos keputen asnjehere vete.


\top secret dhe kuriozitete fcb/
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 51417, stampe 11 ©


Meemira.com