logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

10 menyra te thjeshta per nje trup te bukur
Autor Giusi - 28 maggio 2012 17:15
  

TIRANE- Keto menyra qe do te lexoni me poshte jane propozuar nga nje grup specialistesh gjermane, te cilet jane munduar te permbledhin dhe kombinojne eksperiencen e mjekesise popullore me arritjet e shkences bashkekohore. Sipas fjaleve te tyre “jane -

10 menyra jo te demshme per normalizimin e metabolizmit tek njerezit mbipeshe”.

UJI I FTOHTĖ
Uji i ftohte djeg me sukses kalorite e teperta, te marra nepermjet ushqimit. E vetmja gje, qe sipas specialisteve pengon njerezit eshte ndruajtja e tepert, kur duan te fillojne ‘luften‘ me kilogramet e tepert. Koha e pirjes se ujit te ftohte duhet te rritet gradualisht.
FURĒA E THATĖ
Ky mjet dobesimi eshte i mundur per te gjithe. Fshirja mekanike me furēe te thate ( me fortesi mesatare ) eshte vetem nje prej masazheve qe aktivizojne metabolizmin. Fshirja duhet te behet ne menyre intensive disa here ne dite. Rezultatet jane te njejta si me ujin e ftohte.
ANANASI
Ndjesia e ngopjes vjen me shpejt, nese ushqimi pertypet mire. Ananasi permban sasi te medha te enzimave bromelaine, te cilat i shperbejne proteinat shtazore, ne menyre te tille qe te mos mbeten mbetje ne stomak. Keshtu, sipas dietologeve gjermane, nese para se te uleni per te ngrene, han-

i 1-2 copa ananas, pasi ndjesia e ngopjes do te vije me shpejt dhe kjo do te thote qe do te hani me pak ushqim.
ELBI
Ne Gjermani “lengu i elbit” prej kohesh eshte i njohur, por kohet e fundit eshte percaktuar se ai aktivizon ne menyre te perkryer proceset metabolike ne organizem. Sasia e larte e kaliumit ne permbajtje ndihmon ne asgjesimin e skorjeve dhe toksinave. “Lengu i elbit” pergatitet ne kete menyre: 200 gram elb perzihen me 1 liter uje dhe zihen ne nje ene te mbyllur. Pas kesaj lihet per 30 minuta per t’u ftohur. Ēdo dite mund te pini 1 gote prej ketij lengu. DARDHA Dardha permban perberes bioaktive, te cilet lehtesojne perpunimin e yndyrave dhe ndihmojne organizmin te gjeje ekuilibrin e nevojshem mes urise dhe ngopjes. Dardha ndikon ne menyre te dobishme edhe per kapsllekun.
UTHULLA
Perberes kurues ka vetem uthulla e nxjerre nga frutat natyrale, nderkohe qe si me e shendetshme njihet uthulla e molles. Ja dhe nje recete per “shurupin e dobesimit”: 2 luge gjelle uthull natyrale perzihen me nje gote uje me temperature dhome dhe shtohen 2 luge gjelle mjalte. Pihet esell para se te hani mengjes. HITHRA
Aftesia e hithrave per te ulur peshen trupore eshte e njohur nga studiuesit qe prej viteve 50 te shekullit te kaluar. Ato mund te perdoren ne formen e sallates, e ziere, si leng ose supe. Perberja me e larte e vitaminave dhe mineraleve ndodhet ne filizat e rinj te hithrave.
VERA E THATĖ
Vera e kuqe e thate ( nje gote para drekes dhe darkes ) ul marrjen e karbohidrateve ne gjak dhe zgjat perpunimin e ushqimit ne stomak, nderkohe qe rezultati i fituar eshte ulja e oreksit.
PRODUKTET E QUMĖSHTIT
Te gjitha produktet e qumeshtit qe nuk kane ne perberje yndyre mund te 10 menyra te thjeshta per nje trup te bukur dobesojne. E mjaftueshme eshte qe pergjate disa javeve te pini nje gote hire qumeshti para se te ushqeheni dhe kjo jo vetem qe do te forcoje procesin e metabolizmit, por do te siguroje pastrimin nga perberjet toksike.
PĖRTYPJA E USHQIMIT
Tek kjo duhet te jeni shume te vemendshem. Sa me shpejt hani, duke gelltitur copa te medha ushqimi, aq me teper sasi merr trupi. Stomaku fillon t’i sinjalizoje sistemit nervor qendror per ngopjen 15-20 minuta pas mberritjes se ushqimit ne te. Pertypja e kujdesshme mundeson lagien e ushqimit me peshtyme, nderkohe qe kjo ndihmon ushqimin te kaloje me shpejt ne aparatin tretes dhe keshtu t’i nenshtrohet asimilimit te plote.


(balkanweb.com.al)
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 136008, stampe 32 ©


Meemira.com