logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Keshilla per lekure ngjyre ēokollate
Autor Giusi - 27 giugno 2012 13:04
  

TIRANE - Jeni te elektrizuar nga ideja se edhe pak edhe do te niseni per pushime. Deshironi te shijoni ēdo rreze qe dielli i fal tokes dhe trupave tane shtrire ne reren e nxehte te plazhit. Por mos u shpejtoni, per te pasur nje lekure te nxire ne men-

yre te shendetshme situatat duhen ndjekur me nje rregull te caktuar. Ja ēfare duhet te dish!

1. Perpara se te nisesh perdor nje krem parapergatitor
Behet fjale per produkte qe favorizojne nje ngjyre uniforme dhe rrisin rezistencen e lekures ndaj irritimeve te ndryshme. Efektet jane te garantuara nese fillon kete trajtim te pakten nje jave para pushimeve.

2. Lyej trupin me krem perpara se te shkosh ne plazh.
Vendi me i mire per te shperndare kremin mbrojtes eshte shtepia, 10 minuta perpara se te dilni. Ne kete menyre do t’i jepni kohe lekures suaj te perthithe kremin gradualisht, duke rritur mbrojtjen ndaj diellit. Sepse lekura e thate eshte me e predispozuar te thithe elementet aktive te produktit kozmetik.

3. Pini shume lengje per t’u hidratuar
Gjate veres trupit i duhet nje hidratim ekstra. Jo vetem per te kundershtuar rrezet ultravjollce qw rrisin se tepermi temperaturen e trupit, i cili kundervepron me nxjerrje-

n e lengjeve trupore me ane te djersitjes. Per te rikuperuar lengjet e humbura duhet te pini te pakten dy litra uje mineral ne dite dhe te ushqeni lekuren tuaj me produkte kozmetike hidratuese.

4. Luftoni celulitin edhe ne plazh
Perfitoni nga pushimet per t’i dhene trupit tuaj bukurine qe meriton; efekti i “lekures se portokallit” shkaktuar nga celuliti mund te eliminohet gjate kohes qe laheni ne det. Mjafton te ecni perpara-mbrapa ne uje, duke e kthyer detin ne nje vaske hidromasazhi. Levizja e ujit me force per rreth trupit tuaj stimulon qarkullimin e gjakut dhe relakson muskujt. Me pas, kur te ktheheni ne rere vendosini lekures nje mase kremi kunder celulitit, ndryshimin do ta vini re dite pas dite.

5. Pastroni lekuren tuaj duke e kruajtur
Dielli ndan shtresat e lekures nga njera-tjetra, ndaj nxirja merr shpesh formen e hartave ne lekuren tuaj. Gjate dushit do ishte me mire sikur te perdornin kremra ose sapune speciale qe permbajne kokrriza, qe lekura te pastrohet sa me lehte. Mos mendoni se ne kete menyre do te ike nxirja, perkundrazi lekura do te duket me e shendetshme dhe nxirja shkelqyese dhe uniforme.

6. Mbroni lekuren e fytyres
Keshtu do te evitoni rrudhat dhe njollat e shkaktuara nga dielli. Por produktet qe perdoren per trupin nuk bejne te njejtin efekt edhe per fytyren, ndaj duhet te perdorni produkte specifike. Zgjidhni nje krem me faktor me te larte mbrojtjeje dhe me efekt antiplakje. Idealja do ishte te alternoni kremrat e ndryshem te diellit: krem ose qumesht per oret e mesdites; krem-xhel per pasditen. Edhe nese fytyra duket me e bardhe sesa trupi, mund te perdorni puder nxirese, edhe kjo me efekt filtrues te diellit.

7. Merri rrezet kur je duke levizur
Mos qendroni gjate gjithe kohes poshte ēadres, ose shtrire ne rere. Keshtu do te rrezikoni te digjeni, por edhe nje ngjyre jo uniforme ne lekure; pa permendur dobesite qe dielli i shkakton organizmit. Nese ecni gjate bregut ose merreni me sport, jo vetem do te vini ne levizje muskujt, por edhe nxirja do te jete me e plote. Por kini parasysh qe djersa heq kremin mbrojtes, ndaj mos harroni ta perdorni te pakten ēdo dy ore.

8. Mos harroni kremin e pasdiellit ne fund te dites
Kremi pas plazhit eshte nje detaj i rendesishem, ne fakt nje detyre ndaj lekures suaj. Pas dites se plazhit, edhe pse e mbrojtur lekura dhe muskujt jane gjithsej te sforcuar. Produktet kozmetike te darkes, ndihmojne tonifikimin e lekures dhe nese i kushtoheni pak me shume vetes me nje masazh, muskujt nuk do t’i ndjeni te lodhur te nesermen. Vendosni nje mase te mire te kremit ne trupin tuaj pa frike, pasi lekura do ta perthite menjehere; nese e ndjeni te nevojshme riperseritni disa here.(balkanweb.com)
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 50071, stampe 10 ©


Meemira.com