logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Semundjet qe luftojne brokoli dhe lakra
Autor Arsen - 21 dicembre 2011 13:36
  

Brokoli eshte ushqim thelbesor per shtatzenat, sepse eshte i pasur me proteina, kalcium, vitamina, antioksidant, detoksifikues, hekur, fosfor, te cilet e bejne nje komponent ideale per dietat.
Brokoli dhe lakra, dy perime mjaft te rendesishme,-

jo vetem te shijshme, per t’u gatuar, por per shkak edhe te vlerave ushqyese qe perbejne shtojne arsyet per t’u konsumuar akoma me shume. Ne menyre te veēante, brokoli keshillohet t’i shtohet listes se ushqimeve, pasi ndihmon ne heqjen e radikaleve te lira dhe toksinave nga trupi si acidi urik, duke pastruar gjakun dhe mbajtur larg probleme qe lidhen me toksinat si skuqjen. Ndersa konsumimi i lakres ndihmon per te ruajtur integritetin e lekures, per shkak se eshte nje antioksidant me yndyra te ngopura. Gjithashtu, lakra mund te ndihmoje si ilaē ne shume mangesi.
Brokoli
Brokoli eshte luftuesi natyror per shume lloje te kancerit, duke perfshire kancerin e gjirit, kancerin e mitres, kancerin e prostates, kancerin e organeve te brendshme si mushkerite, melēine, zorren e trashe, veshkat etj. Por brokoli eshte veēanerisht i mire per kancerin e gjirit dhe kancerin e mitres, sepse ai heq estrogjenin shtese nga trupi. Kjo per shkak te pranise se forte antikancerogjene si sulfora-

