logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Shtatzene dy here brenda dy javesh, lind femijet “jo binjak”
Autor Ira - 08 luglio 2011 00:12
  

Forth Smith- E mendonte veten sterile, pas tri viteve qe perpiqej te bente nje femije por pa sukses. Ajo cfare i ka ndodhur Julia Crovenburg dhe bashkeshortit te saj Todd, eshte e pabesueshme.
Cifti 33 vjec ajo dhe 34 vjec ai, po merrnin ne ko-

nsiderate idene per adoptimin e nje femije nga nje vend i huaj, per te realizuar endrren e ndertimit te nje famlije te vertete.
Por para se te nisnin praktikat e kerkimit per nje femije te adoptuar, mrekullia e pare ishte ne korrik te 2009 kur Julia mbeti shtazane.
Por kjo nuk perfundon ketu. Vetem pas dy javesh, gruaja mbeti perseri me barre.
Duket e pabesueshme, por eshte shume e rralle, ka ndodhur ne vetem 10 gra ne mbare boten ne historine e mjekesise.
Julia qe jeton ne Forth Smith, Arkansas, nuk mund ta besonte se: Rasti i saj eshte nje “superfekondim” apo nje “fekondim shtese”, ngjarje jo e rralle ne mesin e kafsheve, por shume e rralle tek qeniet njerezore.
Teknikisht, ndodh qe pas fekondimit te nje veze dhe formimit te nje embrioni ne brendesi te mitres, perjashtimisht, ndodh nje tjeter cikel mestrual dhe fekondimi i nje veze tjeter.
Edhe pse rralle embrioni i dyte arrin fazen e fetusit, mund te ndodhe qe zhvillimi vazhdon rregulisht dh-

e arrihet nje lindje e dyfishte.
Keshtu pra, kane lindur Jillian e Hudson, te cilet kane pare driten ne te njejten dite, por teknikisht nuk jane binjake.
“Kur une kuptova se isha shtatzene, gjinekologu im tha se shtatzenia ishte 11 javeshe, tregon gruaja per Daily Mail, por une dhe Toddi u habitem ,sepse mestruacionet e fundit kishin ardhur shume me prane ne kohe. Pas vizites se dyte, mjeku me tha: “Julia do te kesh dy femije, por nuk jane binjake”.
Ne fillim nuk e kuptova, edhe ai me thoshte qe eshte e pabesueshme, por edhe pse eshte nje i rralle, nuk eshte hera e pare qe ka ndodhur”.
“Mjeket nuk kishin patur kurre te benin me nje rast te tille, e kane studiuar ne libra, tha nena e re, megjithate gjithcka shkoi shume mire”.
Vogelushet Jillian e Hudson erdhen ne jete permes operacionit cezarian dhe gezojne shendet te plote.\infoalbania.org/
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 54313, stampe 13 ©


Meemira.com