logo meemira.com

Original news    English    Italian    Albanian   

Rovena Domi: Vleresoj komplimentet nga njerez te rendesishem.
Autor Igli - 18 agosto 2010 17:15
  

Miss Galaxy of Albania 2010″, Rovena Domi rrefen eksperiencen e saj siperfaqesuese e Shqiperise ne mes te 80vajzave konkurrente nga e gjithe bota
Prejpak kohesh ajo eshte bere pjese e botes se modes, por bukuria e saj -

eshtepikasur menjehere nga syte e profesionisteve. Rovena Domi kam fituar MissGalaxy of Albania 2010″, mim ky qe i dha mundesine per te qene perfaqesuesja e Shqiperise ne Miss Galaxy 2010″ qe u zhvillua ne Frankfurt teGjermanise mes 80 vajzave konkurrente te shteteve te botes. Pasioni saj permodelingun dhe veanerisht per fotomodelingun eshte shume i madh, por duke qenee vetedijshme se ky eshte nje profesion afatshkurter, Rovena Domi sapo ka perfunduaredhe Fakultetin e Drejtesise, pasi diplomimi ne kete fushe ka qene gjithmoneobjektivi i saj primar.
Rovena ju keni marre pjese ne Miss Galaxy of Albania 2010″. fare dote thote pjesemarrja juaj ne kete eveniment magjik?

Miss Galaxyof aAlbania 2010″ se pari eshte nje nga konkurset me prestigjioze dhe me te rendesishmene nivel nderkombetare. Se dyti eshte nje konkurs bukurie vetem neneskluzivitetin e ASmodels ne Shqiperi, nje konkurs bukurie ne te cilin marr-

inpjese 80 vajza konkurrente nga te gjitha shtetet e ndryshme te botes.


Ndjehem krenare qe nepermjet ketij titulli dhe perzgjedhjes rigoroze qe u realizua ngaagjencia e modeleve shqiptare AS models me eshte dhene mundesia te perfaqesojShqiperine mes konkurrenteve te tjera te botes, konkurs i cili u zhvillua neFrankfurt te Gjermanise.

Jeni perzgjedhur mes 113 vajzave nga e para agjenci emodeleve ne Shqiperi, ASmodels, sa e ndjenit konkurrencen ne ato momente?

Konkurrencane fushen e modes dhe ne boten e se bukures ekziston ngado, por duke qene se permua nuk ishte nje pervoje, apo hap fillestar ne kete fushe e ndjeja veten teperte pergatitur dhe te afte per te merituar nje mim te tille dhe mbi te gjithashume te rendesishem, mim i cili me dha mjaft rezultate te mira.

Zakonisht si e pranoni nje humbje gare, apo e kaloni situaten mesportivitet?

Shpresoj shumete mos e provoj zhgenjimin qe te shkakton nje humbje gare, por realiteti ne dorast duhet pranuar. Besoj se do i tejkaloja me mjaft sportivitet situata tetilla kur edhe pse mund te meritosh nje mim, apo nje titull nuk te jepet per shkaqe te ndryshme te cilat nuk kane te bejne me boten e modes.

Rovena keni qene pjesemarrese edhe ne Supermodel of the world 2009″ne Top channel. Si mund ta cilesoni ate eksperience?

Po, eshte mese e vertete. Top channel dhe fotografi i mirenjohur Fadil Berisha organizuan nje konkurs bukurie mjaft te arrire dhe me vlera, ku u perfshiva nefazat me te rendesishme te tij. Mund te them me bindje te plote qe ne ketekonkurs fitova besimin e duhur dhe sigurine ne vetvete, per te vazhduar perparadhe konkretisht ne stafin e agjencise AS ne te cilen e kam gjetur veten me mirese ne do vend tjeter, ku kam provuar te bashkepunoj.

fare vendi ze tek ju bota e modes?

Bota e modes permua ze nje vend te rendesishem pasi me ka dhene efektet, apo te mirat qe une deshiroja,por paresore per mua jane studimet ne Fakultetin e Drejtesise.

Mendoni se modelingu vleresohet aq sa duhet ne Shqiperi?

Si do fushe,apo veprimtari e re ne Shqiperi edhe modelingu eshte ne hapat fillestare, por qedita-dites po vleresohet me shume. Une e kam theksuar edhe ne intervista te meparshmeqe fotomodelimi eshte ajo fare une bej me mire edhe pse modelingu perfshihet nekete fushe.

Si lindi deshira per te qene pjese e modes?

Pjesemarrjet ne konkurset e bukurise Shqiptare i kam nisur vone ne njeperiudhe 2- vjeare, por qe brenda nje kohe relativisht te shkurter kam arriturshume. Deshira per modelin, ose me mire te them per fotomodeling, apo per tupunesuar si imazh ka qene nje enderr e imja, te cilen doja ta realizojakonkretisht per te provuar sesa mund te arrish dhe te meritosh ne kete fushe.