phane, diindolylmethane, beta-karotene, selen dhe vitamina te tjera si-vitamine C, vitamine A dhe vitamine E, zink, kalium dhe disa amino, te cilat jane efikase kunder agjenteve kancerogjene.
Efekt detoksikues
Prania e vitamine C, sulfurit dhe disa aminoacideve e bejne brokolin nje detoksikues shume te mire. Ai ndihmon ne heqjen e radikaleve te lira dhe toksinave nga trupi si acidi urik duke pastruar gjakun dhe mbajtur larg probleme qe lidhen me toksinat si skuqjen, artritin, reumatizmat, calculi i veshkave, semundje te lekures si ekzeme dhe acarime etj.
Ērregullimet ne stomak
Brokoli eshte shume i pasur me fibra dhe mund te kuroje pothuajse te gjitha ērregullimet e stomakut me sherimin e kapsllekut sepse kapslleku eshte rrenja e pothuajse te gjitha ērregullime ne stomak. Fibrat formojne pjesen me te madhe te ushqimit, ujit dhe ruajne formen e zorreve. Magnezi dhe vitaminat te pranishme ne brokoli kurojne aciditetin per te lehtesuar tretjen e duhur dhe thithjen e ushqyesve nga ushqimi dhe zbutin barkun me uljen e inflamacionit.
Kujdesi i lekures
Per mbajtjen e lekures tuaj te re dhe me shkelqim merita i takon antioksidanteve si beta karoteni, vitamines C dhe ndihmesave te tjere si kompleksi i vitamines B, vitamines E (vitamina E i jep shkelqim lekures tuaj,flokeve dhe ngjall indet e lekures), vitamines A & K, acideve yndyrore omega 3, aminoacideve dhe folateve te pranishem ne brokoli.
Semundjet e zemres
Perveē antioksidanteve te permendur me lart, brokoli ka permbajtje te larte ne fibra, beta-karotene, acide yndyrore omega-3 dhe vitamina te tjera qe ndihmojne ne uljen e kolesterolit te keq si dhe mbajne zemren te funksionoje siē duhet duke rregulluar presionin e gjakut.
Kujdesi per syte
Kryesisht zeaxanthin dhe pastaj Beta-karotene, vitamina A, fosfori dhe vitamina te tjera te tilla si C, B kompleks dhe E jane shume te mira per shendetin e syrit. Keto substanca mbrojne syte kunder perdes se syrit si dhe riparimin e demeve nga rrezatimet UV.
Imuniteti
Substancat pergjegjese per ngjyren e gjelber tek brokoli, vitamina C, beta-karoteni,si dhe vitaminat e minerale te tjera si seleni, bakri, zinku, fosfori etj, forcojne sistemin imunitar si dhe na mbrojne nga infeksionet e shumta.
Shendeti i kockave
Duke qene shume i pasur me kalcium dhe vitamina te tjera te tilla si, zinku magnezi dhe fosfori, te hahet brokoli eshte shume i dobishem veēanerisht per femijet, te moshuarit dhe grate shtatzena ose nenat ne gjidhenie, sepse keta njerez jane me te prire per osteoporozen, dobesimin e kockave, dhembeve, etj,nga mungesa e kalciumit.
Shtatzenia
Brokoli eshte ushqim thelbesor per shtatzenat sepse eshte i pasur me proteina, kalcium, vitamina, antioksidant, detoksifikues, hekur, fosfor te cilet e bejne nje komponent ideale per dietat. Duke qene i pasur me fibra, brokoli gjithashtu mban larg kapsllekun i cili eshte shume i zakonshem gjate shtatzenise.
Tensioni i larte
Nje mineral i rendesishem, kromi, gjendet me bollek tek brokoli,i cili ndihmon ne funksionimin e duhur te insulines dhe rregullon sheqerin ne gjak duke bere edhe rregullimin e presionit te gjakut gjithashtu. Vitaminat, te cilat e bejne sistemin tone te funksionoje si duhet gjenden me bollek tek brokoli, se bashku me fibrat dhe acidet yndyrore omega-3 ndihmojne ne rregullimin e presionit te gjakut.
Anemia
Anemia eshte e lidhur direkt me mungesen e hekurit dhe disa proteinave. Brokoli eshte i pasur me te dyja dhe keshtu formon nje zgjidhje e shkelqyer per anemi. Perberesit e pranishem ne brokoli jane karbohidratet, omega-3 acide yndyrore, proteina, vitamine A, B kompleks, C dhe E, beta-karotene, kalcium, hekur, magnez, fosfor, krom,, kalium mangan, glucoraphanin, diindolylmethane, zeaxanthin, uje dhe fibra.
Lakra
Nje filxhan laker permban 15 kalori. Ajo eshte nje ushqim i shkelqyer per njerezit qe jane ne diete. Lakra permban Vitamina A, vitamine C, vitamine E, dhe Vitamina B. Secila prej ketyre lendeve ushqyese eshte e vlefshme per trupin e njeriut. Vitamina A eshte e rendesishme per lekure te shendetshme dhe shikimin. Vitamina B ndihmon per te nxitur metabolizmin e energjise dhe ruan integritetin e indeve nervore ne te gjithe trupin. Vitamina C eshte e rendesishme ne djegien e yndyrave dhe eshte nje antioksidant. Se fundi, Vitamina E ndihmon per te ruajtur integritetin e lekures per shkak se eshte nje antioksidant me yndyra te ngopura. Lakra mund te ndihmoje si ilaē ne shume mangesi. Keshtu mangesia e vitamines C mund te ēoje ne anemi, probleme me gingivet dhe dobesi e pergjithshme. Kjo mangesi demton sistemin imunitar dhe trupi eshte me i prekshem ndaj infeksioneve dhe semundjeve. Lakra siguron nje shume te mire te vitamines C. Ne fakt, ajo ka me shume Vitamina C se portokalli. Me kaq shume lende ushqyese, lakra eshte e keshillueshme per riparimin e trupit nga konsumi i perditshem. Ajo eshte e dobishme ne trajtimin e depresionit, ulcerave, kancerit te zorreve dhe forcimin e sistemit imunitar. Nje tjeter mangesi ne te cilen lakra mund te ndihmoje eshte edhe mangesia e ushqimit te forte. Ushqimi i forte, i njohur ndryshe si fije dietetike, eshte pjese e bimeve qe nuk eshte ne gjendje qe te tretet. Ai mban uje dhe permireson funksionin e zorreve. Mungesa e fijeve dietetike ne ushqime mund te ēoje ne kapsllek. Kapslleku eshte shkaku kryesor i semundjeve te tilla si dhimbje koke, ulcera ne stomak, tretje, kanceri i zorreve, si dhe shume probleme te tjera. Lakra eshte e pasur me fije dietetike. Ky eshte ushqim shume i mire per tu ngrene n.q.s ju vuani nga kapslleku. Nje mangesi ne squfur mund te ēoje ne nje sistem imunitar te dobesuar. E trupit eshte me pak efikas ne luftimin e infeksioneve kur kjo mungon. Lakra eshte e bollshme me squfur dhe mund te jete shume e dobishme ne sherimin e plageve. Squfurit eshte nje tjeter lende ushqyese qe eshte i rendesishem ne sherimin e ulcerave ne stomak. Lakra ndihmon per te pastruar gjakun dhe per te hequr radikalet e lira dhe acidin urik nga trupi. Radikalet e lira dhe acidi urik kane ne dore te shkaktojne artrit, reumatizem dhe disa probleme te lekures,te tilla si ekzema. Lakra eshte gjithashtu e pasur me jod, nje lende ushqyese jetike qe ndihmon ne funksionin e duhur te trurit. Jodi eshte e veshtire per te gjetur ne ushqime. Lakra gjithashtu ndihmon sistemin nervor te funksionoje normalisht.

Burimi: Gazeta Standard
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 68095, stampe 35 ©


Meemira.com