logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Mendoni per kembet tuaja
Autor Roni - 02 ottobre 2010 11:54
  

Pjesa me e madhe e njerezve kane dhimbje ne kembe tek te 50-60-tat por kjo mund te filloje edhe tek te 20-tat. Pesha e tepruar, diabeti dhe qarkullimi i dobet i gjakut ne kembe mund te shkaktojne dhimbje. Veshja e kepuceve te pershatatshme dhe ushtri-

met e ndryshme ndihmojne per te patur kembe te shendetshme dhe pa dhimbje.
Mesetarja e rruges qe nje person ecen gjate jetes se tij eshte e barabarte me te ecurin 3 here rreth globit. Gjithe kjo levizje shkakton nje konsumim te 26 kockave, 33 kyceve dhe me shume se 100 tendoneve, ligamenteve dhe muskujve qe perbejne kemben.
Ne nje sondazh te bere ne Amerike, 53 % te te intervistuarve raportuar dhimbje aq serioze ne kembe saqe ndikonte ne rutinen e perditeshme. Ne pergjithesi dhimbjet kronike fillojne pas te 50 por shpeshhere ndodhin edhe ne te 20 apo 30tat. E megjithe kete realitet, me perjashtim te femrave qe bejen pedikure rregullisht, askush nuk kujdeset per shendetin e kembeve.
Shume veta mendojne se dhimbjet e kembeve jane pjese e plakjes dhe e pranojne kete gje si normale, ecin dhe funksionojne duke duruar dhimbjet. Teksa tek thenia mesiper ka dicka te vertete, ka shume gjera qe mund te gjithe mund te bejne per te ngadalesuar kete process.
Problemet qe-

jane te shoqeruara me moshen jane hollimi i kerceve te kyceve qe amortizojne levizjen, qarkullim i dobet dhe infeksione fungale te thonjve. Pyetjet e meposhte ju ndihmojne per te kuptuar nqs ju duhet te merrni masa parandaluese gjate jetes tuaj, per te ngadalesuar pasojat e plakjes.
A jeni mbipeshe?
Forca qe ushtrohet mbi kembe eshte rreth 120% e peshes se trupit tuaj. Mbipesha vendos nje stress te madh mbi kockat e kembeve. Pesha e madhe tek strukturat mbeshtetese te kembes shkakton dhimbje te thundrave deformim te kyceve dhe kallo. Gjithashtu mbipesha mund te shkaktoje edhe diabet, gje qe na con tek pyetja tjeter.
A jeni diabetik?
Meqenese kembet jane pika me e larget nga zemra, jane te parat qe mund te manifestojne shenja te qarkullimit te dobet dhe humbje te njenjave ne to, te dyja jane shkaqe qe mund te shkaktojne ne mosmbylljen, mos sherimit e plageve dhe eventualisht mund te shkaktojne amputimin e kembes. Diabetiket duhet te kontrollojne kembet tek doktori cdo vit dhe duhet te evitojne kepucet te cilat shkaktojne shtrengim ose ferkim ne kembe.
Keni qarkullim te dobet te gjakut?
Qarkullimi i dobet i gjakut ne organet periferike shkakton probleme gjithashtu dhe nqs vuani prej semundjeve qe ngushtojne venat dhe kapilaret duhet te beni kujdes te vecante sepse kembet tuaja jane ne rrezik me te madh se nje njeri normal. Duhet permendur se duhani gjithashtu shkakton ngushtim te eneve te gjakut.
Ankohen prinderit tuaj per dhimbje kembesh?
Ne qofte se keni histori familjare probleme kembesh eshte nje dritare e se ardhmes se cdo te ndodhe me ju.
Keni shpute te sheshte apo keni shpute me hark?
Te dyja ekstremet ju vendosin ne rrezik per te patur dhimbje kembesh. Kembet e sheshta shkaktojne nje zgjatje te muskujve dhe tendoneve gje qe sjell dobesimin e tyre. Kembet me hark te madh ne shpute jane me te serta dhe kane nje amortizim te vogel te goditjeve duke u sjelle presion te madh kyceve, thundrave, gjunjeve, kockave te legenit dhe shpines.
A ju bejne kepucet qe vishni?
Ne nje sondazh te koheve te fundit , me shume se 34 perqind e meshkujve thane qe nuk e mbanin mend heren e fundit qe kishin matur kembet e tyre. 2o perqind e femrave thane se veshin te pakten nje here ne jave kepuce qe u vrasin kembet dhe 8 % thane se veshin kepuce qe i vrasin cdo dite. Me moshe kembet tentojne te zgjaten dhe te sheshohen , keshtu qe ne qofte se vishni kepuce te nje mase qe kishit 10 vjet me pare jeni ne mase te gabuar! (nenat shtatzane duhet te masin kembet gjithashtu sepse shtatezania zmadhon kembet)
A vishni kepuce me taka?
Kepucet me taka perqendrojne peshen e trupit tek thundrat dhe pjesen e parme te kembes. Ecja ne kete pozicoj shkakton probleme te ndryshme nga kallot deri tek shtypja e nervave te kembes. Vishni kepuce qe kane taka me pak se 6cm (2 inch e gjysem).
A shohin kembet tuaja driten e diellit?
Fungit, myku preferojne ambjentet e ngrohta dhe te lageshta, zgjidhni corape te cilat luftojne lageshtiren, perdorni puder dhe mbani kembet te thata.
U keni kushtuar rendesi kembeve?
Sfungjere te ndryshem apo kepuce te dhena nga doktori balancojne kemben lehtesojne pikat e presionit dhe ngadalsojne ndonje problem qe mund te keni. Shkoni tek doktori!
Ecni cdo dite?
Ushtrimet e perditshme ecja per nje kohe te konsiderueshme jane ilaci me i mire. Forcojne muskujt dhe mbajne kembet tuaja ne forme.
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 125832, stampe 29 ©


Meemira.com