logo meemira.com

     

 Vetem FORUM OWNER mund te hapi tema te reja
1 Page 1 Total:1 post
-ARDI- HOME FORUMS Shoqeria shqiptare! Emigracioni
Emigracioni - 25 02 2010 - 22:12
  -ARDI-Profili per: -ARDI-    

Foto Albumi -ARDI-   

Miqte e -ARDI-  

Forumi juaj -ARDI-   

Nuk dihen shifrat e sakta,por flitet qe sot te rregjistruara brenda kufirit shqiptar jane 4milion njerez,nga te cilet parashikohet qe 1.5milion jatojne jashte shtetit si emigrante,nje nder te cilet jam edhe une.Duke menduar arsyet pse jemi larguar dhe gjerat pozitive qe te sjell emigracioni,po te mendosh thelle me ne brendesi gjerat negative jane akoma me te medha.
Nje nder keto eshte asimilimi i shqiptareve jashte shtetit.

Po ju sjell nje shembull:
Hebrejt kane 2000 vjet qe jetojne si emrigrante neper bote por edhe sot e kesaj dite ato ruajne traditat gjuhen dhe kulturen e tyre
.Krejtt ndryshe ndodh me shqiptaret......eshte per te ardh turp qe edhe pse ne angli skane me shumese 20 vjet edhe gjen femije shqiptare 10-15 vjecare qe sdine te flasin shqip,edhe pseprinderit tyre kane lindur e rritur ne shqiperi,edhe pse ato vet shkojne cdo vere ne shqiperi per pushime.Kur kjo gjeneratte e pare e lindur jashte shtetit sdine shqip ,,cfare do themi per gjeneratate dyta apo treta?
Doja lejoni nje gje vetes tuaj nese neser do beheni me femije?
Ju qe keni femije jashte shtetit keni bere te pamunduren qe femijet tuaj te flasin shqip?
Keni menduar qe nje dite do ktheheni ne vendin tuaj?
  Share on FaceBook

   01 01 1970 (01:00)
  ricco

ricco


Register: 26 01 2007
From: Macedonia
Points: 559
http://zeripress.com/?p=1056


Shpėrngulja Masive nga Kumanova-Tėrmet pėr Shqiptarėt!

Modifikimi i fundit nė Sunday, 21 February 2010 12:23 Publikuar nga zeripress Sunday, 21 February 2010 12:23

Reagim i Shoqatės Shqiptaro-Amerikane nė Ēikago tė SHBA-ve
Diaspora Shqiptare nė Amerikė e ka marrė lajmin e hidhur tė botuar sot nė tė pėrditshmet tona nė Kosovė dhe Maqedoni, pėr dukurinė rrėnqethse dhe me dhimbje tė nismės sė shpėrnguljes masive tė shqiptarėve nga Kumanova me rrethinė. Qė nė fillim po theksojmė se mėrgimi nuk ėshtė parajsė. Kush po luan me fatin e shqiptarėve nė Kumanovė, qė kinse nė emrin e liberalizimit tė vizave me Europėn, nė heshtje dhe me skenarėt e koridoreve tė Gligorovit dhe tė buzėqeshjes” demokratike” tė Nikolla Gruevskit, po zbrazet toka, konaku, shkolla, livadhi, abetarja, xhamija dhe i tėrė shpirti i kombit tonė!

Pse po niseni nė kėtė udhė tė vėshtirė jete…?

Ka kohė qė e kemi veneruar se pozita e kombit shqiptarė nė Maqedoni sa po vjen e po bėhet edhe mė e rėndė. Shkaku-pasojė i ngecjes sė zhvillimit ekonomik dhe tė prėspektivės sidomos pėr tė rinjtė. Kėtė e kemi tė qartė sot e gjithditėn. Dhe, si rrjedhojė e gjithė kėsaj ėshtė edhe mosangazhimi i subjektit politik shqiptarė nė Maqedoni, qė tash e sa vjet, mė shumė po merret me “problemet e politikės sė hollė” (!) duke i qėndruar besnik koalicioneve politike me regjimin maqedonas nė Shkup dhe rreth tij. Nė kėtė udhėtim, politika shqiptare e ka harruar popullin e vet dhe, ku mė shumė e ku mė pak, problemin e tij ajo e shikon vetėm me shpinė mbrapa…!

