logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Keshilla per parandalimin e zbokthit
Autor Ira - 15 luglio 2011 00:21
  

Keshillat e meposhtme ne kushtet e shtepise mund t'iu vijne shume ne ndihme per parandalimin dhe trajtimin e zbokthit. Mund t'iu duken si keshillat e gjyshes, por disa perberes perdoren per prodhimin e shampove kundra zbokthit. Nese-

i pergatisni vete maskat, do te keni zgjidhjen 100% natyrale per zbokthin tuaj, e cila eshte e efektshme dhe sigurisht cfare ka ne perberje do ta aplikoni ne koke.
Zgjidhja e pare per zbokthin eshte aloe vera. Ferkojeni xhelin e aloe veres ne koken tuaj, lereni per 10 minuta dhe lajini floket tuaj me nje shampo te lehte. Bejeni kete ne menyre te rregullt. Ne menyre qe te trajtoni zbokthin, perdorni limonin, pasi ju ndihmon te ktheje balancen e pH ne lekuren e kokes. Perzieni 15 ml vaj ara kokosi me disa pika limoni dhe masazhojeni ne floke.
Lereni ne floke gjate gjithe nates dhe shperlajini diten e neserme. Kjo maske zvogelon sasine e zbokthit ne koke.
Nje trajtim tjeter i efektshem kundra zbokthit eshte dhe perzierja e nje luge caji leng limoni me 2 luge caji uthull. Perzierja duhet masazhuar ne koke dhe me pas te shperlahet. Zbokthi eshte nje problem i madh per shume njerez. Ai jo vetem qe demton floket, por eshte dhe nje dukuri e shemtuar nga ana estetike.

/> Nje tjeter recete eshte dhe vaji i eukaliptit. Perzieni disa pika me vaj me 20 ml vaj arre kokosi dhe masazhojeni ne koke. Bejeni kete 2 here ne jave per disa jave.
Aspirina eshte mjaft e efektshme per eliminimin e zbokthit. Shtypni dy tabelat dhe perziejini me shampon. Lereni kete perberje ne koke per disa minuta e me pas shperlajeni ate.
Kenaja eshte nje prej zgjidhjeve me te mira dhe per renien e flokut dhe per zbokthin. Ndihmon ne rifitimin e shendetit te flokut tuaj. Pluhuri i kenase i perziere me perberes te tjere eshte mjaft i efektshem ne trajtimin e zbokthit.
Nje menyre tjeter per te kuruar zbokthin ne shtepi eshte dhe maska e flokeve me ullinj. Perzieni vaj ulliri me vaj bajame. Ferkojeni perzierjen ne koke dhe lereni te veproje per disa minuta, e me pas shpelajeni ate.


\info albania/
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 113463, stampe 22 ©


Meemira.com