Te jesh pjese e botes se modes, do te thote qe shume sy jane te perqendruartek ti, perben problem per ju ky fakt?

shte mese e verteteqe te jesh pjese e modes vemendja perqendrohet tek ti konkretisht, por kjo permua nuk ka qene asnjehere kompleks, perkundrazi e menaxhoj veten mjaft mire nete tilla raste.

Mbeshtetesi yt me i madh ne boten e bukur te modes

Ne boten ebukur dhe mjaft te veshtire te modes dhe te fotomodelingut, mbeshtetja ime kaqene dhe eshte familja ime dhe kjo per mua eshte fat.

Kush ju kritikon me shume pas perfundimit te nje sfilate?

Pas perfundimitte sfilatave, theksoj ketu sfilatave te rendesishme ne Shqiperi pasi pjesemarrjaime ne to eshte mjaft e kufizuar, sepse fotomomodelingu eshte me paresore permua. Kritikat jane gjithnje per te mire dhe kete fakt ia besoj vetem fotografitte mirenjohur Endrit Mertiri,i cili perpiqet qe do foto, apo sfilate te jete nenivelin e duhur.

Po ju nervozoheni ne ato aste?

Nervozizmindodh ne raste te rralla, veanerisht pas realizimit te fotove qe te kerkojnenje kohe relativisht te gjate 6, apo 7 ore xhirime, nese do te duhet te pergatiteshper nje album fotografik.

fare do te thote te jesh e bukur per Rovenen?

Une e vleresojshume bukurine natyrale dhe per mua te jesh e bukur do te thote te jesh e tillene natyralitet.

Kujdeseni per veten dhe ne fare menyre?

E them mebindje te plote qe kujdesi per veten ka qene gjithnje paresor dhe shume i rendesishemper mua, por qe tani me eshte kthyer ne fiksim (qesh). I kushtoj shume rendesipalestres dhe trajtimeve estetike, te flokeve, fytyres etj.. Por jam e fiksuaredhe pas do sezoni te ri te veshjeve. Me pelqen qe te kujdesem per floket dhegrimin ne menyren e duhur.

Komplimenti me i bukur qe ju kane bere?

Komplimente pafund, por me te rendesishem jane ato qe vijne nga njerez te rendesishem ne botene se bukures per shembull nga nje juri profesionale. Do te veoja komplimentete fotografeve me te cilet kam realizuar foto, si F. Berisha dhe Endrit Mertirite cilet me thone qe ne do foto te re shembellej me modele te huaja me emer nemode.

Jeni natyre komplekse dhe fare pelqeni me shume ne fizikun tuaj?

Nuk kamkomplekse ndaj vetes, falenderoj Zotin per kaq sa jam. Ne teresi tek vetja meshume me pelqejne vetullat dhe buzet, pa harruar nje trup sa me te dobet dhe neforme.

Po, ajo fare nuk pelqeni?

Ajo cka nuk pelqejeshte tek gishtat e kembes, i kam shume mishtore dhe te dobet. Kur jam mbi takae ndjej shume kete (qesh).

Planet tuaja me te aferta?

Ne fillim teshtatorit do fillojne projektet e reja per te cilat nuk dua te shprehem shume.Disa gjera dua te mbeten surprize, por duke qene se sapo jam diplomuar kete vitne degen e Juridikut dhe puna eshte paresore.

Moda dhe Juridiku, dy profesione krejt te kunderta me njera-tjetren. Nesedo te duhej qe te zgjidhnit, ke do te preferonit?

Nje pyetjepaksa e veshtire (qesh). Edhe pse jane dy gjera te kunderta me njera-tjetren,une per te dyja ushqej te njejtin pasion, por per mua ne te ardhmen primare dote mbetet juridiku dhe studimet per doktorature, ato pasuniversitare.

Modelja qe do te deshironit te ndiqnit ne karriere dhe pse?

Modelja ime epreferuar eshte Adriana Lima, se ciles do te doja ti ngjasoja pse jo dhe nefushen e modelingut.

Nderrojme teme dhe flasim per bukurine shpirterore dhe ndjenjat qe jumbartni ne vetvete. Si po shkon jeta juaj sentimentale?

Pyetjeve tetilla eshte paksa e veshtire ti pergjigjesh ne menyre te shkurter, por mund tethem qe do gje eshte me se miri dhe ne rrugen e duhur.

ǒeshte jeta pa dashuri, sipas Rovenes?

Duke pasurparasysh karakterin paksa te forte qe kam, i vleresoj shume ndjenjat dhe njejete pa dashuri eshte e barabarte me nje jetese jo te lumtur.

Po pa te dashurin e zemres ne krah?

Nje femer endjen veten te kompletuar kur ka dhe nje person te duhur ne krah, keshtu qe njepjese e rendesishme e imja e vlereson kete fakt.

(Vipat Info)
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 32883, stampe 58 ©


Meemira.com