Ishte plot dhimbje lajmi qė mori dhenė se si djelmenia shqiptare nė Kumanovė po shet si thuhet tėrė pasurinė e nuset e reja edhe stolitė prej ari pėr tė marrė udhėn e mėrgimit, qė po e themi me plot gojė se nė tokėn e huaj as dielli nuk do t’ju ngrohė me rrezet e veta, ndonėse do tė jeni pėr tėrė jetėn lume NJERĖZ TĖ HUAJ. Ky ėshtė “ liberlaizimi i vizave” pėr shqiptarėt nė Kumanovė…?!! Gjatė historisė, regjimet serbe tė Nikolla Pashiqit, tė Rakoviqit, skenarėt e Akademisė sė Shkencave Serbe, tė Qubolloviqit, tė Andriqit, tė Qosiqit dhe tė Kishės Artodokse Serbe nė Beograd, Shkup, Athinė e gjetkė kishin tė bėnin po me kėtė udhė tė dhimbjes dhe tė ndarjes nga Toka, Gjuha dhe Flamuri Shqiptar! Pse po niseni nė kėtė udhė tė dhimbjes?A keni menduar mirė se shkuarja juaj nė qendrat Europiane nuk do tė jetė zgjidhje e mirė ashtu si keni menduar nė emrin e “liberlizimit tė vizave” qė regjimi i Nikolla Gruevskit po e realizon tash pas njėqind vjet tė luftės dhe tė rezistencės sė kombit shqiptarė pėr tė qėndruar nė tokėn e vet, me njė heshtje e besa me skenarėt e “demokracisė” qė njė ditė kjo pjesė jona shqiptare nė Maqedoni do tė mbetėt si e shkretė panjeri…!!!

Njėqind vjet luftė e gjak pėr lirinė e Kombit Shqiptarė. Njėqind vjet luftė pajada ndėr breza pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės martire. Ku po shkoni nė kėtė udhė tė dhimbjes dhe jo tė shpetimit, ju themi nė emrin e Zotit, nė emrin e Tokės, nė emrin e Flamurit dhe tė Djepit tė Ninullave tona tė Nėnlokeve Shqiptare! Mos u nisni nė kėtė udhė qė nuk do tė jetė shpėtimi juaj. Mos u nisni se edhe nė Kumanovė, me shekuj ndėr brezat e kombit qė kanė pasur edhe mė tė rėndė jetėn se sa ju, ata nuk e lėshuan dhe nuk janė shpėrngulur pėrkundėr dhunės dhe tė sakrificave tė pushteve tė egra serbo-sllave dhe maqedonase…! Ata mbeten kėtu nė Kumanovė dhe gjithandej Tokės sė Iliridės Shqiptare deri nė amshim! Edhe mė keq kur dėgjon njeriu se si nuset e reja nė Kumanovė po e shesin arin (stolitė e nusėrisė) pėr tė marrė njė buletė udhėtimi njė drejtimshe pėr nė Europė.


Pėr ju o bij shqiptarė, ju nuset e reja qė Kombi dhe Atdheu Shqiptarė priste nė djepin lulet mė tė mira pėr jetėn, ju po e bėni gati si nė aktin e njė tradhėtie pėr t’ia kthyer shpinėn Atdheut dhe Kumanovės. Diaspora Shqiptare nė Amerikė, tash e pesėdhjetė vjet ka bėrė aktivitet kombėtar pėr Kombin dhe Atdheun Shqiptarė. Edhe kafshatėn e bukės qė mė shumė mund e lot malli e ka ndarė vetėm e vetėm Kombi dhe Atdheu ynė tė jetojė i lirė dhe nė vete si Komb i barabartė me tė tjerėt. Pėr kėtė me mburrje e sakrificė e bėnin pėr Kosovėn martire dhe pėr Kumanovėn me rrethinė dhe gjithandej tokave shqiptare…

Nė Ēikago tė Amerikės, Gratė Shqiptare i hoqen stolitė prej ari pėr ti bėrė plumba pėr Lirinė e Kosovės…!

Kur pushka dhe kushtrimi pėr Liri i Adem Jasharit, erdhi nga Drenica heroike, Gratė Shqiptare nė Ēikago tė Amerikės i hoqėn stolitė prej ari pėr t’i bėrė plumba pėr luftėn pėr Liri, Demokraci dhe Shtet tė Pavarur tė Kosovės. Nė kėtė luftė pėr Lirinė e Kosovės, Kushtrimit tė Drenicės sė Adem Jasharit, iu pėrgjegj Komandant Kumanova-Ismet Jashari. Ai e pati lanė Zvicrėn dhe erdhi pėr tė vdekur si vdesin burrat e Kombit Shqiptarė pėr Lirinė e vet. E nuset e reja nė Kumanovė, sa me dhimbje po e themi, po e shesin tash arin pėr tė marrė udhė gyrbeti dhe nė tokėn e huaj…! Ndaluni, pra, e mendoni mirė se ku ju qetė kjo udhė pa udhė, qė dikush ne Maqedoni do ti fėrkojė duart nga gėzimi. Atė qė nuk e bėnė pushteti sllavo-komunist serbo-maqedonas pėr shfarosjen e shqiptarėve dhe tė shpėrnguljes sė tyre nė Anadoll (Marrėveshja sekrete e Titos ekziston edhe sot), kėtė po e bėnė kabineti i Nikolla Gruevskit dhe koalicionisti Ali Ahmeti me BDI-nė e tij qė pėr “sukseset dhe pėrspektivėn” shqiptare nė Maqedoni ai po e mbanė pallton krihėve dhe me njė thupėr prej thane po i shkund pantollanat (!!!!).

Njė shėmbull rrėnqethės pėr jetėn nė mėrgim…

Nė udhėtimin e dhimbjes pėr nė botė kemi shumė shembuj rrenqethės. Po ua rrefejmė nė mėnyrė qė tė keni nė mendje se kah do t’ia mbani…? Njė bashkvendas yni shqiptar nga Maqedonia (…), kishte lėnė Tokėn, Vendlindjen, Pasurinė e vet qė ia kishte ruajtur ndėr vite babė e babgjysh dhe kishte shkuar nė njė qytet tė Europės. E dini se ēfarė i ndodhi shqiptarit qė shkoj pėr tė jetuar nė tokėn e huaj? Atij, nė atė vend iu besua puna mė e ndyet ndonjėherė nė jetėn e tij pėr tė punuar nė ruajtjen e derrave (!!!). Dhe, kjo udhė mėrgimi, sigurisht do t, ju bezdis edhe juve o djelmeni shqiptare e Kumanovės.

Pėrmes kėtij Reagimi, Shoqata Shqiptaro-Amerikane nė Ēikago tė SHBA-ve ju bėnė thirrje tė gjitha isnstitucioneve demokratike shqiptare nė Maqedoni: Mėsuesit, profesorėt, studentėt e Universitetit nė Tetovė, udhėheqėsit e Pushtetit Lokal, Xhamitė Shqiptare, Bashkėsinė Islame nė Shkup, Deputetėt e gjithė spektrit politik shqiptarė, sportistė, kėngėtarė, shkrimtarė, etj
qė sa mė parė tė kordinojnė aktivitetin politiko-kombėtar nė Kumnovė dhe nė tė gjitha mjediset shqiptare nė Maqedoni pėr parandalimin e shpėrnguljes masive tė njerėzve tanė e sidomos tė brezit tė ri, qė nė kėto rrethana tė rėnda jete, po kėrkojnė” shpėtim” rrugėve tė Europės dhe botės.

Nė kėtė nismė tė Shqotės Shqiptaro-Amerikane, Jo Shpėrngulje tė Shqiptarėve nga Toka e tyre, po e japim lajmin e dhimbshėm se sot na ėshtė konfirmuar se duke kaluar kufirin Meksiko-Amerikan janė vrarė katėr tė rinjė shqiptarė nga Kosova! Edhe ata, sikurese edhe ju djelmenia shqiptare e Kumanovės kishin marrė kėtė udhė tė dhimbjes dhe tė vdekjes pėr tė gjetur “shpetimin” larg Atdheut Shqiptar!

Edhe njėherė, bashkohuni me Shoqatėn Shqiptaro-Amerikane nė Ēikago: Jo Shpėrngulje Masive nga Toka Jonė, ku edhe Dielli, edhe Zoti do tė jenė me ne! Edhe nė Kumanovė ka jetė pėr ju! Jo shėrbetorė tė derrave nėpėr shtallat evropiane dhe pastrues rrugėsh dhe pa asnjė vlerė!
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/3397.html
 
     04 03 2010 (11:01)
Pages     Key     1 Page 1 Total:1 post